ara

Av

Av Konusu ve Özeti

Av
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750708398
Sayfa: 126 sayfa
Bu garip olaylar, can çekişmekte olduğuna inandığım ak kuğunun (sanatın), bende yansıyan son düşlerinden, sanrılarından birkaçıdır. Ama kuğunun ölmesiyle her şey ölecek değildir, sanatın ölümsüzlüğüne inanan bazı saf kişilerin sandığı gibi. Tam tersine, insanoğlu yeni bir mevsimde, içinde yaşadığı çelişkilerden yararlanmasını bilirse, ortaya birbirinden güzel, birbirinden derin ve anlamlı binlerce ak ya da kara kuğunun düşünü, gerçeğini koyabilir.Av'da bir araya gelen on öykü, Ferit Edgü'nün 1953-1967 yılları arasında yazdıklarından bir seçme. Aradan geçen zamanın ve kurtulmak istenen geçmişin zorunlu kıldığı bir seçme. "Celladın Ölümü" öyküsüyle genişletilmiş olarak yeniden okuyucuyla buluşuyor. Av'daki öyküler, gerçeğin içindeki düş, düşün içindeki gerçekle el ele yürüyen yaratıcılığın ürünleri...

Av - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

tabula rasa

@tabularasa

Az ileride başlıyor karanlık. Bir adım önümde. İnsansız karanlık. Karşı kıyıdan yoğunlaşarak geliyor. Geceyi yapan biri var sanki. Çevremde dolanıp duruyor. Görmüyorum ama sezinliyorum. Kesik, hırıltılara varan soluyuşu. Gerimde bir yerde, ağaçlıkların arasında belki saklanıyor. İğrenç gececi. Saklıyor yüzünü. Sanki ben. İç ve dış yüzünü saklayarak. Yerleşmek istiyor içime. Etimi deşip. Hep gece olacak (benim için) başarırsa bunu. Hep gece, onun esmer teni.
Av
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

tabula rasa

@tabularasa

Oradan oraya dönüyordum yatağın içinde. Terliyordum. Yeniden doğuyordum sanki. Evet bir doğum sancısı (olmalı bu) çırpınırken. "Kim kesecek göbeğimi bu kez?" Sorularla hayır bir tek soruyla (o da neydi, bir tek soru ama neydi?). Cevapsız doğuyordum boşlukta. Kendi kendimi doğuruyordum otuz dört yaşımda. "Kim kesecek göbeğimi bu kez?" Anasız. Babasız. Yersiz ve yurtsuz. Yeryüzünün herhangi bir yerinde. Belki değil bile.
Av
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Broomhilda

@broomhilda

Bir beraberliğin, anlaşmanın kıvancından çok, bir acının, yanyanayken bile aralarında bir uzaklığın bulunduğunu biliyordu. «Aldatmamalıyım kendimi, dedi. Bunca zaman… yeter artık. Kendimi aldatan kendim değildim. Bizi aldattılar. Daha küçük yaştan. Ve sonra her zaman. Yeryüzünde bir yer yok. Hiçbir yer. Ne sevgiye. Ne birliğe. Olabilir mi bu? Gerçekten?»
Av
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

tabula rasa

@tabularasa

“Aradığın gerçeği hiçbir yerde bulamayacaksın. Hiçbir açıklama yapamayacaksın. Hiçbir alanda. Çünkü kendi dışında neler olup bittiğini anlaman için başkalarının deneyimlerine ihtiyacın var. Bu deneyimleri edinmen içinse, önünde uzun bir zaman yok . … Ama biliyorum ki senin gibileri yargılamak boşunadır. Sen, o kafanı çelen sorunla, zaten sürekli işkence altındasın. Hiç bitmeyecek bir işkence.”
Av
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum

KULELi

@legolas

Sözcükleri bilmek, güçlerine inanmak ve onları yerli yerinde kullanmak gerek.
Av
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum
7.5/10
4 oy
Sence kaç puan almalı?
0