up
ara
profil foto

Üç Silahşörler

Üç Silahşörler Konusu ve Özeti

Üç Silahşörler
Binbir Hayalet kitabının da yazarı Alexandre Dumas tarafından kaleme alınan Üç Silahşörler kitabı Roman, Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. Antik Kitap yayınevinden 0 yılında 9789756107218 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Üç Silahşörler isimli kitap 556 sayfadan oluşuyor. Kitap Babil'in 406 Kitap Listesi - 1001 kitap listesinin Türkçe'ye çevrilmiş tüm kitapları listesinde de yeralmaktadır. Üç Silahşörler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Antik Kitap
ISBN: 9789756107218
Sayfa: 556 sayfa
Fransa Kralı'nı devirmeye kalkışan Kardinal Richelieu.... Ve onu durdurmaya çalışan üç kahraman savaşçı....Krallık Muhafız Birliği silahşörlerinden Athos, Porthos ve Aramis'e gözükara d'Artagnan'ın da katılmasıyla, Kardinal'in adamları için zor günler başlar. Silahşörler, Kral ve Kraliçe uğruna hiç çekinmeden hayatlarını ortaya koyarlar. Çünkü onlar gerçek birer şövalyedir. Üç Silahşörler'in unutulmaz sözü işte bu şartlarda doğar: "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!" Fransız edebiyatının en popüler kahramanlarını yaratan Alexandre Dumas, hikâyesine ani sıçramalar, bir anda parlayan kılıç şakırtıları ve merak unsuru katarak okuyucuyu heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.
Kubilay Karaüzüm

Kubilay Karaüzüm

@kubilaykarauzum

Üç Silahşor
Üç Silahşor çoğumuzun bildiği gibi Athos, Aramis,Porthos ve D'artagnan ana karakterleri olan bir kitap bunları bilmesek bile mutlaka sağda solda : biz Üç Silahşorüz diye gezen çocuklar türkiye bilgi yarışmalarında karşınıza çıkan ,küçükken kısaltılmış 20 sayfalık kitaplarını okuduğumuz , çizgi filmlerini izlediğimiz, sinemalarda görüp tanıdığımız bir eser . genellikle Türkiye edebi yönüyle değilde yazım yanlışıyla ilgilenilen bir romandır ! ( Üç Silahşörler =Üç Silahşor= Dört Silahşor vb.) . Peki ya tam çevirisi nasıl ? Bu kadar uzun ne anlatmış bu adam ? Çocuk kitabı ? Zaten biliyorum . gibi önyargılarımıızın olması çok normal çünkü medya ve sosyal hayatımız bize bunları aşılıyor . 20 sayfa=755 sayfaya ? Geçen sahafçıda gezerken 30 sayfalık bir Sefiller kitabına rastladım . O anda çocuklara ne okutuluyor diye merak ettim çünkü 5 cilt halinde 2250 sayfalık( Kısmet olursa başka yayınlardan da okumayı planlıyorum ) olan sefilleri daha yeni bitirmiştim gördüklerimin karşısında şoka uğradım . Bir yazar bu kadar küçük düşürebilirdi çocuklar için kısaltıyorlar bence kısaltmayın yanlış tanıyoruz yazarları küçüklüğümüzden . Gelelim Alexandre Dumas'a kimsin sen dostum ? Kaç yılında doğup kaç eser yazdığı vs biliyoruz . Rahatına düşkün istediğini yapan bu yüzden çok kazanmana rağmen borçlu olduğunuda peki seni böyle romantik ve macera kitaplarını yazmaya iten nedir ? Çoğu kitabında terk edilen bir aşık bazılarında kavuştuğun bazılarında ömrünü bitirdiğin, hapishanelerde kendini eğittiğin , bir aşk uğruna birçok şey yaptın , normal hayatında böyle şeyler yaptığın için anlıyorum dostum seni.
Eğer hazırsanız asıl konumuza dönelim .
Üç silahşorler
Babasının sözünü dinleyen zeki çevik, tecrübesiz, hayatta birçok şey tatmak isteyen bir adamdır D'artagnan ( nedense biraz tanık geldi )
Hangi genç insan yeni tecrübeler deneyimlemek istemez ki işte bizim kahramanımız D'artagnan bunlardan birisi hemde babası tarafından sağlanan çok iyi fırsatları var . Babası şövalye olabilmesi için eski dostu
Şilahşorlerin başı Mösyö de Treville e adına mektup verip gönderir bizim genç arkadaşımız macerası böyle başlar . Gider gitmez bir sürü macera yaşıyarak 3 dost edinir ve hikayenin temeli burada atılır . Her kahramanın kişilikleri çok ustaca tasvir etmiş sırf bu yüzden bile okunabilir . Silahşorlerin hayatları, zevkleri , nasıl para kazandıkları , aç kaldıklarında birbirlerine sığınmaları, Hepimiz birimiz ,birimiz hepimiz' yazan yazar bunu çok anlatmış . Aşkların sevinci hüznünü ve birçok şeye sebep oluşunu anlatmış . (Gerçekten dikkate alınacak birçok şey var deneyimli abimizden . ) Savaştan, krala hizmet etmekten, paradan daha önemli birşey varsa oda Aşktır D'artagnan için gerçi o yaşlarda hepimiz için öyledir . D'artagnan daha yaşlı daha tecrübeli olan Athos sanki D'artagnan yaşlılık halidir ve kendi düştüğü hatalara sevgili dostumuzun düşmesini istemez. Tüm kahramanlarımızı ayrı bir roman olarak bile sayabiliriz . Porthos yakışıklı, kaslı biraz ilkel olmasına rağmen işini iyi bilen bir kişiliktir . Çoğu zaman bağımsız olarak konu edilmiş romana kişiliği ve içgüdüleriyle tam bir şövalyedir benim için :) Keşke biraz para göz olmasaydı .Gelelim Aramis 'e eğer aranızda bir kavga çıkmasını istemiyorsanız ya da kılıcından bir darbe almak istemiyorsanız lütfen geçici olarak şövalye olduğunu aslında bir din adamı olduğunu söyleyin. (Çok zıt bir kişilik yaşamaya çalışan aramis ) buradan sonrasını daha yeni yazdığım din adamının ismini anmadan devam ediyorum ki alınmasın. Tam bir çapkındır . Tanımadığı kadın gezmediği yer yoktur . Sorarsanız şiir okumaya kuytu köşelere gider, geceleri eve giderken yanındaki bayan ile ne yapıyordunuz o saaat o yerde diye sorarsanız size vereceği cevap ilahi okumuştuk olur . Karakterleri fazla deşmek istemiyorum ama mutlaka tanımanız gereken kişilikler olarak size öneriyorum . Kitap bana göre iki bölüme ayrılıyor Milady öncesi ve sonrası. her iki kısımda ayrı bir tadı vardı. Eleştireceğim bir nokta var ise o da aşk olur . Çapkın dostumuz çok fazla doldurmuş nedenide şövalyeleri anlatmak için mecbur yapmış sanırım. Don Quijote nin de anlattığı gibi : " Şövalye dediğinin bir sevdiği olmalıdır . Yaptığı kavgaları sevdiğine adıyan gece karanlıkta güzelliğine şiirler yazan , Her şeyini sevdiğine borçlu olan şövalyedir .Aşık olmadan şövalye olunmaz ! .
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Athos, Porthos, Aramis ve genç arkadaşları D' Artagnan... Öncelikle, kulak aşinalığından olsa gerek, hepimize doğru gelen ama aslında yanlış bir çevirinin ürünü olan üç silahşörler ismi, Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi ile düzeltilmiş ve kitabın adı Üç Silahşör olmuştur. İngilizcedeki çoğul s takısı yüzünden böyle bir çeviri durumu oluşmuş ve yerleşmiş olsa gerek, neyse ki düzeltildi. Hıncal Uluç ya da Mehmet Yılmaz yazmıştı diye anımsıyorum: ''nasıl ki beş yumurtalar denmiyorsa üç silahşörler de denemez'' İlk okuduğumda travmatik bir etki yapmadı değil bu düzeltme bünyemde.

Defalarca kez dilimize çevrilen, sinemaya uyarlanan bir hikaye zaten. Tabii bu çevirilerin çoğu hikayenin özeti bile olamayacak kadar kısaltılmış, sığ çeviriler. Ben, ortaokuldan beri sanırım 4 5 farklı versiyonunu okumuşumdur bu hikayenin ve hemen hemen hepsinde farklıydı yaşanan olaylar. Bazısı D' Artagnan' in üç silahşör arasına nasıl katıldığına odaklanırken bazısı direkt dörtlü olarak başlatıyordu olaylar silsilesini. Bazı büyük romanlarda var bu maalesef. Mesela Savaş ve Barış' ı ben okumadım, bir 10 yıl daha da okumam. 2000 sayfa kitap okunur mu lan? Ama 400 sayfalık versiyonunu okuyup Savaş ve Barış' ı okudum diyen insanlar görüyorum. Ulan o kitap savaş başlamadan biter be! Tercihtir, beni ilgilendirmez çok fazla, bana nasıl okumazsın ya demedikleri sürece ilgilendirmez yani. Kitaba dönelim;

Kitabın açıklamalarında da görüleceği üzere 16. 17. yy. Fransa' sına siyasi hayatına ışık tutan bir roman olduğu söylenmekle- Dumas' nın diğer kitaplarıyla birlikte- beraber, dönemin olaylarını çok çarpıtarak anlattığı söylenmektedir. Nitekim Dumas da ''tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu''(Kaynak Vikipedia-NTV Tarih-Mayıs 2011) diyerek bu iddiaları kabul etmiştir. Zaten adam roman yazıyor sonuçta, dilediği gibi kurgular kime ne! Dört ana karakterimizin bir dolu macerasını okuyoruz kitap boyunca ancak kitabın asıl hikayesini Athos' un geçmişi ile D' Artagnan' ın geleceği oluşturuyor. Cesur, zeki, maceraperest ve iyi kılıç kullanan D' Artagnan ünlü bir silahşör olmak için şehre geliyor ve bambaşka karakterlere, hayallere sahip 3 kafadarın arasına katılıyor. Olaylar da bundan sonra başlıyor. Şu oluyor, bu oluyor demeyeceğim, pek çok şey oluyor ama asıl hikayeyi oluşturan olay tek.

Aşk, kavga, entrika, vatan sevgisi, ihanet ve şarap dolu bir hikaye...
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi
10 beğen · 0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan

Çocukken tanışmıştım ben Athos, Porthos, Aramis ve D'Artagnan ile. "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" mottosu altında Üç silahşörler maceradan maceraya atılıyor, onlara hayranlık duyan D'Artagnan da aralarına katılmaya çalışıyordu. Sonuç olarak ise bu dörtlü hikayenin kötü kahramanı Richlieu’ya karşı birlikte mücadele ediyordu.
O zamanlar kitaba hayran kaldığım söylenemez, belki de eseri tam olarak olarak algılayamamışımdır, çocukken bazı şeyleri fark edememiş olabilirim. Ama yine de keyifle okumuştum bu kahramanların maceralarını. Tabi sıkıcı yerleri yoktu diyemem ama buna rağmen genelde okunması gereken bir roman olduğunu düşünüyorum. :)
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
burak kara

burak kara

@werevolf

Bu kitabı, yazarın diğer kitabı olan monte kristo kontundaki başarısından ve çok popüler olan atos-portos-aramis-dartanyan dörtlüsünün hikatyesini merak etmemden dolayı okudum.
Öncelikle kitabın dili çok akıcı, kitap uzun olmasına rağmen sıkmıyor, uzunluğunu hissettirmiyor.
Ancak hikayeye baktığımda kitabın bu kadar uzun olmasını gerektirecek bir kurgu bulamadım. Belki de bu beklentimi yüksek tutmandan dolayı oldu.
Ana karakterlerden bazılarının ise varlığı ile yokluğu bir olmuş, hiç bir katkıları yok olaylara.
Sanki yazarın çıraklık eseri gibi duruyor. Ama yazar Dumas olunca çıraklık eseri bile ortalamanın çok üstüne çıkmış.
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Ece SELİN

Ece SELİN

@eceselin

adını çok duymuş olsam da ancak filmini izledikten sonra okuyabildim bu kitabı. filmi, çerezlik bir filmdi. ama kitap kesinlikle muhteşemdi. hiç bitmesin istedim.
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Üç Silahşörler - S41

"Ama o da kim?"diye sordu Treville.
failimimechul tarafından eklenmiştir.
ALeRa

ALeRa

@alera

"Eh!" dedi Athos, "Muhammed'in müminlerinin dediği gibi Allah büyüktür ve gelecek onun ellerindedir."
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
ALeRa

ALeRa

@alera

Aşk dünyadaki tutkuların en benciliydi.
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Meursault Samsa

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Hiçbir şey geleceği bir kadeh Burgonya şarabının ardından bakıldığı kadar toz pembe gösteremez.
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Orestes

Orestes

@sapareaude

Bir an için paniğe kapılan kişi,kaderin ona o an için sunduğu fırsatı tepebilir.
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
207
KİTAP
Hasan Ali Yücel Klasikleri Listesi
Eski Milli Eğitim Bakanı ve Köy Enstitüleri'nin kurucusu olan Hasan Ali Yücel'in adının verildiği, Türkiye İş Bankası Kültür ...
Tamer Öztürk

Tamer Öztürk

@tamerozturk38

 paylaşım fotoğrafı
Yine de kadın zengin, âşık değilse, aşığın ona sunamadığını kadın kendisi verebilirdi ve kadın bu mutluluğu genellikle kocasının parasıyla yaşasa da, ona minnet duyguları beslemesine nadir rastlanirdi...

Aşk dünyadaki tutkularin en benciliydi.
Sf: 126
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Kubilay Karaüzüm

Kubilay Karaüzüm

@kubilaykarauzum

 paylaşım fotoğrafı
Klasiklerden Athos(soylu ) Aramis (Dinci) Porthos (Biraz ilkel ) ve asıl adamımız ve bu üç silahşöre sonradan katılan kahramanımız D'artagnan (Zeki, Fırsatçı ve toy ) ile bir-çok maceradan maceraya atlayan atlarken bir çok insan kişilikleriyle ustaca gözlem yeteneği konuşturan Alexsander Dumas 17 yüzyılın Fransa ve ingiltere sinin korkularını , yapısını siyasetini , ve en önemlisi benim için tabi Arkadaşlığı sözlüğü çok güzel anlatan bir kitap . Monte Kristo kontu ( favorim ) siyah lale ( insanı ağlayabilecek kadar romandık ve güzel kurgusu ) ile sevdiğim bir yazardır sorunuz varsa cevaplamak isterim. Iyi okumalar .
EK 1
Uzun olmasına aldanmayın okurken çok ayrı bir keyif alacaksınız. :) 20.09.18
ataç ikon Üç Silahşörler
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
16 beğeni · 5 yorum beğen ikon
Semih Oktay (@semihoktay)
Günaydın Kubilay. Sorum var...
21.09.18 beğen cevap