ara

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak Konusu ve Özeti

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
Yazar:
Yayınevi: Profil Yayıncılık
ISBN: 9789759962814
Sayfa: 120 sayfa
Basım Tarihi: 2009
OKUR ÖDÜLLERİ 2013 DENEME/HATIRA KATEGORİSİ ÜÇÜNCÜSÜ

Meksika sınırı ve kafa dengi televizyon programlarının vazgeçilmez sunucusu Tarık Tufan'dan...

Camlardan ölesiye sarkan gündelikçi kadınlar, elindeki eczane poşetleriyle çaresiz bekleyen yaşlı adamlar, pazar yerlerinden artık toplayanlar, eskimiş kıyafetleriyle düğün salonlarında şarkı söyleyenler, sefer tasından utanan genç adam ve diğerleri.

Şehrin ötekileri yani.

Biraz Raif Efendi, biraz Maria Puder, Sartre, Bachelard, Anna ve biraz Kudüs.

Karanlık, rutubetli, çok bağırışlı, çok nefessiz, çok sabahsız, çok aşksız, çok çiçeksiz, çok neşesiz, çok kitapsız bir şehirde hayatta kalabilmek için her şey.

Büyücülerin, haramilerin, borsacıların, reklamcıların, korsanların, işgalcilerin, bankacıların elinden kurtulabilmek için yani.

Tarık Tufan, "Bir Adam Girdi Şehre Koşarak" kitabında her şey hızla akarken, yavaş gidenleri, yorulanları, rekabete güç yetiremeyenleri ve onların mekanlarını anlatıyor.
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak kitabı Bir Nefeste Okunan Kitaplar listesinde yer almaktadır.

TC Ömür Durak

@tc-omur-durak

#kitapyorum

BİR ADAM GİRDİ ŞEHRE KOŞARAK
Yazar: Tarık Tufan
Yayınevi : Profil Kitap
Sayfa Sayısı : 120

Tarık Tufan, “Bir Adam Girdi Şehre Koşarak” kitabında her şey hızla akarken, yavaş gidenleri, yorulanları, rekabete güç yetiremeyenleri ve onların mekanlarını anlatıyor.Yazdıkları ile son sürat akıp giden hayatı yavaşlatıyor,modern zamanın hızına ayak diriyor.Okurken insanı dinlendiren ender kitaplardan biri.

Sokakta, metroda, otobüste, vapurda neler varsa bu kitapta da onlar var. Arka kapakta yazılanlar aslında kitabı çok güzel özetliyor;“Karanlık, rutubetli, çok bağırışlı, çok nefessiz, çok sabahsız, çok aşksız, çok çiçeksiz, çok neşesiz, çok kitapsız bir şehirde hayatta kalabilmek için her şey” var. “Büyücülerin, haramilerin, borsacıların, reklamcıların, korsanların, işgalcilerin, bankacıların elinden kurtulabilmek için yani."
"Camlardan ölesiye sarkan gündelikçi kadınlar, elindeki eczane poşetleriyle çaresiz bekleyen yaşlı adamlar, pazar yerlerinden artık toplayanlar, eskimiş kıyafetleriyle düğün salonlarında şarkı söyleyenler, sefer tasından utanan genç adam ve diğerleri."

Şehrin ötekileri yani.Aslında yara var, en çok yara var. Yavaşça dokununca iyileşecekler gibi.

Kitabın ismi Yasin suresinin 20. ayetinden mülhem*: “…Şehrin en uzak ucundan bir adam koşarak geldi ve ‘Ey kavmim’ dedi, ‘Bu elçilere uyun!’”

Kitap sizi bir güzel gezdiriyor ayrıca.İstanbul, Diyarbakır, Viyana, Gazze, Kudüs, Mekke, Gaziantep, Amazon ormanları, bir bankanın önü, bir cami, bir dolmuş, bir vapur, bir otobüs, bir sokak, bir düğün salonu.Şeyh-i San'an’a, Turgut Uyar’a inceden selam var bu kitapta.Max Brod’a biraz sitem.Biraz Hz.Ali,biraz Hira dinginliği.Biraz merhum Faruk Yücel, biraz da Ümmü Gülsüm ve Maria Puder.Biraz Raif Efendi,biraz Satre,Bachelard ve Anna...

*Mülhem: esinlenmek.Bir şeyden ilham almak, içine doğmak,
5 beğen · 0 yorum

Evren Erarslan

@evren-erarslan

Tarık Tufan'ı Ot dergisinden takip ederim, yazım tekniğini, cümlelerini severim. Genelde her yazısında altını çizdiğim bir kaç bana dokunan satır olur. Dini bir tarafının olduğunu da biliyordum fakat bu kitapta o kadar fazla dini gönderme var ki artık sıkıldım, yarısında bırakacaktım. Çünkü arada kalmış bir kitap. Ne dini göndermelerin altı doluyor ne de verdiği mesajlar destekleniyor. Bir kere kitabın tamamında dua edelim teması var. Dua ettik çünkü etmek güzel, dua edelim çünkü Allah dua edenlerin yanında. Tamam da bu ne kattı bana? E kardeşim madem böyle temalı bir kitap yazacaktın, koy ismine Eyvallah, koy Elif Gibi Sevmek sür gitsin piyasaya, en azından para kazanırsın. Ama yok hem o güzel cümleleri yazacak hem de nasıl bir insan olduğunu gösterecek. Keşke bu kitaba rastlamasaydım. Dergide o kadar içten cümleler yazıyordu ki, takip edeyim dedim. Bu kitap yüzünden şimdi mimli bir yazar olarak kalacak gözümde. Yazım olarak daha yüksek puanları hak etse de içerik olarak hiç beğenmedim.
Özellikle Kudüs'e gidelim, gazzeli çocuklar ölmesin minvalinde satırlar var ki hay aklını sevdiğim dedim, dünyada bir tek Gazze'li çocuklar mı var ya da Vatikan'da da o Kudüs'te belirttiğin dinginlik huzur yok mu? Bu kadar mı vizyonsuz kitap yazılır. Bu kadar din sömürülür. Dünya edebiyatına açılamayışımızın altında kültürümüz yatıyor bu bir gerçek. Kültürümüzü dışarıya açacağımıza, boğulup gidiyoruz. Hep bu ötekileştirme yüzünden. Daha çok şeyler yazardım da, yazarı seviyorum.
7 beğen · 4 yorum
Bi yazıp çıkan kız (@byck)
Ve sen kuş olur gidersin kitabında da var aynı tespitiniz. Diger kitaplari da oyle mi diye dusunurken incelemeniz cok isime yaradı. Tesekkurler..
21.01.17 beğen cevap
Evren Erarslan (@evren-erarslan)
bu tarzda değil de daha yeraltı yazsa çok daha kaliteli bir yazar olacağından eminim, çünkü arada kalmış gibi duruyor. Sası bir tad bırakıyor. Ben teşekkür ederim.
23.01.17 beğen cevap
Miralay (@miralay)
Beni onlara verme isimli (en son yazdığı) kitabı okumanı tavsiye ederim. Dini gönderme hemen hemen hiç yok. Adam manyak yazıyo :)
13.06.17 beğen cevap
Evren Erarslan (@evren-erarslan)
bir şans daha vereceğim. Teşekkürler tavsiye için
14.06.17 beğen cevap

Miralay

@miralay

İnce İnce İnceleme
Tarık Tufan.
Hayal/düşünce dünyası çok geniş bir yazardan bahsediyoruz. Uzun saçlı hafif tombul yazarımız Uzak ihtimal ve Yozgat Blues filmlerinin senaristlerinden.

Yayımlanan 6 kitabından İsminin en sıradışı olduğunu düşündüğüm kitabını aldım elime ilkin. BİR ADAM GİRDİ ŞEHRE KOŞARAK!
Bu devrik cümlede koşarak şehre giren adam kimdi?

