ara

Sefiller

Les Misérables

Sefiller Konusu, Özeti ve Türleri

Jan Valjan'ın sadece bir ekmek çaldı diye kürek mahkumu olması ama daha büyük hırsızların hiç bir cezaya çarptırılmaması, Fransız devrimi sırasındaki Fransa'yı gayet güzel anlatıyor. Tıpkı günümüzde olduğu gibi; büyük çalarsan sana hiç bir şey olmaz.
Sefiller
Yazar:
Yayınevi: 1313
ISBN: 9789750511554
Sayfa: 1606 sayfa
Basım Tarihi: 1862
Hayatın içinde yoksulluk ve çaresizlikle savrulanların, toplumun en alt kesimlerinde yaşayanların romanı...

Victor Hugo'nun 1862 tarihli başyapıtı Sefiller, ailesine ekmek götürebilmek için hırsızlık yapan ve bu yüzden kürek mahkûmiyetine çarptırılan bir adamın hikâyesi. Aldığı ağır cezanın bedelini ömrü boyunca ödeyen Jean Valjean'ı merkezine alan roman, yoksulluğu, toplumsal adaleti ve dayanışmayı anlatıyor. Tarihsel bir tuvalin ardına gömülen Sefiller, bir kaçak hayatı süren Jean Valjean'ın yaşamı çevresinde 19. yüzyıl Fransası'nın toplumsal ve politik kargaşasını gözler önüne sererek mücadelenin, hayatta kalmanın romanı olarak çıkıyor karşımıza.

"Sefiller bir merhamet kitabıdır, kendisine fazlasıyla sevdalı ve ölümsüz kardeşlik yasasını pek az dert eden bir topluma sersemletici bir hizaya gelme çağrısıdır... Yoksulların savunusudur."
-Charles Baudelaire-
Sefiller kitabı Tekrar okunması gereken kitaplar listesinde yer almaktadır.

Sefiller - s41

- Beyefendi! Adam kaçmış, yok. Gümüşleri çalmış!... Ah ne alçaklık!
Piskopos biraz sustuktan sonra Bayan Magluar'a tatlı tatlı baktı
- Bu gümüşler bizim mi idi?
Bayan Magluar şaşırdı. Ne söyleyeceğini, ne yapacağını şaşırmış halde iken
Piskopos devam etti
Ersin ŞİMŞEK tarafından eklenmiştir.

Sefiller Kitap Listeleri

386
KİTAP
Bir nefeste okunan kitaplar
Elinizden düşüremeyeceğiniz, bir solukta okuyacağınız en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsiniz....
726
KİTAP
Okuduğum en güzel kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin kitabı listeye ekle....
551
KİTAP
Ölmeden önce okunması gereken 1001 kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir...
23
KİTAP

Eren Yaşar

@eren-yasar

- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
Herkes İçin Sefiller
Victor Hugo'nun kaleme aldığı Sefiller isimli roman, özünde Paris şehri ve romanın baş kahramanı olan Jean Valjean’dan ibarettir. Uzun bir kurgu içerisinde aralarda Paris'teki tarihsel olaylara da değinilir. Bu nedenle, romanı okurken o dönemde ki tarihî olayların meraklısı değilseniz eğer, romanın ortasında tam sıkılmaya başlarken birden bir bakıverirsiniz ki tüm bu tarihsel anlatım, ana kurgu ile son derece başarılı bir şekilde bağlanmış. En sonunda kurgu boyunca romana dahil olan tüm karakterlerin yazgısı Jean Valjean’e bağlanır. Bu örümcek ağı şeklini anımsatan dâhiyane kurgu, Victor Hugo’yu ne denli eşsiz bir yazar olduğunun açık bir kanıtı olarak çıkarır karşımıza. Bu sebepten dolayı bu eserin tam metin çevirisini okumak gerekir.

Roman, ailesini doyurmak için ekmek çalan ve bu yüzden kürek mahkumu olan, kaçma girişimleriyle beraber 19 yıl hapis yatan Jean Valjean adındaki bir adamın anlatımı ile başlar. 19 yıllık süre içerisinde kürek mahkumlarının insanlık dışı yaşama şartları Jean Valjean'ide insan dışı bir kişi haline getirir. Her türlü kötülüğün meskeni olur kişiliği. Cezasını bitirip şartlı tahliye edilince eline “tehlikeli ve güvenilmez” biri olduğuna dair bir belge verirler ve bu belgeyi gittiği her yere götürmesini şart koşarlar. Öyle ki ilk sığındığı kasabada ona karşı herkes, hırsızlık suçundan kürek mahkumu olması sebebiyle pek iyi yaklaşmaz. Girdiği hanlardan kovulur. Kapısını çaldığı evlerden kabul görmez.

Yoldan geçen birinin tavsiyesiyle bir papazın evine sığınmayı dener son çare olarak. Papaz ne olduğuna bakmadan onu evine alır, yemek ve kalacak yatak verir. Jean Valjean ise papazın tek mal varlığı olan gümüş takımlarını çalarak gece yarısı evden kaçar. Bu kaçış kısa süreli olur ve polisler tarafından yakalanır. Valjean’a gümüş takımlarını nereden bulduğu sorulunca papazdan aldığını söyler. Buna inanmayan polisler Valjean ile birlikte hırsızlık yaptığı teyit edilsin diye papazın evine giderler. Papaz onları karşılar. Ancak bu karşılama ne Valjean’ın ne de polislerin beklediği türden olur. Papaz gümüşlerinin çalınmadığını, misafirine kendisinin verdiğini ve hatta unuttuğu bazı gümüşler olduğunu söyler ve unuttuğunu söylediği gümüşleri de Valjean’e verir. Kendisine karşı yapılmış böylesine bir iyilik karşısında Valjean, yaşamının kırılma anını yaşar. Ve buradan itibaren roman, bu kürek mahkumunun yıllara dayalı yaşama tutunma mücadelesini ele alır en derin şekilde.

Eğer yaşamın gerçeklerini anlatan, bir toplumun vicdanını yansıtmış, iyilik ve kötülük gibi kavramları birçok yönüyle ele almış, olayların arka planında ki gerçekleri görmenize katkı sunacak ve dünya görüşünüzü etkileyecek bir kitap arıyorsanız, bu mükemmel eseri kesinlikle okumalısınız.

Sefiller’in öne çıkan birkaç tam metin çevirisi var. Ben okumak için Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan Volkan Yalçıntoklu’nun çevirisini tercih ettim ve oldukça memnun kaldım. Bunun dışında, İletişim Yayınları'ndan çıkan Cenap Karakaya'nın çevirisini de tercih edebilirsiniz.
Verdiği Puan: 10
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·
- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
Hangi kelime anlatır ki...
Victor Hugo'nun önemli başyapıtlarından biridir hiç şüphesiz. Zorlu bir süreç ve acılarla dolu yaftalanmış bir oluşumun temellerine dayanıyor Victor'un bu ölümsüz eseri.

Ailesini doyurmak isteyen ve bu uğurda sadece bir somun ekmek çalan Jean Valjean'ın başına gelecekleri özetleyen bu kitabı okurken tüm insani duyguları birebir yaşatıyor olması, kurgu ve yazılış olarak ne kadar başarılı olduğunu bizlere gösteriyor.

Haksızlıkların insan hayatını nasıl kararttığını bu kitabı okurken anlayabiliriz. Ruhu aydınlatmak için dini semboller kullanılmıştır. İnsana şevkat, merhamet , sevgi gibi, insan olmanın gerektirdiği tüm olguları hatırlatan bu kitabı iyi ki okumuşum.Mesajı doğru anlamak ve kitabı dikkatli okumak insanın bilinç düzeyini de artıracaktır.


Mösyö Thénardier ve Madam Thénardier;
Ne lanet insanlar onlar yahu. Merhametten ve sevgiden yoksun çıkarcı, acımasız , paragöz...
Éponine Thénardier daha merhametli anne babasına rağmen.
Keza, Gavroche Thénardier'de anne babasıyla alakasız şekilde çıkarsızca canını ortaya koyarak savaşan yürekli bir çocuk.

Fantine evladı için her zorluğa katlanan mükemmel bir anne bana göre. Çektiği acılar gözyaşlarıma sebep oldu.

Javert mesleğinde çok iyi fakat Jean Valjean'a karşı çok acımasız olduğunu hissettim çoğu zaman. Ta ki sonunda O'nu serbest bırakana kadar. Görevine olan bağlılığı ve kendi canını kurtaran insana karşı yapması gerektiği arasında kalarak hayatına son vermesi duygusal anlar yaşattı bana.

Ve Marius Pontmercy ve Cosette aşkı. Uzun bir süre uzaktan uzağa süren bu aşk yine bana ''işte gerçek aşk bu '' dedirtti. Ve mutlu sonla taşlandırıldı ki hakettiklerini düşünmüştüm en başından.

Piskopos ve Jean Valjean karakterlerini çok ama çok sevdim.Her ikisi de mükemmel ve hayran olduğum karakterler.
Öyle ki ; böyle bir dostum olmasını içten içe çok istedim. İnsanların ikinci bir şansı hakettiklerini düşünürdüm hep. Ve affetmenin gerekliliğini...
Bana bir kez daha ne kadar doğru düşündüğümü ispatlayan bu insanlar taktire değer. Herkesin dışladığı Jean Valjean'ı Piskopos kucak açarak mükemmel biri olmasını sağlamıştır.Ve romanda ismi geçen hemen herkese insanüstü denecek derecede faydalı olmuş tanıdığım en merhametli, kendinden başka herkesi düşünen koca yürekli biri.Kötü insan yoktur kötü huyları olan insanlar vardır ve onlara merhametle yaklaşılınca nasıl da değişebileceklerini gösterdi bu eser.

Hani iz bırakan kitaplar vardır ya, işte hayatımdaki en büyük izi bu kitap, kitaptan da öte bu kitaptaki yaşamlar bıraktı bende. keşke herkes okusa, Keşke herkese okutulsa, eminim herkesin kendini bulabileceği bir karakter, bir anı vardır bu kitapta.

Bir dünya klasiğidir ve mutlaka ama okunması gerekir.
Verdiği Puan: 10
11 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
รєรรเz ภ๏tคlคг (@hercai)
@deli-okur tavsiyene uydum ve sefiller'i en başa alıp okudum .incelemede belirttiğim gibi çok ama çok beğendim. Tavsiyen için teşekkürler :) 13.03.17

Anıl Şölen

@anilsolen23

- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
Sefiller
Kitabın klasik olduğunu söylememe gerek yok sanırım. O yüzden hemen eleştiriye geçmek istiyorum.

Kitaptaki her karakterin kendi içinde bir hikayesi var ve bu romanın tamamına klişeden uzak bir şekilde çok güzel oturtulmuş. Aslında iyi bir adam olduğu halde sırf ekmek çalıdğı için 19 sene kürek çeken Jan Valjan, sonunda intiharı tek çözüm olarak gören kötü ama onurlu polis Javert, kızı için hayat kadını olmaktan çekinmeyen Fantine, önüne çıkan herkesten bir şeyler koparmaya çalışan Tenardiyeler bir kaç örnek. Ayrıca yazarın, dönemin Fransa'sını anlatırken kullandığı betimlemeler o kadar güçlü ki, dar ve sefalet kokan o sokaklarda yürürken sizi takip eden bir kaç küçük dilenciyi hayal etmek hiç de zor değil. Diğer yandan, kitapta kullanılan üslup ve bazı yerlerdeki gereksiz tekrarlar ( Victor Hugo'nun burada şair olmasının da etkisi var) kimine göre edebi gelmiştir ama bana göre bayağı kasvetli ve ağırdı.

Bunların haricinde değinmem gereken bir kaç nokta daha var. Birincisi, Fransız halkının ne kadar nankör olduğu hakkında. Adamın biri şehrinize geliyor, fabrika açıp size iş ve aş veriyor,yoksullara yardım ediyor, darda olana elini açıyor, şehri adeta yaşanmaya değer kılıyor ama siz ne yapıyorsunuz "aaa bu Jan Valjan'mış. -Ne yapmış? +Ekmek çalmış terbiyesiz." deyip o kadar emeği anında satıyorsunuz. Böyle insanlık olmaz. İkincisi ise, dedesine atarlanan ergen hallerinde ve sürekli depresif bir modda gezen çakma baron Maryüs'ün, her seferinde ısrarla Tenardiye'yi affetmeye çalışıp, bin bir türlü acı yaşamış,feleğin çemberinden geçmiş, sevdiği kadının babası Jan Valjan'ı itip kakmasına çok sinirlendim. Senin için kendini ölüm tehlikesine atmış bir adama nasıl öyle davranırsın sen. Sözde kendisini hukuka adamış Javert'in ölüm döşeğindeki bir kadınla o şekilde konuşmasına da bir kaç şey derdim de konu çok uzadı zaten.

