ara

Doğu Ekspresinde Cinayet

Doğu Ekspresinde Cinayet Konusu ve Özeti

Doğu Ekspresinde Cinayet
Çevirmen:
Yayınevi: Altın Kitaplar
ISBN: 9789754050943
Sayfa: 171 sayfa
Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir.Sonunda trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar. Poirot, kehanet sayılabilecek bir saptamayla cinayeti bir değil iki şekilde çözümlemeyi başarır.
Doğu Ekspresinde Cinayet kitabı Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Daha önce 2 Agatha Christie okudum ve 2. sinden sonra bir daha okumayacağım bu kadar A. Christie yeter demiştim. Fakat 15 Eylül polisiyenin kraliçesinin doğum günü olması sebebiyle Ezgi Kitabevi Agatha Christe köşesi yapmıştı, rengarenk kapaklarıyla sayısız Agatha Christie kitabını görünce duyarsız kalamadım ve -sanırım- en bilinen kitabı olan Doğu Ekspresinde Cinayet' i aldım.
Eleştiri ya da övgüden önce saygıyla başlayacağız. Bu kadın gerçekten de polisiyenin kraliçesi. Mesele çok iyi bir kitap ya da çok iyi bir kurgu filan olması değil, bir tarz var ortada. Agatha' dan daha iyi polisiye yazan sayısız yazar vardır belki ama bu kadar basit tarzda yazıp da okuyucuyu böylesine kitabın içine çekebilen, teferruata hiç girmeden sonuç odaklı giden, benim gibi çabuk sıkılan birini bile, sürekli aynı şeyi yapmasına rağmen yine de 3. kitabında dahi sıkmadan kendini okutan bir yazar Agatha Christie ve ben buna sadece saygı duyabilirim.
Kitabın içeriğiyle ilgili ne söylesem spoiler olur o yüzden çok dikkatli yazmaya çalışacağım bu paragrafı. Bir trendeki yolculardan biri ölür ve o sırada trende olan demir yollarındaki üst düzey bir yetkili, şans eseri kendisiyle birlikte yolculuk yapmakta olan usta dedektif Hercule Poirot(ki Agatha Chrtisti' nin emn önemli iki karakterinden biridir)' dan cinayeti soruşturmasını ve polis gelene kadar işi halletmesini ister. Trende bulunan doktorun da yardımıyla ceset üzerinde bir inceleme yapılır ve sonrasında tüm yolcuların tek tek sorguya çekilmesiyle elde edilen ipuçları birleştirilmeye çalışılır. Cinayetten sonraki hemen hemen her bölüm dedektifimiz ile sorguya çektiği her bir yolcu arasındaki diyaloglardan ibaret. Daha önce Agatha Christie okuduysanız bu kitabında da yeni bir şey yok, klasik Agatha Christe tarzı. Üçüncü kitabından sonra bende şöyle bir izlenim uyandı; küçükken okuduğumuz macera kulübü(hani şunu yapacaksan şu sayfaya, bunu yapacaksan bu sayfaya git diye seçenekler sunarak farklı sonlarla biten çocuk kitapları) kitaplarına benziyor Agatha Christie kitapları. Küçükken o kitaplara da bayılırdık zaten ve o kitapta kendi kaderimizi çizdiğimiz bir macera yaşasak da bir anlamda bulmaca kitaplarıydı onlar aslında. Doğruları yaparak doğru sona ulaşmaya çalışırdık. Agatha Christie okurken de tüm ipuçlarını dedektif ile birlikte topluyorsunuz yalnız ne var ki ne kadar dikkatli okursanız okuyun sizin bilmediğiniz ama dedeftifin bildiği ayrıntılarla çözülüyor olay. Yine de kendinizi ipucu toplamaktan alıkoyamıyorsunuz.
Eğer tek bir Agatha Chrsitie kitabı okuyacaksanız ben hala On Küçük Zenci derim ama bu kitap da -sadece 3 kitabını okumama rağmen- Agatha Chrsitie kitapları arasında ilk 5' tedir sanıyorum.
Kitabın sonu içinse bir hukukçu olarak ciddi eleştirilerim var aslına ama yeri burası değil. Yine de yadırgadığımı belirtmek istedim.

