ara

Şibumi

- Shibumi

Şibumi Konusu ve Özeti

Şibumi
Yayınevi: E Yayınları
ISBN: 9789753900799
Sayfa: 445 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Sinema perdesinin üzerinde sayılar sırasıyla yanıp sönüyordu. 9,8,7,6,5,4,3... Derken perde karardı ve özel izleme odasının duvarlarına aralıklarla yerleştirilmiş ışıklar bir bir yandı.Göstericiyi işleten adamın ince, metalik sesi odalar arası konuşmacılardan yükseldi. Salondaki tek seyirci T. Darryl Starr, önündeki panelde bulunan bağlantı düğmesine basıp konuştu.
Şibumi kitabı Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Burcu Ekici

@masuminciler

Kaliteli bulduğum, kendi içinde bir felsefesi olan bir kitap. İlk 50 sayfada biraz sıkılabilirsiniz, karakterlerin bolluğu sebebiyle herşeyi kavramak biraz sürüyor ama hep bir heyecan olduğu da kesin. Bu kitabı okunacaklar listenize muhakkak eklemelisiniz.

Nicholai isimli başkarakteri hayatın/insanların nasıl bir noktaya getirdiğini okuyoruz. Annesi Rus'tur ve Çin'e göçmüştür. Nickolai Alexandrovitch Hel, fiziksel güzelliğe sahip (erkek güzeli), Alman olan babasını hiç tanımamış bir çocuktur. Anne genlerinden gelen kimsede bulunmayan cam yeşili gözleriyle kendini hep belli etmiştir. Yaşını göstermeyen Nicholai evde özel olarak eğitilmiştir. Dadılarının dilleri olan Fransızca, Almanca, İngilizce, Çince ve Rusça'yı öğrenmiştir. Bu kadar dili bilmesi yaşadığı ülke karıştığında hayata tutunmasına ve daha sonraları başını derde sokmasına yol açacaktır.

Kitapta karakterler o kadar güzel anlatılmış ki dolu dolu bir kitap okuduğunuzu anlıyorsunuz. Söylemeden geçemeyeceğim Go oyunu ile kitabı bütünleştirmeleri çok hoşuma gitti. Fazla bahsetmeden yazıyı sonlandıracağım çünkü karakterleri tek tek yazmaya kalksam altından kalkamam. Son olarak sakin bir zamanda dikkatinizi vererek okumanızı öneririm. Konuyu kavrayana kadar sıkılmanız çok normal ama bir noktadan sonra elinizden bırakamayacaksınız. Ne olursa olsun özgün ve kalıpların dışında bir kitap okumuş olacaksınız :)

http://masumkedi87.blogspot.com.tr/2014/01/okudum-5-sibumitrevanianrodney-william.html
Şibumi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Veli

@coruh

Biri bana "Şibumi güzel mi?" diye sorsa "Evet." derim.
Başka biri "Şibumi'yi önerir misin?" dese yine "Evet." derim.
Ama biri çıkıp "Şibumi'yi beğendin mi?" dese o zaman cevabım "Hayır." olur. "Hayır beğenmedim, çünkü kitabın dünyasına giremedim. Hayır, beğenmedim çünkü kitap beni içine alamadı. Hayır beğenmedim çünkü bazı kitapları okurken kitap bitmesin diye dua edersiniz. Şibumi'yi okurken bitsin diye dua ettim. Hayır beğenmedim çünkü kitapta anlatılanlardan çok yazarın gerçekleri, kendini gizlemesi, gerçek adının çok sonra öğrenilmesi gibi ayrıntılar beni daha çok enterese etti."
Ve tüm bunların sonunda hala "Kitap güzel mi?" "Evet." "Önerir misin?" "Evet." "Okunmalı mı?" "Evet." "Beğendin mi?" "Hayır."
Şibumi
kitaba 6 verdi
4 beğen · 0 yorum

ömer önder

@omer44

Trevanian'ın en gizemli, en ilgi çekici karakteri ve tüm kitapları arasında başyapıt seviyesine yerleşmiş kitabı Şibumi bence, artık klasikler arasına girmiş mutlaka okunması gereken en önemli yapıtı. Bir heykeltraş edasıyla kurguladığı hikayesi daha en başta sizi içine aldığı andan itibaren şelalenin çekim kuvvetine kapılmış gibi sonuna kadar sürükleyip sizi yüksekten aşağıya bırakıyor. Kalınlığına rağmen bir solukta bitirmeye çalışacağınız roman heyecan ve duygusal gelgitleri ile okuyucuyu derinden sarsmayı başarıyor. Hıncal Uluç'un tavsiyesine müteşekkir olduğum bu romanın umarım filmi çekilmez ve büyüsü bozulmaz. Hayallerimizin genişliğindeki kurgu başkalarının hayalleri ile sınırlandırılmaz.
Şibumi
kitaba 10 verdi
2 beğen · 1 yorum
Bincol (@bincol)
"Hayallerimizin genişliğindeki kurgu başkalarının hayalleri ile sınırlandırılmaz."
Bence de...
03.04.16 beğen cevap

