ara

Ruhi Mücerret

Ruhi Mücerret Konusu ve Özeti

Ruhi Mücerret
Yazar:
Yayınevi: April Yayıncılık
ISBN: 9786055162054
Sayfa: 320 sayfa
Basım Tarihi: 2012
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 KURGU KATEGORİSİ BİRİNCİSİ

Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varım'ın yazarı Murat Menteş'ten doludizgin bir roman daha!

Sıkı tutunun!

İstiklal Harbi'nin son gazisi, 100 yaşındaki millî kahraman RUHİ MÜCERRET; bir dünya starına nasıl dönüşüyor?
Zaten ecelin menzilindeyken, esrarengiz psikopat MASUM CİCİ'yi haklayabilecek mi?
Mabet filozofu AVNİ VAV'dan daha neler öğrenecek?
NAZLI HİLAL'e, 70 yaş farka rağmen nasıl açılacak?
Ve son nefesinde kelime-i şahadet getirebilecek mi?
Bir gözü mavi, diğeri kahverengi avare CİVAN KAZANOVA; elden düşme ruhunu, şeytana neden satıyor?
Depremde yitirdiği SERPİL SİLAHLIPERİ'yi unutmayıp da ne yapacak?
Marifetli afet FUJER FUJİ'den kaçarken neye yakalanacak?
Kan kanseri yeğeni OZAN'ı hangi parayla tedavi ettirecek?
Alınyazısındaki boşlukları neyle dolduracak?
İntiharın eşiğinde tetikte beklerken, kimvurduya mı gidecek?
Ziyadesiyle kahkaha ve bir nebze gözyaşı içeren bu serüvende
trenler gemilere çarpıyor.
İstiklal Savaşı, 85 yıl sonra devam ediyor.
Şakaklar matkapla deliniyor.
Uçaklar düşüyor.
Kaybedenler şampiyon oluyor.
Ölüler diriliyor.
Serseri kurşunlar uçuşuyor.
Ve reklamlar, müşterileri ele geçiriyor!

"100 yaşından küçükseniz, bu romanı mutlaka okuyun!"
Emrah Serbes
Ruhi Mücerret kitabı En İyi Polisiye Romanlar listesinde yer almaktadır.

Umut Kalkan

@umutkalkan986

Ruhi Mücerret

Kitabı incelemeden önce yazarından söz etmek gerekir. Doğum tarihini, doğduğu yeri, anne adını, baba adını filan söylemeyeceğim. İdeolojik ve sanatsal yönlerinden bahsedeceğim, korkmayın.

Murat Menteş, günümüzde İslam camiasının yetiştirdiği ender aydınlardan biridir. Hatta kendisini geleneksellikçilikten ve kazuizmden kurtarabilmiş ender insanlardan birisidir dersek yanlış olmaz. Her ne kadar Yeni Şafak'ta onlarca yobazın içerisinde köşeyazarlığı yapmışsa da bu onun onlar ile aynı olduğu anlamına gelmez. Murat Menteş gerçek İslamiyet'i arama peşine düşmüş, gerçekten İslamiyet üzerine kafa yormuş birisidir. Yani Fatih'te, Eyüp'te, Yozgat'ta, Konya'da insanlara baskı yapan İslamiyet'i çoktan reddetmiştir. Dini sorgulamış, dine şüpheyle yaklaşmıştır. En sonunda da çevresindekilerin dinini reddetmiştir. Bunları nereden mi biliyorum? Ruhi Mücerret'ten biliyorum.

İletişim Yayınları'ndan çıkan diğer kitaplarının aksine, Ruhi Mücerret April'dan çıkmıştır. Bence son derece isabetli olmuş. Zira kitabın -okunabilirlik açısından- en önemli niteliklerinden birisi kapak tasarımıdır. Ve bu kitabın kapak tasarımı aşmış vaziyette. Televizyon var kapakta. Böyle bir ileri bir geri oynattığın zaman, sırasıyla Cüneyt Arkın'ı ve Orhan Gencebay'ı görüyorsun. Bu tabi ki de laf olsun diye konulmuş bir şey değildir, çünkü Murat Menteş'in bu kitapta asıl eleştirdiği şey reklamdır. Bu hareketler sonucunda da kişilerin değişmesi "zapping"i simgeliyor. Gayet ustaca düşünülmüş. Kapaktaki her ayrıntı, kitabın içinde detaylıca anlatılmış. Bunlar fark edildiğinde gerçekten tebessüm oluşuyor yüzünde.

Gelelim asıl mevzuya.

Kitap 100 yaşındaki bir İstiklâl Harbi gazisi olan Ruhi Mücerret'ten yola çıkıyor. Ruhi Mücerret gerçekten Türk edebiyatının unutulmaz karakterlerinden birisi olmaya aday. Gerek sarf ettiği aforizmalar, gerek tutulduğu aşk, gerekse kullandığı üslup kendisine hayran bırakıyor. Avni Vav ile sohbetlerinde klasik Türk gencini, Cihan Kazanovaile sohbetlerinde "üstat"ı, Nazlı Hilal ile sohbetlerinde -karşılıklı değil. Ruhi'nin zihninde- aşkı görebiliyorsunuz. Çok ince düşünülerek yaratılmış karakterdir Ruhi Mücerret.

Sonra kitaba giriş yapan Avni Vav adeta bir tasavvuf ehli. Avni Vav üzerine durmak gerekir. Benim din anlayışıma oldukça yakın bir çizgide ilerliyor. Sanırım Avni Vav'ın yüzde doksanını da Murat Menteş oluşturuyor. İşte Avni Vav'dan bazı sözler:

- Yobazlar, cennete, kapısını tekmeyle kırarak girebileceklerini sanırlar!
- Günahın aptallıktan daha çok saygı saygı görmesi gerekirdi...
- Allah'ı sevdiğini söyleyen kimse, kendisini sevmiyorsa o iş sakattır.
- Hedonizmden mezun olanlar, ahlâkçılığa terfi eder.
- Siz ne biçim Müslümansınız?! Esaslı bir günah bile işlemiyorsunuz!
- Günaha, gaflete, teşevvüşe, hataya, nankörlüğe, tereddüde, şehvete, unutuşa, tembelliğe, boşboğazlığa, yanlışa, kazaya, aldanışa, açgözlülüğe, skandala, pespayeliğe, korkuya... kapılmadan Allah yolunda ilerleyemezsin.

Bu sözleri söyleyebilmek için, günümüz Türkiyesi'nde, gerçekten cesaret gerekir. İşte Murat Menteş bu yüzden "aykırı". Günahın önemliliğine dair söylenebilecek yüzlerce cümleyi, üç-dört cümlede söylemiştir.

Tasavvuftan, sanattan, popüler kültürden yani hemen hemen her şeyden bahseden bir kitap Ruhi Mücerret. Ama tabi ki de en çok popüler kültürü eleştiriyor. Popüler kültürün günümüzdeki uzantısı olan reklamlar üzerinden çıkarak, reklamların insanların zihinlerini etkisine alıp; insanları tüketim çılgınlığına yönelttiğini gerçekten çok usta bir şekilde anlatıyor. Örneğin, 100 yaşındaki bir nenenin son sözü, "Mango'da indirim başladı!" olabiliyor. Ya da bir İstiklâl gazisi, bir şehrin kurtuluş günündeki konuşmasında Marlboro'dan, Nescafe'den, Nike'tan bahsedebiliyor. Çok absürt örneklerle, çok gerçekçi analizleri başarabiliyor kitap.

Ve "reklam", insanların beynine yerleştirilmiş bir çiple ordan oraya yayılıyor.

Eleştiri küfürle, yaratıcılıktan uzak olan aşağılamalarla, hakaretlerle olmaz. Eleştiri iyi bir analizle ve yaratıcılıkla olur. İşte bu kitap, günümüz popüler kültürüne indirilmiş bir darbedir. Son derece akıcı, sürükleyici, kahkaha attıran ve yer yer gözleri dolduran yani insanları duygudan duyguya sürükleyen bir baştacı kitaptır.

Siz de okuduğunuzda göreceksiniz ki, bu yazıda kitap abartılmamaktadır. Bir çırpıda okuyacaksınız ve nasıl bittiğini anlayamayacaksınız bile.
Ruhi Mücerret
kitaba 10 verdi
4 beğen · 1 yorum
1234 (@ercandurak)
1. sıfat Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse)
2. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse)
3. Kaba saba, incelikten anlamayan (kimse)

Yukarıda yobaz kelimesinin üç anlamı var. Bana göre birinci anlam tehlikeli, ikinci anlam bağlı olduğun şeye göre değişir, üçüncü anlam zaten bol bol sahip olduğumuz insan tanımı. İslamiyet’le bağlantı kurduğunuza göre birinci anlam üzerinden Yeni şafak gazetesindeki yazarları yobaz olmakla itham ettiğinizi düşünüyorum. Öyleyse herhalde o gazetenin tüm yazarlarının yazılarını günlük olarak okuyorsunuz ve birilerine din üzerine baskı oluşturduğunu görüyorsunuz demektir. Ya da özel hayattan bu şahısları tanıyorsunuz ve birebir yaşadığınız tecrübelerinizden dolayı böyle bir yorum yapıyorsunuz.
Özetle inceleme yazınızın içersin de çok iddialı sözler söylediğinizi ve bu iddialı sözleri bir kanıta varmadan ortaya döken birisi olarak son derece yobazsınız. Bunları nerden mi biliyorum? Yazdığınız inceleme ’den biliyorum.
(Bu yorum incelemenizin ilk paragrafı içindir.)
24.01.14 beğen cevap

Kemal DEMİRKOL

@kemal-demirkol

Yazarı bu kitabıyla tanıdım; ilk Murat Menteş romanım. Hakan Günday’ın Kinyas ve Kayra’sından sonra alıntı sayısı yine çok fazla olan bir kitap. Yine sitede en fazla alıntı yapılan 6. Kitap olarak yer alıyor. Düşünün kitap 320 sayfa; alıntı 220. Yani her sayfaya güzel sözler ekmiş yazar.
Kitapla ilgili konulara gelecek olursak. Kitabın kapağından başlayayım. Kitabın kapağı zaten başlı başına gel bir bak bana diyor. Çok çekici bir kapak yapmış April Yayınları.
İçeriğe gelirsek; üslubu alışılmışın çok çok dışında bir kitap. Ama zamanla alışıp seveceğinizden eminim. Çünkü yazar çok akıcı ve mizahi bir dile sahip. Yazar okuru eğlendiriyor. Eğlendirirken de edebi cümleler ve aforizmalarla düşündürüyor. Şahsen bazı yerlerde sesli güldüğümü itiraf edebilirim. Mizaha vurarak toplumsal yozlaşmayı çok iyi anlatmış yazar.
Kitaptaki karakter isimleri çok farklı. İsimler bile ilgi çekiyor ve sosyal mesaj veriyor okura. İsimlere, konuya ve kurguya bakarsak zaten yazarın muhteşem bir hayal dünyası var. Gözlem ve betimleme gücü çok yüksek. Karakterler göz önünde canlanıyor.
Polisiye, sanat, şiddet, absürdlük, sosyal medya, tasavvuf, çarpık kentleşme, popüler kültür, aşk, erotizm vs. çok fazla şeyden bahsedilmiş romanda. Anlayacağınız yok yok.
Farklı konuların, farklı bakış açılarının, farklı şekillerde diyaloglarla oluştuğu; alışılmışın dışında bir kitap. Hayal dünyası geniş olan okurlar bu kitabı mutlaka okumalı. İnsanları farklı duygulara, farklı dünyalara götürüyor.
Her bölümün başındaki ve sonundaki alıntılar harikaydı. Mezar taşına bir şeyler yazdıracaklar ve bir şey icat etmek isteyenler okuyunca anlayacaklar.
Ana konuyu söylemek gerekirse reklamlar üzerinden çıkarak, reklamların insanların zihinlerini etkisine alıp; insanları tüketim çılgınlığına yönelttiğini anlatıyor. Reklamların hayatımıza verdiği tüketim çılgınlığı ve kültürel yozlaşmayı böylesine güzel yaratıcı bir kitapla anlatmış yazar ve bunu da başardığına inanıyorum. Yazarın diğer kitaplarını da okuyacağım.
Elbette ki tavsiye ediyorum. Sadece alıntılardan bir şeyler kapsa her okur; inanın bilinçlendirici bir kitap. Yine bir alıntıyla bitiriyorum.
“Gerzekler, öğütleri özümseyemez. İzahın izahına ihtiyaç duyarlar.”
Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum

Ceren

@cete

Murat Menteş'in adını ilk defa duyuyor olmama rağmen, kitabını okumaya henüz fırsat bulabildim.
Ruhi Mücerret'in konu olarak 1984'ü andıran bir havası var. Teknoloji temelli bir komplo teorisi.
Milli mücadele kahramanı, 100 yaşındaki Ruhi Mücerret'i sevdiğimi söyleyebilirim sanırım. Kitap, her iki baş kahramanın bakış açısından yazılmış. Önce Ruhi Mücerret'in ağzından okuyarak onun dünyasını tanıyoruz, sonra ise Civan Kazanova'nın bakışından aslında hiçbir şeyin başta gördüğümüz gibi olmadığını anlıyoruz.
Kitapta beni sinir eden şey, isimlerin ciddiyetsizliği oldu. Masum Cici, Civan Kazanova, Avni Vav gibi oldukça sıradışı ve gerçekten uzak karakter isimleri vardı. Anlatılan olayların büyük çoğunluğu(hepsi değil) olması muhtemel şeyler olmasına rağmen, isimlerin zihnimde belli bir resim oluşturamaması yüzünden, birçok şey havada kaldı.
Murat Menteş'in anlatımını beğendim. Özellikle Civan Kazanova kısmındaki "..... diye bir şey olmasaydı kesin ben icat ederdim." cümleleri, günlük hayatta kullanabileceğim cümlelerden biri.
Ruhi Mücerret
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Vahit YILDIRIM

@gregor-samsa

Ruhi Mücerret 100 yaşında. Bir İstiklal gazisi, düzeltiyorum, son İstiklal gazisi. Tahmin edebileceğiniz gibi her milli bayram ve özel günde üniformasıyla hazır bulunup temsili savaşlar başlatıyor, temsili başarılar kazanıyor. Onunsa kazanmak istediği tek gerçek başarı var: bir mezar bulup içinde huzura kavuşmak. “Yaşamak benim kronik hastalığım” diyor ve her sabah kendini mezarda değil yatakta bulmanın şokuyla uyanıyor. Ve günün birinde nihayet beklenen gerçekleşiyor: Ruhi Mücerret aşık oluyor. Hem de kendinden 70 yaş küçük birine. Eh, kapaktaki “Benim yaşımda aşk, kimin kollarında öleceğine karar vermektir. Aslında her yaşta öyledir.” cümlesi boşuna değil. Her yaşlı gibi Ruhi Mücerret de beylik laflar edecek diye düşünüp hemen kulaklarınızı kapamayın hayatında ateş açmamış bu İstiklal gazisine. Koskoca 100 sene, dile kolay:

“100 sene nasıl mı geçti? Size şu kadarını söyleyeyim, 1 saniye ile 1 asır arasındaki fark abartılıyor. Ve… mazide kalan her şey kısa sürmüş demektir.”
Ruhi Mücerret
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Emirhan Oruç

@emirhan-oruc

Bir Kurtuluş Savaşı gazisinin başından geçen garip olayları okuyoruz Murat Menteş'in bu eserinde. Anlatım tarzı olarak Menteş'i tanıyanlar bilir ne kadar sınırsız bir tutum seçtiğini. Olaylar peşi sıra geliyor bu eserde de yer yer aksiyon o kadar iyi anlatılıyor ki okuyucunun gözünde canlanıyor bir nevi. Anlatım içine serpiştirilmiş anlamlı sözler esere ayrı bir güç katmış. Murat Menteş yaşlıları, aralarındaki sohbetleri ve durumları çok iyi anlatıyor. Yaşlı bir kişi gibi hissederek anlattığının farkına varıyoruz, bu da yazarın gözlem gücünü gösteriyor bana göre. Ruhi Mücerret'in ben de ayrı bir yeri de var çünkü kitabı imzalatma fırsatı bulmuştum kitap fuarında yazara . Bir başkası istediğinde veremeyeceğim kitaplardan oluyor kendileri yani :) Sözün özü tavsiye ederim Murat Menteş gibi usta bir yazarın okunmasını. Keyifle okunacak bir eser.
Ruhi Mücerret
kitaba 10 verdi
3 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsah-sonmez)
Farklı bir öykü, inceleyeceğim Emirhan Bey, Belki ben de okurum bir süre sonra...:)
11.08.15 beğen cevap
Emirhan Oruç (@emirhan-oruc)
İyi yaparsınız Gülşah Hanım beğeneceğinizi umarım okuduktan sonra bir inceleme de siz yazarsınız artık :)
11.08.15 beğen cevap

Ruhi Mücerret - S41

+ Sana bir Ömür boyu işine yarayacak bir nasihat vereyim mi?
- Buyrun lütfen.
+ Senden bekleneni, sana emredileni ya da seni kurtaracak olanı değil; kalbinin derinliklerinde tasdikleneni yap. İyiliği içselleştir.
nefes tarafından eklenmiştir.

Hümeyra Rüveyde

@humeyra-undar

Mezar taşıma ' uykum eskisinden de ağır' yazdırsam iyi olacak
Ruhi Mücerret
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
37 beğen · 0 yorum

Hümeyra Rüveyde

@humeyra-undar

Yanlış çağda yaşamanın stresi içerisindeyim
Ruhi Mücerret
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
25 beğen · 0 yorum

Daktilo Yazıları

@daktilo-yazilari

Kalbin ya paramparça kırılmak ya da taş gibi katılaşmak zorunda kaldığı bu dünyayı terk ediyorum.// Nicholas Chamfort'un intihar notu
Ruhi Mücerret
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
23 beğen · 0 yorum

Esra Özdemir

@creaturesra

"Kaderini çizerken cetvel kullanamazsın."
Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
17 beğen · 0 yorum

F D

@benkisacafd

*"İki kişinin birbirini aynı yoğunlukta sevmesi imkansız. Dolayısıyla aşkta acılar ve sevinçler hakkaniyetli paylaşılmaz. Aşk adil değildi. Demokratiklik ve özgürlükçülüğün kıyısından bile geçmiyordu. Dahası istikrar ve kalıcılıktan nasipsizdi. Sana en şiddetli tokadı patlatacak olan eli okşamaktan ibaretti."
.
.
.
*"İlk aşk unutulmazmış. Peki ya son aşk? Ölürken ruhunuzun bedeninizden sökülen o son parçası?"
.
.
.
*"Bir insan acıdan delirdiğinde, diğerleri onun acısını değil, deliliğini görürler."
Ruhi Mücerret
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 1 yorum
Nurten Hasgül (@nurten-hasgul)
Severek okuduğum değişik tarzda bir kitap.
18.05.17 beğen cevap
182
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
205
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
428
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
308
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
1137
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...

Fatih Karaman

@gezenotelci

Bazı sözler
Bazı sözler
Bazı sözler...
Ruhi Mücerret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum