ara

Sadist

Sadist Konusu ve Özeti

Sadist
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789754050134
Sayfa: 382 sayfa
Basım Tarihi: 2003
Çok ünlü bir yazardı, ama bir gün, hayatta kalabilmek için kitap yazması gerektiğini hiç düşünmemişti...
Sadist kitabı Kesinlikle Okunmalı ve Okutulmalı Dediğimiz Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Rogojin

@rogojin

Sadist değil, 'Misery'
Stephen King'in eserini belki 25 sene sonra yeniden okurken kitabın yazarın başyapıtlarından birisi olarak adlandırılmayı hak ettiğini düşündüm. Ne yazık ki çok kötü bir kitap ismi seçilmiş: aslında kitabın gerçek ismi Misery ve bu isim kesinlikle kitaba daha çok yakışıyor.

Misery, en azından son dönem King kitaplarında görüldüğünü düşündüğüm bir kusurdan uzak ve yine benzer temalı bir eser: örneğin Kemik Torbası'ndaki gibi asıl karakterimiz bir yazar, ancak yine Kemik Torbası'ndan farklı olarak- Diriliş, Kâbuslar Pazarı, Buick 8 de bu listeye dahil- bir çok isim, mekân, detayla eseri boğmak yerine yazarın 2 karaktere, bir devam kitabına, "pis pis sırıtan" bir daktiloya odaklanarak dört dörtlük bir gerilim ortamı yarattığını görüyoruz. Gerilim daha ilk sayfadan başlıyor, Stephen King hemen olaya giriyor, gerilim adım adım yükseliyor ve 200'lü sayfaların başında "balta"lı 25 sayfalık kısmında kesinlikle zirveye ulaşıyor. Bu kısmı hem kitaptan hem de sonradan çekilen filminden hatırlıyorum, ama filmin bu sahneyi seyirciler açısından son derece yumuşattığını kitabı ikinci kez okurken bir anlamda şok geçirerek farkettim; zira okurken yerimde duramadım, resmen kıvrandım. Bu 25 sayfalık bölümde King muhteşem bir gerilim yaratıyor... yazarlık hayatının en iyi örneklerinden biri de bu sayfalar olabilir...

Misery, bir yandan çok ürkütücü bir hikâye anlatırken bir yandan da ciddi ciddi bir yazarın eserini yaratma sürecinin sancılarına da dahil ediyor bizi, belki de King aslında ve temelde bir kitabın iyi olması, daha iyi olması, en iyi olması için direten hasta, saplantılı bir okur hayaliyle bir yazarın işkenceli yaratım sürecini anlatıyor bize. Bu sürecin bütün sancıları edebi bir sancı olmaktan öte bir ölüm kalım meselesi, bir korku filmi gibi onu yazmaya, üretmeye, kitabı bitirmeye, ve daha iyisini yazmaya zorlayan bir hasta okur imgesiyle, hayaliyle, hayaletiyle anlatılıyor. Yazarın esas meselesinin bu olduğu ise son 5-10 sayfa içerisinde iyice belirginleşiyor, çünkü kitap tipik bir gerilim ya da korku filminin klişelerini kullansa da ibresini sürekli olarak yazarlığa, yazara, yazmaya çeviriyor; bizi sürekli buralara bakmaya davet ediyor, bakışımızı buraya çevirmeye zorluyor.

Sadist-Misery; hem kendi hikâyesi hem de yazarımız Paul Sheldon'ın (acaba o dönemin benzeri kitaplar yazan popüler gerilim yazarı Sidney Sheldon'a bir gönderme mi?) esaret altında nefret ederek bitirdiği Misery serisini çok büyük bedeller ödeyerek zoraki sürdürmesini ve son kitapta öldürdüğü başkarakteri Misery'yi okuyucuyu kandıran ucuz oyunlarla değil; ikna edici, sağlam gerekçeler ve sebepler bularak diriltmesini anlatıyor... bu anlamda kitabın Manuel Puig'in "Bu Sayfaları Okuyana Sonsuz Lanet" adlı isimli kitabının en azından ismini de bana çağrıştırdığını söylemek isterim... yazmanın böylesine huzursuz, ürkütücü, bir korku kitabı gibi zorlayıcı, delirtici bir süreç olabileceği düşüncesi çok şaşırtıcı. Stephen King bu duyguyu çok iyi yazılmış, dört dörtlük bir gerilim-korku kitabıyla çok iyi bir biçimde veriyor. Mahşer ve O adlı başyapıtlarıyla beraber muhakkak ki Misery de yazarın en iyi eserlerinden biri olarak kesinlikle okunmayı hak ediyor. Herkese öneriyorum.
Sadist
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

