ara

Amok Koşucusu

Amok Koşucusu Konusu ve Özeti

Amok Koşucusu
Yazar:
Çevirmen:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755101453
Sayfa: 189 sayfa
Basım Tarihi: 2013
İntihar, Stefan Zweig'ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederike'yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor. Amok Koşucusu'nda yer alan öykülerin ortak izleği de intihar. Kendi yaşamından ya ada tarihteki gerçek kişilerin yaşamlarından kesitler katarak yazdığı bu öykülerde Stefan Zweig'ın duyarlı kişiliğini, olağanüstü gözlem gücünü olduğu gibi sayfalara yansıttığını görüyoruz. Yazdığı öykülerin en başarılı örneklerinin yer aldığı bu kitapta, bir uzun öykü olan Amok Koşucusu bir baş yapıt. İnsanı en güçsüz, en savunmasız yönleriyle ele alıp, insan ruhunun en derin katmanlarına inmeyi bilen, bütün bunları son derece canlı, ayrıntılı, çok yönlü bir anlatımla kaleme alabilen, okuru gerçekten etkileyebilen bir yazar Stefan Zweig. Yazdıklarının üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına karşın, öykülerinin, romanlarının bugünkü kuşaklar tarafından da aynı ilgiyle okunması, onun kalıcı bir yazar olduğunun en büyük kanıtı. Amok Koşucusu'nun bu yeni çevirisinde, daha önceki basımda yer almayan öyküler de bulunuyor.
Amok Koşucusu kitabı Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde yer almaktadır.

Melih

@melihh

Coğrafya, kaderdir.
Kitabın başlığını oluşturan hikayeyi tahlili edeceğim. Hem psikolojik hem de edebi açıdan değerlendirmeyi istiyorum.

Zweig, Freud'un öğretisinden çok etkilendiği için karakter analizleri gayet gerçekci. İnsanı psikolojisiyle, sosyalliğiyle ve kültürüyle çok iyi yansıtan bir yazar. Hikaye'nin konusu gayet orginal. Ve bu orjinalliği anlatımındaki özgünlük ile çok iyi de yükseltmiş. Kitabın kalitesi bu iki unsurun birleşmesinden ileri geliyor. Kitap ayrıca dünyaca ünlü editörler tarafından 'Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap'tan biri. Hakikaten öyle. Tahlil romanları seven okuyucular için muazzam bir seçenek.

Ruhsal açıdan karakterlerin değerlendirilmesine gelecek olursak: Doktorun yaşadığı 'Amok' durumunun iklimle bir bağlantısı olduğu ifade ediliyor. Bunun sinirler üzerinde çok etki eden ve sonunda patlama noktasına getiren o boğucu, yoğun havayla... İbn Haldun, 'Coğrafya, kaderdir.' der. Hakikaten öyledir. Yaşadığımız yerin iklimi, kültürü bizlerin duygularına, düşüncelerine hasılı karakterimize ve en sonunda da kaderimize etki eder. Ayrıca bu Amok durumunun daha ziyade bedensel bir hastalık gibi gözükse de perde arkasında bireyin bastırılmış düşünceleri ve duygularının patlaması olarak düşünüyorum. Hakikaten günlük hayatta gözüken aslında bedensel olarak gözüken hastalıkların birçok sebebi aslında psikolojiktir. Diri diri gömülen, duygular ve düşünceler karşımıza somatik(bedensel) bir tablo olarak çıkar.

Doktorun, muhatap olduğu hasta kadının sırf onuru için birçok şeye katlanması hatta ölümü bile göze alması ayrıca bu hikayede insanın dikkatinden kaçmayan ayrı bir nokta.

Hikayede bazı sahneler var ki o sahnelerdeki karakterlerin ruhlarını okuyuşumuzdan, zihnimizde belirenlerden sonra ayrı bir hikaye için muazzam şeyler ortaya çıkabiliyor. Bunları alıntılarla ifade etmeye çalışaçağım.
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum

Nilufer Akdemir

@nilufer-akdemir

Stefan bir kitabı daha bitti. Hasta halimle kitaba konsantre olamam derken nasıl bittiğini anlamadım. Okurken olaylar ve konuşmalar o kadar net kafamızda canlanıyor ki olaylara birebir tanık olduğumuz da söylenebilir. Bu da Zweig'in anlatım mucizesidir.
İlk hikaye Amok Koşucusu. Amok sözcük anlamı ile bir tür sarhoşluk halini ifade etmektedir.Amoka yakalananlar ileriye atılır ve nereye gittiği belli olmadan durmadan koşarlar.Önüne çıkanı öldürürler.Geldiğini görenler , tehlikeyi herkese duyurmak için bağırırlar . "Amok! Amok! " Herkes kaçar. Ama amokun delice koşusu sonsuza dek cezasız sürmez." Hikayede Amoktan metafor olarak bahsetmiştir. Bir gemi yolculuğuna çıkan anlatıcımız burada gece yarısı güvertede bir doktor ile tanışır. Misyoner olarak bir köyde çalışmış olan doktorun etkileyici hikayesini dinliyoruz. Burada gizemli bir kadının gizli kürtaj isteğini reddetmiş sonra da bundan pişman olup kadını peşine düşen bir doktorun hikayesi...

İkinci hikaye Sahaf Mendel... Anlatıcımız yağmurdan kaçarken bir kafeye sığınır ve bu kafeyi eskiden tanıdığını hisseder. Hafızasını zorlayınca Üniversite yıllarında o kafeye geldiğini hatırlar. O cafede her gün bulunan Sahaf Mendel ile tanıştığını , bu adamın sürekli kitap okuduğunu ve bütün kitapları basım yılı , yayınevi ve içindekilere kadar herşeyi hatırladığını görür. Hafızası muhteşemdir bu adamın. Geçmişi hatırlayan anlatıcı sahaf Mendel'e ne olduğunu merak eder ve Mendel'in hikayesini araştırır ve beraber öğreniriz.
http://kozmokitap.blogspot.com.tr/2014/11/amok-kosucusu-sahaf-mendel-stefan-zweig.html
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Ajuez

@orlic

şaşırttı bu kez sonu ..
Yine bir sayın Zweig kitabını bitirmiş bulunmaktayım ..
Bay Stefan' a hayran olmamak elde değil kitaplarını okudukça ..

Şimdi siz değerli okuyuculara soruyorum ..
Bir karakter meydana getiriyorsunuz , sonra bu karakterin iç dünyasına giriyorsunuz , kendinizi onun yerine koyup onun bakış açısıyla anlatmaya başlıyorsunuz .. Buraya kadar bir sorun yok .. fakat bunu yaparken aynı zamanda biz okuyucuları da olayın içine alıyorsunuz ve gözümüzün önünde olayı yaşatıyorsunuz .. işte bu kişi Stefan Zweig oluyor ..

Amok koşucusu yazarın okuduğum 5.ci kitabı .. 1.sini bitirdikten sonra diğer kitaplarda tekrara düşer gibi olabilirsiniz .. 2 ana karakter var .. Biri yazarımız biri ise tesadüfen bir yerde karşısına çıkan bir karakter .. Karakter anlatıyor bizim deli oğlan dinlemeye başlıyor :)

Fakat amok koşucusunda sonu okuyucuların tahmin ettiği şekilde bitmiyor .. okuyucularda biraz daha merak etmeye zorluyor ..

Bilinmeyen bir kadının mektubu , satranç her biri çok güzeldi ve okunmaya değer eserler amok koşucusunun yanında ..

Satranç onlara 4-5-6-7 adım önde takip ediyor olabilir ama , çünkü inanın orda benim bile beynim durdu , yazar mı ana karakter diye düşünmedim değil , geriye gidip tekrar okumak zorunda kaldığım bölümler olmuştur .. Şahsen amok koşucusu kitabını bitirince de kitabın ilk 5 sayfasını tekrar okuma ihtiyacı hissedebilirsiniz konu nasıl buraya gelmişti diyerek ..

'' not : ilk 15 sayfada biraz olaylar durgun ve sakin gidebilir ama lütfen bırakmayın 20.-24. sayfadan sonra sayfayı değiştirmek için can atacaksınız ..''
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum

Hayata Gülümse

@hayatagulumse998

Eğer her şeyinizi kaybetmişseniz, kalan son şey için çaresizce mücadele edersiniz.
"Stefan Zweig 1881'de Viyana'da doğmuş, savaş karşıtı kişiliğiyle dikkat çeken yazar Nazilerin baskısıyla yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalmış. İngiltere, Newyork ve Brezilya'da yaşamış, psikolojiye yoğun ilgi duymuş (bu da eserlerine yansımış haliyle). 1924'te Avrupa'nın içine düştüğü siyasi duruma dayanamayarak karısı ile birlikte intihar etmiş"

Yazar, kitabinda yardim etmemenin pişmanlıgini ve saplantılı gonul işi duygularını işlemiş ve bu duyguları çok farklı olarak AMOK hastalığını simge olarak kullanarak aktarmış." AMOK hastalığı; Endonezya, Tayland, Malezya dolaylarında görülen bir delilik durumu. Özelliği öldürücü olması, delirerek ölüyor kişi, ölmeden birini boynundan ısırırsa kurban da deliriyor"
Karakterlerin yaşadığı o çalkantılı ruh halini okura da derinden hissettirmeyi başarmış yazar ve tarzının kesinlikle benzersiz ve kendine has olduğunu söyleyebilirim.
Hikaye kısaca; Doktorumuz kendisinden yardım isteyen ve zor durumda olan hastasını önce kibirle tersler ve sonraları ona karşı nefret duyar, hasta kadın en az doktor kadar gururlu ve güçlüdür, doktorun yardımı reddetmesinden sonra ise kadın için ölümle mücadele başlar. Bundan sonra her şey hizlica gelişir ve daha da garipleşir, çünkü Doktorda ki bu nefret duygusunun yerini aniden saplantılı şekilde aşk alır ve hatta bu aşk ve sonrası....😥😥

Psikoloji kitaplarını seviyorsanız kesinlikle okumanız tavsiye edilir.
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 9 verdi
6 beğen · 4 yorum
Semih (@sc)
Bende tam bu kitaba başlamayı düşünüyordum, karar verememiştim. Başlayalım bakalım.
03.12.17 beğen 1 cevap
Fatih yeğin (@mirza)
Kitapları cokgüzel yorumluyorsun hayatagulumse998 birazdaha özet versen kitabı okumuş sayıcam kendimi😂 tebrik ediyorum ısrarla takibinizdeyim benim okunacaklarda iyice kabarıyor bakalım ne yapıcaz.
03.12.17 beğen cevap

Elif S.

@elifce

Bu kitaptaki öyküleri çok başarılı buldum. Hepsi şahane diyemeyeceğim tabii. İlk öyküsü bir kadının günümüz deyişiyle popülerliğini kaybedince yaşadıklarını, yalnızlığını, düştüğü boşluğu anlatıyor, yanındaymış gibi okudum adeta. Bu en güzellerindendi. İkincisi düşman yurdunda bir albayın düşüşünü anlatıyor. Her bir hikayesinde ayrı ayrı dibe vuruşlar var. Hikayeleri ara ara elimden bırakarak okuyordum ki kitap ile aynı ismi taşıyan Amok Koşucusu'na geldi sıra. Bu nasıl bir hikayedir, soluksuz okuttu kendini. Öncesinde isminin bana yaptığı çağrışımla hiç alakası olmayan bir çaresizlik hikayesi. Gözümün önünden gitmeyecek o koşu, o kadın, o doktor. Detayları vermek istemiyorum, sadece daha çok kişi okusun istiyorum. Ve ben bundan sonra gelen üç hikayeye odaklanamadım maalesef. En vurucu öykü kitabın ortasındaydı ve diğerlerini okurken de onun hükmü devam etti. Kitap bitti saatler oldu belki, ama ben o güzel öykünün etkisindeyim hala. Stefan Zweig bende Satranç kitabıyla uyandırdığı hayranlığı üstüne koyarak devam ettirdi.
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 8 verdi
7 beğen · 0 yorum

Amok Koşucusu - S41

Çocuğu gönderdi, kendisi de salona indi. Salonun kapısını açtığında yüzüne kahkahalar çarptı, neşeli sesler, renkli insanlar salonu bir bulut gibi kaplamıştı.Karşısında eğlenenlere, dans edenlere, kendisinin mezarı üzerinde kahkahalar atanlara karşı birden nefret uyandı içinde. Bu insanların hepsinin yaşayacağını ve mutlu olacağını düşününce içini kıskançlık bürüdü.
Ays tarafından eklenmiştir.

nothingerie

@nothingerie

İnsan gençken yalnızca başkalarının hastalanıp öleceğini düşünür.
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Doktor olmanın, bütün hastalıkların çaresini bilmenin -sizin bilgece ifade ettiğiniz gibi, yardım etmek görevini üstlenmenin- ama yine de ölen birinin başında çaresizce oturmanın, olacakları bilmenin ama yine de elinden bir şey gelmemesinin ne demek olduğunu bilir misiniz?
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

Sezgin Taşcı

@sezgintasci

...yardım etmek için de bu duyguya ihtiyacınız vardı, karşınızdakinin size ihtiyacı olduğu duygusuna.
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Bayan de Prie, diri diri gömülmüş biri gibi hissediyordu kendini, toprağın altındaki tabutunda uyanan, bağırıp çağıran, duvarları yumruklayan biri gibiydi; yukarıda onun sesini duyan olmuyordu, insanlar seke seke üzerinde yürüyorlar, onun sesi de yalnızlığının içinde boğuluyordu.
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Merve

@hempa

... Belki de insan herşeyi içine atmaktan boğuluyor zamanla..
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
546
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
20
KİTAP
Uzun Romanlara Ara Vermek İsteyenler Buraya! Tüm Zamanların En İyi Öykü Kitapları
Bazıları tek öyküden bazıları ise birden fazla kısa öykünün derlemesinden oluşan tüm zamanların en iyi öykü kitaplarını bu li...
42
KİTAP
Kesinlikle Okunması Gereken En İyi Kitaplar
Ölmeden önce mutlaka okumanız gereken en önemli, en seçme kitaplar bu kitap listesinde. Her yaştan okur için tavsiye edilmiş ...
253
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...

Bahattin

@bahattindgn

Amok koşucusu
Amok koşucusu
Bu yazarı ilk kez okuyorum... bakalım neler katacak.
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum

Beyza Nur Altay

@beyza-nur-altay

Ne okuyorum
Ne okuyorum
Gece'yi iyi'leştiriyorum
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
33 beğeni · 1 yorum
Yusuf kahraman (@yusufdemir)
Aynen
27.10.17 beğen cevap

Baran Yusuf

@baranyusuf

Okumakta Olduğum Kitap
Okumakta Olduğum Kitap
"Çünkü akşam ağırdan alır. Öğle zamanı gibi küstahça pencereden içeri bakmaz, duvarlardan karanlık sular gibi fışkırır, tavanı boşluğa doğru kaldırır, her şeyi yavaş yavaş alıp sessiz sularının içine karıştırır."s.31
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğeni · 0 yorum

Emine Karakaya

@eekrky

Güvenin şartı samimiyettir,kayıtsız şartsız samimiyet.

Stefan ZWEIG
- Amok Koşucusu
Amok Koşucusu Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
15 beğeni · 0 yorum