up
ara
profil foto

Sadist

Sadist Konusu ve Özeti

Sadist
Kara Kule VII: Kule kitabının da yazarı Stephen King tarafından kaleme alınan Sadist kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Altın Kitaplar yayınevinden 2003 yılında 9789754050134 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Sadist isimli kitap 382 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Gönül Suveren çevirmiştir. Kitap Kesinlikle Okunmalı ve Okutulmalı Dediğimiz Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Sadist kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Gönül Suveren
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789754050134
Sayfa: 382 sayfa Basım Tarihi: 2003
Çok ünlü bir yazardı, ama bir gün, hayatta kalabilmek için kitap yazması gerektiğini hiç düşünmemişti...
Rogojin

Rogojin

@rogojin

Sadist değil, 'Misery'
Stephen King'in eserini belki 25 sene sonra yeniden okurken kitabın yazarın başyapıtlarından birisi olarak adlandırılmayı hak ettiğini düşündüm. Ne yazık ki çok kötü bir kitap ismi seçilmiş: aslında kitabın gerçek ismi Misery ve bu isim kesinlikle kitaba daha çok yakışıyor.

Misery, en azından son dönem King kitaplarında görüldüğünü düşündüğüm bir kusurdan uzak ve yine benzer temalı bir eser: örneğin Kemik Torbası'ndaki gibi asıl karakterimiz bir yazar, ancak yine Kemik Torbası'ndan farklı olarak- Diriliş, Kâbuslar Pazarı, Buick 8 de bu listeye dahil- bir çok isim, mekân, detayla eseri boğmak yerine yazarın 2 karaktere, bir devam kitabına, "pis pis sırıtan" bir daktiloya odaklanarak dört dörtlük bir gerilim ortamı yarattığını görüyoruz. Gerilim daha ilk sayfadan başlıyor, Stephen King hemen olaya giriyor, gerilim adım adım yükseliyor ve 200'lü sayfaların başında "balta"lı 25 sayfalık kısmında kesinlikle zirveye ulaşıyor. Bu kısmı hem kitaptan hem de sonradan çekilen filminden hatırlıyorum, ama filmin bu sahneyi seyirciler açısından son derece yumuşattığını kitabı ikinci kez okurken bir anlamda şok geçirerek farkettim; zira okurken yerimde duramadım, resmen kıvrandım. Bu 25 sayfalık bölümde King muhteşem bir gerilim yaratıyor... yazarlık hayatının en iyi örneklerinden biri de bu sayfalar olabilir...

Misery, bir yandan çok ürkütücü bir hikâye anlatırken bir yandan da ciddi ciddi bir yazarın eserini yaratma sürecinin sancılarına da dahil ediyor bizi, belki de King aslında ve temelde bir kitabın iyi olması, daha iyi olması, en iyi olması için direten hasta, saplantılı bir okur hayaliyle bir yazarın işkenceli yaratım sürecini anlatıyor bize. Bu sürecin bütün sancıları edebi bir sancı olmaktan öte bir ölüm kalım meselesi, bir korku filmi gibi onu yazmaya, üretmeye, kitabı bitirmeye, ve daha iyisini yazmaya zorlayan bir hasta okur imgesiyle, hayaliyle, hayaletiyle anlatılıyor. Yazarın esas meselesinin bu olduğu ise son 5-10 sayfa içerisinde iyice belirginleşiyor, çünkü kitap tipik bir gerilim ya da korku filminin klişelerini kullansa da ibresini sürekli olarak yazarlığa, yazara, yazmaya çeviriyor; bizi sürekli buralara bakmaya davet ediyor, bakışımızı buraya çevirmeye zorluyor.

Sadist-Misery; hem kendi hikâyesi hem de yazarımız Paul Sheldon'ın (acaba o dönemin benzeri kitaplar yazan popüler gerilim yazarı Sidney Sheldon'a bir gönderme mi?) esaret altında nefret ederek bitirdiği Misery serisini çok büyük bedeller ödeyerek zoraki sürdürmesini ve son kitapta öldürdüğü başkarakteri Misery'yi okuyucuyu kandıran ucuz oyunlarla değil; ikna edici, sağlam gerekçeler ve sebepler bularak diriltmesini anlatıyor... bu anlamda kitabın Manuel Puig'in "Bu Sayfaları Okuyana Sonsuz Lanet" adlı isimli kitabının en azından ismini de bana çağrıştırdığını söylemek isterim... yazmanın böylesine huzursuz, ürkütücü, bir korku kitabı gibi zorlayıcı, delirtici bir süreç olabileceği düşüncesi çok şaşırtıcı. Stephen King bu duyguyu çok iyi yazılmış, dört dörtlük bir gerilim-korku kitabıyla çok iyi bir biçimde veriyor. Mahşer ve O adlı başyapıtlarıyla beraber muhakkak ki Misery de yazarın en iyi eserlerinden biri olarak kesinlikle okunmayı hak ediyor. Herkese öneriyorum.
ataç ikon Sadist
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
lovenfeelin