aysegül güler

@aysegul-guler

muhteşem bir kitap ve muhteşem bir kurgu ve muhteşem bir kahraman nicholai hel... Sanki bu kitabı sipariş üzerine yazdırmışım gibi tam bana göre:) biraz aksiyon, biraz tarih,biraz aşk ve en önemlisi biraz felsefe... akıl oyunları,mistisizm ve trevanıan; kitabın sonunda bir teşekkür bölümü yoksa bu kadar seyi nerden biliyor dedirten şeyler. çoğu kişi mağara kısmında sıkıldığını söylediği için önyargılı davrandım oraya ama hiç sıkmadı ve kitabın kurgusundaki mihenk taşı olduğu için daha cok sevdim. kitap bittikten sonra bile bir süre yanımda taşıyıp bazı bölümlerini tekrar okudum ve etkisinden cıkmam uzun oldu.. kitabın tek kötü yanı; bana profesyonel bir katili cok sevdirmiş olması:)
Şibumi
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum

Funda Aydeniz Güler

@fundaaydenizguler

İnanılmaz ölçüde karışık ve özgün bir roman kahramanı Nicholai Hel. Yarı Rus, yarı Alman asıllı koyu bir Amerikan düşmanı. Şanghay'da doğmuş, bir Japon generali tarafından büyütülmüş; bir Japon bilgesinden de 'Go' oyunu öğrenmiş. Bask dili dahil yedi dili ana dili gibi konuşuyor. Plastik kartla ya da kurşun kalemle bir insanı rahatlıkla öldürebilecek ustalıkları da edinmiş. Üstün düzeydeki 'yakın algılama' yeteneği yüzünden fotoğrafı bile çekilemeyen bu profesyonel terörist avcısı, terörcü, korkusuz mağaracı, yenilmez savaşçı ve gerçek feylesof, günün birinde emekli olarak yaşadığı şatosundan çıkıyor; amansız ve acımasız bir dövüşe katılmak üzere...
Şibumi
kitaba 8 verdi
0 beğen · 0 yorum

Şibumi - S41

Yalnızca kısa bir süre için,çok kısa bir süre içintedirğinlik geçirdi ana şirket.o da.bir grup saf ve genç senatörün bir meclis araştırması istemesi olayında çıktı. ...
güneş tarafından eklenmiştir.

Uzel

@uzel

Korkaklar her zaman için cesur insanlardan daha tehlikeli olurlardı.
Bir kere sayıları daha fazlaydı.
Sonra, arkadan vururlardı.
Vurdukları zaman da kötü vururlardı.
Çünkü sağ kalırsanız öç alacağınızdan korkarlardı.
Şibumi
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum

Emine Aydın

@emossaydin

"Irk demek hiçbir şey demek değildir. Kültür ise her şeydir."
Şibumi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum

Mihrimah Özlem K

@mihrimahozlemk

“Zaman zaman babama acıdığımı hissederdim.
Ona kendisini çok sevdiğimi söylemediğim için.
Ama aslında kendime acıyordum.
Benim söylemeye duyduğum ihtiyaç, onun işitmeye olan ihtiyacından fazlaydı.”
Şibumi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

Benim söylemeye duyduğum ihtiyaç, onun işitmeye olan ihtiyacından fazlaydı...
Şibumi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum

Dilara Artar

@dilara-artar

Kalabalığın çıkardığı gürültü mantıksızdır ama kulakları sağır edecek kadar güçlüdür. Beyinleri yoksa da; binlerce kolları vardır. Bunları seni yakalamak, çekmek, aşağıya indirmek ve batırmak için kullanırlar.
Şibumi
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
428
KİTAP
Hiç Unutamayacağım Dediğimiz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğümüz, hayatımızda derin izler bırakan unutamayacağımız kitapları paylaşıyoruz....
738
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1138
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
205
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
545
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...

Psykhe

@psykhe

"Kendini asla geleceği düşünmemeye alıştırırken, bir yandan da bir geleceğin varlığına inanmayı istiyordu. Çünkü yokluğuna inanırsa yıkıcı bir umutsuzluk içine sürüklenecekti. "
EK 1
Şibumi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum