ara

Dorian Gray'in Portresi

The Picture of Dorian Gray

Dorian Gray'in Portresi Konusu ve Özeti

Dorian Gray'in Portresi
Yazar:
Çevirmen: Nihal Yeğinobalı
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750702938
Sayfa: 280 sayfa
Basım Tarihi: 2002
"Keşke tersi olabilseydi! Keşke her zaman genç kalacak olan ben olsaydım da portrem yaşlansaydı! Bunun için... bunun için her şeyi verirdim!"Özellikle bir genç adamın büyümesini, eğitimini, gelişimini, kendini ve inançlarını keşfetmesini işleyen Dorian Gray'in Portresi için Oscar Wilde, 'bir ruhun hikâyesi' demişti. 1891'de ilk basıldığında ahlâksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki çeken romanın baş kişileri olan Lord Henry ile Dorian'ın karşılıklı etkileşimleri, Dorian'ın kendini giderek kötüye, şeytani olana, hazcılığa adaması kitabın eksenini oluşturuyor. Son derece saf ve yakışıklı Dorian'daki değişim, Lord Henry'nin sözleriyle ve Dorian'ın kendi portresinde kendi güzelliğini keşfetmesiyle başlar. Lord Henry'nin etkisiyle kötülüğün ve zevkin çekimine kapılan, dünyada gençlik ve güzellikten önemli bir şey olmadığına inanan Dorian için heyecan, kötülükte ve günahtadır; iyilik ve erdemse sıkıcıdır, edilgendir. İyiliği temsil eden Basil'in Dorian'a duyduğu saf tutkuda eşcinsellik öğeleri açıkça hissedilir. Dorian'ın büyük sırrını, portredeki değişimi gören yalnızca Basil olur. Portreye odaklanan, sonsuz gençlik karşısında ruhunu satan ve ruhunun ölmüş olmasından korkan Dorian için kurtuluş var mıdır? Ve Oscar Wilde'ın dediği gibi, herkes Dorian Gray'de kendi günahını mı görecektir?
Dorian Gray'in Portresi kitabı Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Ne dilediğine dikkat et; K(e)aderin Olabilir ...
Hiç hesapta olmayan bir okumaydi. Okuma listesine balıklama dalan bir kitapdı. Sayın @hayatagulumse998 bu kitapla ilgili bir inceleme yazısı yazmış ve ben de bu yazıya yorum yaparken büyük bir cehalet örneğine imza atmıştım. "Kitabı okumanız gerekir sürprizler var." denince aha dedim bir yerde bir hata yaptım. Ve kitap bu şekilde okuma listesinde hiç yokken birden en tepeye çıkıverdi.
Ve evet hiçte benim sandığım gibi değilmiş :).
Şimdi kitabı bir de naçizane ben yorumlayayim ki okuduğuma değsin.

Kitabın özet cümlesini yukarıda yazdım; Ne istediğine dikkat et Kaderin/Kederin olabilir... Hayır kelime oyunu yapmıyorum o cümlede ; ister Kaderin olabilir diye okuyun isterseniz Kederin. Kaderin, Kederin olabilir diye de okuyabilirsiniz.

Yer İngiltere yıl 1800 ler. Dorian muhteşem yakışıklı bir genç (işte benim cahiliğim buradaydi) basil becerikli bir ressam, hary tanrıya kadere ve kadınlara daha doğrusu hiçbir şeye inanmayan bir adam. Herşey bu üçünün bir sohbeti ile başlıyor....
Ressam , yakisiklilin bir portresini yapıyor, inançsız olan yakisiklinin aklına giriyor, yakışıklı bir dilekde bulunuyor. Sonra, sonrası kitabın konusu ...

Bir iki ipucu vermek isterdim sizi kitabı okumaktan alıkoymadan ya da kitabi okumaniza merak uyandiraraktan, bunu nasıl yapabilirim? Deneyelim bakalım ; Ebediyen genç olmak, ebediyen genç kalmak ister miydiniz ? Sizin yerinize bir başkasınin yaşlanmasını? Sizin yaptığınız her hatanın, her yanlışın, her günahın onun yüzünde bedeninde yer bulmasını bir iz bırakmasını ister miydiniz? Çıtayı yukselteyim; Yaptığınız hataların, yanlışların, günahların bedeninize bir iz bırakmasını ister miydiniz ? Ruhunuzu ne karşılığında satardiniz?