lovenfeelin

@dolphinsho

Misery
Bir King hayranı olarak en sevdiğim kitabıdır kendisinin. Kitap, Paul isimli ünlü bir yazarın yaptığı kaza sonucu hurdaya dönen aracından "en büyük hayranı" Annie tarafından "şans eseriyle" bulunup kurtarılması ve evinde misafir edilmesiyle başlıyor. Paul misafir odasında iyileşmeye çalışırken, eski bir hemşire olan Annie bir gün Paul'ün "Misery's Child" isimli kitabını alıyor ve kitabı bitirdiğinde en sevdiği karakter olan Misery'nin öldüğünü öğrenmesiyle çılgına dönüyor. Ve işte bu noktadan sonra Paul'le beraber Annie'nin nasıl bir manyak olduğunu öğrenmeye başladıkça kitabın heyecanı ve gerilimi artmaya başlıyor.
Kitap tek bir mekanda ve sadece iki kişi arasında geçmesine rağmen kesinlikle bir solukta okuyacağınıza eminim. King'in muhteşem betimlemeleri ve zekice kurgulanmış hikayesiyle kitabı bitirene kadar bırakamayacaksınız.
ataç ikon Sadist
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Leylavinia

Leylavinia

@leylavinia

Hayatta kalabilmek için hiç kitap yazmak zorunda kalmış mıydınız? Hayır, bunu para kazanma amaçlı hayatta kalma çabası için değil, bir yerlerinizin haince kesilmemesi gibi, ne yapacağı hiç belli olmayan, yoğun gel gitler yaşayan psikolojisi bozuk bir kadının tutsağı olduğunuzdan dolayı yapmak zorunda kalmış mıydınız?
King yine müthiş hayalgücünü ve psikoloji hakkında bilgi birikimini kullanarak okuyucuyu kitabın içine çekmeyi başarıyor.
Yazarın kaleminin gücü sayesinde okuduğunuz cümleler size kendi hayalgücünüzün filmini izletiyor :)
ataç ikon Sadist
kitaba 9 verdi
2 beğen · 2 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Listeme alıyorum. ?
14.11.17 beğen cevap
Aygül Üzel

Aygül Üzel

@ayguluzel

Okuduğu kitabın kahramanına aşırı bağlı olan mesleğinden uzaklaştırılmış bir hemşirenin, yazarın kahramanı öldürmesine izin vermeyip, zorla alıkoyarak romanı yeniden yazdırdığı ve okuyucunun zekasının da takdir edildiği kitapta; hastalıklı fikirlere sahip okurlar gerçekten varsa diyebilir ve kitap yazma hayaliniz varsa erteleyebilirsiniz.
Gerilim/Korku kitaplarda nasıl olur görmek için okunmalı...
ataç ikon Sadist
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Aydın YEŞİLYURT

Aydın YEŞİLYURT

@aydnyslyrt

Stephen King kitaplarının kapak tasarımlarının hepsinde olduğu gibi bunda da boş yere koyulmuş hiç bir şey yok. Her birinin bir anlamı var.

Korku-gerilim romanlarıyla tanıdığımız yazar, bu kitabında aksiyon, merak, gerilim konularının yanında güzel bir yazarlık konusuna değinmiş.

Elinizden bırakamayacaksınız, bıraksanız bile içiniz içinizi yiyecek, tekrar alacaksınız.
ataç ikon Sadist
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Sadist - S41

Annie Wilkes tiz bir sesle haykırdı. "Misery ölmüş olamaz!" Şimdi yumruklarını daha hızlı bir tempoyla sıkıp sıkıp açıyordu. "Misery Chastain ÖLMÜŞ OLAMAZ!"
Aydın YEŞİLYURT tarafından eklenmiştir.
Leylavinia

Leylavinia

@leylavinia

Çünkü yazarlar her şeyi hatırlarlar Paul. Özellikle acıları, ıstırapları.. Bir yazarı çırçıplak soy. Yara izlerini işaret et. O sana her küçük yaranın hikayesini teker teker anlatır. Büyükler içinse birer roman yazar. Bir yazar hafıza kaybına uğramaz. Eğer yazar olmak istiyorsan az bir yetenek işe yarar. Ama aslında gerekli olan her yara izinin hikayesini hatırlayabilme yeteneğidir.
"Sanat güçlü hafıza demektir."
ataç ikon Sadist
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
14
KİTAP
Kesinlikle Okunmalı ve Okutulmalı Dediğimiz Kitaplar
Mesela bir kitap düşünün ki okurken bile bu kitabı birileri ile paylaşmalıyım heyecanı yaşatsın. Okuduğunuz pek çok kitabı he...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
merials

merials

@merials

 paylaşım fotoğrafı
Kendime fırsat , bir kaç aydır elimin altında bekletmem ve kaçış noktama geri dönmem.
ataç ikon Sadist
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon