ara

Kinyas ve Kayra

Kinyas ve Kayra Konusu ve Özeti

Kinyas ve Kayra
Hayata karşı kin ve nefretle dolu olan, suç ve şiddete eğilimli iki arkadaş olan Kinyas ve Kayra'nın Afrika, Amerika ve Türkiye'de geçen hayat hikayeleri anlatılmaktadır.
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9789759917951
Sayfa: 567 sayfa
Kinyas ve Kayra Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
2000 yılında yayımlanmış olan Kinyas ve Kayra, Hakan Günday’ın ilk romanıdır. Yayımlanmasının ardından yıllar geçmiş olmasına rağmen popülerliğini kaybetmemiş, aksine son dönemlerde popülerliğini daha da artırmıştır.

3 bölümden ve 567 sayfadan oluşan kitap, derin felsefi öğeler barındıran, paradokslar ve düğümler üzerine kurgulanmış yeraltı edebiyatı türünde bir romandır.

Kinyas ve Kayra Kitabının Konusu
Çocukluk arkadaşı olan ve 30’larına yaklaşmış olan iki adamın, Afrika’dan önce Amerika’ya daha sonra Türkiye’ye uzanan şiddet ve cinsellikle dolu hayat hikayeleri anlatılmaktadır.

Kinyas ve Kayra Kitap Özeti

Birinci Bölüm
Kitabın ilk bölümü, Kinyas ve Kayra’nın beraber oldukları Afrikada-Abidjanda’da geçiyor. İki arkadaş burada, kaybettikleri inançlarından ve her şeye duydukları kin ve nefretten dolayı kumar, cinayet, tecavüz gibi her türlü pisliğe karışmaktadırlar. Tüm bu olaylar içerisinde yazar, karakterlerin kendi iç seslerine, ruhsal çöküntülerine ve kendi içinde çelişen düşüncelerine yer vermektedir.

İkinci Bölüm
Kitabın ikinci bölümünde Kayra’nın yoluna yer verilmektedir. Kinyas, birinci bölümün sonunda Kayrayla beraber bir soygunda çalmış oldukları paraları alarak kaçıyor, ve Kayra’yı yalnız bırakıyor. Bu bölümde, Kayra’yı çocukluğundan başlayarak yakından tanıyor ve bundan sonra hayatında hangi yolu izleyeceğine şahit oluyoruz.

Üçüncü Bölüm
Üçüncü bölümde ise Kinyas’ın Ankara’ya dönüşüne ve içinde kalan son insanlık kırıntısına tutunuşuna tanık oluyoruz. Kinyas’ın gerçek adı Tolga’dır. Bu bölümde Tolga, Kinyas’tan nefret etmeye başlar ve Tolga ile Kinyas’ın iç mücadelesi başlar.
Kinyas ve Kayra kitabı Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

Uzun bir yorumda bulunacağım baştan söyleyeyim. Kızanlar olabilir, yarıda bırakanlar ama bu kitaba böyle bir yorum yapmam şart. Kitabı okuyacak olan arkadaşlara ön bilgi olmasından dolayı yazmam gerektiğini hissediyorum.

İlk Hakan Günday kitabım ve çok etkilendim. Kitabın her okuma listesinde bulunması beni aslında almaya yöneltti. Hakan Günday’ın bu kadar başarılı bir yazar olduğundan hiç mi hiç haberim yoktu. Simyacı, Martı, Küçük Prens gibi içerisinde güzel alıntılar olan kitaplardan sonra bu kitabı okumak o kadar vurucu ve şaşırtıcı ki. Kesinlikle herkesin harcı değil bu kitap. Gerçekten çok başarılı bir yazar. İçerisinde o kadar altı çizilecek kelimeler, cümleler, paragraflar var ki sadece altı çizilen yerleri okusanız bir kitap olacak zaten. Bunu derken en sitemizdeki kitaplar arasında fazla alıntı yapılan 4. Kitap olduğunu da belirtmek isterim. İlk defa bu kadar uzun süren bir kitap okudum. Başta dedim bu nasıl bir şey okuyamıyorum. Sıkılıyorum. Ama içimde bir his bu kitap güzel devam et diye dürtüyordu. Tekrar başlıyorum. O kadar ağır edebi içerikler var ki anlamlı, mesaj veren. Okuyorum anlamıyorum tekrar okuyorum. Hırslanarak okumak için zorluyorum kendimi çünkü biliyorum devamında çok güzel bilgiler var.
İçeriğe geçersek kitapta ana karakter olarak malum isminden de belli Kinyas ve Kayra var. Bu iki isim üzerinden felsefe, psikoloji, yaşam, insanlık, özellikle karamsarlık, umut, hüzün ne bulduysa anlatmış Hakan Günday. Bu karakterler üzerinde bir çok eleştiri, sorgulama, analiz ve iç hesaplaşma yapmamızı sağlamış. Afrika’da başlayan roman Gambiya ve Ankara’da son buluyor. Roman kendine yeraltı edebiyatı denilen türden yazılmış. Çünkü içinde şiddet, cinsellik ve her türlü illegal faaliyetler içeriyor. Bazı kısımları içerik dolayısıyla beğenmedim bu kadar illegallik yüzünden. (Uyuşturucu, sex, şiddet, vb.) Ama yazar gerçekten bunları da unutturdu kurgularıyla. İlerledikçe ne kadar çok okumuşum diyebilirsiniz. Sürükleyicilik artıyor. Çok etkili aforizmalar da satırlar arasına serpiştirilmiş ve anlatıma güç katmış. Çok fazla karamsarlık içeriyor. Bu yüzden sıkılabilirsiniz katılıyorum ama içerikteki anlamlı metinler bunu öteye atabiliyor. Hikayeler içindeki karakterlerin içsel konuşmaları harikaydı. İnsanın derinliklerinde gizlediği karanlık doğasını ve hiçliğinde kayboluşunu, içten içe ruhuyla hesaplaşmasını anlatan bir eser. Çok da fazla içerikten bahsetmek istemiyorum.
Övgüyü hak eden bir eser. Okuduktan sonra kişisel algı ve edebi zevkte değişiklik oluşturabilir. Hissettirdikleri ile başka bir kitap yazılabilir. Ağır bir kitap roman okumak isteyenler ilk başlarda okumasını tavsiye etmem. Elinden atıp sıkılabilir. Beklentiyi de artırıp size çok dehşet bir kitap deyip üzmek de istemiyorum. Zor okudum, çok sevdim. Tavsiye ederim.
Son alıntılarla bitiriyorum.
Hayatın bir anlamı olmalı buda insanın mutlu olmasıdır. İnsan neden bile bile kendini kör kuyulara atsın ki. Önemli olan mutluluğu aramaktır mücadele etmek. Hayat reddedemeyeceği kadar güzel ve gerçek. Bu hayatta umut, sevgi, dostluk, insanlık var! Ölümse boş bir kağıt !
Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
12 beğen · 2 yorum
Deniz (@denizalftn)
Gerçekten merak ettim :)
06.12.15 beğen cevap
Kemal DEMİRKOL (@kemaldemirkol)
:) oh ne güzel o zaman :)))
07.12.15 beğen cevap

Bulut Çolak

@bulutcolak

2000 yılında yazılmış olmasına rağmen son dönemlerde artan popülerliği ile fark ettiğim kitabı bitirmem yaklaşık 2 ay sürdü. Neden bu kadar abartıldığını düşünmeden edemiyorum zira benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Belki de ben fazla beklenti içerisindeydim.

500 küsur sayfalık romanın büyük çoğunluğu kendini tekrardan ibaret. Özellikle birinci kitap, kahramanlarımızın "kötü" olduklarını anlamamız için oldukça gereksiz ve boşa yazılmış sayfalardan oluşuyor. Anlamsız bir şekilde kafalarına göre hareket eden iki karakterin saçmalıklarını okuyoruz. Daha sonra bu iki karakterin yolları yine nedensiz bir şekilde bir anda ayrılıyor ve herkes kendi yoluna gidiyor. Böylece ikinci kitap "Kayra'nın Yolu" ve üçüncü kitap "Kinyas'ın Yolu"nu okuyoruz. Kayra kendi yolunda devam ederken, Kinyas değişip "iyi" bir insan oluyor.

