ara

Şeytan

Şeytan Konusu ve Özeti

Şeytan
Yayınevi: Bordo Siyah Yayınları
ISBN: 9786053541905
Sayfa: 120 sayfa
Tolstoy, Şeytan'ı. 'dan yaklaşık on yıl sonra, 1898 yılının Kasımında yazmıştır. Bu ilginç uzun öykü, okuru, Kreutzer Sonat ile birlikte Tolstoy evreninin en temel iki sorunsalıyla bir kez daha karşı karşıya getiren sınırlı bir özet gibidir: Taşra aristokrasisine dayalı ideal "aile mitosu"yla ve kadının bir baştan çıkartıcı olduğu anlayışıyla Tolstoy, bu öyküde, etkilendiğini bildiğimiz Schopenhauer irade felsefesinin sanki bir uygulamasını gerçekleştirir. Orada türün devamından öteye bir amacı bulunmayan "irade", "cinsel dürtü" olarak kişiyi sürükler durur. Bu durumda şeytan, asıl içimizdeki o karşı konulmaz dürtüdür. Dışarıdaki şeytan kadın ise, bu dürtüyü uyaran nesneden başka bir şey değildir. Şeytan: İçimizdeki karşı konulmaz dürtü.
Şeytan kitabı En İyi Rus Yazarlar ve Kitapları listesinde yer almaktadır.

Tuhaf Bir Erkek

@cuhela

İçimizdeki Şeytan
Şeytan’da babadan kalma çiftliği, fabrikayı ve koruluğu borçlarıyla birlikte devralan Yevgeni, Tolstoy’un aile mitos’unun küçük bir modelini temsil eder. Ne var ki, kocası şehirde oturan ve evlilik öncesinde Yevgeni’nin “ihtiyacını” karşılamış olan köylü kadın, adeta görüntüsüyle ya da uzaktan etkisiyle, Yevgeni’yi vehimlerin paranoyaya dönüştüğü, aklın, iradenin hükümlerini yitirdikleri bir cehenneme doğru sürüklemeye başlar. Tuhaf bir durumdur bu. Yevgeni, kadından hiç etkilenmediğini sanmakta, etkilenmemeye söz vermekte, ama onunla en ufak bir temas, onu şöyle uzaktan görme hali bile, içindeki arzuların kabarmasına neden olmaktadır. Yevgeni, bugünün kültürünün diliyle söyleyecek olursak, bir şeytan kadının kurbanı değildir; çünkü bir kere köylü kadın, gerek statüsüyle, gerek entelektüel birikimiyle, bir ‘şeytan kadın’ niteliğini hak etmemekte, çağırılınca gelen, buluşma yerinde Yevgeni’yi bulamayınca sesini çıkartmadan çekip giden, edilgen, nötr, kendi dünyasında ve koşullarında varolan bir tür uyarımcı ‘nesnedir’. Şeytan, erkeğin kendi içinde, adı konmayacak bir derinliktedir: Ya da “şeytan” Aşkın Metafiziği’ndeki o sinsi, hilebaz “iradedir”. Baştan çıkartıcı gibi görünen köylü kadının, Stepanida’nın, bu yönde hiçbir özel gayretinin bulunmayışı “şeytan”ı erkeğin içine yerleştirme kaygısıyla bütünleşmektedir. Doğallığı iyice öne çıkmış bu köylü kadın, cinsel dürtü şekline girmiş karşı konulmaz “doğanın” bir aracıdır sanki.

Son olarak "La sonsuzluk Hecesi" adlı kitapta da şeytanın Kadın figürünü görünce tüm ademoğullarını kandıracağına ikna olması da bu kitapla benzer yönler taşımaktadır.
Şeytan
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Seyit Alp

@seyit-alp

Tolstoy, Şeytan'ı. Anna Karenina'dan yaklaşık on yıl sonra, 1898 yılının Kasımında yazmıştır. Bu ilginç uzun öykü, okuru, Kreutzer Sonat ile birlikte Tolstoy evreninin en temel iki sorunsalıyla bir kez daha karşı karşıya getiren sınırlı bir özet gibidir: Taşra aristokrasisine dayalı ideal "aile mitosu"yla ve kadının bir baştan çıkartıcı olduğu anlayışıyla Tolstoy; bu öyküde, etkilendiğini bildiğimiz 'Schopenhauer irade felsefesinin' sanki bir uygulamasını gerçekleştirir. Orada türün devamından öteye bir amacı bulunmayan "irade", "cinsel dürtü" olarak kişiyi sürükler durur. Bu durumda şeytan, asıl içimizdeki o karşı konulmaz dürtüdür. Dışarıdaki şeytan kadın ise, bu dürtüyü uyaran nesneden başka bir şey değildir.
Şeytan
kitaba 6 verdi
2 beğen · 0 yorum

