up
ara
profil foto
‹ Tüm Monte Kristo Kontu İncelemeleri

Monte Kristo Kontu Kitap İncelemeleri

Arife Taçyıldız

Arife Taçyıldız

@arifetacyildiz

Saf kalpli Edmon’ın kendisine kurulan tuzakları anlayamayıp düşmanlarını görememesi aslında çok içimizden birisi olduğunu hatırlattı. Hapisteyken yaşadığı ruhsal gelgitler çok güzeldi. Ona başka birisinin, bir öğretmenin, yol göstermesi ve eğitmesi ile artık neredeyse her şey hakkında bilgisi olarak intikam almak için hapisten kaçması ve intikam alırken de adaletli olmak için gösterdiği çaba çok güzeldi. Romanın belki de beni düşündüren tek tarafı, iyilerin hep iyi kötülerin ise hep kötü olmasıdır. Gerçekten de insanlar ya iyidir ya da kötüdür diyebilir miyiz? Bir insan hem iyi hem de kötü olamaz mı?
ataç ikon Monte Kristo Kontu
kitaba puan vermedi
5 beğen · 2 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
İyi insanlar vardır;bunlar kötülük nedir bilmezler;kötülük yapmazlar lakin "kötülük" soyut bir kavramdır.Kim karar verecek "kötü" olup olmadığını Arife? Çinliler kedi ve köpekleri yiyorlar ya misal şimdi,Çinliler kötüdür,diyebilir miyiz? Bizler de sığır cinslerini yiyoruz,Hindulara göre bizler de cehennemlik kötü insan oluyoruz belki de.Bir insan hem iyi hem de kötü vasıfları barındırır tek başına.Yani bir insan hem iyidir hem de kötü...
12.02.18 beğen 1 cevap
Arife Taçyıldız (@arifetacyildiz)
Haklınız iyi ve kötü kavramı kişinin kendi vicdani onamasına kalmış. Benim düşüncem insanların saf kötü ya da saf iyi olamayacağı, ikisini de bir arada bulundurması gerekliliği. Önemli olan hangisinin ağır bastığı.
12.02.18 beğen cevap