up
ara
profil foto

Veronika Ölmek İstiyor

- Veronika Decide Morrer

Veronika Ölmek İstiyor Konusu ve Özeti

Veronika Ölmek İstiyor
Mutsuz bir kadın olan ve intihar girişiminde bulunan Veronika'nın vücuduna verdiği hasar sebebiyle bir haftalık ömrünün kaldığını öğrenmesi ve bu son haftasını akıl hastanesinde nasıl geçirdiği anlatılmaktadır.
Yazar:
Çevirmen: Haldun Pamir
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750712814
Sayfa: 201 sayfa Basım Tarihi: 2010
Paulo Coelho, delilik, intihar, ölüm, korku, cinsellik gibi konuları işlediği Veronika Ölmek İstiyor adlı romanında, farklı düşünceleri yüzünden toplumsal kalıpların dışında kalan insanları anlatıyor.

Veronika Ölmek İstiyor Kitabının Konusu
Veronika adındaki genç bir kadının, ölmek için ilaç içerek intihar girişiminde bulunması ve vücuduna verdiği hasar yüzünden hastalanıp hastaneye kaldırılması ve kalan son 1 haftalık ömrünü nasıl geçirdiği anlatılmaktadır.

Veronika Ölmek İstiyor Roman Özeti
Kitabın ana karakteri Veronika, çevresi tarafından takdir gören ve ilgi duyulan genç ve güzel bir kadın olmasına rağmen kendisini çok mutsuz hissetmektedir. Çevresindeki kalabalığa rağmen kendisini sürekli yalnız hisseden Veronika bir gün kutu kutu ilaç içerek intihar etmeye karar verir. Hapları tek tek yutan Veronika’nın bilincinin kapanmaya başlaması epey uzun sürer.

Nihayet bilincini kaybedip tekrar kendine geldiğinde kendisini bir hastane odasında yatağa bağlı olarak bulur. Tekrar bilincini kaybeden Veronika komaya girer. Uzun süre komada kaldıktan sonra kendine gelir ve bu defa bir akıl hastanesinde olduğunu anlar. Konuştuğu doktor, Veronika’ya, aldığı yüksek doz ilaçların yüzünden vücudunun çok zarar gördüğünü ve 1 hafta içinde öleceğini söyler.

Veronika hastanede kendisiyle aynı odayı paylaşan Zedka adında bir kadınla tanışır. Kadın, Veronika’nın son haftasını hastanede değil, dışarıda özgürce geçirmesi gerektiğini düşünmektedir. Hastanede kalan hastaların oluşturduğu Kardeşlik Çemberi adında bir topluluk bulunmaktadır. Veronika’nın kaçmasına yardım etmesi için bu grubun bir üyesi olan Mari adlı kişiden yardım almaya karar verirler. Fakat, Mari ile konuşmak için yanlarına gittiğinde gruptakiler Veronika ile dalga geçerler. Başta gururu kırılan Veronika, daha sonra deli olduğunu ve böyle şeylere kafayı takmaması gerektiğini düşünür. Üstelik bir haftadan daha az ömrü kalmıştır, o nedenle her şeyi yapmaya hazırdır. Kafasındaki bu düşünceyle grubun yanına geri dönen Veronika, kendisiyle dalga geçen yaşlı adama tokat atarak herkesi şaşırtır.

Hayatının son günlerini hastanede Zedka ile geçiren Veronika, yeniden yaşam isteği duymaya başlar. Bir gece saate aldırmadan piyanonun başına geçer. O sırada Eduardo adında şizofreni hastası olan bir adamın onu izlediğini görür. O günden sonra aralarında kuvvetli bir bağ oluşur ve birbirlerine aşık olurlar.

Hayatının son günü geldiğinde Veronika, bu günü dışarıda geçirebilmek için doktordan izin ister ama alamaz. Bunun üzerine Eduardo ile beraber kaçarlar. Önce pahalı bir yerde yemek yerler ancak deli tavırları yüzünden oradan kovulurlar. Daha sonra dışarıda uyuyakalırlar. Uyandıklarında Veronika’nın hala yaşıyor olduğnu görüp şaşırırlar. Dr. İgor, yeni bulduğu bir ilacın etkilerini Veronika üzerinde denediği için kendisine yalan söylemiştir. Hastanedeyken düzenli olarak aldığı bu ilaçlar Veronika’yı ölümden kurtarmıştır.
Mina

Mina

@minaa

İlk kez bir incelememde gerçekten onaylanma kaygım olmadan yazmaya karar verdim. Çünkü sizinle kendi cümlelerimi paylaşmadan ölürsem ve eğer öldükten sonra bana hayatıma göz atmam için bir şans verilirse ben bu kadar basit bir şeyi bile yapamadığım için üzüleceğim. O yüzden hala zaman varken…

Hayatın anlamını sorgularken, bir şekilde bir yerlerde var olma mücadelesi verirken, insanların görünmeye çalıştıkları kişiliklerin ötesini görüp inadına hayattan keyif almaya çalışırken Veronikayla tanıştım. Ve bu kendime gelmemi sağladı.

Veronika Ölmek İstiyor… Kitabın konusundan bahsetmek istemiyorum çünkü konusu arka kapağında yazıyor. O yüzden ben bu kitabın ne hissettirdiğine ve ne kattığına değinmek istiyorum.

Bence hayata dair yazılmış olan (en azından benim okuduklarım arasında) en iyi kitaptı. Hayat hakkında yoğun bir farkındalık katıyor. Ama o farkındalığı öylece hayatınıza sokmayıp ruhunuza işliyor.

Kitapta ilk dikkat çeken hepimizin farkında olduğu ama kimi zaman saçma sapan gülük işlerimizle unuttuğumuz kimi zamanda unutmaya çalıştığımız “ölüm” kavramı. Evet, Ölüyoruz. Her geçen gün daha da yaklaşıyoruz. Mesela şu an bu yazıyı okumaya başladığınız zamana göre ölüme daha yakınsınız. Veronikayla beraber bunu daha da yakından hissediyoruz. Ama ölüme belki bu kadar kızmamalıyız çünkü o olmasaydı şu anın, yaşamın, insanların kısacası etrafımızdaki hiçbir şeyin değeri kalmazdı.

Birde herkesi etkilediğini düşündüğüm bir kavram “onaylanma kaygısı” .Buna da değinilmiş. Az önce ölüyoruz dedik ya e peki madem ölüyoruz o zaman neden hala kendi hayatımızı yaşamıyoruz? Neden başkaları tarafından onaylanmayı, kabul görmeyi istiyoruz? Ölümümü kabul etmiyor muyuz ? Yoksa cesaretimiz mi yok? Aslında siz de biliyorsunuz ki cevaplarında bir önemi yok. Çünkü Ölüyoruz… Yaşamak en azından hayatımızda bir kez olsun kendimiz olmaya cesaret etmek zorundayız. Bunu hak ediyoruz.

Veronika dışında iki karakter daha var kitapta. Birisi Eduard. Onunla beraber öğrendiğimiz şey hayallerimizi başkaları için bırakmanın sonuçları. O bu bedeli biraz ağır ödemiş ancak bize güzel bir örnek oluşturuyor. Kısa hayatımızda eğer Tanrı kalbimize bir hayal koymuşsa onu gerçekleştirmek zorunda olduğumuzu düşünüyorum.
Ve Mari. Onunla toplumun sırf kendilerinden farklı şeyler hissettiği için oluşturduğu “deli” kavramını öğreniyoruz. Ve açıkçası bunun keyfini çıkartıyoruz. Farklılıkları kabul edip onlarla yaşayabileceğimizi görüyoruz.

Aslında kitap yaşamın renklerini bize sunuyor. Bu renkleri kullanmadan yaşanan hayata hayat denir mi? Kara vermek, seçmek gerek bir an önce. Her şeyi değiştirebiliriz.
Dediğim gibi ölüyoruz, ölüyoruz ama hala biraz zamanımız var.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi
8 beğen · 0 yorum
Canan

