up
ara
profil foto

Kapı

Kapı Konusu ve Özeti

Kapı
Iza'nın Şarkısı kitabının da yazarı Magda Szabo tarafından kaleme alınan Kapı kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Yapı Kredi Yayınları yayınevinden 0 yılında 9789750812620 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kapı isimli kitap 260 sayfadan oluşuyor. Kapı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789750812620
Sayfa: 260 sayfa
Magda Szabó'nun ince ve hüzünlü bir mizah duygusuyla kaleme aldığı, otobiyografik unsurlar da taşıyan bu romanı ona 2003 yılında yabancı roman dalında Fransa'nın en saygın ödüllerinden olan Femina'yı kazandırdı.Bir yazar ve ona ev işlerinde yardımcı olan yaşlıca hizmetçisi. Önceleri birbirlerini anlamakta ve benimsemekte zorlanırlar. Zamanla, çocukluk ve gençlik travmaları Macaristan'ın yakın tarihiyle birlikte örülmüş, bu başına buyruk, mesafeli, tragedya kahramanlarını andıran anne figürüyle yazar arasında çatışmalı ve neredeyse tutkulu bir ilişki kurulur. Hayvanların ve insanların dilinden anlayan, cesur, bilge Emerenc, yazarın yaşama, sanata ve ölüme ilişkin doğru bildiklerini sorgulamasını sağlar.
Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Okumak için kitap seçerken, bazan hiç kimsenin veya çok az insanın fark ettiği, kıyıda köşede kalmış kitapları edinip okumaktan haz alıyorum, yazmıştım bir önceki kitap incelememde. En son devrettiğim roman KAPI da bu kitaplarından birisi.

Macar yazarı okuduğumu hatırlamıyorum, dolayısıyla kitap okur macerama yeni bir serüven eklendi. KAPI’nın Yazarı , Magda Szabo, 1917 yılında, Macaristan’ın Debrecen kentinde, entelektüel bir burjuva ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş ve 2007 yılında hayata veda etmiş.

Romanı, tesadüfen kitapyurdu.com sitesinde gördüm , ilgimi çekti ve hakkında pek az olan okur yorumlarını okudum. Daha sonra romanın 1992’de ABD’de Betz Corporation Ödülünü ve 2003’de Fransa’da Femina Yabancı Roman Ödülünü kazandığını öğrendim.

Magda Szabo ismini hiç duymamıştım, fakat okumak istedim, nedenini tam olarak bilmiyorum, uzun hayat çizgisinde beni cezp eden bir şeyler vardı sanki. Hemen hemen anneannemin yaşında bir Yazar ve benim ailede; anneannem, annem ve ben, üç kuşak kadının yaşadığı zaman diliminde, benzer coğrafyada, yaşamış bir kadın Yazar.

Romanın öyküsü, İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Budapeşte’de geçiyor ve iki kadın, biri yazar , diğeri yardımcısı arasındaki, hem sıcak, hem soğuk bir bağlılık hikayesini konu ediyor. Zamanında, Macaristan, doğu blok, demir perde ülkelerden biri olduğu için, kitapta bazı sahneler, bana, çok tanıdık geldi. Gri ve ağır hava hükümdü bu serüvenime, yine de ilgiyle okudum.

Romanın ana kahramanı, Emerenc’i , kolay kolay unutamayacağım.Uzun zamandır böylesine başarılı bir karakter okumamıştım, tuhaf, yalnız, ama bir o kadar yardım sever, vicdanlı, zeki, zevk sahibi, onurlu, düşüncelerinde ısrarcı, meydan okuyan, bilge, çok temiz ve titiz, aslında tam tarif edemediğim birisi. Bazı insanlar vardır doğuştan asil, erdemli, saygı ve hayranlık uyandıran, sıra dışı, hiçbir kalıba sığmayan ve sanki böyle insanlar eski zamanlara ait, ya da sadece masallara...Emerenc onlardan biri , hayvanların dilinden anlayan, yorulmaz, yaşına rağmen enerji dolu, uyuması için yatağı bile olmayan, hem hayal, hem canlı …

Kitap beni yıllarca geri, çocukluğuma götürdü, o zamanlar televizyonlar, aypetler yoktu ve masallar sanki daha çok anlatılırdı, ya da ben dinlemeyi çok severdim…Külkedisi, masalların arasında en çok sevdiğimdi, fakat maceracı ruhuma damgasını vuran, kimseciklerin bilmediği bir masal daha vardı, işte Emerence, bana yine o harika masalı ; KÜÇÜK MOUK’u hatırlattı. Masal, kedileriyle birlikte yaşayan, yalnız bir kadını, anlatarak başlıyordu ve ben o kadından çok etkilenmiştim.

Romanın sayfalarını çevirdikçe, Emerenc’in kimselere göstermediği kapının ardında neler var merak edip durdum…KAPI, beni bir okur olarak etkiledi ve heyecanlandırdı.

Bir daha Magda Szabo okur muyum, sanmıyorum, fakat bir romanını okuduğum için , Emerenc gibi bir karakter ile tanıştığım için, kitap okur macerama farklı renk kattığım için, hafif sevinç duyuyorum.

2 Nisan 2015
Bursa
ataç ikon Kapı
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Ödül almış bir kitap, sıra dışı. Bir kadın yazarın yanında yirmi yıl çalışan başka bir kadının yazarın gözünden hayatı.
ataç ikon Kapı
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

Kapı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
7.5/10
2 oy
Sence kaç puan almalı?
0