ara

Gençlik Rehberi

Gençlik Rehberi Konusu ve Özeti

Gençlik Rehberi
Yayınevi: Sözler Neşriyat
ISBN: 9789754322958
Sayfa: 265 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Sizdeki gençlik kat'iyyen gidecek. Eğer siz daire-i meşruada kalmazsanız, o gençlik zayi olup başınıza hem dünyada, hem kabirde, hem ahirette kendi lezzetinden çok ziyade belalar ve elemler getirecek.Eğer terbiye-i İslamiye ile o gençlik nımetine karşı bir şükür olarak, iffet ve namusluluk ve taatte sarfetseniz, o gençlik manen baki kalacak ve ebedi bir gençlik kazanmasına sebeb olacak.

Gençlik Rehberi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle

Mâverâ

@mavera

'' Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve ferâizle zinetlendiriniz. Ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz. ''
Gençlik Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğen · 0 yorum

Mâverâ

@mavera

'' Risale-i Nur ''
'' Risale-i Nur ''
- Gençlik Rehberi -

'' Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve ferâizle zinetlendiriniz. Ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz. ''

** feraiz : (Farize. C.) Allah'ın farz kıldığı ibadetler, yapılması mecburi olan din emirleri. (Osmanlıca'da yazılışı: ferâiz)

- Hastalar Risalesi - Altıncı Deva (Hâşiye)

Ey dünya zevkini düşünüp hastalıktan ıztırab çeken kardeşim!
* Bu dünya eğer dâimî olsaydı,
* Ve yolumuzda ölüm olmasaydı,
* Ve firak ve zevâlin rüzgârları esmeseydi,
* Ve musibetli, fırtınalı istikbalde mânevî kış mevsimleri olmasaydı, ben de seninle beraber senin haline acıyacaktım.

Fakat madem dünya bir gün bize '' Haydi, dışarı!'' diyecek, feryâdımızdan kulağını kapayacak; o bizi dışarı kovmadan, biz bu hastalıklar ikâzatıyla şimdiden onun aşkından vazgeçmeliyiz. O bizi terk etmeden, kalben onu terke çalışmalıyız.

** firak : Ayrılış, ayrılık.
** zeval : Yok olma, yok edilme.
** ıztırab : Acı, elem, sıkıntı, vesvese, azab.

____________________

@vareste @reyhankurt
EK 1
@vareste Ben not alarak ve bilmediğim kelimeleri araştırarak okumaya çalışıyorum canım. Gençlik Rehberinden sonra diğerlerine geçmeyi ve hepsini okumayı istiyorum inşallah nasip olur.. :) 10.10.17
Gençlik Rehberi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
29 beğeni · 13 yorum
Feyzanur (@vareste)
Ne de güzel oldu, bir zincir gibi, kendimi öyle olmasa da bu olayı başlatan gibi görüyorum ve çok sevindim. İnşallah güzelce okuyup anlarsın ve anlarım. @reyhankurt da dahil olmalı. Senin baskısı daha güzelmiş. Benim elimde tek cep kitap olanı vardı, diğerleri yok ne yazık ki. Birlikte okumak ayrı bir keyif verici. Teşekkürler @mavera , daim olsun bu birlikte okuma halleri, seviliyorsun.
10.10.17 beğen 6 cevap
Feyzanur (@vareste)
İkinci ek kısmını daha yeni gördüm, ben direkt araştırıyorum, not almak için pek ugrasmadim, tamam hatta hiç ugrasmadim, çünkü en yorgun hallerimde ancak kitap okuyabiliyorum. Yazı ile uğraşmak zor geldi. Kelimeler hakikaten zorlayıcı, layıkıyla ile anlamak önemli olan. İnşallah hallederiz. :)
10.10.17 beğen 5 cevap
Sound~of~Silence (@soundofsilence)
Siz okudukça , o size açılacaktır emin olun.. :)
10.10.17 beğen 3 cevap