up
ara
profil foto
‹ Tüm Monte Kristo Kontu İncelemeleri

Monte Kristo Kontu Kitap İncelemeleri

Dilek Öz

Dilek Öz

@lostris

Bir çok klasik eserin gölgesinde kalan, Alexandre Dumas'in ince zekasıyla, mükemmel kurgulanmış, aşkın, sevginin, dostluğun, merhametin, nefretin ve intikam hırsının bir insanda bir arada olabileceğinin en büyük kanıtı.

Romandaki karakterler okuyucuya oldukça başarıyla yansıyor, öyle ki; bir komplo sonucu ondört yıl hapis yatmak zorunda kalan "Edmond Dantes"in bu ondört yılın ardından intikam hırsı ile Kont'a dönüşmesini, hapisanede geçen yıllar içerisinde özğürlüğe, Rahip Abbe Fary'nin dostluğuna, bilgisine ve aklına olan ihtiyacı, içindeki kin ve nefreti, intikam hırsını, aynı zamanda minnettarlığı; Valantine ile ile aşkı, iyi niyeti ve masumiyeti, Eugenie ile bağımsızlığa özlemi, Morrel ailesi ile karşılıksız, sebepsiz saygı ve sevgiyi, yardımseverliği, Kont'un başarıyla aldığı intikamının ardından, masumlara verdiği zarar nedeniyle duyduğu vicdan azabını bir arada yaşayabiliyorsunuz.

Karakter kesişmeleri, kesişmelerin kurguya başarıyla yansıtılması, kitaba ayrı bir heyecan katıyor. Bazı noktalarda yazıldığı yüzyılın resmi dili ve karışık ünvanları yadırganabilmesine rağmen, anlatım dili oldukça yalın. Keyifle okunacak, roman gibi roman.
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba 9 verdi
8 beğen · 0 yorum