up
ara
profil foto
‹ Tüm İnsan Ne ile Yaşar? İncelemeleri

İnsan Ne ile Yaşar? Kitap İncelemeleri

Korkmaz.

Korkmaz.

@kgk

Varlık felsefesi sorusu olmalı sanırım?.. İnsan ne ile yaşar diye düşünüldüğünde uzun bir cevabı olmalı değil mi? Kafa yorulmalı... Ben hiç düşünmek istemedim, kaçtım bu sorudan. Cevabı bu karar kısa ve tek olmamalıydı dedim. Sanırım biraz daha felsefi bir eser bekledim, bilemiyorum...

Kitap kısacık, hikayelerle dolu. İçeriği yoğun bir eser. Düşünmeye sevk eden kısımları da oldu beni, yavan bir tat bırakan da... Net olan da, dolaylı anlatılan da..

Tanrı kavramına ilişti kitabın çoğu cümleleri. "Tanrının Egemenliği İçinizdedir" kitabı ile kendi düzenine damga vurmuş , hayatı boyunca yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışmış Lev Tolstoy ... Elbet, din ve ahlak üzerine çok fazla eseri olan bir kişiden böylesi beklenirdi...

Sanırım şu alıntılarla özet geçebiliriz...

"Şimdi anlıyorum ki her ne kadar insanlara hayatta kalmalarının sebebi kendi çabalarıymış gibi gözükse de hakikatte onları yaşatan sadece sevgidir. Kim yüreğinde sevgi taşırsa, o sevgi Tanrı'dandır ve Tanrı o kişinin yüreğindedir, çünkü varlığın sebebi sevgidir."

"O anda Tanrı'nın ilk kelamını hatırladım: "İnsanda ne var öğren?" İnsanda sevgi olduğunu anlamıştım."
ataç ikon İnsan Ne ile Yaşar?
kitaba 8 verdi
13 beğen · 5 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Düşünmeye sevk eden kısımları da oldu beni , yavan bir tat bırakan da.." mı yoksa "Düşünmeye sevk eden kısımları da oldu beni , yavan bir tat bırakan kısımları da... Evet! Bakma öyle!..Türkçemizin yazın kurallarında iki nokta (..) yoktur.Mevcut olan üç noktadır.Şöyle ...İlle iki nokta olarak yazacağım dersen öncesinde ünlem işaretini kullanmalısın @kgk .
10.12.15 beğen cevap
Korkmaz. (@kgk)
Haklısın @semih-oktay :)))
11.12.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
@kgk Haklıyım!.. :)
08.01.16 beğen cevap
Korkmaz. (@kgk)
:))
11.01.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
01.02.16 beğen cevap