ara

Darağacında Üç Fidan

Darağacında Üç Fidan Konusu ve Özeti

Darağacında Üç Fidan
Yazar:
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789753168175
Sayfa: 216 sayfa
Basım Tarihi: 2004
1968'ler. Yazılı tarihin en barbar asrının en umutlu, en ışıklı, en cesur günleriydi. Coşkun bir devrimci dalganın bütün dünyayı sarstığı, onlarca ülkede milyonlarca insanın ayağa kalkarak, "Gerçekçi ol, imkânsızı iste," diye haykırdığı günlerdi...

Böyle bir dünyada, Denizler de özgürlük bayrağını Türkiye'de yükseklere taşıdılar. ABD'ye, Nato'ya, yurtlarını yerli ve yabancı sermayeye peşkeş çekmek isteyenlere en iyi cevabı eylemleriyle, yürüyüşleriyle, cesaretleriyle verdiler.Ve egemenler, bu özgürlük kabarışının intikamını 12 Mart karanlığında üç gençten çıkarmak istediler. Somut hiçbir yasal dayanak olmadan Deniz'i, Yusuf'u, Hüseyin'i ve nice arkadaşlarını idamla yargılayıp, "Asalım, asalım!" çığlıklarıyla darağacına göndererek özgürlük ve bağımsızlık mücadelesini boğmaya çalıştılar...

Baskı altında geçen yirmi iki yılın ardından, bu yeni basımıyla Darağacında Üç Fidan'ı sunarken, bugün koyu bir karanlığın ve ahlâksızlığın içine itilmek istenen yurdumuzda, gözlerimizde hâlâ bir umut ışığı, darağaçlarında "solmayan" üç fidanın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz...
Darağacında Üç Fidan kitabı Deniz Gezmiş Hakkındaki Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Ergün Çil

@erguncil

TARİH TEKERRÜR EDER Mİ? BAL GİBİ EDER...
O dönemlerde daha ortaokuldaydım. Hayal meyal hatırlıyorum bir sabah 3 gencin asıldığını. Şimdi olduğu gibi basın tamamen otorite ve yönetimden yana olduğu için, gerçek haberleri öğrenmek mümkün değildi. Sadece bazı gençler anarşistti ve banka soyup, insan kaçırıyordu. Her şey aslında güllük gülistanlıktı, hiç bir sorunumuz yoktu, ya da bize öyle söyleniyordu. Tüm kötülükler hep bu anarşikler yüzünden oluyordu. Bunların kökleri hep dışarıdaydı ve SSCB’den emir alıp, onlar tarafından besleniyorlardı. Bazı vatansever ve milliyetçi gençler ise “canları pahasına bunlarla ve dış düşmanlarla” mücadele ediyorlardı. Ara sıra katliam boyutunda ölümlere yol açarlarsa da zaten bu anarşikler ölse daha iyiydi.

Zaten aynı senaryo onlarca kere sahnelenmedi mi? En son GEZİ olaylarında saçma salak bir proje yüzünden halkınn yarısını karşısına alıp amigo ruhlu düşünmekten aciz militanlarla ve beyni yıkanmış poislerle halka karşı düşmanca davranılmadı mı?

Sonra 12 Eylül oldu, ben de dahil halkın ezici çoğunluğu rahat nefes aldı. Şimdi Kenan Evren ve 12 Eylül’ü yerden yere vurup, hakaret ve küfür edenlerin %99’u o zamanlar darbeyi ve darbe yapanları yerlere göklere sığdıramadılar. Ah şu iki yüzlü basın ve iki yüzlü halkım… Yatacak yerimiz yok… Bu kitabı bugüne kadar niye mi okumadım? Bilmiyorum. Belki zaten o dönemi bire bir yaşadığım için. Belki de bazı şeylerle yüzleşmekten kaçmak içindir….
Darağacında Üç Fidan
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

Güler Ayata

@gulerayata

3 fidan
Yakın tarihimizde, suçları sadece yurdunu çok seven yurtsever 3 gencin hayatını alan başıbozuk faşist zihniyet hesabını er yada geç vereceklerdir. Okuyup ta duygulanmamak mümkün değil.
3 fidan 3 delikanlı halkına sevdalı 3 yiğit adam... Tarih; sizi ve sizin gibileri, darağacında asanları yargılayıp cezasını hak ettiğiniz şekilde verecektir.
Asarak öldürdüklerini düşünen zavallı sperm artıkları, ah bir anlayabilseler; onlar fikirleri ve davalarındaki duruşlarıyla bizlerle hep yaşadılar ve yaşayacaklar.
Darağacında Üç Fidan
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

fisun

@fisun

Adından da anlaşılacağı gibi Deniz, Hüseyin ve Yusuf tan bahseden bir kitap. Daha çok belgeler ve resimler eşliğinde yakalanmaları, yargılanmaları ve idamları anlatılmış. Kitabın son bölümünde de dönemin avukat, milletvekili ve hakimi gibi kişilerden yargılanma ve infazla ilgili düşündüklerine yer verilmiş.Aralardaki Nihat Behram şiirleri de kitaba renk katmış.
Döneme ait bir şeyler öğrenebilmek veya hatırlamak adına okunması gereken kitaplardan...
Darağacında Üç Fidan
kitaba puan vermedi
3 beğen · 0 yorum

Mert Çelik

@mertcelik

Nihat Behramoğlu, bizzat 68 kuşağının içinden gelen ve dönemin olaylarına tanık olan bir yazar. Bu bağlamda yazdıkları çok çok önemli benim için. Ayrıca şair olması hasebiyle şiirsel bir anlatımı var doğal olarak bu kitaba ayrı bir güzellik katmış, çok değerli bir çalışma. İdeolojisine ters olduğu için kitabı okumayanlara şunu belirtmek isterim, bir tarafı tutarlı bir şekilde eleştirmeniz için onların yazdıklarını da okumalısınız.
Darağacında Üç Fidan
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum

dostamisc

@leyah

Bugün, yaşamlarının ellerinden alınışını içeren bir kanun yok artık. Kaza ile bir astsubay eşini yaraladı Deniz. Etrafı askerlerce sarılı olduğu çukurda yanında silahı ve bombası olmasına karşın bunları kullanmadığını okudum. Gencecik yaşlarında söndürüldü yaşamları. Darağacında Üç Fidan, 68' li yılları ve 70' li yılların başını kısacık üç gencin yaşamını içinde uzunca anlatan güzel bir kitap.
Darağacında Üç Fidan
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Darağacında Üç Fidan - S41

Gün günü kovaladı. Mayıs geldi dayandı. Artık avukatları son görüşmelerini yapıyorlardı. Niyazi Ağırnaslı son görüşmesini şöyle anlatıyor: ...
eda_h tarafından eklenmiştir.

Eduşka

@edaa

İşkence acıları unutulur, dik yaşamak iz bırakır hayatta...
Darağacında Üç Fidan
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Ergün Çil

@erguncil

Bir yanda halk vardır; bir yanda halkın cevherine kök salmış asalaklar. Bir yanda halka olan duygular; bir yanda halkın duygularına kurulan pusu.
Darağacında Üç Fidan
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum

Gole Gandom

@buseozlu

Ezenlere karşı verdikleri mücadelelerde ölen tüm ezilenlere selam olsun...
Darağacında Üç Fidan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

Sen bağrımı amansızca zorlayan siyahlık
Unutma
Öldürmekten daha kuvvetlidir ölebilmek
Darağacında Üç Fidan
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum

Eduşka

@edaa

Halkın umudu bir nehre benzer.
Darağacında Üç Fidan
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
6
KİTAP
Deniz Gezmiş Hakkındaki Kitaplar
Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını, Deniz Gezmiş'in hayatını daha yakından öğrenmek isteyenlerin okuması gereken kitaplar. Bu kita...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
211
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...

Mehmet

@yoldas

Yasaklanıp Toplatılmadan Yeniden Okuyalım
Yasaklanıp Toplatılmadan Yeniden Okuyalım
Duruşma yargıcı soruyordu:
'' Mahkemeye itimadınız var mı? ''
Cemil oğlu, 1947 doğumlu Erzurum, ılıca mahallesi, Öznü köyü nüfusunda kayıtlı, Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Deniz Gezmiş:
'' Mahkemeye asla güvenim yoktur. Mahkeme diye böyle bir yerde bulunmaktan utanç duyuyorum. ''
Duruşma yargıcı soruyordu:
'' Mahkemeye itimadınız var mı ?''
Beşir oğlu 1947 doğumlu, Yozgat ili Çekrek ilçesi, Kuşsaray köyü nüfusuna kayıtlı, Ankara ODTÜ fizik bölümü 2. sınıf öğrencisi Yusuf Aslan:
''Mahkemeye güvenim yoktur.''
Duruşma yargıcı soruyordu:
'' Mahkemeye itimadınız var mı?''
Hıdır oğlu, 1949 doğumlu, Kayseri Sarız ilçesi, Bahçeli Mahallesi Nüfusuna kayıtlı, ODTÜ' den ayrılma Hüseyin İnan:
'' Mahkemeye güvenim yoktur. Sıkıyönetim Mahkemelerini yargı organı olarak kabul etmiyorum.''
Ve Hüseyin sorgusunda, mahkeme ve dava konusundaki düşüncelerini açıklamaya devam ediyor:
'' Elli yılın bütün hesabını yirmi gençten soruyorlar. Bununla da kalmayacak, daha ileri gidiyorlar; üç ayda eşi görülmemiş zamların, vergilerin, hayat pahalılığının ve reformları engelleyen parti ve bakanların üstüne örtü çekilerek, dikkatler bizim üzerimde toplanıp, biz, bu yirmi genç topun ağzına sürülüyoruz. İddianameyi okuduğum zaman, cezanın suça değil, suçun cezaya uydurulmaya çalışıldığını gördüm. Cezamızı,biraz önce bahsettiğim pazarlık tayin edecektir. Böyle bir pazarlığın bize reva göreceği cezayı bağımsız yargı organlarından çıkarmak zor olduğu için Sıkıyönetim Mahkemeleri'ne çıkartılıyoruz.

Haklı olarak belirtiyorum; iddia makamını muhatap almıyorum ve mahkemeyi bağımsız yargı organı olarak kabul etmiyorum.Karanlık günler yaşadığımız Erim iktidarı döneminde sözlerimizin halktan gizleneceğini biliyorum. Fakat, hürriyetlerimizin alındığı bu ortamda, konuşma fırsatı bulmak dahi önemlidir. Cezamızın başka organlar tarafından verileceğini de çok iyi biliyorum.

Cumhuriyet döneminde ilk defa yirmi genç idam talebiyle yargılanıyor.
... Erim iktidarı üç aylık politikasıyla, sanayiciler ve büyük tüccarlar hariç, Türkiye halkını açlığın ve sefaletin eşiğine getirmiştir. Bu tehlikeli uygulamayı örtbas etmek için yirmi genci topun ağzına sürmek yetmeyecektir !
Tarih, asıl suçluları affetmeyecektir.
Asıl suçlular kurtulsa dahi, onları koruyanlar tarih önünde er geç hesap verecektir.
Bu mahkemenin sonucu adli bir skandal olabilir. Fakat, mahkemenin sonucu ne olursa dediklerimiz gerçekleşecektir !
... Ta ki Vatanı Amerika'ya satanların ve gericilerin sonu gelene kadar, bu kavga biz olmasak da devam edecektir ! Kısaca; anaların rahmine el atılamayacağına göre mutlaka devam edecek ve başaracaklardır.

