ara

Şaka

Şaka Konusu ve Özeti

Şaka
Yazar:
Çevirmen: Zehra Gençosman
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755101521
Sayfa: 352 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Ludvik, bir süredir uzak kaldığı kız arkadaşı Marketa'dan bir mektup alır. Marketa, hayatından memnun olduğunu ve Batı'da devrimin pek yakında gerçekleşeceğini yazmaktadır. Kendisini özlemediği için Marketa'ya kız Ludvik, bir kartpostalın arkasına,"İyimserlik, insanoğlunun afyonudur! Sağlıklı ruh, hıyarlıktan başka bir şey değil. Yaşasın Trokçi!" yazar ve kıza gönderir. Ludvik'in "şaka" olsun diye yazdığı bu üç cümle, hem Komünist Parti'den, hem de üniversiteden atılmasına, toplumdan dışlanmasına yol açacaktır. Milan Kundera'nın 1967'de yayımlanan ilk romanı Şaka, sosyalist Çekoslovakya'nın alaycı bir eleştirisiydi. Bir süre sonra Kundera'nın tüm yapıtları yasaklanmış, kendisi de yurttaşlıktan çıkarılmıştı. Şaka'nın ilk yayınlanışından bu yana kırk yıl geçti. Zamanında politik göndermeleriyle öne çıkan bu çarpıcı aşk ve intikam romanı, bugün de, her kalıcı yapıt gibi, insan varoluşunun evrensel temalarına ışık tutmayı sürdürüyor.

lila

@nenuphar

İyimserlik, insanoğlunun afyonudur!
Şaka Milan Kundera’nın ilk romanıdır. 1965’te tamamlanmıştır. 1967’de basılabilmesinin nedenini Lois Aragon’un kitabın önsözünde yazdığı “Diktatörün hoşgörüsüne değil homurdanan Çekoslovakya kamuoyuna borçluyuz kitabı” cümlesi açıklamaktadır.

Ludvik’in kız arkadaşına gönderdiği karta şaka olsun diye yazdığı cümleler Fakülte Parti Örgütü tarafından suç olarak görülür, yalvarmayla karışık savunmasında bunun bir şaka olduğunu inandıramaz ve tüm öğretmen ve arkadaşlarından oluşan yüz kişinin tamamı onun fakülteden atılması yönünde oy kullanır. İnandığı hareketin dışına atılan Ludvik’in tüm hayatı bir anda değişir.

İntikam için gittiği doğduğu yer olan Moravya’da kendini oraya getiren geçmişini hatırlar, pek çok şeyi sorgular. İnandığı değerleri, arkadaşlarını, dünü, bugünü. Romandaki karakterlerin bazı bölümlerde anlatıcı konumunda olması okuyucuya farklı bakış açılarından olaylara bakmayı sağlamış, kişilerin iç dünyalarının anlatımı, olaylar gerçekçi, sade, akıcı bir dille anlatılmıştır. Olayların iç içe geçtiği durumlarda bazen tekrar okuduğum bölümler oldu.

Milan Kundera kendi yaşamından izleri romanlarına yansıtmıştır. Nitekim ilk romanı Şaka’da 1948’de Komünist Parti’den çıkarılma sürecine yer vermiştir. Bu arada romanın kahramanın adının babasının adı olduğunu, müzikle ilgilendiğini ve ilk müzik derslerini babasından aldığını öğrendim. Müzik Kundera’nın ilk okuduğum kitabı Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği ve bu kitabında da önemli bir yer tutuyor. Bunlar gibi hayatından birçok unsura romanında yer vermesi o dönem Çekoslovakya’sının siyasi ve toplumsal yapısını anlamamıza yardımcı olmaktadır.

İlk okuduğum kitabından daha çok beğendim. İyi okumalar…
Şaka
kitaba 9 verdi
2 beğen · 0 yorum

pınar çelik

@pinarcelik

"Evet her şeyi açıkça görüyordum:Çoğu insan kendini ikili bir inancın hayaline kaptırıyor:belliğin sürekliliğine ve eylemlerin,yanlışların günahların,yanılgıların onarılabileceğine inanıyorlar. Birincisi de ikincisi kadar sahte. Gerçek,bunun tam tersi:Her şey unutulacak ve hiç bir şey onarılmayacak. İster öç alma,ister bağışlama yoluyla olsun,onarım eylemi de unutulmaya mahkum. Kimse yapılan yanlışları onaramayacak, ama tüm yanlışlar unutulacak."
Şaka
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum

Şaka - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

lila

@nenuphar

Halk şarkılarını dinlediğimizde varlığımızın temelinde nelerin yattığını anlıyorduk.
Şaka
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Gözde Özdemir

@gozdeozdemir

Başka hiçbir şey düşünmüyorum ve şuna inanıyorum ki, akıl, duygular ve ruh insanı aldatsa bile, beden kötülükten yoksun, beden ruhtan daha dürüst.
Şaka
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

Gözde Özdemir

@gozdeozdemir

Sırf onuru kırılmış olduğu için, yaşam karşısında tüm tutumunu tersine çevirebilir mi insan?
Şaka
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Gözde Özdemir

@gozdeozdemir

... insanı yalnızlığa mahkum eden, düşmanları değil dostlarıdır.
Şaka
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

Gözde Özdemir

@gozdeozdemir

İnsanlık aşkıyla yanıp tutuşan insanlar olduğu gibi, buna karşı çıkanlarda vardır; aslında, insan ancak tekil olarak, bireyleri teker teker sevebilir; ben bu kanıdayım ve şunu da belirteyim ki aşk için geçerli olan, nefret için de geçerlidir. İnsan denen her şeyde denge arayan bu yaratık, sırtına yüklenen kötülük yükünü, ancak nefretinin yüküyle denkleştirebilir.
Şaka
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum