ara

Otostopçunun Galaksi Rehberi Konusu, Özeti ve Türleri

Otostopçunun Galaksi Rehberi
Galaksinin Batı Sarmal Kolu'nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bu güneşin yörüngesinde, kabaca yüz kırksekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hâlâ çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı, daha doğrusu eskiden vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu. Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kâğıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olanlar yeşil renkli küçük kâğıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile yanlış bir hamle olduğunu ve hiç kimsenin okyanuslardan asla ayrılmamış olması gerektiğini söylüyordu. Sonra, adamın birinin, değişiklik olsun diye bundan böyle halka nazik davranmanın ne kadar iyi olacağını dile getirdiği için bir ağaca çivilenmesinden yaklaşık ikibin yıl sonra, bir Perşembe günü Rickmansworth'de küçük bir kafede tek başına oturan bir kız, bunca zamandır ters giden şeyin ne olduğunu birdenbire fark edip en sonunda dünyanın nasıl iyileştirilebileceğini ve mutluluğun hüküm sürdüğü bir yere dönüştürülebileceğini anlamıştı. Bu sefer doğru olanı bulmuştu, bu işe yarayacak ve hiç kimsenin bir yerlere çivilenmesi gerekmeyecekti. Ama ne yazıktır ki, bir telefon bulup birilerine bundan söz edemeden korkunç, aptal bir felaket meydana geldi ve fikir sonsuza dek yitip gitti. Bu, o kızın öyküsü değil. Ama o korkunç, aptal felaketin ve onun doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür. Kısaca özetlemek gerekirse: Tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal bir adam Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin saçma bir nedenle yıkılacağını öğrenir; ama bu yalnızca başlangıçtır. Daha bir kaç saat bile geçmeden gezegeni yok edilecek ve yanında kankası Ford Prefect, üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır ... Paniğe Kapılmayın...
Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabı Zihin açıcı kitaplar listesinde yer almaktadır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi - s41

Kubbenin altında yüz elli metre uzunluğunda ve zarif bir koşu ayakkabısına benzeyen devasa bir yıldız gemisi yatıyordu; kusursuz bir beyazlıkta ve akıllara durgunluk verecek güzellikteydi. Geminin kalbinde, kalabalığın görmediği bir yerde, içinde şimdiye dek tasarlanmış en akla zarar buluşu muhafaza eden küçük, altın bir kutu vardı. Bu yıldız gemisini galakside eşsiz kılan bu araç , gemiye adını veren cihazdı-- Altın Kalp. (şüheda )

burak kara

@werevolf

- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
Darmadağınık bir yorum
Bu kitabı okuyup bitireli 1 yıl falan oldu. Ama bir yerde fotoğrafını görünce çok güzel kitaptı dedim içimden ve kitabı özlediğimi hissettim. O yüzden de kitapla ilgili düşüncelerimi paylaşayım dedim.
Aslında şimdiye kadar okuduğum bütün kitaplar içinde en orjinal kitaplardan bir tanesiyken neden yorum yazmamışım bilmiyorum. Neyse bugüne kısmetmiş.
Bir kere en başta şunu söyleyim: beni en çok gülümseten kitaptır bu. Ama böyle komikliklerle değil de absürd kurgudaki zeka belirtileri ve yaratıcılıkla yapıyordu bunu. Ben normalde kitap okurken beğendiği yerlerin altını çizen bir insan değilken bu kitabı elimde kalemle okumuştum çünkü öyle güzel ve orjinal yerler var ki kitapta ve öyle çoklar ki bir daha dönüp baktığımda çok aramıyım diye çizmiştim hepsini.
Dilinin sade olması ve kısa kısa (3-5 sayfa) bölümlerden oluşması okunmasını kolaylaştırıyor. Zaten kitap aslında radyo programı olarak yayınlanmış ilk. O yüzden edebi sanatlar falan beklemeyin. Öyle uzun uzun betimlemeler yok.
Çevremde de hiç okuyan yok bu kitabı. O yüzden "abi herif ne düşünmüş ya" gibisinden muhabbetlerin eksikliğini de duydum bitirince (ve şimdi düşününce de).
Velhasıl, çok iyi kitap alın okuyun.

Son olarak kitaptan bir bölüm:

----Spoiler----
Evrenin en güçlü bilgisayarına: "Bize hayat, evren ve herşeye dair nihai sorusunun cevabını ver" diyollar. Bu bilgisayar 7.5 milyon yıl boyunca bu soruya çalıştıktan sonra cevabı buluyor. Merak edenler buyursun kitaba:)
----Spoiler----
Verdiği Puan: 10
1603 karakter
7 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Ceren Çetinkaya.

@cerencetinkaya

- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
Uzun süre merak edip aldığım bir kitaptı.
Art arda 5 kitap okuyunca biraz sıkıldım bazı yerlerinde. Özellikle 3 ve 4. kitaplarda.
Sonu ise biraz "pat" diye biter gibi oldu.
Ama bilim kurgu kategorisinde ilk sıralarda olmasının sebebini anlayabiliyorum. Yazarın hayal dünyasına ulaşabilmemiz çok zor.

Tek önerim; bütün kitapları art arda okumamanız.
Verdiği Puan: 6
379 karakter
2 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
, 23.02.15

Sakal Can

@ibrahim-aga

- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
Sadece ilk kitabını okudum ama gercekten cok farklı bir mizah degisik bir kurgu kesinlikle kalan kitaplarınıda alıp okuyacam.Fazla bi soze gerek yok kısacası sadece ilk kitabiyla bile kurgu akiyor kitabın hastası olanlardan değilim ama o yolda gidiyorum gibime geliyor.Kesinlikle okuyun derim.
Verdiği Puan: 8
304 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Ceyda Kübra Cil.

@morcivertsapkali

- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
neden bilmiyorum ama, kitabın en sevdiğim cümlesi şudur;
" Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hala çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler."
Verdiği Puan: 10
205 karakter
12 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
, 23.02.15

Gamze Uğur

@gamzeugur

- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
yanımda taşımaktan hiç gocunmadığım kocaman kitap. bu gezegenden sıkıldığım bir anda elime geçen ve okurken kendimden geçtiğim bir harikadır kendisi.
Verdiği Puan: 10
165 karakter
1 beğen · 2 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
Biraz daha bahseder misin rica etsem "Otostopçunun Galaksi Rehberi" başlıklı bu eserden Gamze? 23.02.15
Gamze Uğur (@gamzeugur)
bahsetmekten ziyade bir Marvin var sadece onun için bile okunur derim. 04.03.15

Ahme't Sessiz

@ahmet-sessiz

Çünkü ben bir ölüyüm, ki böyle olmak insana mükemmel ve hiçbir şeyle engellenmemiş bir bakış açısı sağlıyor. Bizim oralarda " Hayat yaşayanların elinde ziyan olur " diye bir söz vardır.
- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
8 beğen · 0 yorum · alıntı ·

şüheda

@ssuheda

Eğer etrafta benim egomdan daha değerli bir şey varsa, derhal yakalanıp vurulmasını istiyorum.
- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
6 beğen · 0 yorum · alıntı ·

madison

@madison

Zaman bir saçmalıktır.
- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Emre Karabacak

@emrekrbck

"Bu yalnızca rüya bile olsa, yine de oldukça ürkütücü bir rüya," dedi Mella, "sadece kestirme bir yol açmak için bir gezegeni yok etmek."

"Şey, ben daha kötülerini de gördüm," dedi Ford, "yedinci boyuttaki bir gezegenin galaksilerarası bar bilardosunda top olarak kullanıldığını okumuştum. Bir kara deliğe düşürülmüş. On milyar kişi ölmüş."

"Bu çılgınca," dedi Mella.

"Ama otuz puan toplamış."
- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
5 beğen · 0 yorum · alıntı ·

Ahme't Sessiz

@ahmet-sessiz

O aslında zorluk çıkarmak falan istemiyordu, ama başka nasıl davranacağını ve kim gibi olması gerektiğini de bilmiyordu.
- Douglas Adams
9.2 (93 oy)
4 beğen · 0 yorum · alıntı ·
0
Yeni kitabım Otostopçunun Galaksi Rehberi. Bakalım nasıl? @neokur