Sayfa 21- Everest Yayınları

'' Yayınlandıktan sonra yasaklanan ve ancak yirmi iki yıl sonra aklanan Darağacında Üç Fidan '' kitabı yasaklanmadan yeniden okunulması gerekilen bir eserdir. O günlerde yaşanılanlar ile bu günlerde yaşananlar arasında bağ kurabilmek adına oldukça önemlidir. Bir darbe döneminde toprak altına saklanıp zamanla toprak altından çıkarılıp bu günlere miras kalan bir çok kitap, darbe karşıtı olduğunu söyleyenlerin uyguladıkları politikalar sonucunda günümüzde yeniden yargılanıyor. Darağacında Üç Fidan kitabının alıntıları, paylaşımları mahkemelerde suç delili olarak gösteriliyor. '' Tarih, asıl suçluları affetmeyecektir.
Asıl suçlular kurtulsa dahi, onları koruyanlar tarih önünde er geç hesap verecektir. '' tarih suçluları affetmedi sevgili Hüseyin, ama iktidarı yeni darbe politikalarının mimarlarına teslim etti. Yıllardır nefretle andığımız 12 eylül darbesinden sonra gelinilen nokta ülkenin siyasi koşullarının 12 eylül diktasını pek aratmadığını göreceksiniz. 12 Eylül politikalarının yarattığı zeminden bu günlerde de beslenenlere karşı olmak için bir yirmi yıl geçmesi mi gerekir bilemedim. Neden yirmi yıl dedim o günün darbecilerine bugünün darbe karşıtlarının verdiği destekler gözler önüne gelince !

Bana hiç yabancı gelmeyen Kenan Evrenin bazı sözlerine dikkat çekmekte fayda var.

''Teröristler, dış güçlerle işbirliği yapanlar ve vatan hainleri hayır diyor.

Asmayalım da besleyelim mi? (Erdal Erenin 17 yaşında idam edilmesinden sonra)

Vatandaş mührü eline alacak Evet yerine basacak ya. O mühür demirden yapılmış. Demiri ele bas Demirel olsun, onun için el işareti aldılar.

Ne demekmiş kadın kolu, gençlik kol? Bir de ihtiyar kolu. Böyle şey olur mu? (siyasi partiler hakkında) ''

Sayılarla 12 eylül - sayılarla günümüz Türkiyesi' ni araştırmakta size kalsın.

İster siyasi , ister askeri olsun darbe nereden gelirse gelsin karşısında onuruyla dik durabilen herkese selam ve saygılar.
Darağacında Üç Fidan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğeni · 5 yorum
Milena (@masalperisi)
Lisedeyken elime geçen bir kitaptı sarsılmıştım,sonrasında da gülünün solduğu akşam ile devam etmiştim okumadınızsa bakmanızı öneririm.
02.07.18 beğen 3 cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Bu güzel paylaşım için ve yarattığın farkındalık için teşekkür ederim Mehmet abi.
02.07.18 beğen 3 cevap
samet damar (@sametdamar)
Hüseyin inanın uzun boylu olmasından dolayı dar ağacında cellad tarafından ayağının altındaki taburenin çekilmesiyle parmak uçları yere değerek HÜSEYİN İNAN boğazındaki iple acı içinde ve acı çektiğini belli etmeden düşman sevinmesin diye vahşi bir şekilde idam edilmiştir
— Kahrolsun faşizm
— Kahrolsun emperyalizm
— Yaşasın tam bağımsız Türkiye
✌️✌️✌️
02.07.18 beğen 1 cevap

@

EK 1
Everest Yayınları - Sayfa 21 28.06.18
Darağacında Üç Fidan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
beğeni · 0 yorum

Reelperest

@reelperest

Uğurlar Olsun
Hüzünlü Bulutlar Yoldaşın Olsun
Bir Keskin Kalem Bir Kırık Gözlük
Yürekli Yiğitlere Hatıran Olsun
EK 1
09.05.18
Darağacında Üç Fidan
kitaba 1 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum