ara
Ecem Yıldız
432 70

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin


Dünya üzerinde insanlar her zaman 'birileri'nin belirlediği kalın çizgilerle ayrıldılar birbirlerinden. Din, dil, ten rengi, cinsiyet dendi bu çizgilere. Sonra bu çizgileri soyut olarak çizdiler dünya üzerine. Buna da ülke dediler ve insanları o çizgilerin arkasına kilitlediler. Geçmeyeceksin bu çizgiyi dediler. Sanki öteki tarafta 'öcü' var gibi. Sonra bu da yetmedi, ülkenin içinde de çizgilere ayrıldı insanlar: Alevi-Sünni, Türk-Kürt, Ermeni-Rum, Katolik-Ortodoks vs. Kardeşi kardeşe kırdırdılar, insanlar öldü. Ve öldüklerinde artık İngiliz, Türk, Rus değillerdi. İNSANLARDI.
5 beğeni · 3 yorum · Diyorum ki ·
Martin Heidegger (@martin-heidegger)
Domastr diye bir abimiz var. Ben şimdiye kadar hiçbir insanın elini sıkmadım diyor. Elini sıktıklarım ya Ingiliz ya Fransız ya Etiyopyaliydi diyor. Şimdi tabi Mendel yasalarını filan size zamanında çok güzel yutturduklari için Türk deyince korkuyorsunuz haliyle. italyanlarin "mamma li turchi" anne turkler geliyir diye vaveyla etmeleri gibi hem de. Aklınıza dna geliyor vs şimdi de sizi bu belaya griftar edenler aynı numaraları farklı şekilde çekiyorlar. Böyle fasid bir dairede kör dövüşü yapıyorsunuz. Internette çok dolaşan bosnakca bir ilmihal var. Orda ne zamandan beri Türksün sorusuna Adem balçıkla ruh arasında olduğundan beri Bezm i elestten beri diye cevap veriyor. - 10.03.17