Kitabın genelinde, daha çok birinci bölümündeki olaylar birçok çelişkiyle dolu. Ki en büyük hatalardan biri Kinyas ve Kayra gibi iki tuhaf ve korkunç kişilikli karakterin yapısına tamamen zıt bir şekildeki diyaloglar. Bu yapıdaki iki insan arasında geçen diyalogların bu basitlik ve üslupta olmaması gerekirdi. Bu durum kitabın havasını ve karakterlerin inandırıcılığını fena halde bozuyor. Üstüne bir de kitabın sonunda, herhalde yazılmasa bile anladığım kadarıyla rüyasında aksakallı dedeyi görüp birden değişiveren Kinyas'ı görünce şaşırdım. Onlarca kişiyi öldürüp hiç yakalanmadan ülke ülke gezdikten ve Türkiye'ye döndükten sonra yine hiç bir şekilde fark edilmeden nüfus cüzdanı çıkartıp askerlikten kurtulmak gerçekten "ibretlik bir olay."

Kitapta oldukça sık geçen afilli cümleler bir zaman sonra okuyucuyu sıkıyor. Hatta bazıları yazılış amacının aksine komik. Yazar, her olaydan sonra aralara bu tarz "damar" cümleleri eklemek zorunda hissetmiş sanki kendini. Birinci kitapta gerçekleşen bir çok soygun, ölüm, kaza gibi olaylardaki saçmalıklar, ayrıca Kinyas ve Kayra'nın kişiliklerine aykırı davranışları öykünü okuyucuyu sarmasına engel oluyor.

Kitabın en vurucu olması gereken bölümü Kinyas'ın dönüşümü. Kayra zaten kendi çizgisinde devam etti. Dolayısıyla Kinyas'ın geçirdiği bu dönüşümün merkeze oturtulması gerekiyordu. 3/5 'i boşa geçen romanın son 100 sayfasına değil. Çok daha detaylı bir analizle ve uygun bir mantıkla yazılsaydı bu bölüm, kitabı da yukarı çekerdi. Kinyas nasıl değişti, neden değişti, önceki hayatındaki yanlışları nasıl gördü? Okuyucu için en önemli sorulardı bunlar ve bence üstünkörü bir 100 sayfa ile havada kalmış hepsi.

Özetle son yıllarda okuduğum en "gereksiz" romanlardan biri. Büyük hayal kırıklığı yaşadım.
Kinyas ve Kayra
kitaba 4 verdi
7 beğen · 0 yorum

Safa Yaşar

@derdabagdat

Hakan Günday'ın ilk romanı. Epey de uzun soluklu. Hatırlarsınız 'Ezel' dizisinde ve 'Tamam Mıyız ?' filminde sahneye çıkmıştı. Hakan Günday da kitabın içinde birkaç sayfalık bir macerasıyla yer alıyor.
Kitaba adını veren Kinyas ve Kayra evlerinden kaçan iki arkadaş. Macera için mi, hayır, bu iki genç hayata bi' anlam verememiş Hakan Günday'ın gözünde. 8 yıl boyunda Afrika'da, Güney Amerika'da can yakarak dolaşan iki adam olmuşlar. Kinyas benim gözümde tam bir manifestosever. İki karakteri ayrı ayrı konuşturuyor Hakan Günday. Ve ben eminim Kinyas kesinlikle Hakan Günday'ın ta kendisi.
Bir kuyu istiaresi yazıyor Kinyas. Her insan doğduğunda bir kuyudan karanlığa doğru düşer ona göre. Kazandığı her madalya onu bir yukarı taşır. Her başarı ona eşik atlatır dipten ışığa doğru. Ancak ömrünün sonuna kadar başarıyla dolu bir hayatın ulaşabileceği son nokta doğduğu anda kendini bulduğu noktadır.
Milyon dolarlar ve bohem bir yaşamla, Afrika'da hatırı sayılır bir ün ve korkuyla ve Kinyas'ın vücuduna bilerek aldığı AIDS virüsüyle İstanbul'a dönerler bu adamlar. Kayra'dan çok bahsetmiyorum. Çünkü onu sevmedim. Evreni okuyabildiğini ve çözebildiğini sanan bir korkak Kayra. Sevemedim o adamı. Benim işim Kinyas'la. Sırf onu anlatabilmek için bi' kitap yazardım.
Kinyas'ın yaşamından öğrendiğim şu: Hayata anlam veren küçük mutluluklar. Hayır, hayır. Kişisel gelişimle bi' derdim yok. Kinyas'ın yaşadığınızın farkına varın deyişini size duyurmak istiyorum.
Evde kırılan bir bardağınızın, dibi tutan pilav, ödenmediği için kesilen elektriğiniz, bi' türlü yanmayan çakmağınız ... bunlara dönün yeniden bakın diyor bence Kinyas. Çünkü Kinyas 28 yıllık hayatı boyunca yukarıda saydığım ve aklınıza gelecek bin türlü eylemin bıraktığı izden habersizdi. Kayra'yı terk edene kadar.
Kayra bence Kinyas'ın hayatına yapışan bir sülüktü. Uzun zaman aldı Kinyas'ın bu sülükten kurtulması. Ankara'da bir otelin lobisinde kurtuldu. Sonrasındaki kısa yaşamı -kitap bittiği için- okurken 'Her şeye rağmen hayatın içindeyim.' hissi dökülüyor üzerinize. Çünkü bu iki adamın berbat yaşamını okuduğunuzda kırılacak bir bardağınızın dahi olması mutlu edebiliyor sizi.
Farkında olmadan kitap hakkında önemli ipuçları verdim. Ama merak etmeyin, kitabın ilk sayflarında itibaren burda yazan çoğu sahneyi unutturacak sahnelerle karşılaşacaksınız. Size kimi zaman sıkılma garantisi veriyorum. Bu kitap için değer.
Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Cihan Özcan

@cihanozcan

Bir iç hesaplaşma okuması...
Roman boyunca aslında insanın kendisiyle olan iç hesaplaşmasına vurgu yapılıyor gibi. Her iki karakter de en son tahlilde kendilerinden mutlu değiller. Belki de genç yaşlarından ötürü hissettikleri öz güven eksikliğinden ve toplum karşısında bir hiç durumuna düşmekten duydukları korkudan dolayı kendilerine bir kaçış çizgisi yaratıyorlar. Bir anlamda toplum bizi hiçleştirmeden, ötekileştirmeden biz kendimiz ötekileşelim diyorlar. Bir nevi "Kovulmadım, istifa ettim" klişesi. Başka bir bakış açısıyla belki de kendi tembelliklerine, işe yaramazlıklarına, bir şey başaramayacaklarına olan öngörülerine Nietzschevari bir üst-insan motifiyle kılıf uyduruyorlar. Ancak Nietzsche'nin düşündüğü üst-insan böyle midir o da ayrı bir tartışma konusu… Ne var ki yaptıkları bütün kötülüklere karşın her iki karakter de iyiye özlem duyuyor gibi durmakta. Kayra'nın zihin ölümü uykusuna yatması da Kinyas'ın geri dönerek normalleşmesi de bunun tezahürü. Kendinden ve yaptıklarından sıkılan ve aslında yaptıklarından pişman olan Kayra çözümü zihin ölümünde, Kinyas ise geri dönüşte buluyor. Her ikisinin de amacı kendilerini, yani bu noktaya gelmelerine neden olan karakterlerini ortadan kaldırmak. Ayrıca romanda hiç kimsenin tamamen iyi tamamen kötü olmadığına, her şeyin bir arada bulunabileceğine ilişkin Herakleitoscu bir felsefeye de gönderme yapılarak seçimlerimizin bizi belli sonuçlara götüreceği anlatılmak isteniyor. Bunun yanında özellikle Kinyas'ın yolunda "Hiçbir şey için geç değil" temasına ve romanda da belirtildiği gibi "Ne olursa olsun yaşamaya mecbursun" anlayışına vurgu yapılıyor. Okurken zaman zaman bunaltsa, yeri geldiğinde karakterlerden nefret de ettirse son cümle bittiğinde en azından üstüne düşünülmesini, insanın hayatı, kendisini sorgulamasını sağlayan bir kitap olduğu kanısındayım. Hangimiz abartılı gotik karakterleri andıran Kinyas ve Kayra gibi olmasa da kendimizce kötü sonuçları olan, pişmanlık duyduğumuz eylemler yapmadık ki… Hangimiz bunlara neden olan davranışlarımızı terk edip, bir nevi zihin ölümüyle kendimizden kurtulmak, yerine yenisini koymak istemedik ki… O halde gerçekten değişebilenlere, en azından çabalayanlara, bir anlamda Kinyaslar'a selam olsun!!!
Kinyas ve Kayra
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Aziz Sucu

@azizsucu

Var mı daha iyisi.
Hayatımda okuduğum en güzel kitap olmasında dışında, beni bu kadar etkileyen başka bir şey olmadı. Ve inanıyorum ki herkesin harcı değil bu kitap. Kinyas ve Kayra'yı okucaksan öyle düşünmelisin ve sonunda Kayra yı seçmelisin.

Eğer geçmeseydi Kuranı kerimin üstünden onca kuşak, ben inanırdım yazılanların hepsine. Ama inanmıyorum o onlarca kuşağın dürüstlüğüne. O onlarca kuşağın dinine sadakatine inanmıyorum! Çünkü insanı tanıyorum. Çünkü kendimi tanıyorum. Canı öyle çektiği için duaları değiştirecek her dinden kuşaklar tanıyorum. İnsan dokunduğu her şeyi kirletmiştir bugüne kadar. Dinin kendini bundan koruması o kadar uzak bir ihtimal ki ! Kimse gelip anlatmasın bana insanın iyiliğini, din kitaplarını. Ben sadece mucizeleri kabul ederim. Onlara inanmak, insan zekasının kötü tarafından çıktığı belli olan yazılara inanmaktan daha kolay. Kızıldeniz'in yarıldığına, gerektiğinden kadının dövülebileceğinden daha çok inanıyorum. Çünkü mucize bana daha temiz geliyor. Ne birinin çıkarına, ne de başkasının zararına binlerce yıl önce bir denizin yarılmış olması. Ya da bir mağara girişinin örümcek ağıyla kapatılması. Ama o , Adam Smith'in ekonomi içi söylediği ancak bu konuya da uyan ''gizli eli'' öyle bir hissediyorum ki dört kadınla yatılan aynı yatakta. Öyle hissediyorum ki o kirli insan elini, Yahudi'nin, Protestan'ın para kazanma hırsında. İnanılanın bu dünya dışından gelmesi gerekir beni benden alabilmesi için. İsmi fark etmez. Tanrı, Allah, Jah... Her neyse, benden olmamalı ! Bendeki çıkarcılığı, kıskançlığı, hırsı onda da gördüm mü, soğurum yazdıklarından. Ama Ben bilirim ki yine insandır onları ortaya serpiştiren. O kutsal kitaplara kanlarını karıştıran. İnanırsam bir gün boyun eğerim iyiliğe. Ama matbaadan çıkmış bir kitaba inanmamı beklemek, zekamla alay etmek dışında benden insanın kötülüğünü de unutmamı beklemek olur. Tanıdığım o iğrenç türü de unutursam bir gün, inanırım elbet yazılanların hepsine..``
Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi
4 beğen · 1 yorum
Özge (@ozzge)
Azil..Tavsiye ederim henüz okumadıysan..
11.11.15 beğen cevap

Kinyas ve Kayra - S41

Geçmişten bahsetmenin bir anlamı yok.Bu geceden konuşmak , üstü açık arabanın konsoluna diktiğim mumun ışığında yazmak çok daha keyif verici.buralarda, gecenin de kendine göre bir sıcağı vardır.gündüzle rekabet etmez gece.Kulvarları farklıdır.Gecenin sıcağında çok hareket edilmediği taktirde ter yoktur.Bir fırının içindeymişçesine , vücudun her tarafı üçüncü derece yanık tehlikesiyle karşı karşıya değildir.Ama yine de insanın boğazını yakar, kurutur. Afrika'nın üç tanrısı kum , okyanus ve güneş daha iyi anlaşırlar bu saatlerde.Birbirlerini rahat bırakırlar.Tabi büyük temizleyici medceziri saymazsak!
imgesell tarafından eklenmiştir.

Burcu S.

@bs

Hiçbir yere ait olmayanları iyi tanırım. Her yere aitmiş gibi davranırlar.
Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
40 beğen · 0 yorum

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

Ben kötü bir insanım. Üstelik farkındayım. Ve bu beni daha da kötü bir insan yapar!
Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
32 beğen · 0 yorum

Hande Aksay Doğan

@handeaksay0

Beni yüz üstü gömün. Çünkü yeterince gördüm!
Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
21 beğen · 0 yorum

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

Polyanna benim yanımda eroinman bir orospu kadar umutsuz kalırdı !
Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
17 beğen · 0 yorum

Fakat Müzeyyen ?

