ara

Fedailerin Kalesi Alamut

Fedailerin Kalesi Alamut Konusu ve Özeti

Fedailerin Kalesi Alamut
Çevirmen:
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9786054188970
Sayfa: 510 sayfa
Basım Tarihi: 2015
Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesi'nin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikâyesi. Bir tarafta Hasan Sabbah'ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah'ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir.

Hikaye 11. yüzyıl İranı'nda, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah'ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesi'nde geçmektedir.

Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır.
Fedailerin Kalesi Alamut kitabı Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde yer almaktadır.

S.Ahmet

@samet0

okuması rahat!!!
-Öncelikle şunu söylemek isterim kitap açık ve yalın bir dille anlatıldığı iddia edenler varsa, karakterlerin büründüğü kişilikler tam bir bilinç altı diye tabir edilen saf insani ihtiyaçlar (seks, yemek,güvenlik, merak vb...) dan oluşuyor, fakat bunların bi tık üste çıkarıldığı ayrıca orta katman da diye söylebileceğim bir ideolojiye (şiilerin ismaili mezhebi,vb...) bağlanması olay örgüsünü daha da çeşitlendiriyor. En üst katmanda ise tamamen hayalle gerçeğin karıştığı ilahi üstünlüğü (peygamberlik) farketmeye doğru okuyucuyu yönlendiriyor. Sabbah'ın kendini ilahi katta görmesi kitap içinde ki yaşanılan dönemlerde şaşkınlık, korku, kafa karışıklığı ve bilinmezlik yaratıyor. İşte bu bilinmezlikten "cennetin anahtarı bende istediğim an onu açıp kapatabiliyorum. İnanmayan buyursun gelsin göstereyim." demesi insanları manipüle diyor.
-Türkler tarafına gelince hikayenin geçtiği zamanlar şii-sünni çatışmasının olduğunu düşündüren Selçuklu dönemlerinden ibaret. Türklerin öncü birlikleri olan atlılarıyla çok güçlü bir ordusunun olduğunu ve savaş bölgelerine ilk giren-son çıkan bir askeri yapısından üstünkörü de olsa bahsediliyor.
-Tamamen gizlilik ve sızma üzerine kurulmuş bi tarikat yapısından bahsediliyor. Gizlilik o kadar ileri ki birbiriyle yaşayan karakterlerin arasında bile bir gizlilik hakim. Hakim olan bu gizlilik yapısında ortaya çeşitli kandırmalar ve peygamberin (seyduna) amaç doğrultusunda müritlerin islam da benimsenen ölümden sonra yaşam ilkesinin aslında dünyadan bile görebileceğini algılamasını sağlıyor. Zaten buna Kuran dan inanan mürit (fedai) çeşitli manipülasyonlarla ve kurgulanan sahnelerle bu dünya da buna ulaşabildiğini görünce, öldüğünde de oraya gideceğini varsayıyor. Bu yüzden ölüm gibi bir son, fedailere yeni bir başlangıç ve ödülmüş gibi sunuluyor.
-Güzel bir kitap tek nefeste, tık nefes olmadan okunabileceğini düşünüyorum. Olay örgüleri karışık değil, karakterler net. Saygılarımla.
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 7 verdi
4 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

- İlk sayfalardan itibaren kendinizi olayların içinde buluyorsunuz. Gereksiz tasvirler ya da betimlemeler yok. Bu sayede kitap sizi sıkmıyor. Yazar sade ve akıcı bir dil kullanmış. Çeviri başarılı.

- Kitapta ana karakter yok. Her karakter tarafsız olarak ele alınmış. İyi ya da kötü olduklarına siz karar veriyorsunuz. Yanı karar okuyucuya bırakılmış. Yazar bu noktada tarafsız bir tutum sergilemiş. Hatta anlatıcı olarak bile ortada yokmuş gibi hissediyorsunuz. Sanki olayların içinde bizzat yer alarak izliyormuş hissi uyanıyor.

- Diyaloglar ve olaylar ön planda.

- Türkler barbar bir kavim gibi anlatılıyor. Kitapta hoşuma gitmeyen tek kısım bu oldu.Yine de fazla kötüleme yok. Hatta yazarın gizliden gizliye Selçuklulara hayranlık duyduğunu bile söyleyebilirim.

- Kitapta altını çizdiğim bir çok cümle oldu. Hem edebi olarak, hem de felsefi olarak doyurucu bir kitap. Kurgu ile tarih güzel bir şekilde harmanlanmış. Gerçek olaylardan yola çıkılarak yazılması da kitaba artı değer katıyor.

// Son söz; ben kitabı keyifle okudum.Yaklaşık 500 sayfa olan bu kitabı okurken sayfalar nasıl aktı farkına varamadım. Beni düşündürdü, hayal kurdurdu, sorgulattı, yeni şeyler öğrenmeme, araştırma yapmama sebep oldu. Bu kitabı mutlaka edinin, okuyun. Pişman olmayacaksınız.

*** İnceleme notum: 8
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi
14 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
Fedailerin Kalesi Alamut başlıklı Vladimir Bartol'un bu romanını 2008 yılı sonlarına doğru devretmişim.7 puan vermişim.O günden bu güne 8 yıl geçmiş olmasına rağmen romanı unutmamışım,,,sıkı bir esermiş demek ki! Verdiğin puanı gelecekte artırma ihtimalin olabilir @yabanci
12.04.16 beğen cevap
Gölge (@golge2010)
ben ilk başta biraz sıkıldım gibi ama daha sonra gerçekten de olaya kendini kaptırıyorsun o Alamuttaki fedailerin Dailer tarafından aldıkları eğitim, talim vs.
28.09.16 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
,
30.09.16 beğen cevap
Bu kitap için söylenecek çok şey olduğu kesin. Hasan Sabbah'ı merak ediyordum. Konuyla ilgili hangi kitabı okumak gerek diye düşünürken her yerde bu kitapla karşılaştım ve okuduktan sonra anladım ki bu konuyu işleyen bundan daha iyi bir kitap yoktur.
Hikaye, Sabbah'ın emrinde çalışacak olanların kaleye getirilmesiyle başlatılmış ki bu hikayeyi anlamak için harika bir başlangıç. Ancak bu bölümler biraz sıkıcı gelebilir okuyana. İlerledikçe kafanızda bir şekil oluşmaya başlıyor ve sonlara doğru heyecanınız artıyor. Fedaileri, Cennet Bahçeleri ve Hasan'ın yalanları üzerine kurulan sistem oldukça başarılı bir şekilde karşımızda. Olumsuz bir yorum olarak da, başlangıçta çok güçlü karakter olarak beklediğim kişiler sonunda çok zayıf kaldılar hikayede. Nizamül Mülk'ün öldürülmesi kitapta doğru işlenirken Melikşah'ın da aynı şekilde öldürülmesini çözemedim. Melikşah'ın ölümü daha farklı diye biliyorum. Son olumsuz yorumumsa, bu yayınevinden mi, çevirmenden mi anlamadım ama Koridor Yayınlarından 2012 de çıkan ilk baskı da yazım hataları var özellikle kitabın başında ve sonlarda birkaç yerde. Bütün bunlara rağmen çok başarılı bulduğum bir kitap oldu. Hasan Sabbah'a olan merakımı giderdi. Herkese tavsiye ediyorum arkadaşlar, muhakkak okuyun.
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
4 beğen · 0 yorum
Fedailerin Kalesi Alamut
“Aldanma insanların samimiyetine! Menfaatleri gelir her şeyden önce. Vadetmeseydi Allah cenneti; O’na bile etmezlerdi secde.”

Akıl almaz bir deha ile, uzun yıllar süren planlar. Acımasız, duygusuz, vicdansız ama gözü sadece hedefinde bir adam. Hasan Sabbah. Ona göre ''Hiçbir şey doğru değildir, her şey mübahtır.'' Yetiştirdiği adamların en zayıf yönlerini, cehaletlerini kullanarak onları birer ölüm makinesine dönüştürüyor. En korkulan görevlere bile gözü kapalı gitmelerini sağlıyor. İşin ilginç yanı, bu din ile oluşturduğu kontrol mekanizması öyle geniş bir ağa dönüşüyor ki. Kısa zamanda yaptıklarına hayret edeceksiniz.
Kolay bir dille anlatılmış, okurken yormayan, aksine bir sonraki sayfada ne olduğunu merak ettiğiniz için başınızı kaldırmadan okuyabileceğiniz bir kitap. Ben öyle yaptım boynum tutuldu :) Benden bu kadar.

“İnsan hayatının tamamını dört duvar arasında geçirebilir. Kendisini tutsak olarak hissetmediği müddetçe tutsak sayılmaz. Ama kainatın sonsuz büyüklüğünü , milyonlarca yıldızı , galaksiyi görüp onlara asla erişemeyeceğini bilen biri için koskoca dünya hapishaneden farksızdır. İdrak ettikleri şey zamanın ve mekanın tutsağı haline getirir.”
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi
16 beğen · 1 yorum
Gölge (@golge2010)
yorum gibi yorum
27.09.16 beğen cevap

Semih Oktay

@semihoktay

FEDAİLERİN KALESİ ALAMUT
FEDAİLERİN KALESİ ALAMUT

Wladimir Bartol;Çeviri:Atilla Dirim;Yurt Kitap Yayın;512 Sayfa (7)

Romanı 30 Ekim 2008 Perşembe akşamı devrettim.Son sayfalara geldiğimde hayal kırıklığı yaşadım.Sonuç bölümünü bu romana yakıştıramadım.

Roman tarihî bir roman olarak sunulmaya çalışılmış ama ne tam bir roman,ne tam bir tarihî roman olabilmiş. Sonuçta FEDAİLERİN KALESİ ALAMUT bir roman.Kurgula kurgula yaz..! Uydur,uydur yaz:bunun adı roman.Tarihî roman değil de,tarihten alınmış isimlerin güzel bir kurguda kaynaştırılmasından mürekkep bir roman,içinde bolca felsefî konulara da değinilmiş.

Haksızlık etmiş olmayayım: İlk bölümleri sıkıcı gelmiş olsa da son derece rahat okuduğum bir roman oldu,,,yine de roman kurgusu da olsa mantığımıza başvurduğumuzda misâl Alamut Kalesi'nin fedailerinin afyon haplarını yuttuktan sonra uyumaları ve uyandıktan sonra suni cennette başlarına gelenler hiç inandırıcı değil...

Roman konusunu gerçek hayattan alır,dolayısıyla Yazarımız'ın bazı konuları aslını bilmeden yazdığını fark ettim.Baklavanın tepsisini bile görmeyen,bu tatlının lezzetini nasıl anlatabilir ki?

Perşembe,30 Ekim 2008
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 6 verdi
3 beğen · 0 yorum

Fedailerin Kalesi Alamut - S41

...kızların ve hadımların davranışları aklından çıkmıyordu.Kendini bildi bileli uzak diyarları, mucizevi maceraları düşleyen Halime böylesi bir yerdeydi işte.
Burcu Kahraman tarafından eklenmiştir.

Baran Yusuf

@baranyusuf

''İnsan dünyadaki en garip yaratık. Kartallar gibi uçmak istiyor ama kanatları yok. Aslan gibi kuvvetli olmak istiyor ama pençeleri yok. Bir de yetmezmiş gibi bizlere kendi acizliğimizi idrak etme gücü verilmiş.''
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
32 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Hiçbir şeyin lüzumsuz olmadığı bu dünyada güneş; kaplanın, kuzunun, filin, sineğin, akrebin, kelebeğin, yılanın, güvercinin, tavşanın, aslanın, çiçeğin, meşe ağacının, dilencinin ve kralın üzerinde eşit derecede parıldar. Hastalık iyiyi, kötüyü, güçlüyü, zayıfı, akıllıyı, aptalı aynı şekilde vurur. Ne zaman mutlu olacağımız ne zaman acılarla boğuşacağımız belli değildir. Ve yaşayan herkesi aynı son bekler. Ölüm. ''
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Sana şu kadarını söyleyeyim; çölde açlıktan ölmekte olan bir çakal kafesteki karnı tıka basa tok bir aslandan daha mutludur.
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