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin

TANRININ KANITLANABİLİRLİĞİ MÜNAZARASI
UYARI: Biraz uzun bir paylaşım olacak, sabırla okuyanlara saygılar. :)
Sevgili Neokur sakinleri,
Öncelikle bir önceki 'Tanrının Kanıtlanabilirliği' adlı paylaşımıma yaptığınız yorumlar, benimle paylaştığınız fikir ve bilgiler için hepinize çok teşekkür ediyorum.
Yorumlar zaman zaman tanrının varlığı/yokluğu meselesi üzerine kaymış bulunsa da, temel anlamda çok mantıklı öneriler ve bilgiler vermişsiniz.
Ama ne yazık ki tüm bu fikirleriniz bana münazara olup bittikten sonra ulaştı. :)
Öncelikle ben size kendi takımım adına münazarada 'tanrının kanıtlanabilirliğini kanıtlamak' amacıyla yaptığım konuşmayı aktarayım:
'Burada sizlere tanrıyı tek bir alan üzerinden kanıtlamak elbette bizim için çok kolay olacaktır. Örneğin size din ve inanç sistemi üzerinden tanrının varlığını kanıtlamak için birçok şey anlatabiliriz. Ama bu anlattıklarımızın sizi tatmin edeceğini sanmam. Bu yüzden bugün size tanrıyı 4 ana alanda kanıtlamayı hedefliyoruz. Bu alanlar BİLİM, DOĞA, VARLIK ve DİN alanıdır.
Tanrıyı yok kabul eden ya da varlığının kanıtlanamayacağını iddia eden insanların en çok sığındığı gölge BİLİM'dir. Ama Kurt Gödel'in 'Tanrının Varlığının İspatı Denklemi'ne, Bing Bang Teorisi ve bunun sonucunda oluşan 'Higgs Bozonu' kavramına ya da en basit bağlamda bir enerjinin kendiliğinden var olamayacağı durumunda bakarsak bilimin birçok noktada tanrının varlığına parmak bastığını söyleyebiliriz.
Kurt Gödel'in denklemini ele alalım:
Kurt Gödel, bir matematikçi. Bundan da ziyade bir mantıkçı. Matematikteki mantık konusu bağlamında Gödel 1978 yılında 'daha üstün bir gücün' varlığını ispatlayan bir denklem hazırladı. Fakat o günün şartlarında bu denklemin doğruluğunu kontrol edebilecek bir teknoloji yoktu. Fakat bu yılın başlarında Almanya'daki Free Üniversitesinde görevli iki bilgisayar uzmanı Gödel'in oluşturduğu bu denklemi bilgisayar ortamında kontrol ettiklerinde denklemin hatasız olduğu görüldü. Gödelin kurduğu bu denklemin içeriğine baktığımızda evrende gerçekleşen olayları temel alarak üstün bir gücün varlığı sonucuna vardığını görüyoruz.
Bilim alanından bir başka kanıtta Big Bang Teorisi ve bunun sonucunda oluşan Higgs Bozonu olacaktır. Bildiğimiz gibi Bİg Bang hala teori adıyla anılıyor ama aslında kanıtlanmış bir gerçek. Big Bang sonucunda atomu oluşturan temel parçacıklar etrafa saçıldı. Atomdan ilk çıkan parçacıklar kütlesiz ve saf enerjiliydi. Fakat bilinen başka bir gerçeğe göre de evrende var olan her şeyin bir kütlesi vardır. Asıl soru ne oldu da büyük patlamadan saniyenin trilyonda biri kadar kısa bir zamanda parçacıklar kütle ve enerji kazandılar?
Fizikçiler bu soruya cevap olarak 'Higgs Bozonu' kavramını ortaya attılar. Bu kavramı oluşturan Peter Higgs’e göre evren bir çeşit enerjiden doğdu ve bu enerjiye fizikte “Higgs Alanı” dendi. Bu enerji, büyük patlama sonrası ortaya çıkan parçacıklarla etkileşime girdi ve bu etkileşim sonucu ‘‘Higgs Bozonu’’ diye anılan parçacıklar açığa çıktı. Söz konusu parçacıklar daha sonra maddeye kütle kazandırdı. Bu durumda da görmüş oluyoruz ki, evrenin oluşumunda fizik kurallarına göre hep bir geri basamağa ihtiyaç var. Hiçbir şeyin yoktan var edilmesinin mümkünlüğü yok. Bu da Gödel'İn değimiyle 'daha üstün bir varlık' bizim konumuzla 'tanrı'nın varlığını kanıtlıyor.
Bilim alanından çıkıp doğada gerçekleşen çeşitli durumlar üzerinden tanrının varlığının kanıtlanmasına geçersek burada da 'Altın Oran' kavramı çıkıyor karşımıza. Bilindiği üzere altın oran mükemmelliğin ölçüleri olarak kabul ediliyor. Altın orana sahip olan sanat eserleri daha kıymetli, altın orana uyan cisimler daha biçimli oluyor. Doğaya, evrene ya da nereye isterseniz oraya bakın, buralarda altın oranın hakimiyetini bulacaksınız. Peki, 1,618 gibi ardından yüzlerce basamağı silinmiş bir sayının bile doğa üzerindeki birçok maddede kendini birebir göstermesini hangi güç sağlayabilir? Ya da başka bir açıdan bakalım doğaya: Doğada her şey bir sirkülasyon içerisindedir. Var olmuş olan hiçbir şey tamamen kaybolmaz. Buradan da islam dini sınırları dışına çıkıp reenkarnasyonu temel alan dinlerin ispatı üzerine gidilebilir. Yani anlatmak istediğimiz: Allah, Buda, İnek, Thor, Kibele, Ateş, Zeus -ya da artık neye inanılıyor ise- bir tanrının varlığı ve bunun tabiata bakarak bile kanıtlanabileceğidir.
Din ve inanç yönünden tanrının varlığını kanıtlamak için oturup 15 dakika kendinizi ve varlığınızı sorgulamanız yeterlidir. Neden var olduğunuzu nereye varacağınızı düşünmeniz, içinizdeki 'güvenme' mecburiyetiyle birleştiğinde size bir yaratıcının, bir tanrının olduğunu söyleyecektir.
Ya da başka bir açıdan insanlığın var olduğu ilk günden beri hep anlamlandıramadığı olaylarda kendisinden daha üstün bir güce sığınması durumunu örnekleyebiliriz. Anatomik olarak, bulunan en eski insan fosilleri 200.000 yıl öncesine dayanmaktadır ve o insanlardan bu güne gelişen ve değişen dünyada kaybolmamış bir tanrı inancının varlığı, altının hiçbir şeyle doldurulamadığı olayların bulunması yine bir tanrı varlığını zorunlu kılar.
Şimdi bir de ruh kavramını, ruh kavramı üzerinden de tek yumurta ikizlerini ele alalım. Hayatları boyunca her şeyi birlikte yapan iki insan düşünün: Aynı anne ve babaya sahip, aynı çevrede yetişmiş, aynı şeylerden yemiş içmiş, aynı eğitimi görmüş ve hatta dış görünüşleri bile büyük ölçüde aynı olan iki insan. Bu insanların bile doğdukları andan itibaren düşünce ve kişiliklerinin farlı olmasında bir etmen vardır ki bu etmen çağımızda ruh olarak adlandırılır. Ve hangi alandan incelerseniz inceleyin ruh kavramının olduğunu inkar edemeyeceksiniz fakat kaynağını da bu evren üzerinde bulamayacaksınız. Yine bu kaynak araması da size bir tanrının varlığını kanıtlayacak.
Son olarak toparlamak gerekirse; aklınızın alabildiği, düşünebildiğiniz hangi açıdan bakarsanız bakın, doğru adımlar üzerinde yürüdüğünüzde -yani bilgileri çarpıtmadan ilerlediğinizde- dünya tanrının varlığı açısından kanıtlarla doludur.'
Benim münazara da 'tanrının varlığının kanıtlanabileceğini' kanıtlamak için söylediklerim bunlardı. :)
Eğer yorumlarınızı münazaradan önce görmüş olsaydım şunları da konuşmama eklemek isterdim:
@koraycem 'in 'Tanrısallık Anlayışı' olarak başlayan yorumunda bahsettiği deliller
@hasanyurekli5 'in yaptığı yorumdan yola çıkarak oluşturduğum 'İnsan, tanrının bu dünyadaki bir yansımasıdır' fikri

Ve tabii son olarak münazaranın sonucuna gelelim. Münazarayı 3 kişiden oluşan jüri değerlendirdi. Ve bizim ortaya koyduğumuz kanıtlara karşılık olarak karşı takımın bizim kanıtlarımızı çürütmeye yönelik tamamen din esaslı sözlerini daha uygun bularak kazananı karşı takım ilan ettiler.
Bu yüzden keşke @ozgursevinc 'in tavsiyesini daha önceden görebilseydim. O zaman kanıttan çok çürütme temelli giderdim. :)
Ama doğru söylemek gerekirse bizim takımdaki bir arkadaşın da konuya 'Allah'ın valığı/yokluğu gözüyle' bakması sonuçta etkili olmuş olabilir.
Son olarak yaptığım paylaşıma dayalı olarak paylaşımın altına çok mantıklı yorumlar yapan @elifduygu ya çok teşekkürler. :)
Hepinize bir kez daha gösterdiğiniz ilgi ve bu uzun yazıyı sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Şimdiden iyi haftasonları! :)

Not: Fotoğraftaki anlaşılmaz şey Kurt Gödel'in yazıda bahsedilen 'daha üstün bir gücün varlığını ispatlayan denklem'idir.
10 beğeni · 14 yorum · Başıma Gelenler ·
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Camii nerede.:)) - 10.03.17
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Sn.Ecem; öncelikle bu güzel konuyu bizlerle paylaştığınız için size çok teşekkür ederim. Her iki paylaşımınızı baştan-sona okudum ve ilk paylaşım oldukca düşündürdü ki hala düşünüyorum ! 'Tanrı'nın ispatı konusunda fikir beyan etmek için daha 100 fırın ekmek yemem gerekir ki işin kötüsü hamur işi yemiyorum.:) neyse umarım münazara sizin için faydalı geçmiştir ki galip gelip-gelmemek pek mühim değil önemli olan zihin dünyanızı eşsiz evrene ulaştırması.. - 10.03.17
CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Bu arada diğer paylaşımınıza yorum yazan okurlara da teşekkür ederim ki feyz alarak okuyup dediğimiz bağlamda bilgilendim ve sitede uzun süredir hasret kaldığım düzeyli fikirsel sonderecede faydalı olduğuna inandığım bir amaca yönelik düşünceler oluştu. - 10.03.17

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin

Merhaba Neokur sakinleri. Öncelikle soruma, sorunuma geçmeden önce başlık konusunda bir açıklama yapmalıyım.
'Tanrının Kanıtlanabilirliği' dediğimiz konu, tanrının varlığı ya da yokluğuyla ilgili değildir. Hele 'Allah'ın varlığı/yokluğu, kanıtlanabilirliği/kanıtlanamazlığı' olarak asla algılanmamalıdır. Farkındaysanız cümlelerimde 'tanrı' kelimesini bir tür adı olarak kullandım; özel bir ad olarak değil. Yani bu demek oluyor ki, birazdan size soracağım soruda vereceğiniz cevaba teist, ateist, deist ya da her ne düşünceye sahipseniz bundan kendinizi soyutlayarak; bilimsel ve felsefik düşünce sistemiyle yaklaşmalısınız.
Evet şimdi geleyim sorunuma/soruma: Şu dönemde felsefe dersinde din felsefesi görüyoruz. Ama bu din felsefesi sanılanın aksine herhangi bir din üzerinden tanrıyı sorgulayan bir öğretinin aksine akıl ve mantık yoluyla her birimizin kendi inancını sorgulaması yönünde ilerliyor.
Bunun ışığında bugün felsefe dersinde 'Tanrının Kanıtlanabilirliği' başlığında bir münazara gerçekleştireceğiz.
Ben bu münazara takımlarından 'tanrı kanıtlanabilir' fikrini savunan takımdayım.
İşte size sorduğum şeyse şu: Tanrının kanıtlanabilir olduğunu nasıl kanıtlayabilirim. Bunun hakkında sahip olduğunuz bilgileri benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.
NOT: Tekrar belirtiyorum: sizden duymak istediğim bilgiler şu an için yalnızca tanrının kanıtlanabileceğini destekler nitelikte. Aksini savunan düşünceri başka bir zaman başka bir başlıkta tartışmak üzere...
12 beğeni · 92 yorum · Arena'ya Sor ·
Bedrozan (@bedrozan)
Bana kalırsa hangi tanrıdan bahsediliğine göre değişebilir bu kanıtlama olayı.
Tanrı inekse ispat kolaydır. 
Ateş'se de öyle. 
Thor'sa pek mümkün değildir gibi.

Bahsedilen tanrı şayet Allah'sa (daha doğrusu ruhâni dinlerden birinin tanrısı ise) ispatı imkânsızdır.Her iki anlamda da.Yani varlığı kesin olarak ispatlanamayacağı gibi, yokluğu da ispatlanamaz. Normaldir çünkü tanrı kavramı muhteşem bir hayal gücünün ürünüdür. Kutsal kitapları yazanlar (Şayet yollayan kişinin bir tanrı olmadığını farzedersek), kitaplarda çelişkiler ve boşluklar bırakmıştır, ancak tanrı ile ilgili olan kısım ise kusursuzdur.
Diyecegim o ki, siz bilimsel olarak neyi ispatlarsanız ispatlayın, tanrı kavramı hep bir adım önde olacaktır. Bu nedenle varlığı da yokluğu da ispatlanamaz. Paralel evrenler ispatlansa tanrı paralel evrenden de öte bir varlık denilir yine ispatlanamaz, imkansızdır.

İnsanoğlu yaşadığı süre içerisinde tanrı kavramı hakkındaki gerçeği asla öğrenemez ve öğrenemeyecektir.Bana kalirsa aslında bu bir nevi kumardır, hayatımız sona erdiğinde tüm insanlar gerçeği öğrenecekler. - 08.03.17
Elif duygu petenkaya (@elifduygu)
Var olan her şeyin var olmasını sağlayan bir gücün olma zorunluluğu her şeyin ötesinde bir yaratıcının yani senin soruna bağlarsak, bir tanrının olmasını zorunlu kılar. Yani enerji kanunu olarak hiçbir şey yoktan var vardan yok edilemez, bu bağlamda var olan şeylerin kökeni olan bir mutlak gücün olması bilimsel açıdan da zorunluluk seviyesinde bir durum oluşturur bana kalırsa - 08.03.17
Şölen (@solen-b)
Tanrı'nın varlığını kanıtlayabilecek tek olgu ölüm olgusudur bence. Ölümü kanıtlayabilirsek (bir başka canlının ölümünden bahsetmiyorum) Tanrı'nın varlığını da kanıtlayabilirmişiz gibime geliyor. (Varsa şayet..) - 08.03.17

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin


Sabah güneş henüz gökyüzüne ulaşmamışken, soğuk bir kış sabahı.. Monta atkıya bereye bürünüp okula doğru yol almak. Eğer kulağımda son ses Ed Sheeran çalıyorsa, bu çok da sorun değil.
4 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu ·

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin

Öğrencilik Adlı Çalışma
Çünkü öğrencilik böyle bir şeydi.. Sizi Raşit'in Meryem ve Leyla'ya neler yapacağını okumaktan alıkoyarak momentum sorusu çözmeye zorlardı.
Çünkü öğrencilik göz kapaklarınızı 250 mL lik kahve fincanıyla açık tutabilmekti. Ve her şeye rağmen OLSUNDU.
6 beğeni · 0 yorum · Anın Fotosu ·

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin


Her ne yapıyorsanız bırakıp 10 dakikanızı ayırmanız gereken bir video.
Hatta her gün zamanınızın cüzi bir kısmını ayırmanız gereken bir Youtube kanalı.
Özellikle matematik, fizik gibi soyutsal varlıkların havada uçtuğu bilim dallarını gerçek hayatla bir anlam çerçevesinde birleştirmede zorlanıyorsanız -bknz:ben- kulaklarınızı açın ve Barış Özcan ne diyor dinleyin.
10 dakika geçtikten, video bittikten sonra -%90 olasıkıkla- büyük bir aydınlanma yaşayacak, hayatınızın birkaç kat anlamlandığını hatta belki de kendinizi yıllarca uğraşsanız veremeyeceğiniz önemli kararlar havuzunun içinde bulacaksınız.
Umarım izler, en az benim kadar bilgilenir ve beğenirsiniz. :)
5 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin


Şarkılar ikiye ayrılır, akustik şarkılar ve diğerleri..
Uzun bir aradan sonra kabuk bağlamış yaralarımı kanatmaya çalışmak gibi bu şarkıyı dinlemek. Ama ne diyor şarkı?
ÖLÜM GİBİ ACITIR SENİ YENİDEN, DOĞDUĞUNA..
5 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu ·

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin

VİŞNE SUYU AKIMI
Normalde hayatın herhangi bir alamındaki trendlere pek katılımcı olan bir insan değilimdir. Ama neokur'daki bu VİŞNE SULU PAYLAŞIMLAR çılgınlığı beni gülümsetiyor. :)
Evet paylaşım başlığım bile vişne suyu ama bu, benim varlığını çok güzel bir şekilde öğrendiğim 'hibiskus' bitkisi. Ya da bizim için daha bilindik olan adıyla: 'Mekke Gülü'.
Neokur aracılığıyla kendime yıllardır hayalini kurduğum bi mektup arkadaşı edindikten sonra ilk mektubumu yazmak için kolları sıvadım. Önce bu konu hakkında aydınlanmak için Aziz Goog!e Hazretlerinde mektup arkadaşlığını arattım. Araştırmalarım sonucunda -kaynak: mutlulugunpesinde adına bir blog. Eğer yazıp çizmeye dair herhangi bir merakınız varsa bloga bir göz atmanızı öneririm.- mektup arkadaşlığının 3 farzından biri olan mektubun yanına çay, kahve gibi içecek tozu/yaprağı eklemek olduğunu öğrendim. Ve bu geleneğin tüm dünyada uygulanan bir şey olması beni iyice heyecanlandırdı.
Ertesi gün hemen aktarın yolunu tuttum. Kafamda herhangi bir adla gitmemiş orada satıcının yönlendirmesiyle karar vermek istemiştim. Bu yüzden aktardaki görevliye bana herkesin içebileceği -yani herhangi bir yan etkisi olmayan- , güzel tatlı ve değişik bir bitki çayı önermesini istedim. Eline poşetini alıp direkt olarak bu bitkiye yöneldi. 'Hibiskus bitkisidir bu, tadı da güzeldir.' dedi. Görevi, konuşma sırasında 'Ne bitkisiydi pardon?' diye bitki adını devamlı tekrar ettirmemden bıkmış olacak ki 'Mekke Gülü de derler.' diyerek alternatif bir çözüm yarattı. :) Belleğimde daha önce yer etmiş olan 'mekke gülü' ismini duyunca hemen bir miktar almak istediğimi belirttim. Bir an önce gitmemi istemesinden mi yoksa içimdeki heyecanın verdiği pozitifliği hissetmesinden mi bilemem ama ikramımız olsun diyerek bitkiden bir miktar bana hediye etti. Aktar abiye de buradan selam olsun!
Eve geldiğimde hemen yine Google Hazretlerine hibiskus bitkisi, çayı ve faydalarını sordum. Aldığım cevapların tatmin ediciliği ile kendime bir bardak hibiskus çayı yaptım. İlk damağıma gelen mayhoş tadı hissettiğimde içimden aktar abiye yine bir teşekkür gönderdim. Ve o günden beridir ara ara bu çayı yapıp hem ilk mektup heyecanımı hem de aktar abiyle olan eğlenceli diyoloğumuzu yad ediyorum.
-Bu bahsettiklerim geçtiğimiz 1 ay içerisinde oldu. Çok eski tarih gibi anlatmış olabilirim birazcık. :) -
Son olarak yanında duran harika kitaba aldanıp da mutlu mesut kitap okuyacağım yanılgısına kapılmanızı istemem. Okullar açılır ve öğrenciler derslere gömülür.. Yalnızca bu VİŞNE SULU PAYLAŞIMLAR dizisini test kitaplarımda sabote etmek istemedim! :)
Herkese musmutlu günler!..
21 beğeni · 8 yorum · Anın Fotosu ·
Can (@canae)
Yaa ne güzel bir paylaşım olmuş :D @nutellabrain bak bak insanlar neler yazıyor. Sen halen paylaşma. - 08.02.17
Bedrozan (@bedrozan)
Karışımı yaptıktan sonra içinde kalan kuru yaprak tanelerini karanfil gibi ağızda gezdirmenin verdiği haz en guzeliydi. Aktar abiye bir selam da benden gelsin o vakit :) - 08.02.17
EL_NINO (@el-nino)
Bu bitki çayı galiba benimde bir 10 gün kadar önce tanıştığım bir içecek. Babamın bir arkadaşının ofisinde içtiği hoşuna gidince bir miktarda hediye olarak verilmiş. İsmini sorduğumda hibis mibis bir şeyler dedi unutmuş ismini :). Bizdeki şişe içinde suya karıştırıyorsun bir miktar ve hazır, tadı dediğiniz gibi gayet güzel. Okumaya vakit bulunur yeterki isteyin. Keyifli okumalar, afiyet olsun. - 08.02.17

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin

Ortaya Karışık
Ödünç verilip hiç geri gelmeyen, hediye olarak gönderilen, kütüphanelere bağışlanan onca kitap sonucunda elimde kalan bir avuç kitap ile yapılan bir kule!
EK 1
@drna senin kitaplarını da görelim! :) 01.02.17
40 beğeni · 5 yorum · Kitap Kule ·
drna (@unutgitsin)
Birkaç tanesine göz diktim haberin ola :D Ayrıca @drna değil, @unutgitsin. Görmemişim etiketini, bak benim paylaşım ne hâle geldi :D - 02.02.17
Ecem Yıldız (@kivircikkuyin)
Ya, ben ezberden etiket yapıştırınca şeyoldu affet abla! - 02.02.17
drna (@unutgitsin)
Notta ne yazıyor kitapların orda? - 02.02.17

Ecem Yıldız

@kivircikkuyin

Şu an ya da genel olarak hayatınızın arka planında hangi şarkı çalıyor?
6 beğeni · 27 yorum · Arena'ya Sor ·
ketumpinokyo (@kekum)
Birçok sarki var ancak genel olarak bu;
- 14.01.17
face of face (@doktorno)
dertler derya olmuş bende bir sandal devrilip batmışım ardından isyannnnnn çalıyor ama ahmet parlaktan.. - 14.01.17
Ömer A. (@omerr)
Az önce bunu dinledim birkaç kez kapattım. Paylaşıma yorum olarak atmak istedim :)
- 14.01.17
/ 3