Bu merakla başlıyorum kitabımın sayfalarını çevirmeye ve şu ayetle karşılaşıyorum;
"Şehrin en uzak ucundan bir adam koşarak geldi ve 'ey kavmim' dedi 'bu elçilere uyun. Sizden hiçbir karşılık beklemeyen ve kendileri doğru yolda olan bu kimselere uyun"
(20/21)

Kitap kısa ve çarpıcı makalelerden oluşmakta.
Tek solukta okuyorsunuz!
Yer yer günlük tadında bazen hayatın içimden bir kesit kimi zaman kısa bir öykü..
Bazen kendini yazmış bazen bizi...
Kâh bir vapurun güvertesinde ,kâh bir otel odasında buluyorsunuz kendinizi..
Bir Kudüs'e gidiyorsunuz Gazze'ye. Bir Diyarbakır'a.
Kafka'da var bu kitapta Cemal Süreya'da.
Bu incelemenin üzerine bir alıntı yapmazsak olmaz gibi :)

"İnsan hayatın bir yerlerinde ölüyor aslında. Ruhuyla arasına yaşamak kadar uzun bir mesafe giriyor. Ölüyor insan ve yeniden diriliyor. Umut etmek için diriliyor, doğru dürüst cümle kurabilmek için diriliyor işte.
Sonra... Sonrası karanlık"

Teşekkürler Güzel Adam..
Teşekkürler Tarık Tufan..
EK 1
En son kitabı Beni Onlara Verme...
Kesinlikle tavsiye ederim!
Mutsuz son sevenler için..! 14.06.17
4 beğen · 0 yorum

Adem ŞEN

@ultradem

Tarık TUFAN ile ilk tanışmamdı,güzel bir başlangıç oldu,bu ilişki uzun soluklu olacağa benziyor :))
Kitaba gelecek olursam,deneme tarzında yazılmış bir kitap.Öyle her cümlesi harika veya her denemesi çok iyi denemez.Ama tuhaf bir albenisi var kitabın.Hani bazı cümleler vardır,çoğunluk için bir anlam ifade etmese de sende derin etkiler bırakır ve kitap bütün olarak bir anlam ifade etmese de o cümlelerle seni tanıştırdığı için seversin.Bende böyle bir etki bıraktı.Etkilendiğim cümlenin tesiriyle.Bazen Kudüs'ü, yoksul hayatları düşünürken buldum kendimi.Bazense Afrika'da,Filistin'de ve ülkemizde ölen çocuklara üzüldüm.Yazara karşı muhalefetim de oldu.Mesela,siyaaaah! diye bağırdığı bir denemenin sonunda.Sarı kırmızı varken, siyahta kimin umurunda dedim:)
Bunlar dışında sanayi devrimi,kapitalizm gibi konulara eleştiriler yaptığı güzel cümlelerde vardı.Toparlayacak olursam.Sorgulayıcı ve duygusal bir insanın,hataya bakışı,karşılaştığı durumlar karşısında hissettikleri ve dini hassasiyetlerine ortak olacağınız bir kitap.Sizi bol bol düşünmeye sevk edecek güzel cümleler de mevcut..
9 beğen · 0 yorum

Ay Nur

@lavinnia

Tarık Tufan'ın okuduğum ilk kitabı. Kitap denemelerden oluşuyor. Bazı denemeleri çok anlamsız gelse de bazı denemeleri, hele bazı cümleleri sizi dünyadan koparıyor, düşündürüyor. İnsanlığınızı sorgulatıyor, üzüyor, sevindiriyor. Farklı bir atmosfere giriyorsunuz.
Yeni dünyaya alışamamış, şehrin kıyısında köşesinde yalnız kalmış insanlar çıkıyor karşımıza kitabı okurken. Kudüs, Afganistan, Gazze, günahlar, pişmanlıklar, aşklar, fakirlikler, çocukluk, kapitalizm ya da Maria Puder'le Sabahattin Ali'nin hikayesini okurken buluyorsunuz kendinizi. Bütün bunlar duygusal bakış açısıyla, naif bir üslupla kaleme alınmış.
Kısacası ben Tarık Tufan'la tanıştığım için memnunum. Eğer bu tür kitaplar okumayı seviyosanız hemen okuyun derim...
4 beğen · 0 yorum

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak - S41

"Ama bir şeyi hissediyorlar; karşılarındaki şey dost değil!
Bu yüzden de var güçleriyle, oklarıyla, mızraklarıyla, çığlıklarıyla gökyüzünde derin bir kesik oluşturan helikoptere saldırıyorlar. "
Özge 🌠 tarafından eklenmiştir.

