up
ara
profil foto
‹ Tüm Monte Kristo Kontu İncelemeleri

Monte Kristo Kontu Kitap İncelemeleri

Gül Ayan

Gül Ayan

@gulayan

Monte Kristo Kontu, hayatımda en çok kez okuduğum, romandır.1989 yılında, Bulgaristan’dan, Türkiye’ye zorunlu göç geldiğimde, yanımda getirebildiğim iki kitaptan, birisiydi ( Bulgarca baskısı ). 1989 - 2000 yılları arasında, Türkçeyi tam bilmediğim için, kitap okumakta çok zorlanmıştım. Keyifli kitap okuma özlemimi, o zamanlar, en iyi bildiğim dilde ve elimde sadece iki kitaptan birisi olan Monte Kristo Kontu romanını, tekrar tekrar okuyarak , bir nebze, dindirmeye başarmıştım, dolayısıyla romanı o yıllarda neredeyse ezbere biliyordum.

Roman hakkında o kadar çok şeyler yazabilirim ki…
Nereden başlasam? Aleksander Dumas, Monte Kristo Kontu romanını 1844 yılında yazmış ve 1815-1838 yılları arasında Fransa'da yaşanan olayları mercek altına almış. Roman, Napolyon'un yönetimi ve sonu hakkında bilgiler içeriyor. Tarihten bildiğimiz gibi, Napolyon tahttan indirildikten sonra, Elba adasına sürgüne gönderilmiştir.

Bu gün, romana farklı açıdan ele almak istiyorum, Monte Kristo Kontu, sadece edebi macera romanı değildir, belki de borsa spekülasyonları ve yanıltıcı bilgi ( yanlış haber ) etkilerini anlatan ilk kitaplardan birisidir.
Romanın ana kahramanı, Edmon Dantes, on dört yıl, hapishanede kaldıktan ve oradan kurtulmayı başardıktan sonra, zamanın keşiflerinden birisi olan telgrafı kullanarak,Napolyon' un sürgünde bulunduğu adadan kaçtı bilgisiyle manipüle ederek, Napolyon’un tekrar iktidara geçebileceğini bilgisini yaymaya başarıyor. Bu olay o günün piyasasına değişiklik getireceği aşikardır. İşte bu yanlış haber, banka sahibi olan Dangların iflasına neden oluyor. Zamanın güçlü banka sahiplerinden birisi olan Danglar, Edmon Dandes'in düşmanlarından birisidir. Hedef, Danglar bankasının iflasını gerçekleştirmektir; yanıltıcı haberle manipüle edilerek, girişim, kusursuz şekilde zaferle sonuçlanmıştır. İlk intikam alınmıştır...

Dumas'ın kurguladığı bu müthiş senaryo, bilgi yanılgısının, borsayı etkileme gücünü çok başarılı biçemde anlatılmıştır. Bir kurgu , fakat günümüzde bu tür senaryolarla karşılaşmak pek olağan olduğunu hepimiz biliyoruz..Sadece ölçekler ve kahramanlar farklıdır, fakat sonuçlar hemen hemen aynıdır.. Birileri kazanırken, birileri kaybediyor...
Edmon Dantes benim çok sevdiğim bir roman kahramanıdır. Hapishanede kaldığı sürece, zamanının çoğunu Abate Faria yardımıyla, eğitimindeki boşlukları doldurmakla meşgul olmuştur. Tüm enerjisini kendisini geliştirmeye ve mükemmelleştirmeye harcayarak, kendisini intikam aletine dönüştürmeye başarmıştır.

Edmon Dantes'in 18 yüzyılda gerçekleştirdiği borsa spekülasyon oyununun, bu gün ben her ne kadar pek fazla borsadan anlamıyorsam da bu veya şu şekilde yapıldığına eminim.
Monte Kristo romanı sadece macera romanı olmadığı kanısındayım.

Roman 1844 yılında yazılmış ve bugün hâlâ keyif alarak okunabilecek bir şaheserdir bana göre. Romanda, günümüzün şartlarında yadırganacak bazı sahneler olduğunu inkar etmiyorum, fakat benim gözümde mükemmel bir edebi eserdir.
Monte Kristo romanını defalarca devrettim ve hayatımda en çok kez okuduğum romadır ve pek çok sahnesini en ufak ayrıntısına kadar anlatabilirim.
O kadar çok konuya değinmiş Dumas ki ben bugün yıl 2012 Yazarı saygıyla anıyorum. Yaşadığı dönemin geniş panoramasını ustalıkla anlatabilmiş ve;
Aşkı...İntikamı...Sadakati...Gururu...
Alçaklığı...Bilgeliği...Paranın müthiş bir güç olduğunu ve daha neler neler yok ki romanda.

Toksinlerle ilgili bir bölüm var romanda çok ilginç, bana yabancı olan bu konuyu hayranlıkla okumuştum ve Yazara şapka çıkarırım
Elbette ki eksiksiz çeviriden söz ediyorum, yaklaşık 1300 sayfayı aşan bu dev romanın tek satırından dahi sıkıldığımı hatırlamıyorum.

Monte Kristo Kontu romanı hakkında yazabilecek o kadar çok şey bulabilirim ki ve 1300 sayfayı aşan bu dev romanın , 30 ve ya 300 veya 500 sayfaya indirgemiş nüshalarına şahit olmuşumdur. Her seferinde içim acımıştır onları gördüğümde, çükü bana göre bu kısaltmalar Yazara çok büyük haksızlıktır.

Benim okuduğum Monte Kristo romanı bu satırlarla noktalanmıştı; “İnan ve umudunu asla yitirme .”

12 Mayıs 2012
Bursa
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 10 verdi
4 beğen · 6 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) benim gözümde mükemmel bir edebi eserdir. " Romanı pek sevdiğiniz aşikâr.Ne mutlu sizin gibi bir eseri çok sevmiş olan okura...Benzer bir duyguyu ben de Pierre Rey'in PARA romanıyla yaşamaktayım.
08.11.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Monte Kristo Kontu en sevdiğim roman değil, fakat çok sevdiğim bir romandır. Çok çok çok eski zamanlarda okuduğum, çocuk kitaplarından sonra okuduğum ilk romanlarından birisidir ve bana kitapların ne kadar güzel olabileceklerini gösteren ve sevdiren bir eserdir. Bana çocukluğumu, doğdum evdeki kitaplığını, gençliğimi hatırlatan ve hayatım boyunca sayısını bile bilmediğim pek çok kez okuduğum çok ama çok değerli bir kitabımdır.
09.11.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
"(...) Monte Kristo Kontu en sevdiğim roman değil," Merak ettim en sevdiğiniz romanı...Ben de pek severim Monte Kristo Kontu başlıklı bu romanı.Geçenlerde TRT televizyon kanallarından birinde filmini seyrettim. Herhâlde üçüncü ya da dördüncü seyredişim olmuştur.Kaçıncıya seyrettiğim hâlde hiçbir sahnesini kaçırmadan izlemiştim...
17.11.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
En sevdiğim roman hangisi bilmiyorum, o an okuduğum ve hoşuma giden roman belki, ya da henüz okumadıklarım arasında olabilir. Monte Kristo Kontu, filmin bir versiyonunu izlemiştim bir kaç yıl önce ve hiç beğenmemiştim, romanın sadece ismiyle benzerlik vardı, konu öylesine saptırılmıştı ki sonunu dahi getirememiştim.Monte Kristo Kontu romanını çok kez okuduğum için, her ayrıntısını biliyorum ve hayalimde canlandırdığım sahneleri filmde hiç görememiştim. Flim bir falso ile başlıyordu, Fernan bir kere Edmon Dantes’in katiyen en yakın arkadaşı değil.Belki doğru filmi izlememiş olabilirim.Bana göre, okuduğum romanların en başarılı sinema uyarlaması tartışmasız BABA filmi ve yeni eklenen DOKTOR JİVAGO film oldu.
19.11.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Ben Pierre Rey'in PARA başlıklı romanının üzerine roman okumadım 14 yıldır!..
25.12.15 beğen cevap
Gül Ayan (@gulayan)
Ben de henüz Monte Kristo Kontu üzerine bir roman okumadım 40 yıldır : )
25.12.15 beğen cevap