Canan

@cnnhni

Deliliğin tanimi...
Gece nin bir vakti aklima bir kitap takildiysa ve o kitabi o an bulamazsam en iyi ćozüm online kitap?Hernekadar kitaba dokunarak okumanin verdigi hazı vermesede okunasi geldi bana..
Yazarin en eski kitaplari arasinda sayilan "Veronika ölmek istiyor" yeni yazdigi kitaplardan biraz farkli oldgunu soyluyor okuyucular...Kitap bi avtobiografi türűnde ve yazarin akil hastanesinde gećirdigi dönemden bi kesit oldugunu düśunuyorm..Ailesinin yazar olmak istedigi icin akil sagliginin yerinde olmadigini dusundukleri ve hastaneye yatirdiklari yazari o dönemden kalma cok guzl bir hikaye ortaya cikmis ki bu hikaye kendi hikayesindir die tahmin ediliyor ,okuyucuya tanitmasi Veronika karakteriyle olmu§tur...
Veronika 24 yasinda hayati yolunda giden genc bir kizdir..Iyi bir egitimi bir isi ailesi ve ikili iliskilerde de gayet mutlu biridir ve bu iyi ve siradan giden hayata bir son vermek ister..Slovenya nin baskenti Lyublyanada gelisen olaylar bi dônem orda yaśadigim icin sanirm ićerigi daha bi tanidik daha bi samimi geldi...Mekan anlatimlarini okurken ordan gecmis olmak yada orda bulunmus olmak ve intihar mektubu olarak da Slovenyanin nerde oldgunu bildiren bir mektup yazmasi ve bunu okudugu gazeteye gondermesi,birilerinin Slovenyanin nerde oldgunu bilmemesini kendince bi bahane saymasi ayri bir his uyandirdi bende?
Veronika ictigi ilaclar sonucunda hayata kaliyor ve kendini akil hastanesinde buluyor..Akil hastanesinde ki yasami ve tanidigi kisiler onun hayata bakis acisini degistirecek kolektiv bir deliligin ortasinda kendinde o zamana kadar eksik hisetigi kin nefret ask cinsel uyanis gbi bazi duygulari hisetmeye baslayacak ve gercekten olmek isteyip istemedigini tekrardan sorgulayacak..
EK 1
Ek olarak da kitapta gecen bi hikayeyi yazmak istiyorm ?? 31.05.18
EK 2
Cok guclu bir buyucu ulkeyi yok etmek ister..Butun ulke halkinin su cektigi bir kuyuya sihirli bir madde atar .Kuyunun suyunu kim icerse delirecektir..
Ertesi sabah kuyudan su cekip icen herkes delirmistir..Sadece kraliyet ailesi kendilerine ait bir kuyudan su cektikleri icin delirmemistir..Kral kaygilanir bu duruma halkinin guvenligi ve sagligi icin bi suru emir verir..Ancak polisler ve mufettisler de halkin ictigi sudan ictikleri icin emirleri sacma bulup uygulamazlar.
Ulkede yasayan herkes kralin emirlerini sacma bulmaktadir ve bir gun satosunun onune toplanip tacini ve tahtini birakmasini isterler...Kral tahtidan tam inecekken kralice ona halkin ictigi sudan icmelerini ve onlar gibi olmalari konusunda tavsiyede bulunur..Kral ve kralice cinnet suyunu icelerler ve halk gibi sacmalamaya baslarlar...Bunu duyan halk kralin bilgece konustugunu ve tahtan indirmekle hata yapacaklarini dusunmeye baslar taskinligindan vazgecip krala yeniden boyun egerler ve kral ulkesini omrunun sonuna kadar idare etmeye devam eder? 31.05.18
EK 3
Cok guclu bir buyucu ulkeyi yok etmek ister..Butun ulke halkinin su cektigi bir kuyuya sihirli bir madde atar .Kuyunun suyunu kim icerse delirecektir..
Ertesi sabah kuyudan su cekip icen herkes delirmistir..Sadece kraliyet ailesi kendilerine ait bir kuyudan su cektikleri icin delirmemistir..Kral kaygilanir bu duruma halkinin guvenligi ve sagligi icin bi suru emir verir..Ancak polisler ve mufettisler de halkin ictigi sudan ictikleri icin emirleri sacma bulup uygulamazlar.
Ulkede yasayan herkes kralin emirlerini sacma bulmaktadir ve bir gun satosunun onune toplanip tacini ve tahtini birakmasini isterler...Kral tahtidan tam inecekken kralice ona halkin ictigi sudan icmelerini ve onlar gibi olmalari konusunda tavsiyede bulunur..Kral ve kralice cinnet suyunu icelerler ve halk gibi sacmalamaya baslarlar...Bunu duyan halk kralin bilgece konustugunu ve tahtan indirmekle hata yapacaklarini dusunmeye baslar taskinligindan vazgecip krala yeniden boyun egerler ve kral ulkesini omrunun sonuna kadar idare etmeye devam eder? 31.05.18
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi
11 beğen · 15 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İyi ki hikâyeyi ikinci bir defa paylaştın Canan. Sayende ezberledim hikâyeyi! ????
01.06.18 beğen 1 cevap
Film adam (@serserimsi)
Ne güzel hikaye. Keşke zamanın yöneticileri de bizim içtiğimiz sudan içse.
01.06.18 beğen 1 cevap
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

