ara

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği Konusu ve Özeti

Ölü Ozanlar Derneği
Welton Akademisi adlı yatılı liseye yeni bir edebiyat öğretmeninin gelmesiyle beraber bir grup arkadaşın hayatları değişir.
Çevirmen:
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat
ISBN: 9786055261122
Sayfa: 136 sayfa
Basım Tarihi: 2012

Ölü Ozanlar Derneği Hakkında Genel Bilgiler

Ölü Ozanlar Derneği, Nancy Kleinbaum tarafından kaleme alınan, 1989'da Tom Schulman'ın senaryosuyla En İyi Senaryo Akademi Ödülü'nü kazandığı önemli bir eserdir.

Ölü Ozanlar Derneği Kitabının Özeti

Hikaye İngiltere'de bir taşrada yaşayan zengin ailelerin çocuklarının Welton Akademisi isimli yatılı okullarında geçmektedir. Bu okul inanılmaz disiplinli ve kuralcı bir okuldur.
Okula bir gün Keating isimli bir İngilizce öğretmeni gelir.

Sıra dışı fikirlere sahip olan bu yeni öğretmen, çok yakın 7 arkadaş olan Neil, Todd, Knox, Charlie, Cameron, Pitts ve Meeks üzerinde büyük etki yapar. Tüm öğrenciler kısa sürede Keating'i çok sevmiş ve sloganı olan 'anı yaşa' yı benimsemiştir. Bu düşünceyle bir çoğu ailelerin onlardan bekledikleri meslekleri istemediklerini fark ederler.

Bir öğlen yemeği sırasında Neil'in eski okul yıllığında Bay Keating 'in adını görmesiyle olaylar değişir. Bay Keating okulun eski öğrencilerindendir ve Ölü Ozanlar Derneği'ne üyedir. Dernek hakkında fazla bilgi yoktur ve bu durum onların daha da merak etmelerine yol açar. En sonunda Bay Keating'e bu konuyu sorarlar. Ölü ozanlar derneği bir kaç insanın toplanıp beraber şiirler okudukları gizli bir topluluktur. Kendileri de bu derneği tekrar canlandırmaya karar verirler ve ara ara okulun dışındaki mağarada toplanarak şiir okurlar. Bu sırada Neil yakında sergilenecek Shakespeare oyununda babasından gizli rol almakta ,Knox Chris isimli bir kıza aşık olmakta ve tüm grup kendince anı yaşamaktadır.Tabi Keating 'in bu sıra dışı durumu okul müdürü tarafından dikkat çekmiş ve hoş karşılanmamıştır.

Neil'in Shakespeare oyunun sahneleneceği gün gelmiştir. Tüm arkadaşları ve Bay Keating onu izlemeye gitmiştir. Seyirciler arasında Neil'in babasıda vardır. Oyun çok güzel sahnelenmiş ve Neil çok başarılı bir performans sergilemiştir.Oyun sonunda babası Neil'ide alarak eve gitmiştir. Evde Neil'e bağırıp kızmıştır. Onu okulunda alıp Askeri Okula yazdıracağını söyler Neil ise buna üzülse de babasına karşı çıkamaz. Daha fazla dayanamayacağını düşünerek kendini öldürmeyi kafasına koyar. Babasının eski tabancasıyla kendini vurarak intihar eder.Olanlar duyulunca herkes çok üzülür . Herkes Neil'in babası Bay Perry'e öfkelenir.

Welton Akademisi müdürü ise her şeyin sorumlusunun Bay Keating olduğunu düşünür ve Ölü ozanlar derneğinin kurucusu olduğunu anlar. Onun açığa alınması için elinden gelen her şeyi yapar.Bazı öğrencilere zorla Keating’i suçlayıcı mektuplar imzalatılır Ve Bay Keating sonunda okuldan atılır. Keating sınıfa eşyalarını almaya gelir ve Todd, Knox, Charlie ve Meeks ve Pitts'in en sevdikleri öğretmenlerine veda etmelerini kimse engelleyemez.
Ölü Ozanlar Derneği kitabı Filmi de Çekilen Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Lilith's

@halime-simsek

Kitap eksik kalmış ya.. Cidden bitince ilk bunu söyledim. Ve okuduğum yorumlardan kaynaklı beklentim yüksekti ama beklentilerimi karşılamadı. Tam oturmamış bir şeyler askıda kalmış. Yazarın dili akıcı okurken sıkılmıyorsunuz ancak aceleye mi geldi ortamımı istediği gibi değildi bilmiyorum okuyucuya tamamlanmamış hissi yaratan kitaplardan bence.