Not: Kitabı çeviren Gönül Suveren. Kendisi hakkında sözlükte çok basit çeviriler yaptığına ilişkin eleştiriler vardır, orijinal bir Agatha Christie okumadan bir şey denemez sanırım ama okuduğum diğer iki Agatha Christe kitabı da bunun kadar basit bir dile sahipti diye anımsıyorum, gerçi onların çevirmeni de belki Gönül Suveren' dir bilmiyorum.
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 7 verdi
1 beğen · 0 yorum

Sultan Nur KORKUSUZ

@sultannurkorkusuz

'Beyninizin Gri Hücrelerini Kullanmaya' Hazır Olun: Doğu Ekspresinde Cinayet
Kimi arkadaşlar vardır ki bir süre görüşemesek de yeniden biraraya geldiğimizde eski samimi ortam tekrar oluşuverir. Sanki onca zaman ayrı kalan biz değilizdir. Garip ama Doğu Ekspresinde Cinayet’i okurken de hissettiğim aynı bu histi. Eskiden Agatha’nın kitaplarını okumaya başladığımda yaşadığım merakı, sürükleyiciliği ilk sayfalardan itibaren tekrar yaşadım. Dolayısıyla da ‘Agatha Christie’yle arayı neden bu kadar açtım ben?’ diye hayıflandım. Şükür ki yönetmenliğini Kenneth Branagh’ın yaptığı kitabından uyarlanan filmi 2017 Kasım’ında vizyona girdi ve beni tekrar Agatha’ya yönlendirdi. Herhangi bir kitabın filminden ya da dizisinden önce kendisini okumayı tercih ettiğim için (elimden geldiğince uyguluyorum artık bunu) henüz filmini izlemedim. O yüzden kitap ve film kıyaslamasını daha sonraya bırakarak sadece kitaba yoğunlaşacağım. (Devamı):
https://parttimegamersite.wordpress.com/2018/01/01/beyninizin-gri-hucrelerini-calistirmaya-hazir-olun-dogu-ekspresinde-cinayet/
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

Nesli

@nesli

Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Polisiyeden soğumuştum, katili tahmin edebildiğim zaman bütün esprisi bitiyor benim için hikayenin. Bu kitapta da tahmin ettim sayılır, sonu oldukça farklı olmasına rağmen. Yazar, dönemi için oldukça iyi yazıyor orası kesin. Ayrıntılara çokça gömüldüğünü de belirtmeliyim. Polisiye romanları böyle mi oluyordu yoksa? Hatırlayamıyorum. Tess Gerritsen'a bayılırdım. Yayınevi yazarın ilk kitaplarından birini bastı, adı şuan aklıma gelmiyor, o kitaptan sonra polisiyeyi bıraktım. Anlaşılan daha dönmeye hazır değilmişim. Yarattığı karakter, Hercule Poirot ise çok renkli. Tavsiye olursa belki başka kitapları da deneyebilirim.
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Derya Y.

@deryasin

Agatha Christie ile tanıştığım romandır kendisi :) Polisiye türü olunca aksiyon, heyecan arıyor insan ama çok sakin ilerliyor kitap. Yazarın tarzı mı bu şekilde bilemiyorum ama ilk yarısında biraz sıkıldığımı itiraf etmeliyim. İlerleyen bölümlerde olay karmaşıklaştıkça heyecan vermeye başlıyor. Dedektif Poirot ile sizde katil avına çıkıyorsunuz. Bu konuda pek başarılı olduğumu söyleyemem :) Aksiyondan çok düşündürmeye odaklı olması eseri özgünleştiriyor :) Ve farklı bir sonla keyfin doruklarında bitiveriyor kitap :)
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum

Onur Barış

@banlir22

Agatha teyzenin pera palas otelinde yazdığı söylenen romanıdır. baştan söyleyim, katil uşak. şaka tabi ki bu tip kitapların sonu söylenmez, uşak değil ama birden çok katil var kitapta. yazarın diğer polisiye romanları gibi bu da edebi değil ama diğerleri gibi zeka dolu kurgusuyla yıllar geçse de okunur, kaç yaşında olduğun fark etmez. bi agatha daha yok bu polisiye roman piyasasında.
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba puan vermedi
0 beğen · 2 yorum
rmys (@prettybibliophile)
Keşke kitap ile ilgili bu kadar spoiler vermeseydiniz..
01.09.14 beğen cevap
Onur Barış (@banlir22)
hiç spoiler vermedim. birden fazla katil var demek spoiler değil rümeysacım -_-
03.09.14 beğen cevap

Doğu Ekspresinde Cinayet - S41

«Hayır. Bu konuda konuşmak istemedi. Sadece adamın onu öldürmeye kararlı
olduğunu söyledi.»
Said tarafından eklenmiştir.

Mustafa

@mecazzadam

Sadakat çok güç bulunur ve bedeli asla ödenmez. .
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

Kadınlar böyledir. Öfkelendikleri zaman güçleri müthiş artar
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum

Derya Y.

@deryasin

"Ağlamak yersiz. Ne olursa olsun, her şey düzelir."
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

"Ağlamak yersiz. Ne olursa olsun, her şey düzelir."
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum

hk

@haticeee

Sadakat ve bağlılık. Güç bulunur şeyler bunlar. Parayla da satın alınamaz
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...

ZEY

@zey

Küçük bir sırt çantası ve kitap tamamdır yola hazırım ??
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 4 yorum
BEDEVI (@nusretk)
Bi ufak cinayet eksik sanki, keyifli yolculuklar..?
20.04.18 beğen cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
keske agatha daha çok nefes alsaydı ve yazsaydı..nefıs bır yol arkadasın var zey nefisss..keşke okumadığım kitaplığımda olmayan bir kitabı olsa agatha chrıstı nin..
21.04.18 beğen 1 cevap

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Katil Uşak ..... değil tabii ki :)))
Katil Uşak ..... değil tabii ki :)))
Agahta Christie okumaya başlayacağım ilk kitabın "On Küçük Zenci" olacağını düşünürdüm hep. "Doğu Ekspresinde Cinayet" benim için hesapta olmayan bir kitapdı. Kitapla üç aşağı beş yukarı ilgisi olan herkesin bilebileceği gibi sevgili Agahta ablamızın iki ünlü dedektifi vardır. Biri Madam Marple diğeri ise sevgili Mr. Hercul Poirot.

Doğu Ekspresinde Cinayet'te Mr.Poirot ile çözüyoruz cinayet davasını. Şöyle olayların içine girmeden kuş bakışı bir bakış atarsak kitaba ; İstanbul'dan Parise giden bir trendeyiz. Trende çirkin sıfatlı ve ilk görüşte insanlarda kötü bir intiba uyandıran Ratchett isimli zengin bir amerikalı öldürülür. bir değil, iki değil, tam oniki bıçak darbesi ile öldürülür. Ve olayı çözmesi için Mr. Poriot'dan yardım istenir.

Ben kitabı bir kaç saatte bitirdim ve ertesi günde filmine gittim. Film ve kitap aynı pararlelde ilerliyor. Bazı farklılıklar elbette ki var. Benim en çok dikkatimi çeken farklılık kitapda Dr.Constantine olan doktorun ismi filmde bambaşka bir ada bürünmüş (Constantine malumunuz İstanbul'un eski ismi) tüm isimlere sadık kalınırken bu isim de neden bir değişiklik yapılmış , merak ettim.

Peki... Kitap mı, Film mi ? Ya da önce hangisi ?
Ben benim izlediğim yolun izlenmesini tavsiye ederim. Ha elimde kitap yok, filme gidecek, kitabı alacak param yok diyorsanız. Kütüphaneden kitabı bulup okumanız kafi gelir. İlle de bir an önce derseniz ? İnternet sonsuz bir derya derim.
Doğu Ekspresinde Cinayet
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum