ara

Dünyanın Merkezine Yolculuk

Dünyanın Merkezine Seyahat - Arzın Merkezine Seyahat

Dünyanın Merkezine Yolculuk Konusu ve Özeti

Dünyanın Merkezine Yolculuk
Dünyanın Merkezine Yolculuk, Fransız bilim kurgu yazarı Jules Verne'ün en ünlü kitaplarından biridir. Kitapta maceraya atılmak için can atan bir profesörle yeğeninin gizemli bir haritanın peşine düşerek çıktıkları maceralı yolculuk anlatılmaktadır.
Yazar:
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9789758607129
Sayfa: 72 sayfa
Basım Tarihi: 2010

Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabı Hakkında Bilgiler

Dünyanın Merkezine Yolculuk, ilk bilimkurgu yazarı olarak bilinen Fransız yazar Jules Verne tarafından 1854 yılında yazılmış olan fantastik - bilim kurgu romanıdır.

Romanın orjinal adı Voyage au centre de la Terre olup, Türkçeye farklı yayınevleri tarafından Dünyanın Merkezine Yolculuk veya Dünyanın Merkezine Seyahat olarak çevrilmiştir. Dünyanın Merkezine Yolculuk, 2008 yılında Jennifer Flackett tarafından senaryolaştırılarak sinemaya uyarlanmıştır.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabının Konusu

Dünyanın Merkezine Yolculuk, eski ve gizemli bir haritanın doğruluğuna inanan genç bir adam, profesör amcası ve bir rehberin dünyanın merkezine giden gizemli yolculuğunu konu edinmektedir.

Dünyanın Merkezine Yolculuk Kitabının Özeti

Axel Lindenbrock, Hamburg'un eski mahallelerinden birinde küçük bir evde yaşamaktadır. Çekingen bir yapıya sahip olan genç Axel, maden bilim adamı ve jeolog olarak çalışan amcası ile birlikte çalışmaktadır. Sabırsız ve öfkeli bir bilim adamı olan amcasının yanında Estonyalı bir kız yaşamaktadır. Axel bu kıza aşıktır.

Amcası bir gün Axel'e okuması için bir kitap getirir. Kitabın içinden üzerinde şifreli bir yazı bulunan bir parşömen çıkar. Bu şifreli yazı, İzlandalı bilgin Arne Saknussemm tarafından yazılmıştır ve şifrede İzlanda'daki sönmüş bir yanardağ kraterinden Dünya'nın merkezine inişin mümkün olduğunu açıklanmaktadır. Axel ve profesör üzerinde tartışıp planlar yaptıktan sonra yola çıkma kararı alırlar. Kendilerine yardım etmesi için bir rehber bulurlar. Soğukkanlı ve sakin bir yapıya sahip Hans Bjölk eşliğinde yanardağın derinliklerine doğru gizemli bir yolculuğa başlarlar.

Kraterin içinde mağaralar, doğal sular bulurlar. Profesör, yeryüzünde hem çöllerin hem de buzulların var olduğunu ve dünyanın merkezinin de böyle olabileceğini düşünürken Axel, derine indikçe yanacaklarını düşünür. Karşılarına bir deniz çıkar ve deniz kenarında olağanüstü büyüklüğe sahip mantarlar, sık ağaçlı bir orman bulurlar. Ormanda ilk çağlara ait hayvan kemiklerine denk gelirler. Denizde nesli tükenmiş çeşitli canavarlarla karşılaşırlar. Tüm gördüklerini defterlerine not alırlar. Yeraltında birkaç ay yeterli gözlemi tamamladıktan sonra yer yüzüne dönmeye karar verirler. Ancak dönüş yolu büyük tehlikelerle doludur.

Yol boyunca, milyonlarca yıl öncelerde yaşamış canlılara ait izler ve kalıntılar bulmaya devam ederler ve nihayet zorlu yolculuğun ardından farklı bir yanardağdan dışarıya çıkmayı başarırlar. Yapmış oldukları bu yolculuğu tüm dünya duyar ve onlara karşı büyük bir hayranlık beslemeye başlar. Profesör ve Axel Hamburg'a döner. Axel ve Grauben bir süre sonra evlenirler ve balayı için yeryüzüne çıktıkları yanardağı ziyarete giderler.
Dünyanın Merkezine Yolculuk kitabı En İyi Bilim Kurgu kitapları listesinde yer almaktadır.

