ara

Üç Silahşörler

Üç Silahşörler Konusu ve Özeti

Üç Silahşörler
Yayınevi: Antik Kitap
ISBN: 9789756107218
Sayfa: 556 sayfa
Fransa Kralı'nı devirmeye kalkışan Kardinal Richelieu.... Ve onu durdurmaya çalışan üç kahraman savaşçı....Krallık Muhafız Birliği silahşörlerinden Athos, Porthos ve Aramis'e gözükara d'Artagnan'ın da katılmasıyla, Kardinal'in adamları için zor günler başlar. Silahşörler, Kral ve Kraliçe uğruna hiç çekinmeden hayatlarını ortaya koyarlar. Çünkü onlar gerçek birer şövalyedir. Üç Silahşörler'in unutulmaz sözü işte bu şartlarda doğar: "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!" Fransız edebiyatının en popüler kahramanlarını yaratan Alexandre Dumas, hikâyesine ani sıçramalar, bir anda parlayan kılıç şakırtıları ve merak unsuru katarak okuyucuyu heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Athos, Porthos, Aramis ve genç arkadaşları D' Artagnan... Öncelikle, kulak aşinalığından olsa gerek, hepimize doğru gelen ama aslında yanlış bir çevirinin ürünü olan üç silahşörler ismi, Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi ile düzeltilmiş ve kitabın adı Üç Silahşör olmuştur. İngilizcedeki çoğul s takısı yüzünden böyle bir çeviri durumu oluşmuş ve yerleşmiş olsa gerek, neyse ki düzeltildi. Hıncal Uluç ya da Mehmet Yılmaz yazmıştı diye anımsıyorum: ''nasıl ki beş yumurtalar denmiyorsa üç silahşörler de denemez'' İlk okuduğumda travmatik bir etki yapmadı değil bu düzeltme bünyemde.

Defalarca kez dilimize çevrilen, sinemaya uyarlanan bir hikaye zaten. Tabii bu çevirilerin çoğu hikayenin özeti bile olamayacak kadar kısaltılmış, sığ çeviriler. Ben, ortaokuldan beri sanırım 4 5 farklı versiyonunu okumuşumdur bu hikayenin ve hemen hemen hepsinde farklıydı yaşanan olaylar. Bazısı D' Artagnan' in üç silahşör arasına nasıl katıldığına odaklanırken bazısı direkt dörtlü olarak başlatıyordu olaylar silsilesini. Bazı büyük romanlarda var bu maalesef. Mesela Savaş ve Barış' ı ben okumadım, bir 10 yıl daha da okumam. 2000 sayfa kitap okunur mu lan? Ama 400 sayfalık versiyonunu okuyup Savaş ve Barış' ı okudum diyen insanlar görüyorum. Ulan o kitap savaş başlamadan biter be! Tercihtir, beni ilgilendirmez çok fazla, bana nasıl okumazsın ya demedikleri sürece ilgilendirmez yani. Kitaba dönelim;

Kitabın açıklamalarında da görüleceği üzere 16. 17. yy. Fransa' sına siyasi hayatına ışık tutan bir roman olduğu söylenmekle- Dumas' nın diğer kitaplarıyla birlikte- beraber, dönemin olaylarını çok çarpıtarak anlattığı söylenmektedir. Nitekim Dumas da ''tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu''(Kaynak Vikipedia-NTV Tarih-Mayıs 2011) diyerek bu iddiaları kabul etmiştir. Zaten adam roman yazıyor sonuçta, dilediği gibi kurgular kime ne! Dört ana karakterimizin bir dolu macerasını okuyoruz kitap boyunca ancak kitabın asıl hikayesini Athos' un geçmişi ile D' Artagnan' ın geleceği oluşturuyor. Cesur, zeki, maceraperest ve iyi kılıç kullanan D' Artagnan ünlü bir silahşör olmak için şehre geliyor ve bambaşka karakterlere, hayallere sahip 3 kafadarın arasına katılıyor. Olaylar da bundan sonra başlıyor. Şu oluyor, bu oluyor demeyeceğim, pek çok şey oluyor ama asıl hikayeyi oluşturan olay tek.

Aşk, kavga, entrika, vatan sevgisi, ihanet ve şarap dolu bir hikaye...
Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi
10 beğen · 0 yorum

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Çocukken tanışmıştım ben Athos, Porthos, Aramis ve D'Artagnan ile. "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" mottosu altında Üç silahşörler maceradan maceraya atılıyor, onlara hayranlık duyan D'Artagnan da aralarına katılmaya çalışıyordu. Sonuç olarak ise bu dörtlü hikayenin kötü kahramanı Richlieu’ya karşı birlikte mücadele ediyordu.
O zamanlar kitaba hayran kaldığım söylenemez, belki de eseri tam olarak olarak algılayamamışımdır, çocukken bazı şeyleri fark edememiş olabilirim. Ama yine de keyifle okumuştum bu kahramanların maceralarını. Tabi sıkıcı yerleri yoktu diyemem ama buna rağmen genelde okunması gereken bir roman olduğunu düşünüyorum. :)
Üç Silahşörler
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

burak kara

@werevolf

Bu kitabı, yazarın diğer kitabı olan monte kristo kontundaki başarısından ve çok popüler olan atos-portos-aramis-dartanyan dörtlüsünün hikatyesini merak etmemden dolayı okudum.
Öncelikle kitabın dili çok akıcı, kitap uzun olmasına rağmen sıkmıyor, uzunluğunu hissettirmiyor.
Ancak hikayeye baktığımda kitabın bu kadar uzun olmasını gerektirecek bir kurgu bulamadım. Belki de bu beklentimi yüksek tutmandan dolayı oldu.
Ana karakterlerden bazılarının ise varlığı ile yokluğu bir olmuş, hiç bir katkıları yok olaylara.
Sanki yazarın çıraklık eseri gibi duruyor. Ama yazar Dumas olunca çıraklık eseri bile ortalamanın çok üstüne çıkmış.
Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Ece SELİN

@eceselin

adını çok duymuş olsam da ancak filmini izledikten sonra okuyabildim bu kitabı. filmi, çerezlik bir filmdi. ama kitap kesinlikle muhteşemdi. hiç bitmesin istedim.
Üç Silahşörler
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

ERZA

@semracetinkaya

birimiz hepimiz hepimiz birimiz için
Üç Silahşörler
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Üç Silahşörler - S41

"Ama o da kim?"diye sordu Treville.
failimimechul tarafından eklenmiştir.

ALeRa

@alera

"Eh!" dedi Athos, "Muhammed'in müminlerinin dediği gibi Allah büyüktür ve gelecek onun ellerindedir."
Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

ALeRa

@alera

Aşk dünyadaki tutkuların en benciliydi.
Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!
Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hiçbir şey geleceği bir kadeh Burgonya şarabının ardından bakıldığı kadar toz pembe gösteremez.
Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

ALeRa

@alera

Size armağan veren düşmandan sakının.
Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
207
KİTAP
Hasan Ali Yücel Klasikleri Listesi
Eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri'nin kurucusu olan Hasan Ali Yücel'in adının verildiği, Türkiye İş Bankası Kültür ...