ara

Dünyanın Merkezine Yolculuk

Dünyanın Merkezine Seyahat -

Dünyanın Merkezine Yolculuk Konusu, Özeti ve Türleri

Bir harita ve maceraya atılmak için can atan bir profesör ve yeğeni.
Dünyanın Merkezine Yolculuk
Yazar:
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789758607129
Sayfa: 72 sayfa
Basım Tarihi: 2010
Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Dünyanın Merkezine Yolculuk, ilk bilimkurgu yazarı olarak bilinen Jules Verne tarafından 1854 yılında yazılmış olan fantastik / bilimkurgu romanıdır.

Romanın orjinal adı Voyage au centre de la Terre olup, Türkçeye farklı yayınevleri tarafından Dünyanın Merkezine Yolculuk veya Dünyanın Merkezine Seyahat olarak çevrilmiştir.

Dünyanın Merkezine Yolculuk, 2008 yılında Jennifer Flackett tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanmıştır.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabının Konusu
Axel ve profesör amcası dünyanın merkezine giden haritayı bulur ve şifreyi çözmelerinin ardından yolculuk başlar.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabının Özeti
Axel Lindenbrock, Hamburg'un eski mahallelerinden birinde küçük bir evde yaşamaktadır. Çekingen bir yapıya sahip olan genç Alex, maden bilim ve jeolog olarak çalışan amcası ile birlikte çalışmaktadır.

Sabırsız ve öfkeli bir bilim insanı olan amcasının yanında Estonyalı bir kız yaşamaktadır. Alex, profesörün yanında yaşayan bu kıza aşıktır.

Amcası bir gün Axel'e okuması için bir kitap getirir, kitabın içinden parşömen çıkar, çıkan kağıtta şifreli bir yazı bulunmaktadır ve Alex bu şifreyi çözer. İzlandalı bilgin Arne Saknussemm, şifre de İzlanda'da ki sönmüş bir yanardağ kraterinden Dünyanın merkezine inişin mümkün olduğunu açıklamaktadır. Alex ve profesör üzerinde tartışıp planlar yaptıktan sonra yola çıkma kararı alırlar. Kendilerine yardım etmesi için bir rehber bulurlar. Soğukkanlı ve sakin bir yapıya sahip Hans Bjölk eşliğinde yanardağın derinliklerine doğru gizemli bir yolculuğa başlarlar.

Kraterin içinde mağaralar, doğal sular bulurlar. Profesör, yer yüzünde hem çöllerin hem de buzulların var olduğunu ve dünyanın merkezinin de böyle olabileceğini düşünürken Alex, derine indikçe yanacaklarını düşünüyormuş. Karşılarına bir deniz çıkmış ve deniz kenarında olağanüstü büyüklüğe sahip mantarlar, sık ağaçlı bir orman bulunmaktaymış. Ormanda bulunan ağaçlar oldukça değişiklermiş. Ormanda ilk çağlara ait hayvan kemiklerine denk gelmişler. Denizde nesli tükenmiş balıklar, kaplumbağalar, yılanlar, timsahlar, balinalar ve çeşitli canavarlar varmış. Tüm gördüklerini defterlerine not almışlar. Yeraltında birkaç ay yeterli gözlemi tamamladıktan sonra yer yüzüne dönmeye karar vermişler. Fakat pusula aşağıda iken yönleri tam tersi şeklinde göstermekteymiş.
Dünyanın merkezinde insan kafatasına ulaşmışlar. Dönüş yolunda da milyonlarca yıl öncelerde yaşamış canlılara ait izler ve kalıntılar bulmaya devam etmişler. Zorlu yolculuğun ardından farklı bir yanardağdan dışarıya çıkmayı başarmışlar.

Yapmış oldukları bu yolculuğu tüm dünya duymuş ve büyük hayranlık beslemiş.

Profesör, Axel ve Hans Bjölk birlikte Hamburg'a dönerler. Hamburg oldukça kalabalık olduğu için Hans buraya alışamaz ve memleketine geri döner. Axel ve Grauben bir süre sonra evlenirler. Balayı için yeryüzüne çıktıkları yanardağı ziyarete giderler.
Dünyanın Merkezine Yolculuk kitabı En iyi Bilim Kurgu kitapları listesinde yer almaktadır.

Dünyanın Merkezine Yolculuk - s41

Uğursuz belgeyi masanın üzerine sermeye ancak zaman bulabildim. Profesör Lidenbrock iyice düşüncelere dalmışa benziyordu. Aklına takılan konu onu bir an rahat bırakmamıştı; kuşkusuz olayı dikkatle incelemiş, çözümlemeye çalışmıştı, gezintisi boyunca imgeleminin tüm kaynaklarını seferber etmiş yeni bileşimler oluşturmuştu.
Ozan Karaserçe tarafından eklenmiştir.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitap Listeleri

726
KİTAP
Okuduğum en güzel kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin kitabı listeye ekle....
314
KİTAP
Filmi de çekilen kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! ...

Ozan Karaserçe

@ozan-karaserce

- Jules Verne
8.8 (79 oy)
Genellikle ya göğün ötesine uzaya çıkan ya da yer kabuğu üstünde sistemler kuran bilim kurgu tarzına sıra dışı ama muhteşem bir bakıştır. Yazar, türe ilginç bir güzellik katarak bilim kurguyu bu kez yerin dibine indirmiş ve bunu yaparken de okuyucuya jeolojiyi sevdirmiş, aynı zamanda da tarih öncesinden görkemli kareler yansıtmıştır. Kitabın bir de filmi çekilmiştir. Film de başarılı olsa da kitabın seviyesinde değildir.
Verdiği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

ahmet-samsa

@samsa

- Jules Verne
8.8 (79 oy)
Okuduğum ilk Jules Verne romanı. Akıcı bir macera, sürükleyiciliği ve kısalığı ile bir çırpıda biten kitaplardan. Fakat ne kadar önerebilirim; bilmiyorum. Benim için çok etkileyici bir hikaye ve anlatım değildi. Örneğin hiç alıntı yapacak kadar beni etkileyecek bir cümle bulamadım. Çeviriden dolayı da olabilir. Yine de bir Jules Verne daha okuyacağım.
Verdiği Puan: 4
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Uzel

@uzel

- Jules Verne
8.8 (79 oy)
Jules Verne'in en sevdiğim öykülerinden biri.
İlkokul çağındakilerin "Dünyanın Merkezine Seyahat"in inceltilmiş bir baskısı ile tanıştırılmasını, ortaokuldan itibaren tam baskıdan okunmasını öneririm.
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Mücahit Ahmet Ok

@mucahit-ahmet-ok

- Jules Verne
8.8 (79 oy)
Çocukluğumda okuduğum ilk roman olması hasebiyle bende yeri ayrıdır. Her Jules Verne hikayesi gibi bu da hayal gücünü motorize eden ve hayretler içerisinde bırakan bir eser.
Verdiği Puan: 10
1 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

ERZA

@semra-cetinkaya

- Jules Verne
8.8 (79 oy)
axel'in jeolog ve madenbilimci amcası Profesör Liedenbrock ile dünyanın merkezine yaptığı yolculuk ve bu yolculuk sırasında keşfedilen bambaşka bir dünya..
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

"Ne..? Hala bir kurtuluş şansımız olduğuna mı inanıyorsunuz..?"
"Evet..! Elbette, evet..! Eğer kalbi çarpıyorsa, teni de soğumadıysa, irade sahibi bir insanın ümitsizliğe kapılmasını kabul etmiyorum..."
- Jules Verne
8.8 (79 oy)
1 beğen · 0 yorum · alıntı

Ozan Karaserçe

@ozan-karaserce

Bu durum yeryüzünün kırk fersah altında yer alan bu okyanusun varlığını bir yere kadar açıklıyordu. Benim düşünceme göre bu sıvı kütlesi, okyanus sularının bazı çatlaklardan sızarak toplanmasıyla oluşmuştu ve Dünya'nın derinliklerinde zaman için yavaş yavaş yok olup gidecekti. Bununla birlikte, söz konusu çatlağın şimdi tıkanmış olduğunu kabul etmek gerekiyordu, yoksa tüm mağara, daha doğrusu uçsuz bucaksız hazne, çok kısa bir sürede suyla dolmuş olurdu. Büyük bir olasılıkla, yeraltı ateşleriyle karşı karşıya gelince, bu suyun bir bölümü buharlaşmıştı. Başımızın üzerinde asılı duran bulutları ve katı Yerküre'nin içinde fırtınalar çıkmasına neden olan elektriğin serbest kalışını açıklayabilecek tek durum buydu.
- Jules Verne
8.8 (79 oy)
0 beğen · 1 yorum · alıntı
mürvetnur (@murvetnur)
çok beğendim burdan abim ize selamlar planım 10 27.02.17

Benzer Kitaplar

8.8/10
79 oy
Sence kaç puan almalı?
0
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
25 Ağustos
21:45
Aytemiz Alanyaspor
Karabükspor
21:45
Galatasaray
Sivasspor
26 Ağustos
19:45
Yeni Malatyaspor
Antalyaspor
19:45
Beşiktaş
Bursaspor
21:45
Karabükspor
Trabzonspor
21:45
Kayserispor
Osmanlıspor
27 Ağustos
19:45
Medipol Başakşehir
Atiker Konyaspor
21:45
Akhisar Belediyespor
Kasımpaşa
21:45
Gençlerbirliği
Fenerbahçe
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.