lovenfeelin

@dolphinsho

Misery
Bir King hayranı olarak en sevdiğim kitabıdır kendisinin. Kitap, Paul isimli ünlü bir yazarın yaptığı kaza sonucu hurdaya dönen aracından "en büyük hayranı" Annie tarafından "şans eseriyle" bulunup kurtarılması ve evinde misafir edilmesiyle başlıyor. Paul misafir odasında iyileşmeye çalışırken, eski bir hemşire olan Annie bir gün Paul'ün "Misery's Child" isimli kitabını alıyor ve kitabı bitirdiğinde en sevdiği karakter olan Misery'nin öldüğünü öğrenmesiyle çılgına dönüyor. Ve işte bu noktadan sonra Paul'le beraber Annie'nin nasıl bir manyak olduğunu öğrenmeye başladıkça kitabın heyecanı ve gerilimi artmaya başlıyor.
Kitap tek bir mekanda ve sadece iki kişi arasında geçmesine rağmen kesinlikle bir solukta okuyacağınıza eminim. King'in muhteşem betimlemeleri ve zekice kurgulanmış hikayesiyle kitabı bitirene kadar bırakamayacaksınız.
Sadist
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Leylavinia

@leylavinia

Hayatta kalabilmek için hiç kitap yazmak zorunda kalmış mıydınız? Hayır, bunu para kazanma amaçlı hayatta kalma çabası için değil, bir yerlerinizin haince kesilmemesi gibi, ne yapacağı hiç belli olmayan, yoğun gel gitler yaşayan psikolojisi bozuk bir kadının tutsağı olduğunuzdan dolayı yapmak zorunda kalmış mıydınız?
King yine müthiş hayalgücünü ve psikoloji hakkında bilgi birikimini kullanarak okuyucuyu kitabın içine çekmeyi başarıyor.
Yazarın kaleminin gücü sayesinde okuduğunuz cümleler size kendi hayalgücünüzün filmini izletiyor :)
Sadist
kitaba 9 verdi
2 beğen · 2 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Listeme alıyorum. ?
14.11.17 beğen cevap

Aygül Üzel

@ayguluzel

Okuduğu kitabın kahramanına aşırı bağlı olan mesleğinden uzaklaştırılmış bir hemşirenin, yazarın kahramanı öldürmesine izin vermeyip, zorla alıkoyarak romanı yeniden yazdırdığı ve okuyucunun zekasının da takdir edildiği kitapta; hastalıklı fikirlere sahip okurlar gerçekten varsa diyebilir ve kitap yazma hayaliniz varsa erteleyebilirsiniz.
Gerilim/Korku kitaplarda nasıl olur görmek için okunmalı...
Sadist
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Aydın YEŞİLYURT

@aydnyslyrt

Stephen King kitaplarının kapak tasarımlarının hepsinde olduğu gibi bunda da boş yere koyulmuş hiç bir şey yok. Her birinin bir anlamı var.

Korku-gerilim romanlarıyla tanıdığımız yazar, bu kitabında aksiyon, merak, gerilim konularının yanında güzel bir yazarlık konusuna değinmiş.

Elinizden bırakamayacaksınız, bıraksanız bile içiniz içinizi yiyecek, tekrar alacaksınız.
Sadist
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Sadist - S41

Annie Wilkes tiz bir sesle haykırdı. "Misery ölmüş olamaz!" Şimdi yumruklarını daha hızlı bir tempoyla sıkıp sıkıp açıyordu. "Misery Chastain ÖLMÜŞ OLAMAZ!"
Aydın YEŞİLYURT tarafından eklenmiştir.

Leylavinia

@leylavinia

Çünkü yazarlar her şeyi hatırlarlar Paul. Özellikle acıları, ıstırapları.. Bir yazarı çırçıplak soy. Yara izlerini işaret et. O sana her küçük yaranın hikayesini teker teker anlatır. Büyükler içinse birer roman yazar. Bir yazar hafıza kaybına uğramaz. Eğer yazar olmak istiyorsan az bir yetenek işe yarar. Ama aslında gerekli olan her yara izinin hikayesini hatırlayabilme yeteneğidir.
"Sanat güçlü hafıza demektir."
Sadist
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
14
KİTAP
Kesinlikle Okunmalı ve Okutulmalı Dediğimiz Kitaplar
Mesela bir kitap düşünün ki okurken bile bu kitabı birileri ile paylaşmalıyım heyecanı yaşatsın. Okuduğunuz pek çok kitabı he...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
8.7/10
77 oy
Sence kaç puan almalı?
0