ara

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır Konusu ve Özeti

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9789752890213
Sayfa: 108 sayfa
Bütün Çocuklar, bir kez olsun, anne ve babalarını cezalandırmak için ölmeyi düşünmüştür mutlaka.Ve nedense hep ağlamışlardır düşün sonunda.Belki bu öykü de bir cezalandırma Ağlama?Bunları oku. denize karşı bir sigara yak. tek şekerli, demli bir çay koy masaya, çok neşeli bir müzik çalsın mutlaka, kapat gözlerini, gülümse, çünkü...Bütün kadınların kafası karışıktır, çünkü... Bir gün bir anda, bazı kızgınlıklarını unuttuğunun farkına varacaksın, artık pek düşünmediğini, çünkü artık bildiğini anlayıp, ellerini bir klarnet taksimi gibi uzatacaksın, hâlâ kafan karışık olacak, ama artık bunu seveceksin, sevmelisin de.Kadınsın...... Bir çiçeğin yanından geçer gibi yaşamalıyız aslında.
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır kitabı En Sürükleyici Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Halenin Haresi

@haleninharesi

Kadın Olmak
Ece Temelkuran okumayı seviyorum, duygu ve düşüncelerime tercüman oluyor. Ece Temelkuran bu kitabında kadınları anlatıyor, toplumu, erkek egemenliğini, bir kadının iç sesinden bütün bir kadınlığın hikayesini anlatıyor. Altını çize çize okuyorsunuz. Durarak, sindirerek okuyorsunuz. Kadınların kafalarının erkeklere göre neden daha fazla karışık olduğunu düşünmeden edemiyorsunuz. Bir kadın okur olarak kendinizi sorguluyorsunuz. İçinde yaşadığınız toplumu, toplumun kız, kadın, evli, bekar kadınlardan beklentilerini. Baba, eş, erkek arkadaşların kadınlardan istekleri üzerine, kenara çekilen, en çokta içine kapanan kadınların kafa sesini kaleme almış Ece Temelkuran..
4 beğen · 0 yorum

Fatma

@sosyologclara

Şiir deneme tarzı arasında kalmış "kafası karışık bir kitap"
Bir kadının ağzından yazılmış, fidel diye bir adam var, babası var kitapta. Bunları birbirine benzetiyor, galiba her erkek birbirine benzer. Annesinin kırgınlıkları var, kendisi de kırılmış biraz, galiba her kadın da birbirine benzer.
Hiç bir cümle bittikten sonra büyük harfle başlamadı, bu kadar istikrarlı olunurdu. belki farklı bir anlamı vardır bunun ama bana kalırsa gerçek hayatta da bazen nokta koysak da bir şeylere büyük harflerle başlayamıyoruz ki bu da önceden bitirdigimiz hikayenin gerçekten hikaye olduğunu gösterir.
2 beğen · 0 yorum

Işıl Boz

@isilboz

Yazarın kafası karışık...
Çok da sevemedim belki beklentim yüksek olduğundan.Yazarın 'İkinci Yarısı' kitabını okuyup çok beğenmiştim.Ordaki deneme şeklinde yazıları güzeldi.Bu kitap ise bölük börçük, yazarın karalama defteri gibi olmuş.Adı gibi karışık bir kitap.Altını çizdiğim cümleler var tabii,bu anlamıyla bakıldığında tamamen zaman kaybı denemez.Ama okunacak çok daha güzel kitaplar var.
2 beğen · 0 yorum

Misafir

@misafir000

Yine Ece Temelkuran....:)
Her kadının bu kitabı okuması gerekiyor. Hem gülüp hem de derin derin düşündüren, 'gerçekten de böyle' diye şaşırdığımız satırlar...

Kadınların erkek hegamonyasındaki durumu; salonda 'nasılsın' diyen kadınların mutfaga gecınce gerçeği öğrenmek için 'nasılsın' diye sorması...

Hepsi gerçek, okunmalı...
1 beğen · 0 yorum

zerre-i miskal

@zerreimiskal

Tüm kadınlar 'kendini' bu kitapta okur. Feministlik taslayan bir kitap değil, tam tersi gerçekliğiyle kadınları yüzleştiriyor Ece Temelkuran. Kendisiyle yaptığım söyleşide de bizi böyle güzel anlattığı için teşekkür etmiştim, sonrasında da tiyatro sahnelerinde yer almıştı bu kitap..
Tavsiyemdir..
4 beğen · 3 yorum
Nil (@nill)
nasıl yani "kendisiyle yaptığım söyleşi"? o_o
01.12.16 beğen cevap
zerre-i miskal (@zerreimiskal)
Evet Ece Temelkuran'la tanıştım konuştum bu sene başındaydı sanırım. Çok doğal içten biri hayranlığım arttı..
01.12.16 beğen cevap
Nil (@nill)
Ne kadar güzelmiş :) Umarım bir gün benim de şansım olur. Bu kitabını ben de okuyacağım :)
01.12.16 beğen cevap

Bütün Kadınların Kafası Karışıktır - S41

...evet sayın dinleyenler, idam cezasını evrensel değerler bakımından ele almadan önce, hukuk rejimimiz içindeki çelişik konumundan söz etmek gerekiyor.
Baran Yusuf tarafından eklenmiştir.

Baran Yusuf

@baranyusuf

hiçbir şey beklemediğini söyleyenler en çok bekleyenlerdir aslında. (S.71)
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
19 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

birden bedenlerimiz büyüdü . en başından yorgun ve küsmüştük. biz, küsmüştük . ne garip , oysa bir çoğumuzun adı, çağrı , umut , barış , devrim, savaş veya özgür'dü . adlarımızın anlamlarını ezberleyip sonra da unutmaya çalışarak , bedenlerimizi büyüttük . biz ne savaşabildik , ne de barışabildik dünyayla, ne özgürdük ne de umudumuz vardı. işte bu yüzden böyle öyküler yazdık, kırık ve bağlantısız. (S.79)
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
14 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

ben ve benim gibiler, dünyada hiçbir şeyi değiştiremeyeceğimizi düşünerek büyüdük.biz mektuplar yazdık hep. bir de uçlarını içimize döndürdüğümüz şiirler. şiirleri bedenlerimize saplamaya çalıştık. oysa onlar, çoktan peltekleşmişti. uçları yoktu. (S.79)
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğen · 0 yorum

Baran Yusuf

@baranyusuf

(şiirden pek anlamıyor. süreya'yı seviyor , ama anlamıyor bence . o güzel, yumuşak şiirlerin ne tür bir acı yüzünden yazıldığını anlamıyor. o sağlam çünkü . yaralanmamış) (S.67)
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum

Dünyalı

@dunyaliperizan

Anlasana, biz yokuz aslında. Yani ellerimiz hiçbir zaman temiz olmadı. Yok yere topuklu ayakkabılar giymeyi öğrendik, kitaplar okuduk ve dolma sarma dersine çalıştık. Psikoloji ve sosyoloji okuduk ve bol bol sustuk. (S. 36-37)
Bütün Kadınların Kafası Karışıktır
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
315
KİTAP
En Sürükleyici Kitaplar
Yemek yemek, uyumak gibi doğal ihtiyaçlarını unutmana sebep olacak en sürükleyici kitaplar bu listede! Sen de en sürükleyici ...
231
KİTAP
En İyi Kadın Yazarların Mutlaka Okunması Gereken Kitapları
Hem Türk edebiyatının hem de Dünya edebiyatının en önemli kadın yazarları tarafından kaleme alınmış mutlaka okunması gereken ...
48
KİTAP
Kitaplığınızda Mutlaka Bulunması Gereken Kitaplar
Herkesin kitaplığında bulunması ve çevresindeki herkese okutması gerektiğini düşündüğümüz kitapları bu listede paylaşıyoruz. ...
14
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Ece Temelkuran Kitapları
Ünlü yazar ve gazeteci Ece Temelkuran'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları listelenmektedir. ...
7.9/10
37 oy
Sence kaç puan almalı?
0