Dorian ilk başlarda sizi çileden çıkaracak boğmak isteyeceksiniz dorian'ı hele o güzeller güzeli Sybil'e yaptığından sonra. Ama unutmayın Dorian yakışıklı ve o daha bir .............

Yıllar sonra ise Dorian'a hak vereceksiniz onun samimiyetine güvenecek yaptığı her şeyin basit bir gençlik hatası olduguna inanacaksıniz... derken dorian in içinde ki o çiğlik yine vuracak yüzünüze bir tokat gibi şu cümle ile ve vay be dedirtecek size ;
(Dorian kibri yüzünden kızı esirgemişti. İkiyüzlü olduğu için iyilik maskesi takmıştı. Merak uğruna fedakârlığı denemişti. Bunları şimdi kabul ediyordu.)
Bir iyilik yaptığımızı sandığımız sırada içimizden bize pis pis gülen o çiğlik dorian'la beraber hepimizin yüzüne çarpacak.

Ben kitabı sevdim. Okumam 3-4 günümü aldı ben yavaş okuyorum. Yoksa bir akşam saat 8 gibi elinize alıp gece 12 - 1 sularında bitirebileceginiz bir kitap, yani akıcı bir kitap. Aşağıyada kıtadan bir kaç alıntı bırakıp bu mevzuyu kapatalım. Hepinize İyi OKUmalar !!!!

"Günümüzde insanlar her şeyin fiyatını biliyorlarsa da hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar.”

"Erkek, yorgun düştüğü için evlenir, kadın merak duyduğu için. İkisi de hayal kırıklığına uğrarlar.”

"Bir kadın kendi kızından on yaş küçük gösterebildiği sürece hayatından hoşnuttur. "

"Sosyete, en azından uygar toplumların sosyetesi, hem zengin hem çekici hem de ilginç olan kişiler aleyhinde söylenenlere inanmaya asla gönüllü olmaz. Nezaket kurallarının ahlak kurallarından daha önemli olduğu konusunda içgüdüsel bir kanısı vardır ve onun görüşüne göre en büyük saygınlık bile iyi bir aşçıbaşı kullanmaktan daha az önemlidir. Öyle ya, kötü bir sofra açan, kalitesiz şarap sunan kişinin özel yaşantısında kusursuz bir insan olduğunu bilmek neye yarar? Bir gün bu konu konuşulurken Lord Henry’nin dediği üzere, baş yemeğin sofraya soğuk gelişinin günahını en üstün erdemler bile ödeyemez! "

"Hayat irade ya da niyetle yönetilmiyor. Hayat bir sinir ve lif sorunudur, hücre sorunu. Düşüncelerimiz bu ağır oluşan hücrelere girip gizlenir, tutkularımız buralarda barınıp düşler kurar. Sen kendini güvenlikte sanırsın belki, güçlü olduğuna inanırsın. Gel gör ki bir odada ya da sabahleyin gökyüzünde gözüne rastgele çarpan bir renk tonu bir zamanlar sevdiğin bir kokunun beraberinde getirdiği gizli anılar, çoktan çalmadığın bir müzikten bir ezgi, unutulmuş bir şiirin yeniden karşına çıkan bir satırı... İnan bana, Dorian, hayatımız böyle şeylere bağlıdır. "

"romanlarda kullandığımız şeyler gerçek yaşamda kullanmadığımız şeyler değil midir? "

"Şu yaşam denen şey nasıl da dramatik! Harry, bütün bunları bir kitapta okumuş olsaydım hiç kuşkusuz ağlardım. Oysa şimdi sahiden oldu ya, her şey öyle olağanüstü geliyor ki gözyaşlarım akamıyor. "

10 üzerinden 8,5 verdim ...
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi
10 beğen · 4 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Vay vay vay diyorum Sn. KahveKitapKurabiye on numara beş yıldız bir inceleme ??
16.10.17 beğen 2 cevap
feza (@feza)
Gercekten guzeldi incelemen..?
16.10.17 beğen 2 cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Oscar Wilde ki kendisi şu dünyada hayranlık duyduğum, tanışmak isteyeceğim ender adamlardan biridir, kişiliği bana her zaman gerçeküstü gelmiştir, gerçek bir karakterden ziyade bir film karakteridir sanki. Bu kadar alaycı, bu kadar küstah, bu kadar zeki... Feminen tavrını da düşünürsek evet; Jack Sparrow... Pardon, pardon... Kaptan Jack Sparrow!
Cidden hoş bir kitap yalnız dil fazla ağdalı, gereksiz ağdalı-bunu da Cem Yılmaz' dan duymuştum, ağdalı dil- Okuduğum kitaplar içinde gördüğüm en sıkıcı karakterlerden biri bu kitapta; Basil Hallward(Oscar Wilde' mış bu aslında, Oscar öyle diyor). Yani neredeyse Sartre' nin Bulantı kitabında kütüphanede takılan gereksiz şahsiyet kadar ya da Kürk Mantolu Madonna'nın sünepesi Raif Bey kadar sıkıcı. Olsun; tüm zamanların en renkli karakterlerinden biri de yine bu kitapta çünkü; Lord Henry(Herkes bunu Oscar Wilde sanıyormuş ki ben de öyle sanıyorum hala daha). Kendisi azılı bir hedonizm temsilcisi hatta hedonizmin ta kendisi. Adam size en ters gelecek kavramı bile o kadar güzel savunuyor ki sadece saygı duyabiliyorsunuz kendisine. Bu Lord Henry şeytanın sağ kolu gibi bir şey, ağaçtaki yılan, kadın olsa adı Lilith olurdu muhtemelen. Lilith demişken ne seksi hatundur o be, neyse.
Dorian Grey(Oscar Wilde' ın olmak istediği kişiymiş bu da Oscar Wilde' a göre) de yakışıklı bir eleman. Bu şeytanla bir tanışıyor, sonra seyrele eğlenceyi. O günah senin bu günah benim diyerek altını üstüne getiriyor dünyanın. Gerçi kitapta tam olarak böyle demiyor ama siz bana güvenin, aslında böyle(ulan sansürlü halinde bile bunu anlamışım ya kendimle gurur duydum şu an). Haz veren ne kadar günah varsa hepsini işliyor Dorian. Ne diyordu Woody Allen? ''Şu hayatta hoşuma giden ne varsa ya ahlak dışı, ya yasa dışı ya da şişmanlatır.'' Dorian da ahlak dışı her haltı yiyor ve Lord Henry' nin muhteşem bakış açıları sayesinde zerre pişmanlık duymuyor. Dahası zaten hiçbir olumsuzlukla da karşılaşmıyor.
Portre kısmına gelince; ya şu sıkıcı bir karakter var dedim ya, işte o ressam. Bizim Dorian o kadar yakışıklı ki ressam etkileniyor ve onun bir tablosunu yapıyor daha kitabın başında. Dorian' a hediye ediyor tabloyu. Dorian' ın yediği her haltın bedelini bu tablo ödüyor işte kitap boyunca. Kitabın sonunda da Dorian ''I see death people'' diyor bir bakıma.

Not: Parantez içindeki kısımlar, Everest Yayınları' nın sansürsüz olarak bastığını söylediği yeni basımın açıklamaları dikkate alınarak sonradan eklenmiştir.
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum

Semih Oktay

@semihoktay

DORIAN GRAY'İN PORTRESİ

Roman; Yazarı:Oscar Wilde (d.1854 - ö.1900) ; Çevireni: Ferhunde Gökyay & Orhan Şaik Gökyay; Remzi Kitapevi; İkinci Basım: Ağustos 1968; 251 Sayfa (9) (Perşembe, 24 haziran 2010)

DORIAN GRAY'İN PORTRESİ adlı romanı devrettim nihayet.Başladığım fakat araya başka bir romanın (KIZILA BOYALI SAÇLAR) girmesiyle yarım bıraktığım bir romandı.

Kaya Yayınları'nın 1988 basımı EN ÜNLÜ DÜNYA YAZARLARI adlı ve Türker Acaroğlu'nun düzenlediği kitaptan bu romanın yazarı Oscar Wilde hakkında bazı bilgiler edindim.Wilde,henüz kolejde okuyorken takındığı sanatçı tavırlarla herkesi kendinden uzaklaştırmış.Kitaptan aynen alıntılamak istiyorum:'Saçlarını uzatır,spor oyunlarını kötüler,odasını tavuk kuşu tüyleri,zambaklar,sanat yapıtlarıyla süslerdi.Gerçi arkadaşları onu birkaç kez ırmağa attılar,ama bu gibi huylarından bir türlü vazgeçiremediler.(...) Öğrenciliği sırasında kadınsı davranışlarıyla dikkati çekti.'

DORIAN GRAY'İN PORTRESİ adlı romanı okuduğumda yazarı Oscar Wilde'in bu eserdeki Dorian Gray ile kendisini anlattığını tahmin etmiştim.Yazarın tek romanı imiş.Konusu da bir hayli ilginç romanın.

Bir ressam Dorian Gray'in portresini yapar.Ressamın arkadaşı Lord Henry ile tanışırlar portre tamamlandığında. Ortaya çıkan tablo şaşırtıcı biçimde aslına benzemektedir Dorian'ın bir dileği vardır:Tablo yaşlansın ama kendi hep genç kalsın.Bu dilek gerçekleşir.Dilek Dorian'ı hep genç tutar.Dilek Dorian'ı bir serserinin eliyle ölmekten kurtaracaktır.Gerçekten yıllar geçmektedir ama Dorian Gray yaşlanmaz.Fakat portre Dorian'ı ölümden kurtardığı gibi onun sonunu da hazırlamaktadır.Lord Henry'nin,hayata ve insana dair betimlemeleri yazılmamış olsa pek yavan,kuru bir anlatımı olacağını söyleyebilirim romanın.

Romanı okuyorken,sonuç bölümünde sayfaların azaldığını görüp şaşırdığımı hatırlıyorum.Sonu,gerçekçilik hayranlarını kızdırabilir ama onlar zaten bu eseri okumasınlar! Romanın başından sonuna kurmaca olması son sayfayı okuduğumda şaşırmamamı sağladı.Kimse Oscar Wilde'a kızmasın(!) : Roman kurmaca bir edebiyat eseridir.

Hamiş: 19 şubat 2010 günü sekiz puan verdiğim bu güzel romanın filmini bir sonraki akşam seyrettim.DORIAN GRAY'İN PORTRESİ romanına 9 puan veriyorum.Bazı romanlara verdiğim puanlar bir zaman sonra artabiliyor;aslında genelde azalıyor bu puanlarım.Bu satırları okumuş olan başka arkadaşlarımda da oluyor mu bu durum acaba? Merak ettim şimdi!
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi
1 beğen · 2 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
:((
11.10.17 beğen 1 cevap

Misafir

@misafir000

Dorian Gray'in Portresi ; Timaş Yayınları (Oscar Wilde) 315 sayfa
Çeviri ; Fatma Çolak 1.Basım

Kitapla ilgili yorumlarıma başlamadan önce kitapla ilgili bilgi verme öğretisini sayın Semih Oktay beyden feyiz alarak yapıyorum... Şahsına teşekkür ederim sitede ki okurlara ve siteye katmış olduklarından dolayı..

Oscar Wilde'ın bu kitabında ki cümleleri ; (Okumak Farkına Varmaktır) isimli üye olduğum bloktan keşfettim . Genelde kitaplarla ilgili cümlelere bakar ardından ilgimi çeken kitapları alır ve okurum. Dorian Gray'in portresiyle de orada tanıştım.. Alıntı cümleler beni etkiledi ve ardından filmini buldum ve seyrettim. Genelde önce kitapları okurum sonra filmlerini seyrederim kitabın büyüsünü bozmaması açısından . Ancak Filmini önce seyredip kitabını okuduğum 2. kitap (ilki Dövüş Kulübü idi , içinde düşündürücü ve sorgulama unsurları olduğuna inandığım için , filmde atlanılmış cümleleri yakalama duygusu..) Filmi de bana göre çok ama çok iyi çekilmiş olmasına rağmen kitabını okumuş olmaktan büyük bir keyif aldığım güzel bir roman. Bana göre kitabın baş aktörü Lord Henry'dir. ressam Hallward ve Dorian Gray ile diyalogları gerçekten çok felsefi ve içerik anlamında düşündürücü , bulunduğu tespitlerden fazlasıyla etkilendim.. Genel anlamıyla iyi bir kitap . Tüm ahlaki öğretilere karşı çıkıyor olması okuduğum kitaplar arasında farklı bir yer almasına neden oldu.

""Bizim neslimizde cesaret tükenmiştir. Belki de hiçbir zaman ona sahip olamamıştık. Toplumun ahlaki kaideler üzerinde sürdürdüğü zulüm ve Tanrı' nın dinin gizleri ile yarattığı korku.... İşte bu ikisi bize hükmeden şeydir. ""
sayfa 32

Yüzyıllardır farklı versiyonunu duyduğumuz bir cümle ..yazar, fikir adamı, sanatçılardan ; ancak ana temanın ne olduğu da ortadadır.. Beğendiğim bir cümle ..
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Beyhude

@mamafih

Dorian Gray'in Portresi ; Timaş Yayınları (Oscar Wilde) 315 sayfa
Çeviri ; Fatma Çolak 1.Basım

Kitapla ilgili yorumlarıma başlamadan önce kitapla ilgili bilgi verme öğretisini sayın Semih Oktay beyden feyiz alarak yapıyorum... Şahsına teşekkür ederim sitede ki okurlara ve siteye katmış olduklarından dolayı..