Sonuç olarak toplumun kişi üzerindeki etkisini tüm çıplaklığıyla anlatan, size kendi içinizde adalet nedir'in sorgulamasını yaptıran,artı ve eksileriyle mükemmel bir başyapıt. İyi okumalar.
Verdiği Puan: 9
16 beğen · 2 yorum · kitap inceleme ·
Beyhude (@mamafih)
:D çok hoş bir inceleme. yüzümü güldüren ilk şey bu gün. 19.08.16
Anıl Şölen (@anilsolen23)
:) 20.08.16

Kenan Taban

@kenan-taban

- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
Her şeyden önce şunu söylemeliyim ki ben hem bir okuyucu hem de bir yazar olarak şu iki yazarın nerede hangi kitabını görsem kesinlikle okurum: "Victor Hugo ve Franz Kafka"
Neden mi? Çünkü onların yazar olma hikayelerinden çok fazla etkilenmiş olmamın yanı sıra kitaplarında kullandıkları üslup ve oluşturdukları kurama da hayranım.
"Sefiller"i okuyup da beğenmediğini söyleyeni hiç duymadım. Herkesin okuyabileceği ve okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Çünkü kitabın okunması ve anlaşılması kolaydır. Anlatım yeterince eğlendirici ve açıklayıcıdır. Ayrıca bilinmeyen sözcükler de fazla yoktur. Cümleleri ne çok uzun ne de çok kısadır ve söyleşimler kesinlikle gerçeğe uygundur çünkü “Sefiller” romanında anlatılan gerçekler yalnızca toplumsal yaşantı ve onunla ilişkili mekanlarla sınırlı değildir.
"Sefiller"in sizi hem bir kitap okumak adına bir okurun alabileceği hazza doyurabileceğine hem de roman kahramanlarının önemli bir kısmının, Hugo’nun yaşam öyküsünden ya da Fransa tarihinde yaşamış kişilerden oluştuğundan kitabın sizi yazarı hakkında da aydınlatacağına inanıyorum.
Bence herkesin okuması gereken bir kitap, okuyacaklara şimdiden iyi okumalar dilerim.
Sevgiler...
Verdiği Puan: 10
3 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