Ozan Karaserçe

@ozan-karaserce

Genellikle ya göğün ötesine uzaya çıkan ya da yer kabuğu üstünde sistemler kuran bilim kurgu tarzına sıra dışı ama muhteşem bir bakıştır. Yazar, türe ilginç bir güzellik katarak bilim kurguyu bu kez yerin dibine indirmiş ve bunu yaparken de okuyucuya jeolojiyi sevdirmiş, aynı zamanda da tarih öncesinden görkemli kareler yansıtmıştır. Kitabın bir de filmi çekilmiştir. Film de başarılı olsa da kitabın seviyesinde değildir.
1 beğen · 0 yorum

ahmet-samsa

@samsa

Okuduğum ilk Jules Verne romanı. Akıcı bir macera, sürükleyiciliği ve kısalığı ile bir çırpıda biten kitaplardan. Fakat ne kadar önerebilirim; bilmiyorum. Benim için çok etkileyici bir hikaye ve anlatım değildi. Örneğin hiç alıntı yapacak kadar beni etkileyecek bir cümle bulamadım. Çeviriden dolayı da olabilir. Yine de bir Jules Verne daha okuyacağım.
4 beğen · 0 yorum

Sezgi

@sezgii

Okurken aklıma hep Celal Şengör Hoca geldi. Sanıyorum o da Jules Verne'in bu eserini çok severdi. Jeolog; idealist biraz da çılgın bir adam. Yeğeni ise bilimle içli dışlı olması sebebiyle her ihtimali hesaplıyor bundan dolayı da korkuyor. Başarılı, heyecanlı bir Jules Verne kitabı daha. Yine bilmediğimiz birçok şeyi öğrendik. ^^
1 beğen · 0 yorum

Uzel

@uzel

Jules Verne'in en sevdiğim öykülerinden biri.
İlkokul çağındakilerin "Dünyanın Merkezine Seyahat"in inceltilmiş bir baskısı ile tanıştırılmasını, ortaokuldan itibaren tam baskıdan okunmasını öneririm.
Dünyanın Merkezine Yolculuk
kitaba puan vermedi
0 beğen · 0 yorum

Mücahit Ahmet Ok

@mucahit-ahmet-ok

Çocukluğumda okuduğum ilk roman olması hasebiyle bende yeri ayrıdır. Her Jules Verne hikayesi gibi bu da hayal gücünü motorize eden ve hayretler içerisinde bırakan bir eser.
1 beğen · 0 yorum

Dünyanın Merkezine Yolculuk - S41

Uğursuz belgeyi masanın üzerine sermeye ancak zaman bulabildim. Profesör Lidenbrock iyice düşüncelere dalmışa benziyordu. Aklına takılan konu onu bir an rahat bırakmamıştı; kuşkusuz olayı dikkatle incelemiş, çözümlemeye çalışmıştı, gezintisi boyunca imgeleminin tüm kaynaklarını seferber etmiş yeni bileşimler oluşturmuştu.
Ozan Karaserçe tarafından eklenmiştir.

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

"Ne..? Hala bir kurtuluş şansımız olduğuna mı inanıyorsunuz..?"
"Evet..! Elbette, evet..! Eğer kalbi çarpıyorsa, teni de soğumadıysa, irade sahibi bir insanın ümitsizliğe kapılmasını kabul etmiyorum..."
Dünyanın Merkezine Yolculuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

Ozan Karaserçe

@ozan-karaserce

Bu durum yeryüzünün kırk fersah altında yer alan bu okyanusun varlığını bir yere kadar açıklıyordu. Benim düşünceme göre bu sıvı kütlesi, okyanus sularının bazı çatlaklardan sızarak toplanmasıyla oluşmuştu ve Dünya'nın derinliklerinde zaman için yavaş yavaş yok olup gidecekti. Bununla birlikte, söz konusu çatlağın şimdi tıkanmış olduğunu kabul etmek gerekiyordu, yoksa tüm mağara, daha doğrusu uçsuz bucaksız hazne, çok kısa bir sürede suyla dolmuş olurdu. Büyük bir olasılıkla, yeraltı ateşleriyle karşı karşıya gelince, bu suyun bir bölümü buharlaşmıştı. Başımızın üzerinde asılı duran bulutları ve katı Yerküre'nin içinde fırtınalar çıkmasına neden olan elektriğin serbest kalışını açıklayabilecek tek durum buydu.
Dünyanın Merkezine Yolculuk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 1 yorum
mürvetnur (@murvetnur)
çok beğendim burdan abim ize selamlar planım 10
27.02.17 beğen cevap
124
KİTAP
En İyi Bilim Kurgu kitapları
Alternatif zaman dilimleri, uzay, zamanda yolculuk, yapay zeka, ışınlanma ve aklın alamayacağı daha pek çok ileri teknoloji u...
21
KİTAP
Çocuklara Hitap Eden Şaheser Niteliğinde Kitaplar
Çocukların mutlaka okuması gereken, ufuklarını açacak ve hayal dünyalarını genişletecek şaheser niteliğindeki kitaplar listel...
742
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
332
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
8.7/10
86 oy
Sence kaç puan almalı?
0