ara

Ateşböceği Yolu

- Firefly Lane

Ateşböceği Yolu Konusu ve Özeti

Ateşböceği Yolu
Adları Tully ve Kate olan iki kadının çocukluk yıllarında başlayan ve sonsuza dek süreceğine söz verdikleri dostluklarının hikayesi.
Çevirmen:
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786054263707
Sayfa: 624 sayfa
Basım Tarihi: 2010
Ateşböceği Yolu Kitabının Konusu
Ateşböceği Yolu, sevgi, arkadaşlık, dostluk ve samimiyet üzerine kurulmuş duygu yüklü bir romandır.
Kitap, Tully ve Kate adlarındaki iki kızın çocukken başlayan ve gittikçe artan dostluklarının hikayesini anlatmaktadır.

Ateşböceği Yolu Kitap Özeti
Tully, büyükannesi tarafından büyütülmüş bir kızdır. İçki ve alkol bağımlısı olan annesi onu bir çok kere terk edip geri dönmüştür. Ancak hiçbir dönüşünde uzun süre kalamamış, tekrar gitmek zorunda kalmıştır. Tully, annesiz büyüdüğü için bir yanı hep eksik kalmış ve bunun yükünü omuzlarında taşımıştır.

Kate ise, ailesiyle beraber sevginin eksik olmadığı bir evde büyümüştür. Ancak Kate, dışarıda ve okulda içine kapanık ve arkadaşlık kurmakta zorlanan bir kız olmuştur.

Bir gün Tully’nin annesi geri döner ve beraber Ateşböceği Yolu’ndaki evlerine taşınırlar. Kate de bu sokakta oturmaktadır. Kate, güzel ve havalı bir kız olan Tully’ye hayran kalır. Tully kısa süre içinde okuldaki herkesin dikkatini çeker ve okulun en havalı kızlarından biri olur. Annesinin ilgisizliği yüzünden geceleri dışarı çıkmaya ve partilere katılmaya başlar. Bir gün bu partilerden birinde tecavüze uğrar. O gece yanında olup ona destek olan tek kişi Kate olur. Böylece sonsuza dek sürecek olan bir dostluğun temelleri o gece atılmış olur.

Tully, Kate’i değiştirmeye karar verir ve ona bildiği şeyleri öğretmeye başlar. Bunlar, giyim, makyaj ve insanlarla iletişim kurmanın püf noktalarıdır. Böylece uyumlu ve ayrılmaz bir ikili olurlar. Üniversiteye de beraber giderler. Tully’nin en büyük hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Kate ile birlikte haberleri ikili olarak sunacaklarının ve çok ünlü olacaklarının hayalini kurar. Ancak Kate’in başka hayalleri vardır. İyi bir yazar olmayı düşlemektedir. Arkadaşını kırmamak için bir süre sesini çıkarmaz ancak bu durumdan mutlu değildir.

Geçmişte yaşadığı olaylar yüzünden erkeklere güvenini yitiren Tully aile kurmaya sıcak bakmamaktadır. Bir çok kişiyle birlikte olsa da hiçbirine karşı duygusal bir şeyler hissedemez. Kate’in ise aşka inancı sonsuzdur ve sıcak bir aile kurabilmeyi istemektedir. Bu nedenle Tully’nin aksine kimseyle birlikte olmayıp hayatının gerçek aşkını beklemektedir.

Üniversiteyi bitirdikten sonra Tully bir televizyon kanalında işe başlar ve giderek yükselmeye başlar. Bir süre sonra Kate’i de yanına aldırır. Kate ilk görüşte patronları Johnny’ye aşık olur. Bunu Tully’ye bile itiraf edemez. Johnny ise her erkek gibi Kate ile ilgilenmeyip Tully’ye hayran olur. Aralarında tek gecelik bir ilişki yaşanır. Kate bunun farkındadır ama göz yummak zorunda kalır. Tully ise Johnny’yi önemsemez ve bu tek gecelik ilişkiyi unutur.

Kate daha fazla dayanamayıp bir gün işinden ayrılmaya karar verir. O akşam Johnny ile birlikte yemeğe çıkarlar. Johnny sonunda Kate’in bir adamın aşık olabileceği türden bir kız olduğunun farkına varır ve böylece büyük aşkları o gece başlamış olur. Kate’in hamile kalmasının üzerine Johnny ona evlenme teklifi eder ve evlenirler.

Kate artık sorumlulukları olan evli bir kadındır. Tully ise işkolik ve hırslıdır. Gün geçtikçe işinde yükselmeye devam eder. Zaman zaman Tully’nin hırsı yüzünden iki arkadaş arasında kırgınlıklar yaşanır ama her zaman birbirlerini affeder ve barışırlar.

Kate ve Johnny’nin bir kız ve ikiz erkek çocukları olur. Kate’e aşık olan Johnny, sadık bir koca ve mükemmel bir baba olur. Kızları Marah, ergenlik problemleri yaşamaya başlar. O sırada TV programı yapan Tully bu soruna bir çözüm yolu önerir ve Kate ile kızını programa davet eder. Kate ve kızı programa katıldıklarında Tully konuyu saptırarak Kate’i aşırı baskıcı bir anne ve kızını ise annesinden nefret eden biri olarak tanımlar. Kate, o güne kadar Tully’yi defalarca kere affetmiştir ancak bu yaptığı bardağı taşıran son damla olur. Böylece yıllardır ayrılmayan iki dost o gün bir yol ayrımına girerler.

Gün geçtikçe Tully’nin yalnızlığı ve mutsuzluğu artar. Kate ise meme kanserine yakalanır. Kate, bir daha Tully’yi aramayacağına söz vermiş olsa da dayanamaz ve arar. Ancak elektrikler kesildiği için Tully, Kate’in mesajını alamaz. Kendisinden tekrar haber aldığında ise Kate’in hastalığı çok ilerlemiş ve kanser beynine sıçramıştır. Artık çok az ömrü kalmıştır. Tully bunu duyar duymaz hastaneye gider ve arkadaşına destek olmaya çalışır. Kate hayatı boyunca yazar olmak istemiş ama bu hayalini gerçekleştirememiştir. Arkadaşının bu hayalini gerçekleştirmek isteyen Tully, Kate’e bir defter alarak yazmasını ister. Böylece Kate, hayatının son dönemlerinde hikayesini yazmaya başlar ve sevdiklerine hatıralar bırakır.
Ateşböceği Yolu kitabı En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları listesinde yer almaktadır.

Gamze Türk

@gamzeturk

ATEŞBÖCEĞİ YOLU
"Çocukluktur dost, mutluluktur. Bazen en büyük acılar, bazen en güzel sonlardır. "


Evet Hannah'ın ilk kitabıydı okuduğum ama bende yeri ayrı olacak bir yazar daha keşfettim.
İlk başlarda hani çok duygusaldı dediğim kitap son 100 sayfada bana lafımı fazlasıyla yedirtti. Dostluk en gerçekçi ve güzel haliyle sanırım ancak bu kadar harika anlatılırdı. Ve ben yazarken bile hala ağlıyorum galiba.


Anne, baba, akrabalar doğduğumuz andan itibaren hayatımıza her şekilde ve koşulda dahil olan karakterdir.
Ama bizler hayatımıza bu karakterler dışında çok sayıda insan sıkıştırmaya çalışırız. Kimi kalıcıdır, doğrularımızdır. Hayatımızda kendimizi bildiğimiz andan itibaren yaptığımız ilk doğrumuzdur belki de. Yada yanlışımızdır ve hayattan aldığımız ilk derstir belki de.

Dost ; söylemesi çok basit bir kelimeyken anlamı kocaman ve sonsuzdur. Dostlarımız bizlerin zıt anlamda yansımalarımızdır. Ve en çokta küçücük dünyamızın kocaman mutluluklarıdır.

Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
İki zıt kutup. İki yanlız kalp ve onların kocaman dünyaları...

Kate : özgüveni düşük, arkadaşları tarafından terk edilmiş fakat harika bir ailesi olan 16 yaşında bir kız.

Tully: annesi tarafından terk edilmiş ve büyük annesinin yanında büyümüş, okul da ve arkadaş çevresinde popüler sayılan 16 yaşında bir kız.

Bu iki zıt kutpu bir araya getiren ateşböceği yolu 17 numara. Ve onların çılgınlıklarla dolu maceraları. İki ergen kızın sınırsız yaşamına misafir olurken birden iki genç kadının mutluluklarına ve üzüntülerine tanık olacaksınız. Ve bu iki güzel kalbin dostlukları sayfalara hapsettiren cinsten....

Harika bir dil, harika bir kurgu, muazzam bir hikaye. Sanırım bu üç kelime kitap için son derece yeterli. Okurken çok büyük bir keyif aldım. Güldüm, kızdım, ağladım.. Yazar, yazdıklarıyla adeta ruh halimi ele geçirdi. Belki de kitabı bu kadar sevmemin nedeni sayfalarında kendime rastlamamdır. Aslında kitap için okadar çok şey söylemek istiyorum ki ama okumayan arkadaşlara haksızlık olur diye kendimi tutuyorum. Kalbinizde ateşböceği yolu 'na yer açmaya hazır olun. Çünkü kolay kolay izi silinecek bir kitap değil. En güzel dostluklara bol kitaplı günler dilerim
Ateşböceği Yolu
kitaba 9 verdi
4 beğen · 0 yorum

Belgin Aslan

@belginaslan23

Kesinlikle hayatımda okuduğum en güzel kitaptı. Bence kitabın en güzel yanı hayatın sadece güzel yanlarını değil bizi üzen yanlarını da ele almış olması. İki dostun bir ömür süren bu hikayesi beni çok ağlattı. Bazen her şeyin yolunda gittiği tam işte şimdi her şey mükemmel oldu dediğimiz anlarda aslında her şeyin bir anda alt üst olabileceğini anlatıyor bu kitap. Bazen sevdiklerimizi kırdığımızı ama aslında hayatın kısa olduğunu, özür dilemenin aslında hayata devam etmek olduğunu anlatıyor. Çok sevdiğimiz birini bir gün arkamızı döndüğümüzde bulamayacağımızı anlatıyor. Bazen bir şeyleri düzeltmek için doğru olduğunu sandığımız hatalar yaptığımızı anlatıyor. Hayal kırıkları yaşayıp en dibe düştükçe bile tekrar denemek gerektiğini anlatıyor. Bazı şeylerin hiç göründüğü gibi olmadığını bizi üzen bazı şeylerin aslında biz daha çok üzülmeyelim diye yapıldığını anlatıyor. Aslında hayatı anlatıyor... Bana öğrettiği bir sürü şeyin yanında bu kitaptan aldığım en büyük ders bir gün birine sinirlendiğim, bağırdığım, onu üzdüğüm, canını yaktığım anın onunla yaşadığım son an olabileceği. Bir daha telafi şansımın olmayacağı...
Ateşböceği Yolu
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Rue

@rue

En yakın arkadaşınızı arayıp, ben bir kitap okuyorum sende muhakkak okumalısın diyebileceğiniz bir kitap. Tabi sizin arkadaşınız da size okudum ama kitaba göre ölen sen oluyorsun derse şaşırmayın =)

Baştan sona herkesin başından geçebilecek kız arkadaş arası ilişkiler, anne kız arası ilişkiler, baba kız arasında ki ilişkiler de dahil olmak üzere hepsini içerisinde barındırıyor. Beni en çok şaşırtan bölüm; kızların geceleri evden kaçtığını aslında annelerinin biliyor olması olmuştu. Ara ara duyguları yoğun şekilde yaşayabilirsiniz. Ve tabi ki üzülebilir hatta iki arkadaş arasındaki olaylarda kendinizi taraf tutarken bile bulabilirsiniz.Ara sıra da evet annem de hep böyleydi derken bile bulabilirsiniz kendinizi.

Yaşadığınız her şey gözlerinizin önüne güzel bir dille akıtılıyor resmen. Ve kitabı bitirmek için uzun süre beklemeyeceksiniz. Ve dostluk sadece aynı gökyüzüne bakmak demek değildir. Yazarın okuduğum ilk kitabı ve son olmayacağı kesinleşmiş görünüyor.
Ateşböceği Yolu
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Dünyalı

@dunyaliperizan

İki kadınının 30 yıllık dostluğu ve onların hikayesi... Ve bu konu işlenirken sadece dostluk değil anlatılan, arka planda 70'li yıllardan başlayıp 2000li yıllara kadar gelen aralara gayet başarılı bir şekilde yedirilen bir tarih ve ilgili dönemlerin sanatsal yönleri de mevcut. En çok bu yanını sevdim kitabın diyebilirim. Yani arka planda olan olayları.

Kitabın sonu beni ağlatmasa da biraz daha ağır kitaplar okumak için konsantrede zorlandığım bir dönemde okunabilecek en iyi kitaplardandı diyebilirim. Akıcı bir dili var.

Tek sevmediğim nokta ise biraz gereksiz uzatılmış gibi geldi. Hali hazırda ana karakterlerin nasıl kişiler olduğunu ve neler yapabileceğini oturtuyorsunuz okurken. Belli bir sayfadan sonra benzer olayları tekrar tekrar anlatılması bence gereksiz uzatmış kitabı. Yine de okunabilecek baskın olmasa da tarihin hafifi gölgesini de görebileceğiniz güzel bir kitap.

Bu kitabı bana armağan eden güzel insana, zümreme de teşekkürlerimi sunuyorum. :)
Ateşböceği Yolu
kitaba 7 verdi
3 beğen · 0 yorum

hilaal

@hilaal

Ateşböceği Yolu...Ateşböceği Yolu...Sanırım ne kadar çok kitap okursam okuyayım bu kitabın yeri bende hep ayrı kalacak...
Kitabı 3 sene kadar önce okumuştum...O zamanlar en yakın arkadaşımla aram iyi değildi.Kitap da o sürecin üstüne denk gelmişti.Karakterlerde ikimize ait özellikler buldum.Belki o yüzden içselleştirmişimdir.Bana göre akıcı bir dili var.Okumaya başlayınca çevreni unutturabilen içine alan bir kitap.
Tully ve Kate... Kitabın son sayfasınından gözlerimi kaldırdığımda gözlerim yaşarmıştı.Sulugöz biri değilim.Kolay kolay da ağlamam.Farkettim ki dostluk aziz bir şey.Öyle herkese nasip olmuyor gerçeği.Ben şanslıydım ve ufak tefek şeyleri büyütmüştüm.Ertesi gün kocaaaman bir sarılmayla hüznümü taçlandırdım.Şaşırdı o da o kadar soğukluktan sonra.Elbette kitabı ona da okutturdum :D.Şimdi ne zaman birinin elinde görsem gülümserim,hatırlarım.Arada bir kitabı karıştırırım.
Ateşböceği Yolu
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Ateşböceği Yolu - S41

Tully hala inanamıyordu son kırksekiz saattir bu ilk gerçek randevusundan başka birşey düşünemiyordu daha önce erkeklerle çıktığında ya grupça takılmışlar ya da okulun dans partisine falan gitmişlerdi bu tümüyle farklıydı pat neredeyse gerçek bir adamla aynı yaştaydı
Ceren Acer (Rıza) tarafından eklenmiştir.

Betül BLT

@betulblt

"Bir hayale tutunmanın nasıl bir şey olduğunu sen de biliyorsun değil mi?"
Ateşböceği Yolu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

Gamze Türk

@gamzeturk

Hayatta sadece yapmadığımız şeyler için pişmanlık duyarız.
Ateşböceği Yolu
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum

Betül BLT

@betulblt

"Eski bir şarkının sözleri gibi yine yalnızdı. Doğal bir şeydi bu."
Ateşböceği Yolu
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

özlem çınaklı

@ozlemcinakli

''Çok güzelsin,'' dedi fısıltıyla.
''Sarhoşsun sen.''
''Yine de güzelsin.''
Ateşböceği Yolu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Büşra Rümeysa

@busrarumeysa

“En iyi arkadaş işte bunun için vardı:
Size ayna tutup kalbinizden geçenleri göstermek için.”
Ateşböceği Yolu
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
745
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
1161
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
8.7/10
331 oy
Sence kaç puan almalı?
0