mimgvn

@mimkitap

- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
Bir aydır hayatını okuduğum '' kürek mahkumu Jean Valjean''!!!... Sanki bir gün, bir yerde karşıma çıkıverecekmişçesine içime işlemiş bir karakter... Sefalet , merhamet, iyilik , kötülük ,tesadüfler, beklentiler, aşk ...Öylesine güzel bir hayat hikayesi okudum ki beni çepeçevre sarmaladı sanki. Acısını ruhumun en derinliklerinde, sevincini farkına bile varmadan gülümseyen dudaklarımda hissettim. Sizi, ilk cümle ile büyüsüne kaptıran bir klasik. Son derece yalın ve akıcı bir anlatım. Pek çoklarının aksine ben yazarın okurla olan iletişiminden memnun olanlardanım . İletişim yayınevinin tam metnini okumam sebebi ile Waterloo savaşı , Paris sokaklarının ve tarihinin detaylı anlatımlarını da okumak zorunda kaldım...Bu bölümlerin çıkarılması halinde de hikayenin zarar görmeyeceğini düşünüyorum ancak yüzeysel olarak dahi olsa bilgi sahibi olmak için okunmasında yarar var...Keyifle okuyun ama mutlaka okuyun....!!!!!
Verdiği Puan: 10
20 beğen · 22 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
Javert geldi aklıma ve mesleğine tutkuyla âşık bu adamın feci sonu! 20.01.17
Kadirşinas (@zeynosn)
Sefillere bi ara başlamıştım ama sıkılıp yarım bırakmıştım. Şimdi tekrar mı başlasam diye düşünüyorum :) 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Zeynep "düşünme".Okumaya başla! 20.01.17
misafir
Ben gençliğimde okumuştum ama halen canlı gibi... en çok Fantine'i sevmiştim... 20.01.17
Kadirşinas (@zeynosn)
Tamam başlayacağım. Teşekkür ederim. 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
@blackgarden Fantine.Kimdi yahu Fantine? Çok iyi hatırladım ismi de.Bir de Thenardieleri hatırladım bak şimdi senin bu "Fantine" yazdığını görünce.Çocuğun ismi de Markus idi.Kötü Polis Javert aslında çoook iyi bir polis idi de kendine göre!.. 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Rica ediyorum Zeynep.Benim okumuş olduğum iki cilt SEFİLLER kitabım durur hâlâ.Allah rahmet eylesin Nesrin Altınova Ablamızın Türkçemize çevirdiği romanlardan biri idi bu bendeki...Türkçesi muhteşemdi. 20.01.17
Pelin (@pelinnn)
Napolyon bonapart'ı unutmamak gerek, aslında olduğu gibi Avrupa'nın başında gelen Fransa'nın tarihini ayrıntılı işlemesi harikaydı bence de. Fantine, çocuğuna bakan Thenarfieler'e para göndermek için dişlerini satan zavallı kadındı.Jean valjen'in evlat edindiği Cozette'nin annesi. 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
@pelinnn sağ ol,var ol.Hatırladım.Veremden ölüyordu galiba,değil mi? Cosette'in annesi idi;doğru.Jean Valjan'ın evlatlığı.Markus'un kayınvalidesi!.. :) 20.01.17
Pelin (@pelinnn)
Verem artı javert'in jean valjeni tutukladığına tanık olmasından kaynaklı kahrından can verdi kadıncağız son evrelerinde. Jean valjen kızını kurtaracak umuduyla yaşıyordu. Evet :) 20.01.17
Kadirşinas (@zeynosn)
Böyle değerli bir esere sahip olduğunuz için çok şanslısınız.. @semih-oktay abi İnşallah bu eseri bende en kısa zamanda temin edip okuyacağım. Beni teşvikiniz için tekrar teşekkür ederim. 20.01.17
misafir
Semih Abi sorunuza cevap verecektim ama arkadaş sağolsun söylemiş. Kusura bakmayın hemen yazamadım... 20.01.17
mimgvn (@mimkitap)
Okumadan önce hayalimde canlandırdığım Sefiller romanı son derece sıkıcı , uzun ve kasvetli idi. Bambaşka bir roman ile karşılaştım...Şu ana kadar okuduğum kitaplar arasında 1 numaranın tartışmasız Karamazov Kardeşler olduğunu söylemiştim Semih Bey'e. 1 numara değişmedi ancak 2 numara sahibini buldu diyebilirim @semih-oktay :) 2 numara kesinlikle Sefiller!!!! :) 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
@mimkitap madem yazdın,teşekkür ediyorum sana.Ama bundan böyle okuduğun ve "roman gibi roman" diyebileceğin romanlar için inceleme yazsan da bana özel bildirmeni rica ediyorum.Bak şimdi!..Ne gördüm biliyor musun? 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
PARA
KÖR BAYKUŞ
ÇİNGENEM
SALAMBO
DOKTOR JİVAGO
MOBY DICK BEYAZ BALİNA
LOLİTA
YABAN KUĞULARI
YASIMI TUTACAKSIN
KARAMAZOV KARDEŞLER
BOYNU BÜKÜK ÖLDÜLER
DRAKULA
SUÇ VE CEZA
DORIAN GRAY'İN PORTRESİ
MELEKLER VE ŞEYTANLAR
MONTE CRISTO KONTU
İKLİMLER
HACİZLİ TOPRAK
QUO VADIS
TOPAL
PARİS DÜŞERKEN
DANS ÖĞRETMENİNİN DÖNÜŞÜ
KAMELYALI KADIN
ATLARI DA VURURLAR
YÜZYILLIK YALNIZLIK
SES ve ÖFKE
YUNANLI
GARP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK
KAVİM
MİLYARDER
YERE DÜŞEN DUALAR
DİŞİ KEDİ
SİYAH İNCİ
HAYAT MEZARDA
ŞİKAGO MEZBAHALARI
BÜYÜK ORFOZ
TUTUNAMAYANLAR
KAPTAN YEMEĞE ÇIKTI VE TAYFALAR GEMİYİ ELE GEÇİRDİ 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Listemde SEFİLLER yok yahu! Gerçi ben 9,5 üzerinden 10 puan vermiştim Sefiller romanına,doğrudan on puan verdiklerim arasında o yüzden yoktur! Her şeye rağmen hâlâ elimde tuttuğum iki ciltlik Sefiller başlıklı ve Türkçemize Nesrin Altınova Ablamızın çevirmiş olduğu bu romanı iki defa devretmiş olduğumu ben de sana bildireyim. 20.01.17
mimgvn (@mimkitap)
2.defa ne zaman okurum bilmiyorum Sefiller romanını... Sırada yine bunca zaman okumak isteyip de bir türlü cesaret edemediğim başka bir roman var ; '' Savaş ve Barış'' ... Başlamaya hazır hissedeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum :)) 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Sefiller romanını ikinci defa okur musun ki? :) SAVAŞ ve BARIŞ romanını Atilla Tokatlı çevirisinden okumak gerek @mimkitap .Şayet kitap hazırda yoksa unutma bu dediğimi! 20.01.17
mimgvn (@mimkitap)
İletişim Yayınevi -Leyla Soykut çevirisiyle kütüphanemde mevcut ''Savaş ve Barış '' romanı. Bundan böyle almadan size danışmakta fayda var sanırım :( @semih-oktay 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Leyla Soykut çevirisi de elbette yarışır Nesrin Altınova çevirisiyle...Elbette çevirmenlerimizin büyük etkisi ve katkısı var okumalardan aldığımız keyifte @mimkitap .Nesrin Altınova Ablamızın tercümesinden,kalın karton şömizli,en dışta resimli kapağı,kaytan ayracı olan iki cilt Sefiller kitabımı kimselere vermeye kıyamıyorum!..Harika durumda üstelik.Kitaplarımın arasında en kıymet verdiklerimin arasındadır.Bir benzer durum var.Bu muazzam destansı romanı tam iki kez devrettiğimi bildirmiştim ya,çevirisi iyi olunca okunuyor kitaplar;bu yaptığımla daima övünegelmişimdir.Nasıl Para romanını üç kere ve Kör Baykuş novellasını tam sekiz kere devrettiysem Sefiller romanını da iki kere okumakla övünürüm.İyi ki de okumuşum.Bak aklıma ne geldi? Ben galiba bir defa daha okuyacağım SEFİLLER romanını;baksana kitabı elimden çıkaramamışım bir türlü! :) 20.01.17
mimgvn (@mimkitap)
Vermeyin kıymetlilerinizi kimselere @semih-oktay :)) Hele üzerinde notlarınız varsa hiç vermeyin , bir daha okumasanız da vermeyin bence :)) Sanırım bu konuda biraz bencilim...Eğer benden izler taşıyorsa okuduğum kitap yani notlarım varsa ,altını çizdiğim cümleler varsa veremiyorum kimselere :) Yenisini hediye etmek daha cazip geliyor... 20.01.17
Semih Oktay (@semih-oktay)
Mukayese bile etmem! Benim için değerli olan senin okuduğun kitaptır.Şimdi bana misal kitap armağan edeceksin,şöyle bir ortasından dahi açılmamış,dokunulmamış kitabı neyleyim? Ben,senin okuduğun,üzerine notlar aldığın,dahası benim gibi aklıma gelen kısacık hatıraları not düştüğün kitapları hediye almayı tercih ederim.Kitap sonuçta bir eşyadır,metadır @mimkitap ,okunduktan sonra isteyene verilir.Zaten kitabın sahibi olmaz ki! 20.01.17

Kamer Elcyr

@kamerelcyr

Kalabalıklar daima tehlikelidir. İçlerinde mutlaka ruhlarını ucuza satan alçaklar bulunur.
- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
21 beğen · 0 yorum · alıntı

Merve 🗡

@mtrv

Tanrı, hiç bir çocuğu kötü olsun diye yaratmaz! Onu kötü yapan, kötü eğitimdir!..Kötü anne-baba, kötü çevre, kötü yönetim balçık gibidir, zavallı yavruları da çekip yutar.
- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
17 beğen · 0 yorum · alıntı

Pelin

@piko

''...yeryüzünde cahillik ve yoksulluk varoldukça, elinizdeki gibi kitaplar hala yararlı olma niteliğini koruyacaktır.''
- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
14 beğen · 0 yorum · alıntı
“Garip değil mi ruhunu bile değiştirebilen insanoğlu, kaderini değiştiremiyordu.”
- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
12 beğen · 0 yorum · alıntı

Pelin

@pelinnn

Ne kadar içten ve temiz yürekli olursak olalım, bu temizliğin üzerinde küçük bir yalanın çatlağı vardır.
- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
10 beğen · 0 yorum · alıntı

Benzer Kitaplar

9.1/10
1498 oy
Sence kaç puan almalı?
0
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
25 Ağustos
21:45
Aytemiz Alanyaspor
Karabükspor
21:45
Galatasaray
Sivasspor
26 Ağustos
19:45
Yeni Malatyaspor
Antalyaspor
19:45
Beşiktaş
Bursaspor
21:45
Karabükspor
Trabzonspor
21:45
Kayserispor
Osmanlıspor
27 Ağustos
19:45
Medipol Başakşehir
Atiker Konyaspor
21:45
Akhisar Belediyespor
Kasımpaşa
21:45
Gençlerbirliği
Fenerbahçe
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.