ara

Olasılıksız

Improbable

Olasılıksız Konusu, Özeti ve Türleri

İnsan beyin kapasitesinin ne kadarını kullanabilir? Geleceği ne kadar öngörebilir? Bütün olasılıkları hesaplayıp sonu ölümle bitmesi kesin bir kovalamacayı tersine çevirip hayatta kalabilir mi?
Olasılıksız
Yazar:
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9789756006054
Sayfa: 475 sayfa
Basım Tarihi: 2005
Olasılıksız Kitabı Hakkında Genel Bilgi
Adam Fawer’in 2005 yılında yayınladığı bilim kurgu tarzında ilk romanı olan Olasılıksız, 18 dile çevrilmiş ve en iyi ilk roman ödülü dahil olmak üzere bir çok ödül almıştır. Konu olarak Laplace’in şeytanı teorisi etrafında dönen kitap, hiçbir şeyin şans değil önceden olmuş şeylerin etkileşimi ile yeni şeylerin nasıl olabileceğinin bilinmesi yani olasılıklar zinciri ile ilgilidir.

Olasılıksız Kitabının Konusu
Başımıza gelen, ilk olarak ve kolaya kaçarak, mistik olarak algıladığımız konuların aslında fizikle ve bilimle açıklanabileceğini anlatır kitap. Yani düşündüğümüz birisinin bir anda karşımıza çıkması, bir olayı daha önce görmüş ya da yaşamış gibi olmamız vs gibi soyut kavramlar aslında laplace’in sanal şeytanının işidir. Yani bu kitabın konusudur ve bu kitap hiç kendimize pay biçmememizi her şeyin bir açıklamasının olduğunu gösterir.

Olasılıksız Kitabının Özeti
David Caine uzmanlığı olasılıklar olan bir üniversite eğitim görevlisidir. Bir gün derste epilepsi krizi geçirir. Sonrasında da derslere devam edemez olur ve paraya da ihtiyacı olduğu için olasılıklar konusundaki uzmanlığından faydalanabileceğini düşünerek kumar oynamaya başlar. Başlarda kazansa da en son oyununda tekrar bir kriz gelmektedir ve eli de bütün olasılıklar dahilinde çok iyidir. Kesin kazanacaktır. Kumarhane sahibi arkadaşından da büyük bir miktar borç almıştır bu el için. Fakat aynı masadaki başka bir oyuncunun eli ondan daha iyi çıkar ve bütün her şeyini kaybeder. O anda da büyük bir kriz geçirir.

Hastanede gözlerini açan David Caine’nin tedavisi aşamasında doktorların yapabileceği çok şey kalmamıştır. Taburcu olacağı zaman Dr. Kummar ona bir teklifle gelir. Özel bir deney yapıyordur ve tedavi yöntemlerini ondan uygulayabilir eğer izin verirse. David Caine’nin de bir sürü borcu olduğu için bunu mecburen kabul eder. Kullandığı ilaçlar sayesinde olasılıkları daha kesinlik kazanır hatta artık olacak şeyleri tamamen görmeye başlar.

Aynı zamanlarda çok iyi yetiştirilmiş ajan Nava Vaner, Korelilerle yaptığı son işinde sorun çıkmıştır ve onların ödediği parayı geri gönderemez, daha da kötüsü CIA tarafından görev yeri değiştirilmiştir. Fakat başladığı görev yerinde Korelilerin ilgisini çekebileceği başka bir bilgi bulur. Bu bilgi de Dr. Tversky’nin insan beynini geliştirip geleceği görebilmesini sağlayan işlemlerin, ilaçların bilgisidir.

Dr. Tversky bu deneyleri aşamasında yardımcısının ve deneğinin ölümüne sebep olmuştur. Ve deneği ölmeden önce geleceği görerek ona David Caine’yi öldürmesi gerektiğini söylemiştir. Böylece Ajan Nava, Dr. Tversky, David’in peşine düşerler. Bu kovalamaca ajan ile David Caine karşılaşır. Birlikte kaçmaya başlarlar. Çünkü peşlerinde FBI ve NSA da vardır.