Ergün Çil

@ergun-cil

KADIN BİR ŞEYTAN MI?
Tolstoy'un bu kitabı Schopenhauer'in düşüncelerinden hayli etkilenerek yazdığı ileri sürülüyor. Olabilir. Hala da aynı düşünceyi taşıyan insanlar, düşünceler, felsefeler, mezhepler hatta dinler yok mu? İnsanlığın varoluşundan beri, cinsellik çok güçlü bir içgüdü ve "bize hayvanlardan miras kalan evrimsel bir dürtü". Bu kitapta da bunu görüyoruz. Konumun, statün, eğitimin ne olursa olsun, bu ilkel içgüdü herkesi avucuna alabilir ve çok farklı bir noktaya götürebilir. Bu bir seldir ve önüne kattığını nereye götüreceğini hiç kimse bilemez. Bunun adına kimi aşk der, kimi şehvet, kimi de " ŞEYTAN"... Zavallı şeytan, hep de sana atarlar suçu bu insanlar ki, sen bile utanırsın bazen şeytanlığından insanları görünce...
Şeytan
kitaba 4 verdi
5 beğen · 0 yorum

Eren İşler

@erenisler35

Okunmasada olur.Okuyanlara pekte bişey kazandırdığını sanmıyorum.Her ne kadar dünya klasiği olsada beklediğimi vermedi.
Şeytan
kitaba 4 verdi
0 beğen · 2 yorum
Hüseyin Başak (@huseyinbasak549)
hayatta küçük gördüğümüz sadece vakit geçirmek adına yaptığımız şeylerin sonradan aslında yavaş yavaş hissettirmeden bütün yaşamımız olabileceğini anlatan küçük kitaplar arasında büyük yer edinebilecek kütüphanelere layık tadımlık bir kitap
13.10.14 beğen cevap
Ergün Çil (@ergun-cil)
Tolstoy'u hiç anlamamışsınız. Ben onu anladım...
01.07.15 beğen cevap

Halil korkut

@blackgarden

Kitabın sonunda iki final var. Hangisini beğenirseniz onu alırsınız...
Şeytan
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Şeytan - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Ergün Çil

@ergun-cil

İnsanlar sadece yaşlıların muhafazakar, gençlerin ise yenilikçi olduklarını sanır. Pek doğru değildir bu. Genelde asıl gençler muhafazakardır; yaşamak isteyen, ama bu konuda kafa yormayan, zaten nasıl yaşanması gerektiği konusunda kafa yoracak zamanları da bulunmayan ve bu nedenle o zamana kadar süregelmiş hayatı kendilerine örnek alan genç insanlar.
Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Tuhaf Bir Erkek

@cuhela

Gerçekten de, Yevgeni Irtenyev o zamanlar akıl hastası idiyse, bütün insanlar akıl hastasıdır; ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir.
Şeytan
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Ergün Çil

@ergun-cil

Ama size derim ki, her kim ki bir kadına istek duyarak bakar, o zaten onunla kalbinde çoktan zina etmiştir. Fakat başına dert olan sağ elinse, onu kes ve kendinden uzağa at; çünkü uzuvlarından birinin yok olması, bütün bedeninin cehenneme atılmasından iyidir.
Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Ergün Çil

@ergun-cil

Yevgeni kendisinden başka bir kadın sevmemeliydi; çünkü bütün dünyada Yevgeni’ye layık bir kadın bulunmamaktaydı; hani kendisi ona layık mıydı, bu soruyu kendisine hiç sormamıştı.
Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Ergün Çil

@ergun-cil

Gerçektende Yevgeni Irtenyev o zamanlar akıl hastası idiyse, bütün insanlar akıl hastasıdır; ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir.
Şeytan
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
12
KİTAP
En İyi Rus Yazarlar ve Kitapları
Dünya edebiyatına kalıcı eserler kazandırmış olan Rusya'nın en popüler yazarlarının mutlaka okunması gereken en iyi kitapları...
44
KİTAP
Az Kişinin Bildiği Muhteşem Kitaplar
Yeni keşfettiğimiz ve az kişinin bildiği en iyi kitapları bu listede paylaşalım. Lütfen popüler kitapları eklemeyiniz....
7.6/10
19 oy
Sence kaç puan almalı?
0