ara

Nemesis

Nemesis Konusu ve Özeti

Nemesis
Yazar:
Çevirmen: Deniz Koç
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750822902
Sayfa: 171 sayfa
Basım Tarihi: 2011
Philip Roth, Nemesis'te, insanın varoluşuna dair söyledikleriyle Yunan trajedilerini hatırlatan sarsıcı bir hikâye anlatıyor.1944 yazında, polio salgını Newark sakinlerinin, ama özellikle de çocukların hayatlarını cehenneme çevirirken, gözleri yeterince iyi görmediği için orduya alınmayan genç beden eğitimi öğretmeni Bucky Cantor, şehrin Yahudi mahallesindeki bir okulun bahçe sorumluluğunu yapmakta ve orada oynayan çocukları hastalıktan korumaya çalışmaktadır. Şehirden ve salgından uzaktaki bir yaz kampında çalışan sevgilisi Marcia'yı bir mutluluk hayali olarak hep aklında bulunduran Bucky, bu hayale bir an önce ulaşmak için acele ettiğinde, bütün hayatını değiştirecek bir seçim yaptığının farkında değildir.Nemesis, gençlik heyecanları, ölüm korkusu, sorumluluk ve inanç üzerine unutulmayacak bir roman.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Polio ve inanç
“Yunan mitolojisinde Nemesis (Νεμεσις), ilahi intikam tanrıçasıdır. Hesiodos'a bakılırsa gece tanrıçası Nyx'in babasız meydana getirdiği çocuklarından biri olan Nemesis, insanlara işledikleri günahların bedelini ödetir ve haksızlıkları cezalandırır. Cezaya tabi günahların en büyüklerinden biri de tanrılar karşısında küstahça kibirlenmek anlamına gelen hubris'tir (Ὑβρις, hybris). Örneğin, mitolojide kibirli bir karakter olan Narkissos'u (Narcissus) kibrinden ötürü kendi görüntüsüne aşık edip onun gölde boğulmasına neden olan, Nemesis'ten başkası değildir.” Bir kaynak nemesis için bunu söylüyor. Kelime anlamı da öç demek. Yazar bu kitapta dönemin çaresiz bir hastalığı olan polio yani çocuk felci üzerinden bu öç varoluş sorgusunu yapıyor. İdealler içinde büyütülmüş bir hırsız oğlu. Anne kavramından uzak çünkü doğum sıradında ölüyor. Ve yıl 1940 lar ikinci dünya savaşı devam etmekte. Dedesi tarafından büyütülen bu çocuk bir sürü suçluluk hissi taşıyor. Annesini öldürmüş, babası hırsız ve bir yahudi. Tüm dünyanın tüm günahları bir kişi üzerine yüklenmiş. Elbette bir bedeli olacak bu kadar günahın.
Sonuç olarak bu bir varoluş romanı. İnancı sorgulayan bir mükemmeliyetçi insanın var olma çabası. İyi olma isteği ağır basıyor ve toplumda kabul edilmeyi çok istiyor. Bu noktada ben inancı ve çıplak bedeni sorguladım. Kurgudan uzak bir beden toplumda var olabilir mi? Hayır elbette. Ki romanda bu da var. Sadece bedeni olan ve fakat zeka problemi olan bir insanın nasıl bir muamele gördüğünü anlatıyor. Bir meczup kesinlikle bir günah keçisidir. Suçlanır her zaman. Yani beden tek başına yeterli değildir toplumsal kimlik için.
Kim yararlı kim suçlu kim inançlı kim değilin sorgulandığı bir roman. Sade bir dil ile uzun olmayan cümlelerle anlatmış yazar; tüm olup biteni dönemi, coğrafyayı insanları.
Kitap inancı da sorguluyor. Tanrı inancı ve iyi Tanrı inancını soruyor. Bu çok uzun bir tartışma elbette bu kitap çok ciddi sorgulamış mı? Şüpheli çünkü tek sorduğu neden çocuklar ölüyor bu hastalıktan. Bu minvalde sormuş inancı ama daha ileri de gitmemiş doğrusu.
Keyifle okuyun.
Nemesis
kitaba 8 verdi
11 beğen · 0 yorum

Nemesis - S41

Bucky, olur da sokaktan bir esinti gelir diye tel sineklik takılmış kapıyla Chancellor Avenue'ya açılan servis penceresinin arasındaki yerini alırken, ne masalarda ne de tezgâhtaki taburelerde oturan vardı. Tezgâhın iki yanında da büyük birer vantilatör çalışıyordu fakat pek işe yaradıkları söylenemezdi. İçerisi sıcaktı ve etrafa ağır bir patates kızartması kokusu sinmişti.
Nemesis tarafından eklenmiştir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Gece ve kitap
Gece yeni başladı ve ben Stanislaw Lem kitabını ofiste unutmuşum. Yeni bir kitap seçmek zorunda kaldım. Bakalım nasıl bir yolculuk olacak. Kitaptan bir müzik seçtim bir de. Yazarın anlattığı atmosfere uyan bir parça.

Nemesis
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
15 beğeni · 0 yorum
9/10
5 oy
Sence kaç puan almalı?
0