up
ara
profil foto

Paris ve Londra'da Beş Parasız

Paris ve Londra'da Beş Parasız Konusu ve Özeti

Paris ve Londra'da Beş Parasız
Burma Günleri kitabının da yazarı George Orwell tarafından kaleme alınan Paris ve Londra'da Beş Parasız kitabı Roman (Çeviri), Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2016 yılında 9789750725630 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Paris ve Londra'da Beş Parasız isimli kitap 248 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken George Orwell Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Paris ve Londra'da Beş Parasız kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750725630
Sayfa: 248 sayfa Basım Tarihi: 2016
“Beş parasız kalmaktan o kadar çok bahsetmiştiniz ki; eh, işte beş parasız kaldınız ve hâlâ ayaktasınız.”

Paris ve Londra’da Beş Parasız, 20. yüzyılın en büyük romancılarından George Orwell’in, Avrupa’nın iki büyük şehrinde, Paris ve Londra’da yaşadığı sefaleti olanca gerçekliğiyle anlattığı, son derece önemli bir eser.

Bir gün Paris’in orta yerinde meteliksiz kalan genç yazar, yoksulluk ve açlıkla mücadele etmeye başlar. Rehineciler, iş bulma kurumları, umut tacirleri, karın tokluğuna günde on yedi saat çalışılan karanlık otel mutfakları arasında sürüp giden Paris macerası, yazarın güç de olsa kendini Londra’ya atmasıyla sona erer ama Londra’da onu çok daha ağır şartlar beklemektedir.

Orwell, modern insanın ısrarla görmezden geldiği bir dünyanın kapısını aralıyor. İşsizlik, evsizlik, açlıkla damgalanan bu dünyanın insanları izbe pansiyonlarda, berduş barınaklarında yaşıyor, hayata bir ucundan tutunmaya çalışıyorlar.

Paris ve Londra’da Beş Parasız, köleliğin hiçbir zaman, modern zamanlarda bile ortadan kalkmadığını, sadece görünüm değiştirdiğini anlatıyor.


İthaki Yayınları
"Orwell söz konusu olduğunda biçem, insandır."George Orwell'ın umarsızca yoksul ve yoksun olanlar arasındageçirdiği zamanın bu canlı anlatısı, okuru toplumun en aşağı katmanında sarsıcı bir yolculuğa çıkarıyor.Henüz otuzuna gelmemiş gayretli bir yazarken kaleme aldığı bu kitap, Orwell'ın geceleri tahtakurusu dolu otellerde ve en düşkün berduş yatakhanelerinde kalarak; Paris'te bulaşıkçılık yaparak; artıklarla, sigara izmaritleriyle geçinerek; düşler kuran bir kaldırım ressamı, açlıktan ölmenin eşiğinde bir eski Rus subayı vb. düşkünlerle birlikte yaşayarak yoksullukla ve 'modern vahşetlerle' ilk kez karşı karşıya gelişini belgeler. Orwell'ın sert ve 'insan' kalemi; işsizliğin, yoksulluğun ve açlığındünyasını yani dünyamızı tüm çıplaklığı ve vahşetiyle gözler önüne seriyor.(Tanıtım Yazısı'ndan Alıntı)
NLGNYC

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Paris ve Londra'da Beş Parasiz
Yazarın okudugum 3.kitabi an itibariyle bitmiş bulunmakta.Kitap yazarın gençlik yıllarında tam anlamıyla beş parasiz sefalet içinde geçirdiği zamanları anlatmakta. Yatacak yer bulsa yiyecek bulamayan, kıyafetlerini kiralayan ,günlerce karın tokluğuna iş arayan sonunda berduslarla konukevinde yasamaya baslayan yazarımız kitabın sonlarında berdusluga ve onlara uygulanması gerekenlerden toplumsal bir yasa olmasi gerektiginden bahsetmistir.Kir pas içinde yatacak yer verilmesinden ziyade onların iş gücünden faydalanıp aynı zamanda bakımlarının sağlanabileceği bir sistem istemektedir.Yada dilemektedir diyeyim cunku ne olursa olsun zengin toplumun bu kesime, her zaman aşağılayarak bakıp , hor göreceğinin bilincine fazlasıyla varmıştır.

Sayfa 149 da ise şu cümleler çok hosuma gitti."Yoksul halktan korku ,usdışı bir korkudur.Zenginle yoksul arasında görünmeyen ve sanki iki ayrı irktanmislar,biri siyah ,biri beyazmis gibi bir temel ayrım oldugu düşüncesine dayanmaktadır.Fakat gerçekte öyle bir ayrım yoktur.Zengin kitlesiyle yoksul kitlesi yalnızca gelirleriyle birbirinden ayrılır,başka hicbirseyle değil."
Sonunda ise şöyle bir kapanış cümleleriyle kitabi sonlandirir yazarımız
"Bir daha hiçbir zaman berduslarin sarhoş birer ahlaksız olduğunu düşünmeyecegim,bir peni verdim diye bir dilencinin bana minnet duymasını beklemeyecegim ........sokakta birisinin uzattığı el ilanını eri cevirmeyecegim,şık bir restorandan yediğim yemekten zevk almayacağım.Bu ,bir baslangic."
2 beğen · 0 yorum
Veli

Veli

@coruh

Kitap neyi anlatıyor derseniz tam olarak adında olduğu gibi "beş parasız"lığı. Bildiğiniz yoksulluklardan değil bu, yazar yoksulluğu suratınıza çarpıyor. Asıl adı Eric Arthur Blair olan Orwell gençlik dönemlerinde Fransa'da geçirdiği yıllardan esinlenerek yazmış bu kitabı. Tamamı ve olayların kronolojik sırası doğru değilmiş ama bu kitabın sizin yüzünüze sahici yoksulluğu vurduğu gerçeğini değiştirmiyor. Sigara ihtiyaçlarını kaldırımlardaki izmaritlerden karşılayan, günde 18 saatten fazla çalışan insanları izleyeceksiniz okurken. Ve bir uyarı, kitaptan sonra restaurant'larda rahat rahat yemek yiyemeyebilirsiniz. Orwell okumaya bu kitapla başlamayın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Hayvan Çiftliği daha önde gelir; ama onları okuyup da Orwell'ı sevdiyseniz buradan devam etmenizi öneririm.
ataç ikon Paris ve Londra'da Beş Parasız
kitaba puan vermedi
8 beğen · 0 yorum
Hakan S.

Hakan S.

@hakans

Berduşlar
Okuduğum ilk Orwell kitabı ve muazzam güzeldi. Yazarın Paris ve Londra sokaklarında hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Kendine özgü bir mizah anlayışı var ve bu kadar hüznün içinde gülümsetiyor insanı. Yazarın 'Berduşlar ' dediği insanları tanıyoruz. Nasıl hayatta kalıyorlar, ne yerler ne içerler, nasıl 'berduş' oldular.. Kitap gerçekten farklı ve ince mesajlar var içerisinde . Okuyunuz:)
6 beğen · 0 yorum
Mikael Åkerfeldt

Mikael Åkerfeldt

@larsmikaelakerfeldt

Yazarın Paris'te ve Londra'da geçirdiği parasız günleri anlatıyor.Özellikle Paris'te otelde,mutfakta çalışırken yaşadığı yoksulluk restaurantın durumu insanı düşündürüyor.Çalışanların nasıl zorluklar çektiklerini de en ince ayrıntısına kadar anlatmış.Okunması gereken bir kitap,akıcı....
3 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Kitabı okuduktan sonra yoksulluk tanımımı bir daha gözden geçirdim. Karşımıza inanılmaz derecede sefil hayat örnekleri çıkıyor kitabın sayfaları arasından... Avrupa'nın modern başkentlerinin arka sokaklarında, banliyölerinde ne dramlar yaşandığına şahit olmak isterseniz bu kitap tam size göre...
5 beğen · 0 yorum

Paris ve Londra'da Beş Parasız - S41

"Ah, ama, dostum, yaşam yokuşunun inişleri, çıkışları! Sen Rus ordusunda yüzbaşı ol, sonra birden Devrim patlasın, meteliksiz kal. 1916 yılında, Edouard VII Oteli'nde bir hafta kalmıştım. 1920'de aynı otelde gece bekçiliğine başvurdum. Bekçilik ettim, mahzenden yukarıya şişe taşıdım, yerleri fırçaladım, bulaşıkçılık, hamallık, apteshanecilik yaptım. Garsonlara bahşiş verirdim, garsonlardan bahşiş aldım."
gamze tarafından eklenmiştir.
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Giysiler çok güçlüdür. Berduş giysileri giydiğiniz zaman, en azından ilk gün tamamen aşağılanmış hissetmemek çok zor. Mantıksız da olsa gerçekten hapisteki ilk gece hissedeceğiniz utancı hissedebiliyorsunuz.
ataç ikon Paris ve Londra'da Beş Parasız
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Ayaktakımı korkusu mantıksız bir korku. Zengin ile fakirin arasında, sanki zenciler ile beyazlar gibi iki farklı ırklarmışçasına, esrarengiz, temel bir farklılık yattığı görüşüne dayanıyor. Oysa gerçekte böyle bir farklılık yok. Zengin ve fakir toplulukları sadece gelir oranlarıyla ayrışıyor, başka hiçbir şeyle değil; sıradan bir milyoner sadece yeni bir takım elbise giymiş sıradan bir bulaşıkçıdır. Yer değiştirip "o piti piti" yap, bakalım hangisi adalet, hangisi hırsız? Yoksullarla eşit şartlarda bir arada bulunmuş herkes bunun gayet iyi farkındadır. Ama sorun, kültürlü, zeki insanların, tam da liberal görüşlere sahip olması beklenen insanların asla yoksulların arasına karışmaması. Zira eğitimli kesimin çoğunluğu yoksulluktan ne anlar?
ataç ikon Paris ve Londra'da Beş Parasız
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Açlık insanı omurgasız ve beyinsiz bir hale indirgiyor; bu açıdan en çok gribin yan etkilerine benzetilebilir. Kendinizi bir denizanası gibi ya da vücudunuzdaki tüm kan dışarı pompalanmış da yerine ılık su konmuş gibi hissediyorsunuz.
ataç ikon Paris ve Londra'da Beş Parasız
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Küfretmekteki amacımız karşımızdakini şok edip yaralamak, bunu da gizli tutulması gereken bir şeyden, çoğunlukla cinsel işlevlerle alakalı bir şeyden bahsederek yapıyoruz. Ama işin tuhaf yanı şu ki, bir kelime küfür olarak yerleştikten sonra gerçek anlamını, yani onu bir küfre dönüştüren özelliği kaybediyor. Bir kelime, belirli bir anlama geldiği için bir küfre dönüşüyor ve bir küfre dönüştüğü için o anlamını yitiriyor.
ataç ikon Paris ve Londra'da Beş Parasız
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Hakan S.

Hakan S.

@hakans

Ara sıra geceleri çıkıp meteorları gözlüyorum. Yıldız gösterisi bedava; gözlerini kullanman için paraya gerek yok.
ataç ikon Paris ve Londra'da Beş Parasız
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
15
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken George Orwell Kitapları
20. yüzyıl İngiliz edebiyatının en ünlü yazarlarından George Orwell'in onlarca dile çevrilen ve mutlaka okunması gereken en i...
147
KİTAP
Kapak önemli! En güzel kapaklı kitaplar
İçeriğin öneminin farkındayız. Fakat bu listede sadece güzel kapaklı kitaplar olsun istedik. Sen de kapağını en beğendiğin ki...