Oscar Wilde'ın bu kitabında ki cümleleri ; (Okumak Farkına Varmaktır) isimli üye olduğum bloktan keşfettim . Genelde kitaplarla ilgili cümlelere bakar ardından ilgimi çeken kitapları alır ve okurum. Dorian Gray'in portresiyle de orada tanıştım.. Alıntı cümleler beni etkiledi ve ardından filmini buldum ve seyrettim. Genelde önce kitapları okurum sonra filmlerini seyrederim kitabın büyüsünü bozmaması açısından . Ancak Filmini önce seyredip kitabını okuduğum 2. kitap (ilki Dövüş Kulübü idi , içinde düşündürücü ve sorgulama unsurları olduğuna inandığım için , filmde atlanılmış cümleleri yakalama duygusu..) Filmi de bana göre çok ama çok iyi çekilmiş olmasına rağmen kitabını okumuş olmaktan büyük bir keyif aldığım güzel bir roman. Bana göre kitabın baş aktörü Lord Henry'dir. ressam Hallward ve Dorian Gray ile diyalogları gerçekten çok felsefi ve içerik anlamında düşündürücü , bulunduğu tespitlerden fazlasıyla etkilendim.. Genel anlamıyla iyi bir kitap . Tüm ahlaki öğretilere karşı çıkıyor olması okuduğum kitaplar arasında farklı bir yer almasına neden oldu.

""Bizim neslimizde cesaret tükenmiştir. Belki de hiçbir zaman ona sahip olamamıştık. Toplumun ahlaki kaideler üzerinde sürdürdüğü zulüm ve Tanrı' nın dinin gizleri ile yarattığı korku.... İşte bu ikisi bize hükmeden şeydir. ""
sayfa 32

Yüzyıllardır farklı versiyonunu duyduğumuz bir cümle ..yazar, fikir adamı, sanatçılardan ; ancak ana temanın ne olduğu da ortadadır.. Beğendiğim bir cümle ..
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Dorian Gray'in Portresi - S41

Ressam acı acı, "Bu senin marifetin, Harry!" dedi.
Lord Henry omuz silkti. "Karşımızdaki gerçek Dorian Gray... Hepsi bu."
Burcu S. tarafından eklenmiştir.

Merve 🗡

@mtrv

Bir kişiliği mahvetmek istiyorsan tek yapacağın iş, onu düzeltmeye çalışmaktır.
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum

Fethiye

@fthykc

Birilerinin dediği gibi; biz kadınlar kulağımızla severiz, nasıl ki siz erkekler gözünüzle seviyorsanız.
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Fethiye @fthykc doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar bizde.İşte bunu bilmiyor Dorian Gray.
07.03.17 beğen cevap

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

“İnsanoğlu kendini aşırı ciddiye alıyor. Dünyanın işlediği ilk günah budur. Mağara adamı gülmesini bilseydi tarih çok daha başka olurdu...”
Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

Fethiye

@fthykc

Karmaşık ve gergin huylu kişiler hep böyledir. Çok güçlü olan duyguları ya incitir ya da eğilir. Ya öldürür ya da ölür. Sığ hüzünler, sığ aşklar uzun ömürlüdür. Büyük aşklar, büyük üzüntülerse kendi büyüklüklerinin kurbanı olurlar
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Fethiye

@fthykc

Bilmek her şeyin sonu olur. Çekici olan bilememektir. Sis her şeye harika bir güzellik katar.
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
163
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
1177
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum...
Başlıyorum...
Başlıyorum Dorian Gray’in Portresi’ne...
Dorian Gray'in Portresi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
27 beğeni · 3 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Cok iyi bir secim gulsah keyifli okumalar 😃
01.10.18 beğen 2 cevap

Adem Tepe

@ademtepe

Sesli kitap dinlemeye devam...
Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Fade Out

@fadeout

Oscar Wilde aforizmalarının kaynağı
Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum
sonsuz güzellik için ruhunu şeytana satan dorian gray.
Dorian Gray'in Portresi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğeni · 1 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Hayran kaldığım kitaplardan biridir. Filmi de keza muhteşem.
01.07.18 beğen 1 cevap