up
ara
profil foto

Hasret

Hasret Konusu ve Özeti

Hasret
Issız Erkekler Korosu kitabının da yazarı Canan Tan tarafından kaleme alınan Hasret kitabı Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Doğan Kitap yayınevinden 0 yılında 9786050913149 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Hasret isimli kitap 352 sayfadan oluşuyor. Kitap Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Hasret kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Doğan Kitap
ISBN: 9786050913149
Sayfa: 352 sayfa
Gittin...
Bir yemin kaldı aramızda
Yarısı senin
Yarısı benim...

Hasret, izleri Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet öncesi döneme uzanan, gerçek yaşamdan alınmış kırık bir aşkın ve ömür boyu süren hasretin öyküsü.

Müslüman bir bey oğluyla bir Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen sevdası, önüne çıkan ne varsa yakıp yıkacak güçte bir kora dönüşür. Ancak ayrılık kaçınılmazdır.

Lozan Antlaşması'nın öncesinde imzalanan Mübadele Sözleşmesi, bir buçuk milyona yakın insanı yerlerinden yurtlarından ederken, geride parçalanmış hayatlar, boynu bükük aşklar ve nesiller boyu sürecek hasret hikâyeleri bırakacaktır.

Tıpkı Tacettin'le Patricia'nın hikâyesi gibi...
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Tarihimizin bir bilinmeyenine, Birinci Dünya savaşı ve Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yapılan "MÜBADELE" hakkında bir öykü. Yüzlerce belki de binlerce yıldır yaşadıkları yerlerinden ve yurtlarından koparılarak hiç bilmedikleri topraklara, hiç bilmedikleri bir ülkeye gönderilmek pek çok haksızlık, zulüm hatta ölüme de ol açmış. O yılları yaşayanlar dışında pek kimse bilmez, tarihimiz incelenip yazılmadığı için. Bizim için tarih maalesef savaşlar, kahramanlıklar, fethedilen ülkeler, düşürülen kaleler, yakılıp yıkılan, ganimet elde edilen şehirler demek. Tarihin bu hoş olmayan, hatırlanmak isteneyen tarafı hep görmezden gelinir nedense. Bu arada Tacettin'in sevgisinin hakkını verememesi, pısırık, kişiliksiz davranışlarıyla, sonunda da risk almayı beceremeyip "kaderimiz buymuş" diyen içimizden bir çok kişiyi sembolize ettiğini de vurgulamak lazım...
ataç ikon Hasret
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Mübadele yıllarının zorluğunu, ayrılıkla savrulan aşklarını, aile yapısını, savaşı.. Bir çok şeyi anlatmış aslında Canan Tan bu kitabında. Kimsenin bilmediği, böyle birbirinden kopan kaç aşk var kim bilir.. Gerçekten ağlattı, dokundu bana.. Böyle işin içine tarih karışan, bu dönemleri anlatan hikayeler hep ağlatır zaten beni. Yüreğine sağlık Canan Tan! Kalemine sağlık! Keşke hep yazsan, keşke hep okusak. En Son Yürekler Ölür'ün ardından en ama en beğendiğim kitabı buydu. Kitabın adı da içeriğe bu kadar uyabilirdi, söylemeden geçemeyeceğim. Hem tasarım hem isim olarak başarılı buldum.. Ne demeli ?
'
Gittin...
Bir yemin kaldı aramızda
Yarısı senin
Yarısı benim...

'
ataç ikon Hasret
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
ÇölKelebeği

ÇölKelebeği

@colkelebegi

Uzun zamandır rafta duran, ertelediğim bir kitaptır kendileri...
Her kitabın bir zamanı var ve onu beklediğine inanırım ..
Bir kitap daha bitti. Hayatıma bir kitap daha girdi..
Genel olarak güzeldi.
Biraz daha az detay olsa daha güzel olabilirdi diye düşünüyorum.
Tacettinin anası Fatiş Hatun karakteri!!! Aman aman nasıl bir diktatörlüktür o !!! Sevmedim kendisini :)
Kurtuluş Savaşı zamanını anlatan kitapta mübadeleyle yolları ayrılan Tacettin ve Patrica acaba bir gün kavuştu mu? Bunu da merak ediyorum..
Okunabilirliği olan kitaplar arasında yerini alabilir.
Kitap ortaokul çağından itibaren okurlara hitap ediyor diye düşünüyorum..
ataç ikon Hasret
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum
Nurdan Caliskan

Nurdan Caliskan

@nurdancaliskan

Hasret, Canan Tan'ın okuduğum ilk kitabıydı. Mübadele yıllarını, insanların çektiği çileleri, zorlukları ve acıları anlatan bir romandı. Ve bir aşk hikayesi...Bir bey oğluyla Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen sevdası ve mübadele gerçeğiyle boynu bükük kalmış bir aşk...ve ömür boyu süren bir hasreti dile getirmiş. Canan Tan bu romanın gerçek yaşamdan alındığını belirtiyor. Hüzünlenerek okuduğum, acılarını içimde hissettiğim bir roman oldu. Mübadele yıllarını merak eden ve hüzünlü bir aşka şahitlik etmek isteyen herkesin okumasını tavsiye ediyorum.
ataç ikon Hasret
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Meryem Kaya

Meryem Kaya

@meryemmkaya

Mübadeleyi tarih derslerinde işlerken hiç bu yönü aklıma gelmemişti. Bu kitapla mübadelenin çok daha acı ve farklı yönlerini gördüm. Başta insanı etkisi altına alırken kitabı okudukça sonunun nasıl olacağı merakı sürükleyip götürüyor. Son 70 sayfayı bir solukta okuduğumu çok iyi hatırlıyorum. Ama romanın başta yarattığı büyük beklentiyi sonunda karşılamadığını düşünüyorum. Biraz hayal kırıklığı oldu diyebilirim. Daha iyi bitebilirdi.
ataç ikon Hasret
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Hasret - S41

... pişirdiği sıcacık bazlamalar, bin bir çeşit meyveyle hazırlanmış reçeller, kaymak, yoğurt... Hepsi de ev yapımı, hepsi taptaze. Tavernada misafirlere sunulan rakı ve şarapların ev yapımı olduğunu gururla vurgulayan Omorfia, sofradaki yiyeceklerin de kendi emeklerinin ürünleri olduğunu söylemeden geçemedi.
Nurdan Caliskan tarafından eklenmiştir.
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

Ömür boyu süren hasretler vardır. Ne yaşarsa yaşasın
Bir yanı eksik kalır insanın...
ataç ikon Hasret
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

" Odalara kilitledim hasretini
Sen koktu odalar "
ataç ikon Hasret
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Ragıp Ongun

Ragıp Ongun

@ragipongun0

Gittin ... Bir yemin kaldı aramızda Yarısı senin Yarısı benim ...

- Canan Tan - Hasret
ataç ikon Hasret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

" Her ne olursa olsun üzmeyesin kendini. Unutmayasın ki, her karanlığın sonunda bir ışık mutlaka vardır. Sabahı olmayan geceyi gördün mü sen hiç? "
ataç ikon Hasret
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
aLoNe

aLoNe

@alone

Araya giren mesafeler, saman alevi misali gelgeç sevdaları silip götürürken, kor ateşe özdeş aşkları daha da harlandırır.
ataç ikon Hasret
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
196
KİTAP
Zaman kaybı olan kitaplar
Bitse de kurtulsam dediğiniz, okuduktan sonra kendinize bir şey katmadığını düşündüğünüz, zamanımı keşke başka bir kitaba ver...
294
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
Sukûtuhayal

Sukûtuhayal

@gece52

Okuduğum kitap paylaşım fotoğrafı
Okuduğum kitap
Hasret en büyük esarettir..
ataç ikon Hasret
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
24 beğeni · 9 yorum beğen ikon
ALFA (@alfa)
Canan Tan'i kaliteli bulmuyorum ama senin güzel hatrına beğen tuşuna dokunuyorum. :D
04.10.17 beğen 1 cevap
Gamze (@gmzdmry)
Canan tan cnm bende diğer kitabi okudum gayet güzeldi cnm sende bunu okuduysan tavsiye var mı?
05.10.17 beğen cevap
8.5/10
228 oy
Sence kaç puan almalı?
0