@buderinbirtutku

Gözlerimiz olduğu için hayran kalıyoruz.
Bu yüzden bu kadar âşığız...
Kinyas ve Kayra
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
16 beğen · 0 yorum
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
246
KİTAP
Okunası ve Tavsiye Edilesi Kitaplar
Satırlarından kopamayacağınız, okumaktan kendinizi alamayacağınız, okuduktan sonra mutlaka bir arkadaşınıza tavsiye edeceğini...

Edda

@okunmusdergi

Hiç görmediğim daha bir kaç gündür sosyal medya üzerinde tanışıp konuşmaya başladığım insanın bana kitap göndermesi dünyanın en harika olaylarından biri olmalı. 🙏
Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğeni · 0 yorum

Rıdvan A.

@sahafciogretmen

Kinyas ve Kayra
“Hakan Günday”
Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Balporsuğu

@balporsugu168

"Gülmek iki işe yarar şu hayatta. Ya mutluluğunu gösterirsin ya da hüznünü örtersin."
Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Asude Bilgi

@asudebilgi

“Hiç uykum yok.Hiç uyumuyorum.Domuz gibi içiyorum.Ama gözlerimi kapalı bile tutmuyorum.Sabaha beş saat var.Annemi düşünüyorum.Nerededir şimdi?Aynada kendime bakıyorum bazen.Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı,hayattan ne anladığımı anlatmaya yetiyor.Sağ omzuma kendi çizdiğim kelebek,beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişti.Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası. Bileklerimdeki otuz dört dikiş.Medeniyeti bir aralar,herkes gibi yaşadığımı kanıtlayan apandisit ameliyatımın izi.Ve sırtımı kaplayan,Tanrı’nın yüzü.Bilmiyorum..Hızlı yaşadım.Ama genç ölmekten çok,hızlı yaşlandım!Ancak hayattayım.
Kayra,bir gün bana”Mutsuzluğuna hiçbir çare aramıyorsun”demişti.”
Kinyas ve Kayra
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
23 beğeni · 10 yorum
Haluğğ (@berklican)
Kinyas ve karya Harika bi kitap eğer beğendiysen hakan gündaydan “ az” kitabını da öneririm
17.07.18 beğen 2 cevap
Asude Bilgi (@asudebilgi)
Az kitabi sayesinde Hakan Günday’ı tanıma fırsatı buldum. İnsana inanmak istemediği gerçekleri tokat gibi çarpıyor,Hakan Günday okuyup da -etkisinde kalmadım-diyen çıkacağını sanmıyorum.Muazaam bir kalemi var.
17.07.18 beğen 4 cevap
ibrahim Ykr (@uzayedebiyati)
Bu kitabı yılda 1 kez okurum.
17.07.18 beğen 2 cevap

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

"Kendimizi bir binanın tepesinden hep beraber boşluğa bırakmayışımızın tek nedeni yarındı. Lotonun çıkma ihtimalini, aşık olunacak insanla tanışma ihtimalini, sonsuz mutluluk ihtimalini içinde barındıran o sihirli sözcük : yarın."#neokuyorum

Ölümle , kendini kaybetmekle ilgili şeyleri sevdiğim insanlardan duymaktan nefret ediyorum. Son zamanlarda bu kadar aklıma takılan şeyleri kendim de deneyimlemek istedim sayfaların arasında Hakan Günday'la ... Ama şu yukarıda paylaştığım alıntı her şeyi özetliyor bence. Neden buradayız? Yarın için..


https://www.youtube.com/w...h?v=21eyW-fpCQE
Kinyas ve Kayra
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
31 beğeni · 11 yorum
Ellia (@ellia)
Bu kitabı çok merak ediyorum.Okuduysanız yorum yapabilirmisiniz kitap hakkında?
16.07.18 beğen 1 cevap
POST_MORTEM (@postmortem)
Okuma şöyle kitaplar yahu ?
16.07.18 beğen 2 cevap
Semih (@sc)
Bitince incelemenizi bekliyorum, mümkünse :)
16.07.18 beğen 1 cevap
8.7/10
649 oy
Sence kaç puan almalı?
0