Dilek Tuntay

@dilek-tuntay

"Gitmek istemezsen bir şiir miktarı kadar otursak diyorum. Şiir kalsın istersen sadece otursak."
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum

Elif S.

@elifce

Babam evde yoksa, okula giderken mahallemizdeki bakkalımızdan harçlık alabileceğimizi biliyorduk. Şimdi "bir çocuğun marketten harçlık isteyebilmesi" fikrine ne kadar uzak duruyorsak, hayat o kadar acımasız ve mekanik bir hale dönmüş demektir.
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum

Hilal Kaya

@hillkaya

En çok tekrarladıklarım, en çok ihtiyaç duyduklarımdır..
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum

'Emrullah

@buharasefiri

Bazıları gökyüzünden yıldız satın alıyormuş.
Bir internet sitesi aracılığıyla gökyüzünden diledikleri yıldızı alıp, diledikleri isimleri veriyorlarmış. Milyonlarcasını böyle satmışlar.
Zenginlerin, şarkıcıların, mankenlerin gökyüzünde yıldızları var.
Şimdi göğe bakma durağına gittiğimizde ne yapabileceğimizi bilmiyorum.
Ah sevgilim !
Şimdi gökyüzüne bakmak, başkalarının evini gözetlemek kadar tedirgin edici.
Gidelim başka bir gökyüzü bulalım, başka bir ay bulalım kendimize.
Bu doymazlar, bu arsızlar gökyüzümüzü çalmışlar !
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

Hilal Kaya

@hillkaya

Çocuklar birbirinizi isimsiz de tanır. Çocuklar birbirlerini topa vurmalarından, saklambaçta gizlendikleri yerden, hızlı koşmalarından, misketlerden, spor ayakkabılarından tanır.
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
211
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
742
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1160
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...

Anka.

@zumruduanka

Gökyüzünden yıldızları (ç)almak...
Tarık Tufan, İstanbul doğumlu yazar ve senarist. 2017'de çıkan kitabı ile birlikte 6 kitabı bulunmaktadır. 2 filmin de senaristliğini yapmıştır.

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, şehrin ötekileri olarak adlandırılan, öteki yüzün hikayelerini barındırıyor. Kısa ve öz. Ama derin.

Bazıları gökyüzünden yıldız satın alıyormuş.
Bir internet sitesi aracılığıyla gökyüzünden diledikleri yıldızı alıp, diledikleri isimleri veriyorlarmış. Milyonlarcasını böyle satmışlar.
Zenginlerin, şarkıcıların, mankenlerin gökyüzünde yıldızları var.
Şimdi göğe bakma durağına gittiğimizde ne yapabileceğimizi bilmiyorum.

Ah sevgilim!
Şimdi gökyüzüne bakmak, başkalarının evini gözetlemek kadar tedirgin edici.
Gidelim başka bir gökyüzü bulalım, başka bir ay bulalım kendimize.
Bu doymazlar, bu arsızlar gökyüzümüzü çalmışlar.
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum
Şimdi kendime ait soruların varlığıyla yetinmeyi öğreniyorum. Anlıyorum ki bu dünya, cevap verebileceğim türde açık ve anlaşılır sorular barındırmıyor.
Bir Adam Girdi Şehre Koşarak
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
39 beğeni · 6 yorum
Merve (@hempa)
"Üslubu ağır bir zamandayız" der Nuri Pakdil.. keyifli okumalar dilerim, bisiklet ve manzaranız imrenilesi.. 🙃
06.05.18 beğen 3 cevap
Feyzanur (@vareste)
Fotoğraf çok güzel olmuş, keyifli okumalar :)
06.05.18 beğen 2 cevap
ruhadam (@ruhadam)
Kıskanılır mı? Evet kesinlikle👌
06.05.18 beğen 2 cevap