Ajan Nava, David Caine’ye olacakları görme özelliğinden dolayı güvenir ve birlikte bir çok yakalanma ihtimalinden kurtulurlar. En sonunda Davir Caine kaçmanın çözüm olmayacağını anlar. Gözlerini kapatır ve olabilecek olası gelecekleri görür ve planını yapmaya başlar. Çok ince, detaylı ve her şekilde kurtulacak bir plan yapar ve oturup beklemeye başlar. Ta ki onu bulup yakalamaya geldiklerinde domino taşlarının yuvarlanması gibi bütün planı işleme girer ve sırası ile bir çok olay gerçekleşir.
Olasılıksız kitabı Filmi çekilmesi gereken kitaplar listesinde yer almaktadır.

Olasılıksız - s41

Caine tedirgin bir şekilde havayı kokladı. Hava serin ve sterildi; yani hafif bir alkol kokusu vardı. Ellerinin altındaki kolalı çarşafı hissedince bir hastanede olduğunu anladı. Gözlerini yavaşça açtı, dünyanı çarpık çurpuk göreceğinden korkuyordu. Ama her şeyi olduğu gibi görüyordu. Gerçi lenslerini takmadığı için görüntü biraz bulanıktı. Elini kaldırıp şişmiş gözlerini ovuşturmak isteyince, elinin üstünde bir katater olduğunu gördü. Elinin üstündeki iğneye bakarken sanki bu olayı daha önbce yaşamış gibi hissetti kendini; sanki daha önce bu yatakta uynamış ve aynı şeyleri düşünmüştü.
Murat Yıldırım tarafından eklenmiştir.

Olasılıksız Kitap Listeleri

298
KİTAP
Filmi çekilmesi gereken kitaplar
Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz etkileyici kitapları paylaşalım....
385
KİTAP
Bir nefeste okunan kitaplar
Elinizden düşüremeyeceğiniz, bir solukta okuyacağınız en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsiniz....
1024
KİTAP
Mutlaka okunması gereken kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir....
435
KİTAP
Hiç unutamayacağım dediğimiz kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
181
KİTAP

Büşra Mendi

@busra

- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
08/23/2011 page 45 "evet.. meşhur olasılıksızla ilk buluşmamızı gerçekleştirdik :D şimdilik fena değil,kendini okutmama işte ne bileyim can sıkıcı ayrıntılara girme vs. gibi kötü huyları yok çok şükür :D flirt dönemine girmeden bi 50-70 sayfa kadar daha ilişkimizi ileretmemiz gerektiğini düşünüyorum :D hadi bakalım hayırlısı :D :p"
08/23/2011 page 175 "sayfalar ilerlerliyor,her sayfada biraz daha hikayeynin içine giriyosun :) kurgu harika ilk başta bunca karakterin yaşamı birbirleriyle nasıl kesişicek tahimin edemiyordum.. şimdi hepsi aynın sahnenin oyuncuları.. hikaye daha yeni başlıyor :)""

an itibariye bitmiştir :D
öncelikle bir vay canına demek istiyorum.. nasıl bir kitaptı o öyle.. ağzım bir karış açık kaldı..Adam Fawer e şapka çıkarıyorum.. müthiş bir kurguydu.. okurken bile kafası bu karışıyorsa inasanın, yazarın neler çektiğini tahmin edemiyorum :D

yanlız bir daha lise 2 sayısal böümü derslerinde hocalarıma neyi soramayacağımı çok iyi biiyorum..'HOCAM BU BİZİM NE İŞİMİZE YARAYACAK??!' işte bu soruyu bir daha kesinlikle soramayacağım..en azından kitabı unutana veya etkisinden çıkana kadar :P:D nasıl bir şeydir bu ya ! fizik dersinde öğrendiğimiz teoriler Olasılıksız'da karşıma çıktı ,ben okuduğumu anlamaya ve yorumlamaya takıntılı bir insanım nerdeyse ders kitaplarımı açıp tekrar bakacaktım bu ne neden bahsediyor diye..:D neyseki Fawer çok iyi anlatmıştı ders kitaplarımı açtırmadı, ama saolsun annemlerin yaptıramadığını başarıp çok güze bit şekilde Lİse 2 fizik,kimya ve geometri çalıştırttı bana :D

kitaba dönecek olursak nava ,caine jasper ve elizabeth için iyi birer son olmasına çok sevdim.. kitapta üzüldüğüm hatta gözlerimi dolduran tek olay Crowne nin sonu oldu.. yazık özünde iyi biriydi.. yani iyi bir karekterdi :P :D kitaptaki hiçbir karakter basit değildi.. her biri bir bireydi kendi yaşamları vardı sıradanlığın ötesinde insanlardı..her detay ince eleyip sıkdokunarak yazılmıştı .. bir okuyucu olarak bunu hissetmek çok kolay.. adam tezgahın başına oturmuş ve her motifi uzun uzun detaylandırarak işlemiş .. 

okumayan herkese tavsiye ederim .. olağanüstü bir ''kitaptı''! diyemeyeceğim bu işe kitap dersem hakaret olur sanırım :)şimdi ilk iş bayram sermayemi EMPATİ'ye yatırmak olacak :D
Verdiği Puan: 10
7 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
Hatice Erva Konca (@hatice-erva-konca53)
olasılıksız gerçekten aklın sınırlarını zorlayabiliyor ve farklı tarzıyla okumaya değer 10.09.14

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
Türünün en iyi örneklerinden biri. Detayların üzerinde çok durmadan, okuyucusunu sıkmadan okuyucunun direkt olaya konsantre olmasını sağlıyor yazar. Hikaye çok sürükleyici, dolayısıyla okumaya pek hevesli biri olmasanız bile bir yerden sonra kitabı elinizden bırakamıyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında da kitap, tanıtım kısmında vaat ettiği her şeyi sunuyor okuyucuya. Gerçekten elinizden bırakamıyor, gerçekten birilerine önermek için bitirmeyi beklemiyorsunuz. Piyasaya bir hareketlilik getirdiği de açık; 2003 yılında ölen Ken Grimwood' un 1976 yılında yazdığı Kayboluş isimli kitabı ülkemizde bazı okuyucular tarafından ''Olasılıksız' ın çakması'' diye nitelendirilmiş olsa da yine de oldukça sattı mesela bu kitap sayesinde. İşte tüm o furyayı başlatması, beyaz kapağını siyah illüstrasyonların süslediği kitapların çok satmasını(tabii daha öncesinde böyle kapakların yapılmasını) sağlaması ve pek çok kitapçının yüzünü güldürmesi bakımından takdire şayan bir kitap. Yine de ne kadar zorlarsanız zorlayın daha fazlasını yazamazsınız işte. Üzerinden bir sene geçtikten sonra bu kitapla ilgili sadece şöyle bir cümle kurabilirsiniz; ''sürükleyici bir kitaptı, elimden bırakamamıştım, bir adam vardı, her şeyi tahmin ediyordu, sonra işte.. şey oluyordu.. şimdi tam hatırlayamıyorum ama çok sürükleyici ya...'' Bu bir eleştiri değil, bir tespit. Eleştirecek olsam 4 yıldız vermezdim sonuçta. Dediğim gibi türünün en iyi örneklerinden biri ama sadece o kadar.
Verdiği Puan: 8
10 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Elifcee

@elifcee

- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
İyi İş Çıkarılmış
Okumakta geciktiğim bir kitaptı.Kitapta genel olarak, 'Aslında tesadüf diye bir şeyin olmadığı başımıza gelen her olayın yaptığımız seçimler sonucunda olduğu açıklanıyor. Böyle olunca da birinin yaptığı seçim, diğerinin yaşayacaklarını da etkiliyor.'
Popüleritesi yüksek olan bazı kitaplar bizi, okuduktan sonra hayal kırıklığına uğratabiliyor. Ama benim için 'Olasılıksız' öyle olmadı. Adam Fawer'in bu kadar iyi iş çıkarması, okuyucuya "vakit kaybıydı" dedirtmeden,okuyucunun beklentisini hakkıyla karşıladı bence. Herşey öyle yerindeydi ki filmi çekilse hangi karakteri kim oynar diye düşünüp 'isim' bulunabilir hemen. Olayların ustaca kesiştirilmesi, açıklanan teoriler,aksiyonu tam anlamıyla yaşatması kitaba daha da bağlıyor insanı.Adam Fawer, özellikle David Caine'e ve Jasper'e yapılan işkence anlarını, meşhur karakter Nava'nın aksiyon dolu cinayetlerini öyle güzel anlatmış ki okurken midem bulandı,etkileyiciydi. Ama en etkileyici an,kitabın sonunda saklı ; Kitap koku ile başlayıp koku ile bitiyor ve her şeyin sadece tek bir kişi için olduğunu anlıyorsunuz.Beklenmedik bir son işte bu da.
Bu kitabı okumalısınız.dız.sız.mız...:)
Verdiği Puan: 9
6 beğen · 4 yorum · kitap inceleme ·
POST_MORTEM (@post-mortem)
Güzel inceleme olmuş,bu kitabı okumalısınız kısmına katılmakla birlikte diyorum ki "bu kitabın bıraktığı etki ile yazarın diğer kitaplarından da aynı etkiyi beklememelisiniz.yiz.liymişiz :D " 17.08.16
Elifcee (@elifcee)
Teşekkür ediyorum öncelikle. Haklısınız yazarın diğer kitapları beklentiyi karşılayamıyor-muş. Okumadım henüz diğer iki kitabını. Pek düşünmüyorum da 'Olasılıksız'la tadı damağımda kalsın şimdilik. :) 17.08.16
POST_MORTEM (@post-mortem)
Ben de Oz'u okumadım sadece ama onunla ilgili heyecanımı da zaten okuyanların yorumlarıyla birlikte yitirdim.Olasılıksız'ın tadını yitirmemek güzel fikir ;) 17.08.16
Elifcee (@elifcee)
Kesinlikle :) 17.08.16

Kenan Taban

@kenan-taban

- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
Kitabın arkasından,

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?

Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mi yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman…

Yazarın ağzından OlasılıkSız (Improbable).

Yazar bilim, felsefe, matematik gibi birçok dalı akıcı bir kurguda toplamış.Anlatılan şeylerin kurguyla çok iyi bütünleşmiş olması kafanızı karıştırmasın;kitapta yazan herşey kanıtlanmış gerçekler! Bu nedenle "Olasılıksız"ı okumanızı tavsiye ederim.
Sürükleyici bir kitap :)
Verdiği Puan: 8
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Coşkun

@drunkensailor

- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
Olasılıksız, yazarımızın ilk kitabı. Kitabı bitirdiğimde, yazar böyle başladıysa nasıl devam eder kim bilir deyip diğer kitaplarını okumayı kafama koydum. Empati'yi henüz okumadım ama çaktırmayın.
Detaylardan uzak, konuya odaklı ve okuyucuyu sonuna kadar sürükleyen çok güzel bir anlatımı var. O anda Caine'in aklından geçen milyon tane olasılığı tek tek hissettiriyor desem yeridir.
Konusuna gelince, öncelikle Pierre-Simon Laplace'in bir makalesindeki tanımını bilmemiz gerekiyor. Laplace'e göre; evrendeki her atomun yerini ve hareketini bilen ve bu sayede evrenin geçmişini ve geleceğini de bilen sanal bir varlık mevcuttur. Adam Fawer'ın bu kitabında ise az önce bahsettiğim Laplace Şeytanı tüm insanların nesiller boyu aktardığı bilgi birikimi ve ortak bilinçtir. Kahramanımız Caine bu bilgi havuzuna ulaşabilmekte; bazı durumlarda, oluşabilecek tüm ihtimalleri sezebilmektedir. Caine'in bu yeteneği onu içinde gizli ajanların ve bilim adamlarının olduğu tehlikeli bir maceraya sürükler.
Daha fazla ayrıntıya girmesem iyi olur. Size iyi okumalar.
Verdiği Puan: 10
3 beğen · 2 yorum · kitap inceleme ·
Kemal Değirmenci (@kemaldegirmenci)
Empati Olasılıksız'a göre biraz daha fantazi ürünü. 3. Kitabını bekliyorum hala string teorisi üzerine olacağını bildirmişti mr. Adam. Bakalım 04.09.15
Coşkun (@drunkensailor)
Olasılıksız, insanın içine sanki yazarın en güzel kitabıymış da başka hiçbir Fawer kitabından aynı zevki alamayacakmışız gibi hissettiriyor. Umarım öyle değildir. 06.09.15

Su

@michonne

"Gelecek, onu görene kadar şekilsizdir. Bir parayı havaya attığında iki olası gelecek vardır, birinde para yazı gelir, diğerinde tura, ama sen görene kadar ikisi de değildir."
- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
14 beğen · 0 yorum · alıntı

Elifcee

@elifcee

- "Ama neden sana hırsızlık yapmayı öğretti ki ?"
- "Fyodor derdi ki, bir ajanın en önemli becerisi,olmaması gereken yerlerden,almaması gereken şeyleri alabilmesidir. Aslında casus olmakla hırsız olmak arasında fazla bir fark yoktur. Amaç çalmak. Hırsız mücevher çalar,ajan sırları."
- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
13 beğen · 0 yorum · alıntı

Ahmet Yarbaş

@gfbyarbas

hayat gibidir.Her parçanın kendi işlevi vardır.Bazıları zayıftır, bazıları ise güçlü.Bazıları oyunun başında işe yarar, bazıları sonunda.Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın.Aynen hayatta olduğu gibi satrançta da skor tutulmaz.On parçanı kaybedip yine de kazanabilirsin oyunu.
- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
13 beğen · 0 yorum · alıntı

Elifcee

@elifcee

"Her normal çocuk gibi, matematik konusunda kendisine böyle bir kısıtlama getirilince Pascal bu konuya ilgi duymaya başladı.Babası, Pascal'ın matematik yeteneği olduğunu fark edince de, Öklid'in 'Elementler' başlıklı eserini hediye etti.Yine bir hatırlatma yapma ihtiyacı duyuyorum,unutmayın ki o zamanlar televizyon diye bir aygıt da yoktu,yani insanlar KİTAP denen şeyleri okumak zorundaydılar.Neyse Pascal'ın babası oğlunun Öklid'i tamamen kavrayıp hatmettiğini görünce en iyi matematik öğretmenlerini tuttu.Bu da hayatında yaptığı en akıllıca şeydi,çünkü Pascal onyedinci yüzyıldaki en önemli matematikçilerden biri oldu.Hatta bu odadaki herkesin hayatını etkileyen bir buluşu bile var. Bunun ne olduğunu bilen var mı ?"
- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
12 beğen · 0 yorum · alıntı

Bet

@beth

Belli ki Tanrı yalnızca zar atmakla kalmıyor, ayrıca gözleri kapalı oynuyor ve ara sıra da zarları görülemeyecek yerlere atıyor.
Stephen Hawking
- Adam Fawer
8.7 (2399 oy)
10 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

8.7/10
2399 oy
Sence kaç puan almalı?
0