"Hepimiz birer deli değil miyiz düzeni bozuk dünyada nefes almaya çalışan"

Paulo Coelho ile tanışmam bir dizi vasıtasıyla olmuştu. Şuan iyi ki merak edip kitabı ve yazarı araştırmışım diyorum.

Hepimizin hayatı dönüm noktaları ile devam etmiyor mu ki. Başlangıçlar, bitişler, bitmeyişler.. Sıradan bir hayatın akıl almaz delileri değil miyiz? Düz bir yokuştan aşağı hızla koşmaktayız pencere kenarlarında ki çicekleri görmezden gelerek.
Fakat veronika bu sıradanlığa daha fazla katlanmak istemedi. Hergün bir öncekinin aynı olan sabaha uyanmaktansa uyanmamayı yeğledi ve intihar etti..
Fakat planlamadığı bir şey vardı ya ölmezse!!!

Gözlerini açtığında bir akıl hastanesinde olduğunu öğrendi. Öğrendiği gerçeği sindiremeden, 1haftadan az bir ömrü kaldığı gerçeği ile sarsıldı.
İntihar anlık bir kaçış fakat insanın ölümünü beklemesi...
Villete veronika'nın dönüm noktasıydı aslında. Birinden farklı hayatlar, hikayelere rastladı akıl hastanesinde. Ve en önemlisi de kendine rastladı..
Dr. İgor bir kitap yazmakta ve bu kitabın baş deneği veronika dan başkası değil.

Dili, kalemi, anlatımı tek kelime ile mükemmeldi. Sıkılmaya fırsatınız dahi olmuyor çünkü hikaye o kadar tanıdık ki..
Kitapta kendinizden, içinizin derinliklerinden bir parça bulacaksınız. Kitabın bir çok yeri mantıklı geldi bana, içsel çatışmaların, farklılıkların kaleme alınma şeklini çok sevdim.
Unutmayın farklı olan herkes biraz delidir.
Keyifli huzurlu okumalar dilerim . sevgi ve mutlulukla kalın. Bol kitaplı günler .
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek

Yazarla ilk tanışmamdı ancak son olmayacak. Elimde bekleyen 3 kitabı daha mevcut. Yazarın kalemi kesinlikle iyi okurken zamanı fark etmiyorsunuz.
Kitap akıl hastanesinde genç bir kadının intiharından sonrasını ele almış. Kadının intihar sonrası kalıcı bir rahatsızlığı olduğunu öğrenip son günlerini bize aktarıyor.. Yaşanılan şeyler süpriz olsun. Ama ben tahmin etmiştim. Oda sosyoloji ve psikoloji alanında kitaplarını sevmemden kaynaklanıyor olabilir. Ve orda ki karakterlerin psikolojilerini yazar çok iyi yansıtmış. İçerisinde illa içinizde saklı kalmış yerlere ufak ufak dokunacak cümlelere rastlarsınız. Bazı yerlerde durup düşünüp sonra okumaya devam ediyor insan. Normlar neydi kim bizi harici yapıyor ? Deliliğin gerçek tanımı ne acaba gibi konular işlenmiş.
Tavsiye eder miyim ? Elbette :) Özellikle hayat istediği gibi gitmediğini düşünen, ruhunun bir yerlere sıkışıp kaldığını düşünen kişilerin bu kitabı çok bekletmeden okuması gerektiğini düşünüyorum.
Herkese keyifli okumalar dilerim..
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 7 verdi
6 beğen · 0 yorum
Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan

Paulo Coelho - Veronika Ölmek İstiyor
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve gerçekten çok beğendim, sonunu tahmin edebildim olayın tam olarak ne olduğunu ama yine de işleyişi ve içinde yer alan olayları veriş şeklinden dolayı beni rahatsız etmedi tahmin edilebilir olması. Kitap, insanın hayatını bir planın içerisine kurmuş şekilde tekdüze bir halde devam ettirişini ve aslında bunun içimizden gelenin değil de kendimizi, olmaya zorladığımız kişiye çevirişimizi anlatıyor. Belirli bir düzen içerisinde gitmenin güvenli olduğuna inandığımızı, farklı olmanın diğer insanlar gibi olmamanın garipseneceği korkusunu yaşadığımızı anlatıyor. Ve yine ölüm korkusuyla, hayatın kısalığını kavramakla beraberinde, aslında ne kadar pişmanlıklarımızın olduğunu ve yapmayı istediğimiz şeylerde kendimizi ne kadar sınırlandırdığımızı anlamamıza yardımcı olduğunu görüyoruz. Herkese tavsiye ediyorum.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi
6 beğen · 1 yorum
kader.cmln (@naturmort)
Benim nezdimde nasıl büyük bir yeri var bir bilseniz.. Emeğinize sağlık ☘
15.11.18 beğen cevap

Veronika Ölmek İstiyor - S41

"...Kendi dünyasında yaşayan herkes delidir. Şizofrenler, psikopatlar, manyaklar. Yani başkalarından farklı olanlar."
Çilem Çelik tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee

Ona ceketimi verme önerimi reddetti.
Belki de onun dünyasında mevsim yazdı.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
İrem

İrem

@alaskatilkisi

Normallik fikir birliğinden başka bir şey değildir. Yani, çoğunluk bir şeyin doğru olduğunu düşünüyorsa o şey "normal" olur.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum
Burcu S.

Burcu S.

@bs

“Hayır. Siz farklı bir insansınız, ama herkes gibi olmak istiyorsunuz. Bu da, bana kalırsa, ciddi bir hastalıktır.”
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
Mustafa Zeren

Mustafa Zeren

@mustafazeren638

“İnsan hiçbir şeye alışmamalı,
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum
İrem

İrem

@alaskatilkisi

Orada da burada da insanlar gruplaşıyor;çevrelerine duvarlar örüyor ve kendilerine tuhaf gelen hiçbir şeyin sıradan yaşamlarını sarsmasına izin vermiyorlar.Birtakım şeyleri sırf alıştıkları için yapıyorlar;yararsız konuları inceliyorlar,aralarında eğleniyorlar,çünkü eğlenmek gerekir,dünyanın geri kalanında olup bitenlerden onlara ne?
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
265
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
Esranın Dünyası

Esranın Dünyası

@esranindunyasi

 paylaşım fotoğrafı
Bu dünyada hiçbir şey rastlantı sonucu meydana gelmez.
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 18 yorum beğen ikon
balçıklımısra (@tahagur)
Harika bir kitap
19.11.18 beğen 1 cevap
soil smell (@soilsmell)
Hiçbir şeyin tesadüf olmadığına inananlardanım ✋
19.11.18 beğen 1 cevap
Özgürruh (@birben)
Şu sıralar fazlaca karşıma çıkan kitap. Henüz daha okuma fırsatım olmadı ama merakta etmiyor değilim açıkcası. Gerçekten zaman ayırıp okumaya değer mi, size ne kattı bu kitap yorumunuz nedir ?
19.11.18 beğen 1 cevap
Şifacı

Şifacı

@sifaci

 paylaşım fotoğrafı
Bu hafta sonunun kitapları ?
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
31 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Keyifli okumalar :)
10.02.18 beğen 2 cevap
barbo (@anarcho)
otomatik portakal.... umarım bu kitabı hissedebilirsiniz
10.02.18 beğen cevap
İris ? (@irisgkt)
Veronika ölmek istiyor asırı merak edıyorum ?
10.02.18 beğen cevap
Hilal Yaycı Koçak

Hilal Yaycı Koçak

@gezginokur

 paylaşım fotoğrafı
#bookstagram 'a merhaba :)
ataç ikon Veronika Ölmek İstiyor
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
41 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Sonay Ç. (@ponnik)
Çok iyi bir kitap seçimi ;)
29.03.18 beğen 1 cevap
8.4/10
395 oy
Sence kaç puan almalı?
0