ara

Berrin

Berrin Konusu, Özeti ve Türleri

Berrin
Yazar:
Yayınevi: Kanes Yayınları
ISBN: 9786054478231
Sayfa: 192 sayfa
Kapak önü yazısı: Damarlarında intikam beslerken, Yüreğindeki aşka yenilmez insan...

Arka Kapak:
Her fırsatta geçmişinden bir parça ile yüzleşmeye mecbur edilişine inat, yarına kapı aralamayı düşledi Berrin. Olmadı. Sonunda bilinçüstüne kayıtsız kalıp, bilinçaltında bir türlü çürütemediği geçmişi ile cezalandırdı kendisini.

Kitabın başında psikoloji eğitimi gören üniversiteli bir genç kız, sonra soğukkanlı bir katil, ardından ruh sağlığını yitirmiş ve dünya ile iletişimini kesmiş bir kadına dönüşüm.

Berrin’in geçirdiği evrimi itina ile sergileyen yazar, hiçbir mesaj kaygısı taşımıyor. Her şeyi kendi dokusunda irdelememiz gerektiği manasına gelen, unutulmaz doneler iliştiriyor zihinlere. Bir erkeğin kaleminden, bir kadın yaşamının damıtıldığı kitap… Bilinen paradokslarla, bilinmeyen denklemleri izaha cesaret ediyor.

“Bir kadının her şartta yaşama tutunma çabası, iç dünyasındaki çalkantılar, beni çok etkiledi. Bir süre bu etkiden kurtulamadım. Derinliği olan bir kitap, kutlarım.”
-Türkân ŞORAY-

“İnsanı düşündüren, zekice kaleme alınmış sürükleyici bir roman. Çocukluğumuzun ve bilinçaltımızın bir insanın hayatını ne kadar etkileyip, değiştirebileceğini anlatıyor. Soluksuz okudum.”
-Senay ÜLKÜ- (“Zerda” adlı dizinin öykü yazarı)

"Aşkın olağanüstü gücünü tasvir eden roman bu. Sürükleyici, duygusal, düşündürücü. Okuyup kendiniz karar vereceksiniz; aşkla mı yoksa aşksız mı hayatta yol alabilmek daha kolay diye..."
-Cosmopolitan Dergisi-

"Bugüne kadar yanlış anlaşılan ve yanlış aktarılan, 'erkek düşmanlığı' olarak algılanan 'feminizm' konusuna gerçekçi bir yaklaşım ve hikayeyle doğru tanım getirmiş bir roman. Romanın hikayesi sizi kısa sürede içine alacak ve keyifle okuyacaksınız."
-InCity Dergisi-
Bu kitap için henüz resim eklenmedi.

Berrin - s41

Onunla sevişme düşüncesi bile kalbimin hızlı atmasına, damarlarımdaki kanın yanaklarıma toplanmasına neden olmuştu. Gerçekten yaşadığımda neler yapabileceğimi kestiremedim. Her şeyin yolunda gideceğini düşünerek sakinleşmeye çalıştım.

...
Gizo34 tarafından eklenmiştir.
Bu kitap henüz hiçbir kitap listesine eklenmedi.

Esas Adam

@esasadam

Berrin...
Her okuyanın haddinden fazla mültefit yorumları sayesinde mütemadiyen sitayişe mazhar olan bu roman(özellikle de Türkan Şoray'ın referansıyla) merakımı ve dikkatimi celbetmişti; akabinde sevgili @haribu'nun katkılarıyla okumaya başlayıp, sarsıcı bir hızla ve çarçabuk bitirmek suretiyle istek üzerine ivedilikle inceleme eklemeyi kendime görev addettiğim bir kitap oldu; “Berrin”...
“Damarlarında intikam beslerken, yüreğindeki aşka yenilmez insan...”
İntikam duygusunun aşktan daha güçlü olduğunu beyan eden ve Berrin'i tek cümleyle özetleyen bu ifadenin ışığında “Berrin”in geçirdiği evrim itina ile sergileniyor; “Her fırsatta geçmişinden bir parça ile yüzleşmeye mecbur edilişine inat, hep yarına kapı aralamayı düşledi Berrin... Olmayınca da, bilinçüstüne kayıtsız kalıp, bilinçaltında bir türlü çürütemediği geçmişi ile cezalandırdı kendisini...”
Hiçbir mesaj kaygısı taşımayan yazar, oldukça sade ve akıcı bir dil kullandığı bu romanında her şeyin kendi dokusunda irdelenmesi gerektiği manasına gelen, unutulmaz doneler yerleştiriyor zihinlere...
Yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazılan bu kitabın finali de olasılıklar çerçevesinde kurgulanmış...
Berrin; toplum normlarına uymayan bir feministtir, kadının özgürlüğünü kısıtlayan dayatmalara karşı direnen ve bu uğurda verdiği mücadelede topyekun her şeyi olmasa bile makus talihini değiştirebileceğine inanan iflah olmaz bir idealist; lakin finalde de görüleceği üzere tüm bunların ötesinde kaderin ağlarını üzerine ördüğü bir kurbandır, dış dünyadan izole edilmiş bir hayatın içine hapsolmuş bir kişilik...
Gördüğü ilgiye ve yazarın beyanına bakılırsa bu romanın devamı gelecek gibi görünüyor; zira kitabın son cümlesinin bir soruyla sonlandırılmış olması ve cevabının da okuyucunun takdirine bırakılması sadece merak uyandırmakla kalmayıp, bunun devamı niteliğinde yazılacak bir sonraki romana dair beklentileri de artırıyor...
Her ne kadar bu romanın hacmi küçük kalmış ve buna mukabil bir takım eleştirilere maruz kalan eksik yanları olsa da, bir sonraki kitabında yazarın bunu telafi edeceğini düşünüyorum...
Berrin
kitaba puan vermedi
25 beğen · 2 yorum
(@)
sayın Esas Adam,son zamanlarda okumayı çok istediğim kitaplar arasındadır Berrin,yapılan her inceleme de bu istediğimi artırıyor; şu an olduğu gibi...kitabı benden önce okuduğunuz için sitem mi etmeli yoksa bu çabanızı takdir mi etmeli bilemedim ama yorumunuzla Berrin'e olan merakım iyice artmış durumda .Hayal kırklığı olmamasına da ayrıca çok sevindim :)
okuyup yorumladığınız için teşekkürler :)
28.01.16 beğen cevap
Esas Adam (@esasadam)
Rica ederim, sevgili haribu... Umarım, bu romanı okuduktan sonra sen de beğenirsin. Bu arada incelemeni merakla bekliyor olacağım... ;)
28.01.16 beğen cevap

Bennu Akay

@mebruresuskun

Ercan Akarsu'nun Berrin İsimli Kitabı Vatan Gazetesi'nde!
Ercan Akarsu'nun "Berrin" isimli romanını Vatan Gazetesi/Pazar eki yazarlarından Tülay Gürler Kurtuluş köşesinde değerlendirdi.

Kadınlığa farklı bir bakış

Ercan Akarsu romanı ‘Berrin’i, kendi deyimiyle yaşanmış bir olaydan esinlenerek, kişi ve kurum adlarını değiştirerek, romanın finalini de olasılıklar çerçevesinde kurgulayarak tamamlamış. Hayatı gözlemlemek, takip etmek ve kendi zihninde yarattığı bir sona ulaştırmak, insanı yazar yapan taraf… Ercan Akarsu da o çok bildiğimizi sandığımız, üzerinde düşündükçe hep yeni taraflarını keşfettiğimiz aşkı alıp oldukça renkli duygusal, sürükleyici ve aynı zamanda düşündürücü bir biçimde işlemiş… Ne kadar söz edilse bir o kadar söz daha çıkar aşk için…

“Bana göre de uygundular; çünkü birisi erkek, diğeri dişiydi. Prizler, vidalar kadar uygundular. Birbirleriyle iletişimde oldukları için var olan elektriğin geçirgenliğini sağlayan edevatlar kadar uyumluydular…“

Birbirine uygun iki insanı anlatmak için seçilmiş tasvir cümlelerine bakınca aşkın, birbirine aşık iki insanın nasıl farklı farklı anlatılabileceğini daha iyi görebiliyor insan. Bunun için önce edebiyata aşık olmak gerekiyor. Anlatılacak olanı, herkesten farklı anlatabilme becerisi, bazılarını yazar yapıyor. Ercan Akarsu, kadın gerçeğini oldukça başarılı anlatan yazarlardan biri… Onun hayata bakış açısını, hayat karşısındaki yenilgilerini, coşkularını, direnişlerini ve zaferlerini başkalarına benzemeyen bir üslupla anlatmayı başarıyor. Berrin, hem çok tanıdık hem de çok farklı….
Berrin
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum

@

Berrin...
Berrin,okuyan insanda -özellikle de kadınsanız- cinayet işleme hissi uyandıran bir kitap.

Yazarın ,yaşanmış bir olaydan esinlendiği söyleniyor,doğrudur.Çünkü bu kitap,aslında çok fazla yaşanan ama dillendirilemeyen bir olayı anlatıyor.
Berrin üniversitede psikoloji okumuş ve hala aynı üniversite araştırma görevlisi.Üniversitedeki hocasıyla bir ilişkisi var.Olmazsa olmazlardan biri tabii ki çok güzel bir kız,peşinde yıllardır onu unutamayan bir "eski" var.
Kısacık,şöyle bir cumartesi dinlenirken okuyup bitirebileceğiniz,dili akıcı ,olayların birbiriyle bağının kopmadığı sürükleyici bir kitap.

Bu kadar sevmek doğru mu diye sorduruyor insana Fatih ya da Berrin'in diğerlerinden farkı neydi diye düşündürüyor Evren ...

Kitapla ilgili bazı yorumların fazla abartılı olduğunu düşünüyorum.Söylenildiği kadar vurucu ,inanılmaz bir konusu,sonu yok ya da ben benzer konulu kitaplar okuduğum için söylendiği kadar etkilenmedim.Ama ele aldığı konu bakımından genelde gizlenen şeylerin açığa çıkarılması övgüyü hak edebilir.İlla okuyun diyemem ama denk gelirseniz es geçmeyin.

Bir yıllık hasret ve meraklı bekleyiş sonunda , bu kitabı okumamdaki katkılarından dolayı sayın Esas Adam'a (@esasadam) çok teşekkür ederim :)

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; ben Berrin'in yerinde olsaydım,daha fazlasını yapardım..
Berrin
kitaba puan vermedi
6 beğen · 0 yorum

Sema Mavzer

@sema-mavzer

Akıllara Zarar Bir Final Bölümü
Kuzenim karnesini güzel getirdiği için ona yarı tatilde okuması için bir kitap alacağıma söz vermiştim. Onun için kitap bakınırken ben de Berrin'le tanıştım. Yazarı daha önce okumamıştım ki daha birçok kitabı varmış. Ben bilmiyormuşum meğer... Birkaç arkadaşım vardı kitap delileri, okumaya başlamadan önce onlara sordum nasıl bir kitap olduğunu GECE BAŞLAMA deyince bende film koptu resmen. İlk 3 sayfayı nasıl okudum hiç hatırlamıyorum, böyle bir giriş bölümü okumak harikaydı ki kitapların giriş kısımları beni içine çekerse okumaya devam ederim. Kitap çok fazla kalın olmadığından hemen bitiriverdim. Akıllara zarar bir final bölümü vardı ki sormayın. Bildiğiniz nefesim kesildi. Kafamda çok soru var. Bu sayfada kimlerle arkadaş olurum bilmiyorum ama siz de okuyun da birlikte tartışalım :) Şimdiden keyifli okumalar.
Berrin
kitaba 5 verdi
3 beğen · 0 yorum

Mehtap Uysal

@mehtap-uysal

Giriş + Gelişme + Final harika!
Kitabı geçen akşam arkadaşım bitirdi ve elime tutuşturdu al bunu mutlaka oku diye. Kitap hakkında ona ne sordumsa da yanıtını alamadım o ayrı tabii. Bana dediği tek şey kitabı bitir, bakalım benimle aynı tepkiyi verecekmisin oldu. Benden ondan daha büyük bir tepki vermişi öyle söylüyor. İşte dün gece bu kitabın tartışmasını yaptık dakikalarca. Bu kitap böyle biter mi? Berrin'i sonra neler bekliyor? Peki ya Evren? Hele ki o finaldeki soru mesela... Ben de sormak istiyorum CAN KİM? :)
İşin aslı pek yerli yazar okumuyordum bestseller okumaktan ama iyikide okumuş bu romanı yoksa resmen böylesine değerli bir eseri kaçırmış olacakmışım. Önce arkadaşıma sonrada yayınevine teşekkürler. Arkadaşım ve ben bu kitabı öneriyoruz.
Berrin
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Hülya Şenkapan

@hulya-senkapan

Bu yüzümü sevmiyordum. Öteki yüzüm de yoktu.
Berrin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum

Sema Mavzer

@sema-mavzer

İşte bu yüzümü sevmiyordum. Öteki yüzüm de yoktu.
Berrin
kitaba 5 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum

Burçak Akıncı

@burcak-akinci

"Her cümlenin altında yaşanmışlık
üstünde kırgınlık parçaları vardı."
Berrin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum

Sefa Özgömeç

@sefa-ozgomec

"Bugün ölüm, yaşamak kadar tatlı olacak!"
Berrin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum

Seçil'in Günlüğü

@secilin-gunlugu

"Bir tutam beyaz aradılar palette. Bulut yapmaktı hayalleri..."
Berrin
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum

Benzer Kitaplar

8.8/10
36 oy
Sence kaç puan almalı?
0