''Sana şu kadarını söyleyeyim; çölde açlıktan ölmekte olan bir çakal kafesteki karnı tıka basa tok bir aslandan daha mutludur.''
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

E.D

@yabanci

Kainat senin içinde. Sen de kainatın içindesin.
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
8 beğen · 0 yorum
1175
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
756
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
432
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....

woolf

@tecessus

Anın fotosu kategorisini kullanayım dedim bari. Henüz yeni başladığım bir kitap ama kesinlikle ilk sayfalarından itibaren merak uyandırıcı.

Hasan Sabbah'ın Alamut Kalesi'nin, cennet bahçelerinin ve fedailerinin tarihi romanı.

Bitirir bitirmez yorumlarımı yazacağım. Şuan için her şey harikulade. Betimlemeler, olay örgüleri akışkan gidiyor.
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 17 yorum
albatros781 (@albatros781)
aslında anlatış tarzı çook sakız gibi
10.07.18 beğen cevap
ayse gülce (@aysegulce)
Başarılı bir roman. Film izler gibi okumuştum. Bitirdiğinizde bize nefretle anlatılan Hasan Sabbah'ı anlayacaksınız, en azından bu kurguda.
10.07.18 beğen cevap
ceren sapmaz (@cerensapmaz)
Bende okudum hasan sabbah ı çok merak ediyordum kurduğu düzene dair bilgilendirici oldu elbette hani kafamda bişeyler canlanıyor artık alamutla ve işleyişiyle alakalı ama hasan sabbah a dair çok doyurucu gelmedi bana sanki yüzeysel kaldı
11.07.18 beğen 1 cevap

Hayata Gülümse

@hayataagulumse

Günaydınnnnn Emre @emreozturk ???????????
Soğuk memlekettimden sıcak bir günaydın gönderiyorum sana. Yeni bir yolculuk, yine bir yolculuk ve bu yolculukta sen bana eşlik edeceksin. Hediyeni aldım nasıl mutlu oldum anlatamam ?????????

Çocuklar gibi mutlu ve bir o kadar da umutlu bir güne uyandım, koşmak koşmak, kosmak istiyorum, herkese sarılmak ve sizi seviyorum demek istiyorum. Ne olacak benim bu polyanna ruhum bilmiyorum ama Emre slogan şu olsun hayata gülümse, durmak yok sevmeye ve okumaya devam??????????
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
38 beğeni · 26 yorum
Emre ÖZTÜRK (@emreozturk)
Günaydın enerjik insan ? Keyifli okumalar diliyorum. ? Ve diyorum ki hayata gülümsemeyi hiç bırakma. Yüzünde ki tebessüm hiç eksik olmasın ??
06.06.18 beğen 4 cevap
Esranın Dünyası (@esranindunyasi)
Oo hayırlı olsun. Keyifle oku harika kitap.?
06.06.18 beğen 4 cevap
ruhadam (@ruhadam)
keyifli okumalar, isminiz güzelmiş
06.06.18 beğen 2 cevap

@

Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
beğeni · 0 yorum

@

Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
beğeni · 0 yorum

KÜRŞAD GARİPOĞLU

@kursadgrpgl

Fedailerin Kalesi Alamut
Fedailerin Kalesi Alamut
Ecem, çikolata, çay, kitap. Muhteşem :)
Fedailerin Kalesi Alamut
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum
8.8/10
722 oy
Sence kaç puan almalı?
0