ara

Şato

- Das Schloß

Şato Konusu ve Özeti

Şato
Yazar:
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789752732223
Sayfa: 359 sayfa
Basım Tarihi: 1970
İthaf ya da neden yeni bir çeviri?"... uğraşına tam anlamıyla gönül vermiş çevirmen, yabancı dilde okuduğu bir yazara ve yaratısına bir kez vurulmayagörsün; ondan sonra o yazarı daha önce başkaları tarafından kaç kez çevrilmiş olursa olsun bir de kendi anlatmak, o çevirmen için tam bir tutkuya dönüşür. Bu tutku, hiçbir zaman kendi yapacağıçevirinin öncekilerden üstün olacağı inancından kaynaklanmaz belki kaynaklanmamalıdır da."Ahmet Cemal, Ekim 1986 tarihli, Dönüşüm çevirisine yazdığı önnotunda, neden "yeni bir çeviri" sorusunu çok vazıh bir biçimde yanıtlar. İçten ve yalın bir dille, "tutku" kavramıyla açıklar bu girişimi.

Gerçekten de öyle, Kafka bir tutkudur. Peki bir yayıncı için durum farklı mıdır? Sanmıyorum. Kendi erken ve yetersiz okumalarım sonrasında dehasına hayran olduğum yazarların başında gelir Kafka! O tüm bir yazın tarihinin en güçlü ve en trajik yazarlarındandır kanımca hattâ en güçlüsüdür. Ve daha ilk okuduğum günden beri aklımda gezdirdiğim ve yayıncılığa başladığım ilk günden bu yana da sürekli yayımlamayı tasarladığım dâhi yazarımdır benim.

İşte bir yayıncı olarak beni yeni bir çeviri yayımlamaya iten saik de salt budur zaten, Kafka'ya olan büyük hayranlığım, tutkum ve bağlılığım.

Kafka'nın sanatı ulaşılması zor bir ufku işaret eder, alımlanmasıyla ilgili kimi yanılgıları da göz ardı edersek, o sanatıyla çoktan ebedileşmiştir. Trajik olansa, böylesi bir dehanın vasiyetinde tüm yapıtlarının yakılmasını talep etmiş olmasıdır. Bu dizimizi, bu trajik isteği yerine getirmeyerek Kafka Külliyatı'nı bize ve insanlığa kazandıran Max Brod'a ithaf ediyoruz...- Ahmet Öz

Tipik bir Kafka romanı olan Şato, okura; mantıksızlıkların yaşandığı bir dünyada işin içine girilince nasıl da bu mantıksızlığın yaşam biçimi haline dönüştürebileceğini gösteriyor. Öyle bir yaşam ki hem insanı azaltıyor hem de yalnızlığa itiyor..
Şato kitabı Tüm Zamanların En İyi Kitapları listesinde yer almaktadır.

Kemal DEMİRKOL

@kemal-demirkol

Devlet İşleyişi
Öncelikle; kitabın yorumunu yaparken bir kez daha okumuş kadar yoruldum. Emin olun arkadaşlar. Çok zekice kurgu, saatlerce düşünülen cümleler, metaforlar, felsefi düşünceler, vb.. Sizde okurken yorulacaksınız. :-) Hem yorumda, hem kitapta :-)
İliğinize kadar bürokrasiye gömüleceksiniz. En ufak devlet memurundan, en yüksek rütbeye kadar muhteşem ötesi bir betimleme. Üslupla ilgili bir şey yazmayı asla düşünmüyorum. Kafka’yı eleştirmek benim haddime düşmez sanırım. :-)
Yazarın Aforizmalar ve Dönüşüm kitaplarından sonra bu eserini okumak beni Kafka’ya daha fazla yönlendirdi ve sevdirdi. Çok anlamlı ve derin bu kitap okuduğum diğer eserlerine göre daha güzeldi.
Geçelim kitabın içeriğine; Kitapta devletin, bürokrasinin karmaşıklığını, statü sahibi insanın ulaşılmazlığı eleştirmiş yazar. İnsanların bu otoriteye karşı çok derin bir saygı beslediğini, ayrıca hiyerarşik sistemi oluşturan tabakaların birbirlerinden ne derece kopuk olduğunu da anlatmış. Bürokratik çürümüşlüğü, kendine has üslubuyla, daha hikayenin girişinde okuyucunun ruhunu karartarak hop içine alıyor.
Şato metaforu ile ( ulaşılamaz konum ) kendini üst devlet kademesine yükseltmeye çalışıp o uğraşının sonu gelmez imkansızlıklarla geri çevrildiğini konu etmiş yazar.
İnsanın yabancı bir diyarda, çevresine ve kendisine yabancılaşmasını, otorite karşısındaki ezikliğini ve yok oluşunu sembollerle anlatmış.
İnsan ilişkileri ve bürokrasinin insan yaşamını nasıl etkilediğini çok iyi anlaşılacağı bir roman. Toplum yapısının bireyler üzerindeki etkisini gösterdiği , toplumun dışladığı insanlarla yakın ilişkiler kuran ya da toplumun hoş görmediği eylemler içinde bulunan insanların ötekileştirilmesi bir aşk hikayesi ile de anlatılıyor.
Büyük bir eleştiri kitabı. Farkında bile olmadan boyun eğdiğimiz şeyleri bize göstererek bir bakıma da utandırmıyor değil. ( Hele devlet memuru olup da, idarecilerin baskısı karşısında çaresizce bazı şeylere evet dediğimizi )
Bize verdiği en büyük anlam ise Şato’ya giden yolu aramaktan vazgeçmemek, bu yoldaki çabada kişiliğimizden ödün vermemek.
Dil ve anlatım olarak sakin bir zihinle okunmasını tavsiye ederim. Başta dediğim gibi çok ağır bir kitap bence.
Sürpriz :-)) Kitabın sonu yok ! ( Bu yüzden az kızmadım değil )
Güzel bir yayın evinden keyifle okumanızı tavsiye ederim.
Şato
kitaba 8 verdi
4 beğen · 0 yorum

Enes Tekin

@enes-tekin

Şato yolcusu kalmasın! Peki yol nerde?
Sonunda bitirebildigime çok sevindim! Kafka'nın depresif ve boğucu anlatımı gerçekten güzeldir. Ama bir Kafkaokur olarak -her ne kadar Franz ömrünün son demlerinde geride böyle bir şaheseri ( YARIM ) bıraksa da - ben bu kitabı Düşünce Kabızı Laf İshali bir yazarın yazdığını düşünürdüm. Tamam ilk 200 sayfa bir amaç var ve karakterler gerçekten çok sinir bozucu ve her ne kadar uzun konuşmalar olsa da acaba sonraki sayfada neler olacağını merak ediyor insan. Ama bu merak da 200. Sayfalardan sonra yerini okurken dalginliga bırakıyor.

Franz Kafka, günlük hayatta asosyal birisiymiş ve bütün gün insanlarla konuşamadıklarını bu kitabında toparlamış gibime geliyor. Bu kadar gereksiz konuşmalara yer vermesi gerçekten büyük bir eleştiriyi hak ediyor.

Asıl konuya gelirsek, Şato temsili ve o Şato'ya bağlı köylülerin kitaptaki yerleri gerçekten etkileyici bir konu etrafında birleşiyor. Ama Sonu olmayan bir döngü içinde ilerleyen konular, bir de karı dırdırı eklenince ( dedikodular ve aşk ) işinden içinden çıkılmıyor.

Eleştirime kulak verin!

20 Şubat 2016
Şato
kitaba 7 verdi
5 beğen · 0 yorum

@

Statü sahibi insanlar, diğer insanların sahip olduğu haklarını kendilerine katarak git gide büyüyen bir sıfat haline gelmiştir. Bir nevi hiyerarşik sistemde alt tabaka insanlardan sanki damar yolu açılarak kontun haznesine bağlanmış, kont tarafınca zihinlerini yönetme hali gibi.

Başka bir noktadan ele alırsam statü sahibi insanın ulaşılmazlığı (günümüzde de oldukça mevcut) diğerlerinin hayal dünyasında fazlasıyla yer edinerek en uç noktaya yani tanrılaştırmasına sebep oluyor. Yazar her sayfasında bunu çeşitli karakterlerce dile getirmiş. Ayrıca hiyerarşik sistemi oluşturan tabakaların birbirlerinden ne derece kopuk olduğuna tanık oluyorsunuz.

Artık öyle bir noktaya varıyorsunuz ki şato beyleri, kont gerçek mi hatta insan mı demeye vardırtıyor. Esrarengizliğin yarattığı felsefi yaklaşım burda devreye giriyor ana karakterin sorgulamalarıyla birlikte.

Güzel kitap, yetkilerin felsefik açıdan ele alınışı en sevdiğim kısımlardan keyifle okumanızı dilerim.
Şato
kitaba puan vermedi
7 beğen · 0 yorum

Hakan Bezan

@bezan3

Yanlış anlaşılmasın vermediğim iki yıldız kitaba değil yayınevinedir ve o yayınevinin kitabı burada bulunmadığı için farklı yayınevindeki kitabı oyladım. Berbat bir yazım imla bilgileri ve basımındaki inanılmaz hatalarla ilk Franz Kafka deneyimimi sonuna kadar lanetlemiştir kendileri.İsmi de Athena.
Neyse kitaba dönecek olursak Şato metaforuyla kendini üst devlet kademesine yükseltmeye çalışıp o uğraşının sonu gelmez imkansızlıklarla geri çevrildiğini konu eder.Eserdeki tek durum bu değildir elbette.Baş karakter K.'nin yükselme ihtirası kadar Freida'nın ve diğer yan karakterlerin de K.kadar üst kademelere çıkmak ve bu yükselişi gösterenlere engel olmak amaçlarını da konu eder.
Akıcılık konusu da pek iyi olmayan kitapta insanların birbirleri hakkında düşüncelerini ve bu düşüncelere göre hareket ettiğini görebiliriz.
Kafka eserlerine başlayarak kendime bir hoş geldin diyor ve diğer eserlerinin Şato'dan daha iyi olmasını diliyorum :)
Şato
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Vahit YILDIRIM

@gregor-samsa

kesinlik ve şüphe, ümit ve korku, mantık ve saçmalık, düzen ve kaos ikilemleri üzerine kurulmuş, franz kafka'nın başyapıtı.
..
kafka'nın kahramanları akıl dediğimiz aydınlanmış bölümde görünmeye isteksiz olan gerçeği arar gibi, karanlıkta el yordamıyla yürürler. "gözleri açılıp, çıplaklıklarını fark etmeden önce", sanki bilinçsiz uyumu arıyor gibidirler. şato, sanki bir gölgeler çatışması gibidir, sanki kahraman, anın sıkıcı karmaşasının ötesindeki ve araştırmasının sonundaki karanlık uyumun farkındadır. k. hep tepenin üzerindeki uzak şatonun yolunu tutar, hep bir şeye ulaşma noktasındadır ama tam da oraya varamaz. şatoya bakarken "k. ne kadar güçlü olarak bakarsa, daha zor farkeder ve ne kadar derin izlerse, her şey yarı karanlığa gömülür." çabanın kendisi bir engeldir, çünkü bireyin ve bağımsız bir varlığın bilinçli ifadesi, uyumun reddidir.
paylaş
Şato
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Şato - S41

K. bir pencere pervazına oturdu; orada gecelemeye ve aileden de başka bir şey istememeye karar verdi. Onu gönderen ya da ondan korkan köydeki insanlar ona daha zararsız geliyordu; çünkü onu temelde kendi kendisine yöneltmişler, gücünü toplamasına yardımcı olmuşlardı; ama onu şato yerine, küçük bir kandırmacayla ailesine götüren bu tür sözde yardımcılar onu yolundan alıkoyuyor, isteyerek ya da istemeyerek güçlerinin parçalanmasına neden oluyorlardı. Masada oturmakta olan ailenin davet çağrısına pek kulak asmadı; başını öne eğip oturduğu yerde kaldı.
zapatist tarafından eklenmiştir.

Red Red

@khaos

Yalan değil, cahilim; bu gerçek ..... ve benim için de pek üzücü bir şey; ama bunun bir üstün yanı var ki, o da şu: "Cahil kişi cesur olur!"
Şato
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum

Onur Ç.

@onurc

Konu sadece unutulmak değil, çok daha ötesi. Çünkü insan unuttuğuyla yeniden tanışabilir.
Şato
kitaba 2 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

T. Dmrc

@demirci3557

...soluyacağın hava için boğuşur gibisin sanki.
Şato
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Ahme't Sessiz

@ahmet-sessiz

Yersiz bir huşu, yöneldiği nesneyi değersizleştirir.
Şato
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

Ahme't Sessiz

@ahmet-sessiz

“Mutluluk tepenizde dolaşıyordu; ama siz onu çekip aşağı almayı başaramadınız…?
Şato
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
141
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
125
KİTAP
Başucu Kitaplarım
Hayatımızda yer edinmiş, zaman zaman sayfalarını yeniden karıştırdığımız ve okumaya doyamadığımız başucu kitaplarımızı bu lis...
1138
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
158
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
23
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Franz Kafka Kitapları
Eserleri onlarca dile çevrilen ve birçok okurun favori yazarı olan Franz Kafka'nın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları ...