ara

Gerçekten Yaşıyor Musun?

Gerçekten Yaşıyor Musun? Konusu ve Özeti

Gerçekten Yaşıyor Musun?
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786054771318
Sayfa: 248 sayfa
Basım Tarihi: 1970
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 KİŞİSEL GELİŞİM KATEGORİSİ İKİNCİSİ

Sana karşı dürüst olacağım.

Bugüne kadar herkes sana bir şeyler anlatmaya çalıştı. Ailen, öğretmenlerin, toplum, gazeteler, kitaplar... Sana nasıl yaşaman gerektiğini anlattılar, ne yapman gerektiğini ve kim olduğunu. Sen fazla bir şey istemedin aslında... Mutlu, başarılı olmak, sevmek, sevilmek, hayallerini yaşamak, kendini değerli hissetmek... Yaşadıklarınla, zamanla, ruhun, zihnin karıştı. Artık sana anlatılanlara da ruhun doydu.

Ben de çok sıkıldım. Mutluluk için, başarı için, kendim olmak için bana sürekli vaatlerde bulunan kitaplardan, seminerlerden, kurallardan, öğretilerden...

Yıllarca yol aldım, oradan oraya sürüklendim... Sonunda cümleleri topladım. Ve elinde tuttuğun sayfalara taşıdım.

İnsanlara karıştım, gözlerine baktım, yüreklerinde yer buldum. Sorum aynıydı, "Gerçekten yaşıyor musun? Yoksa sadece nefes mi alıyorsun?"

Her cümlesi damıtılarak yazılmış, deneyimle ve gerçek hayatla boyanmış gerçeğimi paylaşıyorum. Klişelerden, basmakalıp sözcüklerden uzak yüreğimi ve dünyamı ardına kadar sana açıyorum. Günahlarınla, sevaplarınla, eksilerin artılarınla, karanlık noktalarınla, yaralarınla sen, sensin... Tüm kapılarını açacak, seni gerçekten yaşamaya götürecek bir tane gerçek var. Elinde tuttuğun sayfalar, onu sana göstermeye geldi.

Kitapları ve Yaşam Atölyesi ile yüz binlerce insana ulaşan Aret Vartanyan, Gerçekten Yaşıyor musun?'da kendimiz olabildiğimiz, hayallerimizi yaşadığımız ve son nefeste "İyi ki yaşadım!" diyeceğimiz bir yaşamın sırlarını paylaşıyor.
Gerçekten Yaşıyor Musun? kitabı Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde yer almaktadır.

Ahmet ispir

@kercik

İnsana daha geniş perspektiflerden bakmanın yolunu gösteriyor. Kendi yaşadıklarını yolunu çiziyor ve sana gösteriyor. Sen istersen bunu dikkate al ya da alma diyor. Ama bence kesinlikle dikkate alınması gereken bir yazar. İnsan insan olduğunu hatırlatacak, kendi sevmesinin gerekliliğini gösterecek, bundan gelecek güzellikleri bulman da yardımcı olacak. Seni sen olduğun için kabullenmeni sağlayacak belki de. Kendi özünü kabullenmeni, karşılıksız vermeyi öğretecek belki de. Her ne kadar bazı görüşlerimiz uyuşmasa da kesinlikle okunması gereken bir yazar. Diğer kitaplarında da aynı şekilde ilişkilerden, karşılıksız vermekten bahsediyor.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Özge

@ozzge

Bu kitabı gördüğümde kendime 'gerçekten yaşıyor muyum yoksa sadece nefes mi alıyorum?' dedim. Ve bulunduğu raftan alıverdim kendisini. Aret Vartanyan seven bir insanım. Bana hep ilginç gelmiştir kendisi. Ama kitap için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Mükerrer cümleler kullandığı hissine fazlasıyla kapıldım. Belki de kitabın amacı budur. Bilemiyorum. Okumak bana bir şey kaybettirmedi. Ama bir şey kazandırdığını da söyleyemem.
1 beğen · 0 yorum

Yonca

@kitapokumakhuzurverir

Aret Vartanyandan sohbet edercesine hayata dair tespitler...Sanki karsılıklı sohbet edercesine belki aklımıza çoğumuzun gelip ama kendimize itiraf edemediğimiz ayrıntıları tespit etmis sevgili yazar...Evlilik iliski hayata dair yasantılar konu alınmıs.Sohbet ediyormusçasına yazılmıs olması kitabı daha sevimli hale getiriyor okurken sıkılmıyorsunuz.Yolculuk sırasında ya da bas ucu kitabı olarak okuyabilirsiniz.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba 10 verdi
5 beğen · 0 yorum
biraz zordur aret vartanyan ile aynı düşünüp anlamak.ama anlayan da her cümlenin içinde kendini bulur.kendini hayatı daha doğrusu neden nasıl var oluyorsun cok güzel farkına vardırır samimi sözleriyle.kitap okuyormuşsun gibi değil de bir arkadaşınla sohbet ediyormuşsun gibi hissettiriyor ki amacı da bu zaten.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

banu

@banu

sanki yazarla sohbet ediyorsunuz bu yüzden kitabı elinizden bırakamıyorsunuz ya da bırakmak istemiyorsunuz. Yazarın okuduğum ilk kitabı olmasına rağmen dilini sevdim sürükleyici ve basit buldum 1 günde bitti :) kitapta herkesin kendinden bir şeyler bulabileceğini düşünüyor ve tavsiye ediyorum :)
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Gerçekten Yaşıyor Musun? - S41

Yaşamımızın özü ulaşacağımız yer değil,oraya giderken yaşadığımız,nasıl var olacağımız...
Gamze Parçal tarafından eklenmiştir.

Erkin Çoban

@erkincoban

Cinsellik, yemek içmek tuvalete gitmek kadar doğal. Ama biz çocukların cinsellikten utanmalarını sağlıyoruz. Ayıp, günah, tu kaka. Kaçınılmaz olarak çocuk arzuları hissetmeye başladığında hele ki kız ise, utanç duyuyor. Bastırmaya çalışıp bastıramadığında bu kez suçluluk duyuyor. Çocuklarımıza yaptıklarımıza bak.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Erkin Çoban

@erkincoban

Bize hep istemenin, başarının yüzde ellisi olduğunu söylediler. Bence, istemek hiçbir şey. Eylem olmadan, harekete geçmeden bir anlamı yok. Yaşama geçirilemeyen bilgi kadar gereksiz.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

Erkin Çoban

@erkincoban

Eğer yaşamı kitaplarda, öğretilerde, filmlerde, gurularda bulmaya çalışıuyorsan gerçekten yaşamıyorsun demektir. Sana hiç kimse senin yaşamını veremez. Yaşamak vermeyi deneyimlemektir, neyi alacağını, alabileceğini değil. Yaşam verilir alınmaz. En fazla neyi verebilirim diye bak en fazla neyi alabilirim diye değil.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Erkin Çoban

@erkincoban

Tam bir adım atacakken, tam bir karar alacakken hesap kitap başlıyor. Zihnimizin ürettiği senaryolar yazılmaya başlıyor. Yaşam böyle ıskalanıyor. Ya da birileri geliyor ve diyor ki: "Yapamazsın!" "Olamazsın!" "Sen beceremezsin!" ve biz vazgeçiyoruz, sınırlarımıza çekiliyoruz. Truman Show filmi bunu ne güzel anlatmıştı. İzlemediysen mutlaka ama mutlaka izle.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Erkin Çoban

@erkincoban

Durumları kişisel algıladıkça, olanı göremedikçe, yorumlar yaparak yaşadıkça, etiketlere takılarak karşılık verdikçe sen olamazsın, sen olamadıkça gerçek olanı bulamazsın. Ben ihtiyacın olanın zaten sende durduğunu görüyorum. Sen ise dışarıda arıyorsun.
Gerçekten Yaşıyor Musun?
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...