up
ara
profil foto

İnsan ve Herkes

- El Hombre y la Gente

İnsan ve Herkes Konusu ve Özeti

İnsan ve Herkes
Sistem Olarak Tarih (Ciltli) kitabının da yazarı Jose Ortega y Gasset tarafından kaleme alınan İnsan ve Herkes kitabı Felsefe, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Metis Yayınları yayınevinden 2006 yılında 9789753420952 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan İnsan ve Herkes isimli kitap 264 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Neyyire Gül Işık çevirmiştir. İnsan ve Herkes kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Neyyire Gül Işık
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753420952
Sayfa: 264 sayfa Basım Tarihi: 2006
İspanya'nın çağdaş Avrupa felsefesine en önemli katkısını oluşturan düşünür Ortega y Gasset üçüncü baskısını yaptığımız bu kitabında düşünürün toplumbilim konulu gözlem ve düşüncelerini temellendirdiği on iki adet makalesine yer veriyoruz. 1957 yılında yayımlanan İnsan ve "Herkes", Ortega'nın ölümünden sonra basılan ilk yapıtı.
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

İnsan ve “Herkes”
Ortega Gasset’in İnsan ve “Herkes” başlıklı kursunun metinlerinden oluşan kitabıdır. Yazar, kitabını tamamlayamadan hayata veda etmiş.

Kitap genel olarak, insan ve toplumu ele almış. Göreneklerin insanları robotlaştırdığından bahsediliyor. Sebep ve sonuçları düşünülmeden, sorgulamadan yapılan davranışlar, toplumun en büyük sorunlarından biridir. Bu durum bana bir kitabı hatırlattı. Robert Edgerton, “Hasta Toplumlar” adlı kitabında toplumsal inanış ve alışkanlıklar bütünü olan gelenek ve göreneklerin bireylerin davranışlarını ne ölçüde etkilediğini ve en önemlisi de kabullenmelerin zihinleri körelttiğini toplumlar üzerinde örneklendirerek anlatmış.

Benliğe dalma ve ötekileşme kavramları detaylı bir şekilde ele alınmış. Burda ötekileşmeden kasıt, çevredekilerden esinlenerek yaşamadır. Benliğe dalma ise sadece kendi benliğini düşünmek için yalnız kalmaktır. Toplum bilim kapsamında yazılan eserleri inceleyen Yazar, bu kitapların içeriğinde toplum kavramının tanımı konusunda bir bilgiye rastlayamadığını hayretle dile getirmiş. Konuyla ilgili kitaplar binlerce sayfadan oluşmuş olduğu halde toplum konusuna değinilmemiş ya da sadece 1 sayfada bahsedilmiş olması gerçekten ilginç bence.

“Ben” ya da “biz”in “öteki” ile ilişkisi konusunda, çevremizde bulunan ve bize cevap verebilen canlılarla etkileşim halinde bulunduğumuz konusu detaylandırılmış. Üçüncü kişinin bir kadın olması konusunda, kadınlar ve erkekler arasındaki fizyolojik ve ruhsal farklar ele alınmış. “Öteki” ile tanımlanan “ben” dışındaki dünyada iyilikler, güzellikler, mutluluklar olduğu gibi kötülükler ve dolayısıyla tehlikeler de bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kuşkunun belirerek ön plana çıkmasından bahsediliyor. Kapı çaldığında, kapının önünden gelen “Ben” sözcüğünün kişide ilk etapta şaşkınlık oluşturması kaçınılmazdır. Kapının önündeki kişinin ses tonunun ya da başka bir özelliğinin ortaya çıkmaması nedeniyle “ben” sözü herhangi bir kişi olabileceği gerçeğiyle yüzleştiriyor Yazar bizi bu noktada. Topluluk kelimesinin “insan”ı ya da “insanlık”ı bitirdiğinden bahsediliyor. Burda konu giyeceklerin seçiminde bile insanın çevredeki insanların görüşlerini ön plana aldığı ve bu sayede “birey”in toplumsal bir robot haline dönüştüğü ele alınmış.

Selam verme konusu ele alınmış ve nedenlerinin sorgulanması adına zihinde bir kapı aralanmış. Bir yere gitme amacımız selam vermek olmadığı halde, gittiğimiz o toplumdaki kişilere teker teker selam vermemizin akılla açıklanır bir yanı olmamasına rağmen, yapılageldiği vurgulanmış. En son dil konusu detaylandırılarak, söylemlerin nesilden nesle aktarılarak, toplumların davranışlarını ortaya çıkardığı ve en garibi de birçok eylemin neden yapıldığı zihinlerde sorgulanmadan kabullenildiği ve yapıldığı konusu üzerinde durulmuş.

Her geçen gün biraz daha “hız”landığımız ve bu nedenle bedensel olarak hissettiğimiz yorgunlukların zihinde de olduğu yanılsamasını yaşıyoruz. Yapageldiğimiz birçok konuyu düşünmeye gerek duymadan uyguladıkça, robotlaşıyoruz. Bahsettiğim konular üzerinde düşünmek isteyen herkese tavsiye ediyorum bu güzel kitabı. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 10 verdi
11 beğen · 4 yorum
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Güzel inceleme kalemine sağlık
20.10.18 beğen 1 cevap
aslı seloğlu (@asliseloglu)
Teşekkürler, sayenizde ilk defa gördüm bu kitabı ve ilgimi çekti. Ayn Rand'ın Ego kitabına göre daha yerinde ve doyurucu bir "ben-biz" eleştirisi var galiba bu kitapta, doğru mu anladım?
20.10.18 beğen 1 cevap

İnsan ve Herkes - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Gerçek aşk iki yalnızlığı değiş tokuş etme çabasından başka bir şey değildir.
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
12 beğen · 0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

Yaşamak, bir ortamın çaresiz tutsağı olmaktır.
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek

İnsanların bir konuda söyleyecek açık seçik hiçbir şeyleri olmayınca, susacak yerde tam tersini yapma huyları vardır: sözü ayyuka çıkarırlar, yani bağırırlar. Ve bağırtı, saldırının, savaşın, kıyımın sesli eşiğidir. Dove si grita non e vera scienza, yani bağırılan yerde gerçek bilim olmaz, diyordu Leonardo*.

Sayfa 32
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Tek gerçeklik insanın kendisidir, o da yalnızca olmak değil, aynı zamanda kendi varlığını seçmek anlamına gelir
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Kökten yalnızlığımda ve çocukluğumda, ben tüm dünyanın ben olduğuna, ya da benim olduğuna inanırdım ki, bu da aynı kapıya çıkıyor. Ötekiler de ne bir fazla ne bir eksik, ben'im kadar ben'diler; onları kendimle aynı, kendimi de onlarla aynı sanıyordum. Ben demek hiçbir sınırlama ya da belirtme anlamına gelmiyordu. İlk çocukluğumda, kendi bedenim de bana sınırsız geliyordu, ufka kadar varıyordu sanki. Ancak evin eşyalarına -masalara, komidinlere- çarpa çarpa, uf ola ola, bedenimin nerede bittiğini, öbür şeylerin nerede başladığını keşfedebildim. Masalarla komidinler, öteden beri insana sınırlarını, varlığının -o an için bedensel varlığının- nerede sona erdiğini öğreten dilsiz pedagoglar olmuşlardır. Ne var ki, o masalar ve komidinler dünyası benden farklılaşıyorsa da, sonuçta benimdi, dünyadaki her şey, benim için öyle olduğundan benimdi. Oysa senin olan şey benim değil, senin düşüncelerin ve inanışların benim değiller, onları kendime yabancı, hatta bazen karşıt görüyorum. Benim dünyamın her yanına benim varlığım sinmiş bulunuyor. Sen bile, şimdi benim için olduğun o belli sen olmadan önce, yabancım değildin: Benim gibisin sanıyordum -alter-, başkası ama ben, ego - alter ego. Ama şimdi, senin ve öbür senlerin karşısında, dünyada o bulanık, belirsiz ben'den fazlası bulunduğunu görüyorum: Karşı benler var. Bütün senler öyle, çünkü benden ayrılar ve ben derken o dünyanın ufak bir parçasından başka bir şey değilim, şimdi artık belirginlikle " ben" diye adlandırmaya başladığım o minimini parçayım.
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Selamlaşma konusunda bir kapı aralanmış. paylaşım fotoğrafı
Selamlaşma konusunda bir kapı aralanmış.
Bu kitabı işte bu yüzden keyifle okuyorum. Hiç düşünmediğimiz birçok eylemi düşündürüyor, sorgulatıyor. Kapılar açılıyor zihinlerde...
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
11 beğeni · 9 yorum beğen ikon
flr_yşl (@yslflr)
düşününce tokalaşma olayı hakikaten gereksiz bir şey.
18.10.18 beğen cevap
Özgür Sevinç (@ozgursevinc)
Birinde böyle karşılıklı tokalaşılırken bir adam eşim elini uzatınca elini kalbine doğru götürmüş ve tokalaşmamıştı. Namuslu ve dindar ya, kadın eline el değmiyor güya. Neyse, adam eşimin sırası geçince bana elini uzattı ve bu sefer de ben elimi kalbime götürdüm. Hayatımda ilk kez böyle bir kabalık yapmıştım ve hiç bir kabalığımdan dolayı bu kadar mutlu hissetmemiştim. Aklıma geldi de paylaşayım dedim şimdi :)
18.10.18 beğen 2 cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Toplumsal robot olmak üzerine... paylaşım fotoğrafı
Toplumsal robot olmak üzerine...
Birey olarak “Ben burdayım!” diyemeyenlerin sonunu Yazar güzel tarif etmiş.
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Toplum bilim kitapları üzerine bir tespit paylaşım fotoğrafı
Toplum bilim kitapları üzerine bir tespit
Yazar, toplum konusunda bir araştırma yapmak için konuyla ilgili kitapları incelemiş ve toplum bilim kitaplarının “toplum” ve “toplumsal” kavramlarının ne olduğu konularına değinmediklerini gördüğünde şaşırmış, konuyla ilgili örneklerini ben de hayret ederek okudum ve paylaşmak istedim.
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Ahmet Cemal’in tavsiyesine devam...👍🏻
ataç ikon İnsan ve Herkes
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
15 beğeni · 4 yorum beğen ikon
Eseflal (@eseflal)
Keyifli okumalar 😇🌼
11.10.18 beğen 1 cevap
BUKALEMUN (@karacurin)
Kapak çok hoş.
11.10.18 beğen 2 cevap
Ka!?. (@nfk1)
Kitabın kapağı hakikaten çok hoş❤
11.10.18 beğen 1 cevap
9/10
2 oy
Sence kaç puan almalı?
0