Kitap aslında eğitim sistemimi eleştiriyor. Disiplin teması önde ve bir öğretmenin özgür düşünceyi savunması gibi karşılaştırmalar yapılmış. Ve okul yönetiminin bunun karşısında durması. Sistem eleştirisi yapmak kolayda sisteminde girdisi çıktısı insan bu unutuluyor en çok. Okulda sadece erkek öğrenciler eğitim görüyor ve öğretmen onları üni hayatına alıştırmak için slayt gösteri de sexist kadın resimleri koyuyor. Bu kısım bana çok saçma geldi mesela. Hiç hoşuma gitmedi. Aynı şekilde kitapların yırtılması. Özgürlük kavramını yazar tam oturmamış bence. Düşünce özgürlüğü kazandırılmak istenilen kişilerin kadını kullanarak değil birey olarak cinsiyet ayrımı yapmaması gerektiğini öğretmesi gerekiyor. Gerçekten ortaya iyi şeyler çıkarmak istiyorsak tabi. Kitabı da yırtmak yerine yazarın düşüncesi bu ancak her birinizin düşüncesi çok değerli deyip öğrencileri düşünmeye de itebilirdi. Bunların benim şahsi düşüncelerim ancak gerçekçi olmak lazım. Sadece şiire ve tiyatro gösterilerine övgü var kitapta ancak bilim ve sanat beraber ilerleyip iç içe olursa bir anlam kazanır. Bunun gibi bir çok eleştiride bulunabilirim.

Merak edenler için okunabilir tabii, ancak okumadığınız zamanda çok şey kaybedeceğiniz kitaplardan değil.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Ölü Ozanlar Derneği
Kitabımı dün gece bitirmiş bulunmaktayim.Zaten160 sayfa olan kitap bir oturusta okunabilecek durumda .
Kitabı tüm eğitimcilerin, ebeveynlerin ve öğrencilerin de okumasını tavsiye edeceğim.Çünkü kitapta verilen mesaj bana gore zorla dayatılan bir eğitimin kimseye fayda vermeyeceği maddiyat ve kariyer belki ama mutsuz bireyler yetiseceginin ornegini temsil etmekte. 🎓🎓🎓🎓Kitabin ilk sayfalarında geçen okulun kuralları 👉👉👉👉👉👉👉👉👉👉👉👉Gelenek_Onur_Disiplin_Mükemmellik 👈 🎓🎓🎓🎓Peki ya Sevgi 😐😐😐Sevgi olmayan bir ortamda başta aileler olmak üzere okullarda dahil ne derece sağlıklı bireyler yetişebilir .Kitabin son sayfalarında ağlamak üzere olduğumu söylemek istiyorum.Bırakalım çocuklarımız hangi mesleği istiyorlarsa onu yapsınlar mutsuz bir meslek sahibi olmaktansa mutlu olacakları işleri olsun diyorum.Son olarak kitabin arka kapak şiirini paylasmak istiyorum sizlerle...
✏✏✏Yarını düşlüyoruz yarın gelmiyor;
Gerçekten istemediğimiz zaferler düşlüyoruz,
Yeni gün çoktan geldigi halde ,
Yeni bir gun düşlüyoruz.
Yapılması gereken savaşlardan kaçıyoruz.
Çağrıyı duyuyoruz ;ama hiç önemsemiyoruz;
Gelecek henüz bir planken ,o gelecek için umitleniyoruz.
Kurtuluş elimizdeyken,kurtarıcı için dua ediyoruz.
Ve hala uyuyoruz
Ve hala dua ediyoruz
Ve hala korkuyoruz.
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 7 verdi
10 beğen · 2 yorum
ekar (@ekar)
isteksiz aş; ya karın ağrıtır, ya baş..!
21.12.17 beğen cevap

Ahyoka

@gulsum-yildiz

Oh Kaptan! Benim Kaptanım! Carpe Diem!
Kitabın beni büyülediğini dile getirerek başlamak istiyorum, özellikle bay Keating'in etkilediğini. Başarı açısından ilk göze çarpan; konusu bence, elbette anlatımı, üslubu, dili kullanım tarzı da takdire şayan. Akıcı üslubunu, araya serpiştirdiği anlamlı şiirlerle tamamlamış yazarımız. Ve konusuna gelecek olursam; yeni bitirmiş olmamın da etkisiyle kitabın son bölümünün beni çok etkilediğini, sarstığını dile getirmek isterim ilk başta. Neil'in başına gelen olay sarstı beni ve devamında Nuwanda'nın başına gelen olayla daha da bir üzüldüm ve diğerlerine de aynı şekilde. Ama son anda da olsa Todd'un içindekini görebilmek mutlu etti beni. Ve Keating, hayallerimdeki edebiyat hocası diyebilirim. Tarzı, kurulu düzenin içinde kendine has kalışı, öğrencilerinin hayallerine saygı duyuşu, onların kendi kişiliklerini ortaya çıkarmaya çalışması ve ailelerinin değil de kendilerinin istedikleri yerde olmaları için onlara öncülük etmeye çalışması... Böyle işte. Kısacası Keating bana da yol gösterdi, cesaret verdi bir nevi.
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
6 beğen · 0 yorum

Thranduil

@thranduil

Akıcı ve kısa sürede hikayenin içine çeken kitap. Her öğretmenin ve ebeveynin ve tabiki biz öğrencilerin de kesinlikle okuması gereken bir kitap. Özet olarak herkes okumalı sanırım. Çünkü eğitimin içinde ya da yakınında olan herkesin alacak dersleri var. Kısa bir hikaye olup büyük anlamlar taşıyan bir kitaptı. Okurken Bay Keating'in derslerine ve "anı yaşa" felsefesine kendimi o kadar kaptırmışım ki bu kitabın kötü sonla biteceği aklımdan bile geçmedi. Ne yazık ki hayatın da gerçeğiydi bu. Gerçekçi bir son ile kalbimi burkan kitaplar arasında yerini aldı.
Bu harika eğitim sistemi eleştirisi kitabın aslında en çok da müdürlerin, mebin ve tüm bu sistemi bizlere hala dayamış ve dayayacak olanların okumasını isterim. Çünkü hala Neil gibi intihar edenler, Charlie gibi atılanlar, Keating gibi iyi öğretmen olduğu için başı belaya girenler var ve olmaya devam ediyor. Ne yazık ki, bunu değiştirmeye hiç ama hiç çalışmıyorlar.
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Burcu Balaban

@kontes

Onur - Gelenek - Disiplin - Mükemmellik

Welton Akademisi'ne hoş geldiniz. Burası yukarıdaki parolayı ilkesi kabul etmiş, çok sert bir erkek lisesi. Her şey belli kurallar içinde çok sıkı bir disiplinle yürütülüyor. Ta ki sıra dışı öğretmen John Keating gelene kadar... Keating de Welton Akademisi'nden mezundur ama onu diğerlerinden ayıran çok farklı bir yaşam felsefesi vardır: Anı yaşamak.

http://www.kontesce.com/2016/02/olu-ozanlar-dernegi-nancy-h-kleinbaum.html
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Ölü Ozanlar Derneği - S41

Keating başkalarının izlemediğinden emin olmak için etrafına bakındı. ''gizli bir topluluk '' Dedi fısıldarcasına.
Eduşka tarafından eklenmiştir.

güneş

@gunes

Kim ne derse desin sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirecek güce sahiptir.
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum

Deren

@deren

Ormanda yol ikiye ayrıldı ve ben hep daha az kullanılanı seçtim. Bu hayatımdaki tüm farkı yarattı.
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
15 beğen · 0 yorum

Burcu Balaban

@kontes

"Eğer bir şeyden eminseniz
kendinizi buna bir de başka açıdan bakmaya zorlayın..."

http://www.kontesce.com/2...-kleinbaum.html
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Çünkü, kim ne derse desin sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirecek güce sahiptir.
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Onur, itibar ve vazifenin ifasıdır!
Ölü Ozanlar Derneği
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
317
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
738
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
107
KİTAP
Başyapıt Niteliği Taşıyan Önemli Kitaplar
Tüm dünyada yüzbinlerce okur tarafından beğenilerek okunmuş, çığır açan başyapıt niteliğinde kitaplar. Okurken asla pişman ol...
1138
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
317
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...