ara

George Orwel

Hedefi olmayan insan, okyanusta kaybolmuş, rotasız bir yelkenli gibidir. Rüzgar nereye eserse, oraya götürür. Hedefsiz insan , mutsuz insan olmaya adaydır.

George Orwel

@liberty

Ben çok beğendim.....
3 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Sana Benzeyecek
Sen şimdi gidiyorsun ya,
artık herkes sana benzeyecek...
YILMAZ ERDOĞAN....
Yılmaz Erdoğan
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Kitap Okuyan İnsanın Genel Özellikleri
Küçük yaşlardan itibaren çok kitap okumanın daha donanımlı ve başarılı olmamamızı sağlayacağı öğretilir. Her hevesli okuyucu başarılı olmayabilir ama başarılı insanlar genellikle hevesli okuyuculardır. Ve genellikle hepsi bu özelliklere sahiptir…

Yüksek odaklanma kabiliyetleri vardır: Başarılı insanlar uzun süre önlerindeki işe odaklanabilirler. Okuyucular mola verir, doğal olarak, ama en hevesli okuyucular okuduğu kitaptan uzun süre ayrı kalamaz. Aynı başarılı insanların görevlerini, sorumluluklarını, işlerini bitirmeden rahat edemeyeceği gibi.
Hedefler belirlerler: Okuyucular ne zaman ellerine iyi bir kitap geçse, kendilerine hedefler belirlerler. Bir başka aktiviteye geçmeden önce belirli bir sayıda sayfaya ulaşana ya da bir konsept zihinlerinde açıklığa kavuşana kadar okumaya devam ederler. Başarılı insanlar da hayatlarının her aşamasında kendilerine hedefler belirler ve bunlara ulaşana kadar çalışmaya devam ederler.
Zamanlarını akıllıca harcarlar: Başka bir işle meşgul olmaları için sadece 20 dakikaları kalmış olabilir ama iyi okuyucular ‘sadece 20 dakika’ diye düşünmez ve bu süreci okuyarak geçirebilirler. Başarılı insanlar için de zaman kıymetlidir, yeni bir şey öğrenmek için her türlü imkanı değerlendirirler. Harcanan her boş 5 dakika senede kitap okumadan harcanan 24 saate bedeldir.
Perspektife sahiptirler: Başarılı insanlar bir durumu her açıdan görebilir, çünkü farklı içeriklerdeki pek çok edebi eseri okumuşlardır. Hevesli bir okuyucunun empati yeteneği gelişir, kendini başka insanların yerine daha kolay koyabilir. Hevesli bir okuyucu yaşadıklarından ders çıkarır ve gelecek yaşamında bu birikimi doğru kullanmayı bilir.
Mütefekkirdirler: Okumayı seven insanlar okuduklarını yansıtmayı da bilir. Durumlara bakış açıları geliştikçe, çitin diğer tarafını görebilirler ve yansıtıcı tarafları onlara üretken olma şansı tanır. Verimli okumak sayfalardaki kelimelere bakmak değil, altlarındaki anlamları anlamayı gerektirir. Bir kitapta sunulan fikirlerin hayatlarını nasıl değiştirebileceğinin farkındadırlar.
Yazma ve konuşma becerileri gelişmiştir: İnsan tarihinin en büyük hatiplerinin hepsinin okuma konusunda hevesli olması hiç de şaşırtıcı değildir. Başarılı insanlar rol modellerinden ilham alır ve ilerlemek için bu ilhamı kullanır. Demosthenes, Lincoln, Nelson Mandela… Hepsi kendilerinden önceki büyük beyinleri araştırıp, okumuş insanlardır.
Hafızaları güçlüdür: Okuyucular beyinin ne kadar güçlü olduğunu bilir. Beyin, neredeyse sınırsız bilgi kapasitesine sahiptir. Ne kadar çok okur ve öğrenirseniz, bu bilgileri korumak da o kadar kolay olur. Başarılı insanlar öğrenmeye devam eder ve hafızasını geliştirir.
Zinde kalmayı bilirler: Hevesli okuyucular beynin de çalıştırılması gereken bir kas gibi olduğunun farkındadırlar. Fit olmak için her gün egzersiz yapılması gerektiği gibi, her gün okumak da zihni zinde tutar. Başarılı insanlar zihinlerine günlük egzersizler yaptırmayı ihmal etmezler; kitap okurlar, bulmaca çözerler, satranç oynarlar. Zorlukların üstesinden gelmek onlar için daha kolaydır çünkü zihin kapasitelerini geliştirmeyi ihmal etmezler.
Eğitimli ve bilgilidirler: Başarılı insanlar yükselir çünkü zamanlarını öğrenmeye adarlar. Ellerine bir kitap aldıklarında tek amaçları onu bitirmek değil, sayesinde yeni bir şeyler öğrenmektir. Kurgu romanlar okudukları zamanlar bile, işlerine yarayacak bilgileri süzgeçten geçirmeyi bilirler.
Rahatlamak için okurlar: Başarılı insanların da dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyaçları vardır. Ama bu zihinlerini tamamen kapamaları anlamına gelmez. Bir magazin dergisi ya da çizgi roman okuyabilirler ama ne okurlarsa okusunlar bunun, kendileri için, televizyon izlemekten daha verimli olacağını bilirler.
9 beğeni · 1 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
Mükemmel bunun üstüne söz söylemek olmaz👏👏
11.05.18 beğen 1 cevap

George Orwel

@liberty

sENİN İÇİN.....
İşte buradasın…
Bıraktığım gibisin,
Umarsız, duygusuz, sahipsiz, kimsesiz
Masmavi gökyüzünde
Tek başına kalmış küçük bir bulut gibisin.
Hala küçümsüyorsun kendini,
dünyadaki herkesten daha fazla..
Hala sıfır puanlık biriyim ben diyorsun…
Sen, Sensin…
Bir bilsen bendeki seni.
Bir baksan benim gibi sana
Bir görsen hayallerimdeki seni…

Sen, tek bir bakışınla buzdağını eritecek kişisin bende.
Tek bir gülüşünle,yüreklerdeki ateşleri söndürebilir
Tek bir sözünle asılmış yüzleri güldürebilirsin.
Sen, siyah beyaz hayatımı renkten renge boyayacak ressamsın,
Bom boş bir sayfaya ilk yazdığım harfsin sen.
Yağmurun yeryüzüne ilk düşen damlası.
Sen , bir bebeğin söylediği Anne kelimesi kadar değerlisin…

Bilmiyorsun ki,
Sen, paha biçilemeyen bir mücevhersin.
Değersizliğinden değil, karşılığın olmadığından yalnızsın aslında…
Bilseydin bendeki seni…
Sen bile sevebilirdin seni….
Sen, bilmesen de,
ben zaten seviyorum seni……..

09 Mayıs 2018 Çarşamba
2 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Bendeki Sen...
Bendeki Sen...
Çocukların gök yüzüne bakıpta hayal kurarken, şekilden şekle benzettiği bir bulut gibisin..
2 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Arkadaşım özür dilerim....
Ve bir soru: UFAKLIK demek bir tavsiye cümlesinden sonra,
kötü bir şeymidir?
0 beğeni · 3 yorum
Muhayyel (@balanced)
Kötü birşey değil
09.05.18 beğen 1 cevap
Muhayyel (@balanced)
Sadece kırk fırın ekmek yemesi gerek demek 😀😀
09.05.18 beğen 1 cevap
Desert Rain (@kartanesi)
Dedin kişi ergen olabilir hemen alındıysa.
09.05.18 beğen 3 cevap

George Orwel

@liberty

YER YÜZÜ AŞKIN YÜZÜ OLUNCAYA DEK!
Çok güzel bir şiir....
Umut dolu.
Ne dersiniz güzel insanlar...
4 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Bir Soru. Fikrinizi almak istiyorum.
Sevgi, bütün kusurları örter.
Peki sevgi körlükmüdür. Görmemek midir sevdiğindeki bütün kusurları.
Bilinçli bir görmemek ise, rol yapmakmıdır sevgi.?
Sevgi ?
5 beğeni · 4 yorum
Hannidex (@hannidex)
Bilinçli bir görmemektir bence!
28.04.18 beğen 1 cevap
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
"Kusur bulmak için bakarsan birine, bulursun. Kusuru örtmeyi marifet edin kendine işte o zaman kusursuz olursun". Hangimiz kusursuzuz ki ? Sevgiye ihtiyacımız var. Bu bir zorunluluk, bencilliğin ana kaynağı. 😁😁 Sevgi görenler ülkesinde körü oynamaktır 🤣
29.04.18 beğen 2 cevap
zeynep krmm (@lonelygrl)
sevgi körlük değil bir çeşit bilinçli kölelik bence..sevdiğinin kusurlarını görmemk değil görür ama kabulleniriz onu öyle severiz taaki tahammül sınırına gelene dek..
29.04.18 beğen 2 cevap

George Orwel

@liberty

Teşekkürler Arkadaşıma....
Dinlerken hissettiğim duygular.:
Bir deniz kenarı.
Hafif dalga sesleri.
Gün batımı,
Hüzün ve sevinç karışımı bir duygu....
8 beğeni · 1 yorum

George Orwel

@liberty

BU YAZININ SİZE GÖRE EN ÖNEMLİ VE DÜŞÜNDÜREN KISMI NERESİDİR.
Merhaba Ben Kapitalizm!

Küçük kızlarınızı Barbie Bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz!

Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım!

İstediğimi de elde ettim, 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben Kapitalizmim! Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!

Ben Kapitalizmim ve bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO'nun hayat hikayesi sizin için "azim ve başarı hikayesi" olabiliyor.

Ben Kapitalizmim ve ortalama bir insanın günde 5.5 saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!

Ben Kapitalizmim ve Steve Jobs tabii ki çok önemli biriydi, ancak %1'inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya Ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı..

Elbette bütün kapitalistler birer "aziz" gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi, 150 milyon dolarlık 66.000 m2 bir evde yaşayan bir aziz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden ortalık miras kavgaları yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.

Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben Kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

Ben Kapitalizmim ve Starbucks için kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

Ben Kapitalizmim ve Uzak Doğu'da 6-12 yaş arası kızlar 200$ gibi komik bir paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve "serbest piyasa ekonomisi" dünyanın en büyük yalanı.

Ben Kapitalizmim ve Amerikalıların % 24'ü eğer milyarder olmaları için bütün ailelerini reddetmeleri gerekecekse, bunu yapabileceklerini söylüyor.

Ben Kapitalizmim ve kadınlara sesleniyorum! Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria's Secret'a koşun.

Victoria's Secret ülkelerine Türkiye de eklendi, avuç içi kadar çamaşıra 80$ verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum!

Ben Kapitalizmim ve 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!

Ben Kapitalizmim ve Madonna'nın sadece Londra'da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben Kapitalizmim ve Tayland'da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland'e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek.

Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Ben Kapitalizmim ve Afrika kıtasından her sene 8.5 milyar $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...

Ben Kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan'da 1 milyon kişi günde 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretiyorlar.

Dünyayı sarışın kadınların güzel olduğuna inandırdım, bu yüzden Asya kıtasında 300 milyon kadın düzenli olarak beyazlatıcı sabun kullanıyor.

Ben Kapitalizmim ve sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının % 64'ü kokain bağımlısı.

Ben Kapitalizmim ve yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, artık farkına varın, taptığınız tek tanrı benim!

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, Müslümanlar 5 yıldızlı Kabe manzaralı otellerinde, "ibadet" ederlerken?

Ben Kapitalizmim ve siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz, bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel'i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için "kutlarken"?

ABD'de 7 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok çünkü TV'de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşıyorlar.

Ben Kapitalizmim ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Dünya nüfusunun % 50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 1'ine sahip.

Dünya nüfusunun % 1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin % 50'sine sahip.

Ben Kapitalizmim ve bankacılar benim evlatlarım.

Amerikalıların % 85'i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücü!!
18 beğeni · 6 yorum
Yrd.Doç.CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Paylaşımın Tümü.
13.04.18 beğen 3 cevap
Okumamam mesela🤨
14.04.18 beğen cevap
Ruh Hassası (@ruhhassasi)
Mesele kapitalist sistemin insanları sömürmesi değil ki. Mesele insanların zaten kapitalist ruhlu olması. Örneğin Starbucks'tan kahve almak için üç gün çalışmak zorunda olan bir çiftçiyi oraya patron yapsak yine o kahveyi içmek için başka bir çiftçinin üç gün çalışması gerektiğini göreceğiz. Değişen bir şey olmayacak. Çünkü veryansınlar ettığimiz kapitalizm, bize göklerden inen kudretli bir canavar değil. Kapitalizm, insanın öz be öz çocuğudur ve doyumsuz doğasının ta kendisidir.
14.04.18 beğen 7 cevap
/ 5