ara

Ölü Zaman Gezginleri

Ölü Zaman Gezginleri Konusu ve Özeti

Ölü Zaman Gezginleri
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750507151
Sayfa: 137 sayfa
Basım Tarihi: 2015
"Kaldı ki, kendi kendime bir açıklama yapsam bile, hangi kendime yapacaktım? Masanın birinde genç, birindeyse yaşlı ve yorgundum. Ben bana, ben bana bakıyordum. Daha sonra, bu bakışım sırasında, ayrı zamanların çakışmasından apayrı bir zaman mı doğdu pek bilemiyorum ama, birdenbire kendimle göz göze geldim. "Yüzyılın son çeyreğindeki Türk edebiyatının birkaç kilometre taşından biri Hasan Ali Toptaş. O bir kurgu-dil sanatçısı; ödün vermez bir biçim ustası; yirminci yüzyıl edebiyatının vardığı çizginin en uç noktası.
-Yıldız Ecevit-
Ölü Zaman Gezginleri kitabı Mutlaka Okunması Gereken Hasan Ali Toptaş Kitapları listesinde yer almaktadır.

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

İki kitap bir arada aslında. Yoklar Fısıltısı Hasan Ali Toptaş' ın 2. öykü kitabı. İlkini bulmak biraz zor zaten. Kitapla ilgili tek bir eleştirim var. Yoklar Fısıltısı ile değil de Ölü Zaman Gezginleri ile başlıyor kitap, keşke yazılma tarihlerine göre sıralansaydı. Evet tek eleştirim bu. Onun dışında sayfalarca överim bu kitabı ve son cümlem de ''şimdi öykülerin içeriğine geçebilirim'' olur. Deli-dahi bir yazar benim için Hasan Ali Toptaş ve muazzam bir birikimi var. Öyle çekmiş şarabı yazmış kitabı değil Hasan Ali Toptaş kitapları. Evet kurgular manyakça ve bu bir zekanın ürünü ama o cümleler; onlar birikim, onlar emek. 13 yaşında Orhan Kemal, Yaşar Kemal gibi isimleri çoktan yemiş yutmuş bir adamdan bahsediyoruz, salt yetenek deyip geçemeyiz yani.
İki kitap da 8 öyküden oluşuyor. Yoklar Fısıltısı' nın öyküleri biraz daha kolay. Hatta yakın bir arkadaşımın benden daha objektif olan yorumu üzerine biraz amatörce, tabii ki Hasan Ali Toptaş kriterine göre. Ölü Zaman Gezginleri ise hayli yorucu. Sakin kafayla, sindire sindire ve neredeyse her cümleye hayranlık duya duya okunuyor Ölü Zaman Gezginleri. Hasan Ali Toptaş tek bir cümleyi bile öylesine yazmıyor. Sanki boşluğu yazdığı cümlelerle özenle dolduruyor ve cümleler değil, boşluğu doldurduğu cümlelerden artakalan boşluk öykü oluyor bir bakıma. Konunun etrafından dolaşan bir örnek olacak ama Schumacher' i anmak istediğimden vereceğim yine de bu örneği; Schumacher havaalanına yetişmek zorunda ve taksiye biniyor. Taksiciden arabayı kendisinin kullanmasına izin vermesini istiyor. Taksici de kabul ediyor. Sonunda 100 dolar bahşiş veriyor hatta. Bu olay haber oluyor ve haberin içinde taksicinin Schumacher ile ilgili şu yorumu yer alıyor; ''o kadar yumuşak kullanıyor ki sanki hiçbir viraj yokmuş da düz yolda gidiyormuşuz gibi hissettim.'' İşte Hasan Ali Toptaş da tıpkı Schumacher oluyor bu öykülerde, sizse onun yanında oturan adam. O kadar yumuşak dönüyor ki virajları siz daha nasıl olduğunu anlamadan bambaşka yollarda buluyorsunuz kendiniz. Hayal-gerçek, gerçek-rüya, rüya-hayal kenarlarından oluşan bir üçgenin içinde dolanıp duruyorsunuz sanki ama bir kenardan diğer kenara geçerken o keskin virajları nasıl döndüğünüzü anlamıyorsunuz. Hasan Ali Toptaş çok büyük bir yazar benim için. Hatta bundan sonra yazmasın da mümkünse çünkü ben üzerine çıkabileceğini sanmıyorum. Aksine, tekrara düşüp eleştiriler almaya başlayacağını düşünüyorum. Çıtayı çok yukarılara çekmiş durumda çünkü. Heba, Gölgesizler' in yanında biraz zayıf duruyor mesela ya da Yoklar Fısıltısı enfes bir öykü kitabı ama Ölü Zamanın Gezginleri ile kıyaslandığında o kadar da iyi görünmüyor. Yani ben Yoklar Fısıltısı' nı yazsam hayatımın en güzel işini yaptım derim, Hasan Ali Toptaş yazınca ise sıradan bir iş oluyor o kitap benim gözümde. Bir efsaneyi daha anarak bitireyim. Majesteleri der ki; ''herkes bir gün Michael Jordan olmak istiyor oysaki ben her gün Michael Jordan olmak zorundayım'' Evet sayın Toptaş, siz de her kitabınızda Hasan Ali Toptaş olmak zorundasınız artık. Saygılar.

(Yazanın kişisel notu) Schumacher! Eski günlerdeki gibi yine; her turda hep daha iyiye... Bir tur daha şampiyon!
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

Eseflal

@eseflal

"Herkes aynı duyguları taşımaya başlayınca bir gün ad verilecek onlara..."
Ölü müymüşler de zamanları gezer olmuşlar yoksa zaman gezginiymişler de zaman zaman içinde ölmüşler, anlamak zor... Ama tek diyebileceğim şu ki; öyküleri harika! Dili, anlatımı, olaylar arası geçişler, karakterler arası geçişler... Öylesine keskin ve aynı zamanda öylesine yumuşak ki; bir rüyanın sahne geçişleri gibi hem hissettirerek hem sezdirmeden, oradan oraya sürüklüyor...

Bu anlatım gücü madem var da keşke şiirlerinde de kullansaydın dedirtiyor insana... Yazarın ilk şiirleriyle tanışınca insan bir şüpheyle yaklaşıyor doğal olarak. Ama neyse ki yersiz şüpheler, iyi ki bir de şiir olmayan bir eserini denemişim. ? Yazarın bir de romanları kaldı tatmadığım, o da başka sefere artık... ?
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 9 verdi
15 beğen · 3 yorum
Semih (@sc)
Ha-ri-ka! Şeklinde okuyup kendi kendimi etkiledim. Niye öyle yaptım bilmiyorum ama okunacaklar listeme giriverdi. ?
04.05.18 beğen 2 cevap

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Rüzgar gibi bir kitap. Kitaba ismini veren öyküden de anlıyoruz, rüzgar sesini duyuyoruz resmen. Her öyküye girip çıkan hafifçe dokunan, gerçekle-düş arasında gidip gelen kurgusal hikayeler. Neredeyiz şimdi, bu nasıl oldu sorusunun en güzel yanıtlarının verildiği, hatta bazen yanıtsız biçimde gezindiği bir kitap. Sorulara verilen yanıtlar aslında hayatımızdaki korkularımız, sorunlarımız ve yapmak istediklerimiz. Hepsi de farklı yöne dağılan rüzgarlar gibi. Kitabın isminden öykülere kadar beğendim. Hakan Bıçakcı sevenler mutlaka denesin. Hasan Ali sevenler zaten çoktan okumuşlardır.
En Sevdiğim hikayeler birinci kısımdan "Org" ve "Gökyüzü Gri", ikinci kısımdan ise "Dünya Bir Gülnida" oldu.
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 7 verdi
6 beğen · 0 yorum

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin

Böyle küçük öykülerden oluşan kitapları seviyorum. Özellikle Türk yazarların bu tarz hikaye tadında öyküleri beni kendine çekiyor. Bu yazarın başka bir kitabını almıştım daha önce. Henüz okumadım. Daha sonra bir yerde "Hasan Ali Toptaş 'ı en iyi bu kitabıyla tanırsınız başlamak için mükemmel seçenek" diye okudum. Ben de önce bunu okumaya başladım.

Derviş yavaşlığı ve Türkçenin şahikası denmiş kitabın arkasında yazar için. Aslında beni alıp götürdü kitap diyemem. Hatta bazen ara verip başka kitaplara yöneldiğimde oldu. Kimi zaman hikayelerin sonunu getirmekte zorlandım - kimi zaman hikayeler bitmesin istedim. Değişik bir kitap. Gerçekten derviş yavaşlığı belkide.
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Birbirinden güzel kısa hikayelerden oluşan dili son derece güzel, altı çizilecek güzellikte cümleleri var. Bir kitabı tane tane, ondan zevk alarak okumak tam da bu sayfalarda olan şey. Zaman ve mekan karmaşası, hayal ile gerçeğin birbirine karışması ,okurun hikayenin başı ve sonu arasında bocalaması..Çok farklı bir kitaptı. Zaten ince bir kitap olduğundan da hemencik okunuyor.
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum

Ölü Zaman Gezginleri - S41

;ter içinde uyandığında da kasıklarını bastırdı kan fışkırıp gitmesin diye. Kimi zaman da bıçaklanırım korkusuyla bazı müşterileriyle yatmak istemezdi.Bu durumda portakal yanaklı kadın devreye girip iki tarafı da üzmeden,daha farklı sahneler önerirdi müşteriye.
küçük k. tarafından eklenmiştir.

Melani koli

@melanikoli

"Düşlene düşlene eskimişlerdi de, gercek olmaktan çıkmışlardı sanki."
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

O gün Tanrı'nın kendine sorduğu en zor bilmeceydin sen ve ben, çözmek bana düşmüş gibi sevinçliydim. Çekirdek çıtırtılarıyla kırmızı iğde kabukları arasında kaybolamayacak kadar güzel ellerin vardı...
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

Beni sen , seni ben kadar çoğaltacak olan bu satırları şarap şişesinin yanında bulup okumaya başladığında, Alyoşa'nın anısını hafifletmek için yazdığımı anlayacaksın belki , bilmiyorum. Ama , ne zaman doğduğumuz sorulduğunda hep anamızın bacakları arasından çıktığımız tarihi belirtmemize rağmen , artık insanları analardan çok yaşamın doğurduğunu biliyorum.
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

endoplazmikgaripbirkulum

@endoplazmikgaripbirkulum

Susuyorduk gene, susacaktık; dağ hangi boşluğumuzu dolduruyor, susmak bizi nereden eksiltip nereye biriktiriyor ve bu sis hangi çıplaklığımızı örtüyor, hiç bilemeyecektik. Her şeyi bilmek için erkendi belki, bilmeler yaşamalardan geçerdi ve biz önce yaşayacaktık.
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Sergen Deveci

@sergendeveci

O gün, Tanrı'nın kendine sorduğu en zor bilmeceydin sen ve ben, çözmek bana düşmüş gibi sevinçliydim.
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
13
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Hasan Ali Toptaş Kitapları
Yazdığı roman, öykü ve şiirleriyle Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Hasan Ali Toptaş'ın en iyi kitapları l...

Eseflal

@eseflal

23 Nisan hazırlıklarının ortasında... ???????
Ölü Zaman Gezginleri
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
29 beğeni · 0 yorum