ara

On Küçük Zenci

On Küçük Zenci Konusu ve Özeti

On Küçük Zenci
Çevirmen: Semih Yazıcıoğlu
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789754050226
Sayfa: 191 sayfa
Her birinin gizledikleri ve korktukları sırları olan on kişi, Zenci Adası'ndaki ıssız bir malikaneye davet edilirler. Ancak malikaneye giden grubu bir sürpriz beklemektedir, ev sahibi ortalarda yoktur.Geçmişlerindeki karanlık sırlardan başka hiçbir şeyleri olmayan bu insanlar adada mahsur kalmışlardır.Konuklar bir süre sonra gizledikleri karanlık sırları birbirlerine anlatırlar. Ve teker teker ölmeye başlarlar...
On Küçük Zenci kitabı Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Semih Oktay

@semihoktay

ON KÜÇÜK ZENCİ

Agatha Christie; Çeviren: Semih Yazıcıoğlu ; Altın Kitaplar Yayınevi (7)(Ağustos 2007)

Bir yazarın herhangi bir eseri tavsiye edildiğinde hep merak etmişimdir:Önerilmiş olan kitap Yazar'ın en iyi kitabı mıdır? diye.

Bir zamanlar -Agatha Christie henüz hiç okumamışken- Yazarımız Ahmet Ümit'in bir beğeni yazısını görüp okumuştum On Küçük Zenci adlı romanı...Ahmet Ümit ne kadar gerçekçi idi ON KÜÇÜK ZENCİ'yi methederken? Veya Agatha Christie'nin kaç romanını okumuştur acaba,yoksa sadece ON KÜÇÜK ZENCİ adlı cinayet romanını mı okumuştur? Bu akşam ise Agatha Christie'nin bir başka romanını okudum:ROGER ACKROYD CİNAYETİ. Beğendiğimi söyleyemeyeceğim;üstelik bu romanını da tavsiye üzerine edinmiştim.AslındaYazar'ın DOĞU EKSPRESİNDE CİNAYET adlı romanını satın alacaktım. Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Kitap Fuarı'nın Altın Kitaplar
standındaydım. Sağ yanımdaki kadın hissedilir bir heyecanla yanındaki küçük kıza 'Aaa,bak bu da var,şu da var,' diye Agatha Christie'nin kitaplarını gösteriyordu. Kadına danışsam mı? diye geçti zihnimden:bir bilene
sormak iyidir.Siz Yazarın hayranısınız anladığım kadarıyla..? mealinde başlangıç sözüyle danışmaya başladım! Pek memnun bir tavırla bana döndü kadın...'Ben de hangisini alsam diye bakınıyordum Doğu Eksp...' diye
sormama kalmadı bir hışım Roger Ackroyd Cinayeti adlı kitaba el atıp bana uzattı ve sordu: 'On Küçük Zenci'yi okudunuz mu?' Okudum,diye cevap verdim.'O zaman bu kitabı almalısınız..!' dedi.Teşekkür ettim ve kadının
dediğini yaptım.Hâlâ düşünüyorum Yazar'ın okumuş olduğum tek romanını bu hanım nasıl bildi? Agatha Teyze 79 roman yazmış..! Gerçekten roman Christie'nin en sıkı romanı idiyse bu romanını nasıl değerlendireceğimi
aşağı yukarı tahmin edebiliyorum,diye düşündüğümü hatırlıyorum.Romanı okurken epeyce sıkıldım;methedilen bir romandı üstelik.

--- ---

ON KÜÇÜK ZENCİ adlı romanı okuduktan sonraki bir zamandan notlarım:

Kime sorduysam, Agatha Christie'nin hangi romanını okusam? diye bana On Küçük Zenci'yi salık verdiler.Agatha Teyzemiz'in (bu hitap bana ait değil,piyasa böyle diyormuş!..) seksen civarındaki romanından tavsiye edile edile bu cinaî romanın çıkması hayal kırıklığı yarattı bende.Demek,en iyisi buysa kalan yetmişdokuz kadarını okumama gerek kalmıyor...

Haz alarak okudum romanı inkar etmiyorum;hazzettim ama beklediğim derecede değildi.Eğer bir konu, yazarın ne kadar akıllı olduğunu,ne kadar karmaşık örgülerden geçse de anlamlı bir sonuca ulaşabildiğini gözüme sokuyorsa rahatsız oluyorum; kitabın sonuna ulaştığımda beni şaşırtmıyorsa hüsrana uğruyorum.

On Küçük Zenci'nin ardından Ahmet Ümit'in 'Beyoğlu Rapsodisi' adlı romanını okudum;bana,On Küçük Zenci'den daha fazla okuma hazzı vermişti. Kaldı ki Ahmet Ümit'in On Küçük Zenci romanından övgü ile bahsettiğini de bir yerlerde okumuş olduğumu adım gibi biliyorum.

--- ---

Polisiye Yazarlar Derneği'nin yayımladığı en iyi polisiye romanlar arasında 100 kitap seçilidir ve ON KÜÇÜK ZENCİ en beğenilen 19'uncu romandır bu listede!..Amerika'nın Gizemli Yazarları'nın yayımladığı listede ise 100 roman arasından 10'uncu olmuştur...Hayret!
On Küçük Zenci
kitaba 7 verdi
3 beğen · 3 yorum
Elif Recep (@elifrecep)
'On Küçük Zenci' yi beğenmemiş olmanız belki beklentinizin çok yüksek olmasından olabilir.Agatha teyzenin:) 'abla diyenlerde var' kitapları genelde tarz olarak aynıdır.Girişte karakterler tanıtılır, gelişme bölümünde dedektif karakterleri sorgulayarak okuyucunun dikkatini belli şahıslar üzerine çeker ve bu arada benzer bir cinayet daha yaşanır.Sonuç bölümünde ise bütün sır perdesi aralanır.Okuyucuya her şey anlatılır.Okuduğum tüm kitaplarında kurgunun sıralanışı bu şekildeydi ama anlatımını özel kılan kendine has bir tarzı var yazarın.Okurken hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum ve bu kitabın ben de özel bir yeri var.Okul kaydımı yaptıktan sonra babamla vedalaşacakken beni bir nebze mutlu kılar diye bir iki kitapla birlikte bu kitabı babam almıştı bana.Mutlu olmuştum da.İncelemenizi okuduğum iyi oldu.Şu an elimde Beyoğlu Rapsodisi'var.Eğer 'on küçük zenci'den güzelse kitabı çok çok beğeneceğim demektir.
26.08.14 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
26.08.2014 / 04.07.2017 ...
04.07.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Aradan neredeyse üç yıl geçmiş görmemişim bana yazdığım cevabı @elifrecep.Çok sıkı romanlar okuduğumdan olabilir ON KÜÇÜK ZENCİ romanını beğenmemiş olmam.Elbette "sıkı roman" dediğim benim için ayrı senin için ayrı olacaktır;her kitapseverin okumalardan aldığı keyif farklı oluyor zira.Ahmet Ümit Agatha Teyzemizin bu romanını önermişti bir söyleşide.Ben de Yazarımızı sevdiğim için (dahası BEYOĞLU RAPSODİSİ romanını okudum) önerisine uydum ve bu romanı okudum.Pişman değilim! :)
04.07.17 beğen cevap

Nur Hayat

@nurhayat0

on küçük zencinin özeti
Agatha Christie || On Küçük Zenci

Birbirlerini hiç tanımayan ve çok farklı insanlardan oluşan on kişilik bir grup tuhaf bir şekilde Zenci Adası denen ve dedikodulara konu olan bir adaya davet edilmişlerdir. Grup eve vardığında uşak ve eşinden başka kimsenin olmadığını görür. On kişi içerisinde hiçkimse ev sahibi U. N. Owen'ı daha önce görmemiştir; uşak ve eşi de dahil...

Daha ilk gece evde tuhaf şeyler olmaya başlar. Anîden çalışmaya başlayan bir gramafon hepsini bir cinayetle suçlamaktadır. Gruptakiler her ne kadar itiraf etmekten çekinseler de bu cinayetleri işlemişlerdir. Her birinin odasında oturma odasında mutfakta da garip bir tekerleme yazılıdır:


On küçük zenci yemeğe gitti
Birinin lokması boğazına tıkandı. Kaldı dokuz.
Dokuz küçük zenci geç yattı
Sabah biri uyanmadı. Kaldı sekiz.
Sekiz küçük zenci Devon'u gezdi
Biri geri dönmedi. Kaldı yedi.
Yedi küçük zenci odun yardı
Biri baltayı kendine vurdu. Kaldı altı.
Altı küçük zenci bal aradı
Birini arı soktu. Kaldı beş.
Beş küçük zenci mahkemeye gitti
Biri idama mahkum oldu. Kaldı dört.
Dört küçük zenci yüzmeye gitti
Birini Balık yuttu. Kaldı üç.
Üç küçük zenci ormana gitti
Birini ayı kaptı. Kaldı iki.
İki küçük zenci güneşte oturdu
Birini güneş çarptı. Kaldı bir zenci.
Bir küçük zenci yapayalnız kaldı.
Gidip kendini astı. Kimse kalmadı.

Ayrıca yemek masasının üzerinde de on küçük zenci heykeli vardır. Fakat daha ilk gece Tony Marston ölür. Tıpkı tekerlemedeki gibi içki içerken anîden yere yığılmıştır. Masanın üzerindeki zenci heykellerinin sayısı da dokuza düşmüştür... :D
On Küçük Zenci
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

İlk okuduğum Agatha Christie Kitabı. Bu kitabın gazıyla 1 tane daha okudum sonra ama yok, bu kitap ile arasında dağlar kadar fark vardı. Sanırım yazarın en iyi kitabı bu.

10 tane insan evladı bir adada toplanırlar. Sonra da sırayla ölmeye başlarlar. Bir yerde sonra fark ederler ki her bir kişi öldüğünde masanın üzerinde duran 10 küçük zenci biblosundan biri eksilmektedir. Lan derler demek ki katil bu evden biri. Sonra tabii ölüm korkusuyla tüm sırlarını dökerler ortaya, aslında buradaki insanların hepsi bir şekilde geçmişte birbirleriyle bir ilişki içindedir. Neden orada olduklarını ve katilin amacının ne olduğunu çözmeye çalışırlar tabii öncesinde katilin kim olduğunu da. Bunlar çalışırken katil de boş durmaz elbette, biblolar git gide azalır.
Katil kim ulan diye hızlı hızlı okuyup geçersiniz sayfaları ve romanı diğer romanlardan -en azından bir süreliğine- ayıran sürprizi fark edersiniz.
On Küçük Zenci
kitaba 7 verdi
2 beğen · 0 yorum

BulgarGöçmeni

@bulgargocmeni

Okuduğum ilk Agatha Chrıstie kitabıydı.Kitaba gelirsek çok beğendim ve polisiye kitaplardaki olağının dışında olarak gerilim ve heyacanda katmış yazar eserine, bunun yanında sürükleyiciliği ve akıcılığıda eklenince elden bırakılmadan yarım günde bitirilebilecek bir eser çıkmış ortaya. Bir iki mantık hatası vardı sanki evet ama göz ardı edilebilir. Kurgu yönünden olaylar Dan Brown,Harlan yada Tess Geritsen gibi zekice hazırlanmış değil tabiki ama eser çok fazla dinamik olduğu için okutuyor kendini. Bunun gibi güzel, heyecanlı,dinamik Agatha Christie eserleri biliyorsanız lütfen bana mesaj atın çünkü okuduğum son Agatha kitabı olmasını istemiyorum (:
On Küçük Zenci
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Derya Y.

@deryasin

Yazar polisiye türünde ilk akla gelen isimlerden olunca bize de okumak düşüyor :) Yazarın tarzı diğer okuduğum polisiye yazarlarından oldukça farklı. Polisiye tarzı olunca aksiyon, gerilim, korku istiyor insan. Fakat Agatha Christie romanlarında durum pek de öyle değil. Daha çok düşündürmeye dayalı. Yazar uzun uzun betimlemelerle boğmuyor sizi, olay ve kişiler ön planda. Yabancı isim hafızam kötü olduğundan fazla karakter olması okurken zorladı beni :)
Yazarın dili ve kurgusu güzeldi. Ancak daha önceki okuduğum "Doğu Ekspresin'de Cinayet"te olduğu gibi bu romanında da "Zenci Adası" olarak mekanı sınırlandırmasa daha heyecanlı olurdu sanırım. :)
On Küçük Zenci
kitaba puan vermedi
1 beğen · 0 yorum

On Küçük Zenci - S41

General MacArthur bomba gibi patladı :
Melda Doğan tarafından eklenmiştir.

Büşra

@busratopal

Huzur buna derler.. gerçek huzur. Her şeyin sonuna gelmiş olmak... Yaşamayı sürdürmek zorunda olmamak... Evet, gerçek huzur budur.
On Küçük Zenci
kitaba 0 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Sevcan demirel

@sevcandemirel41

Günahın seni daima izler, bunu unutma.
On Küçük Zenci
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Sevcan demirel

@sevcandemirel41

"İnsanlar, yalanlara gerçeklerden daha kolay inanırlar."
On Küçük Zenci
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum

Kemal DEMİRKOL

@kemaldemirkol

"Çocukluğumda yatak odamda, çerçeve içinde asılı bir sözü hatırladım. (Günahın seni daima izler bunu unutma.) Çok doğru sözmüş. Günahları insanı nereye gitse izliyor."
On Küçük Zenci
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Derya Y.

@deryasin

"Günahları insanı nereye gitse izliyor."
On Küçük Zenci
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
185
KİTAP
En İyi Polisiye Romanlar
Seri katil, cinayet, gizem, dedektif, kovalamaca, aksiyon, intikam ve daha fazlası en iyi polisiye romanlar listesinde. Sen d...
394
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
432
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...