ara

George Orwel

“Bazı insanlar, bazı insanlara şifadır. Allah şifanızı versin Kullardan bir kul... Sosyolog, Düşünür, Okur, Kitap Dilencisi,

George Orwel

@liberty

......
Fesleğene bile dokunmadığın zaman kokusunu yaymıyor etrafına , Sevdiklerinizin yüreklerine dokunun ...
17 beğeni · 3 yorum
Azad Hezer (@lsorrowsorrel)
Bu söz yüreğime dokundu bile.
20.09.18 beğen 1 cevap
Orhan Şahin (@orhansahin)
- Hangi dağda kurt öldü ? Yine ne isteyecek ! 😁
20.09.18 beğen 1 cevap

George Orwel

@liberty

Düşünmek lazım....
1 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

KISSADAN HİSSE...(YORUMA AÇIK)
“Eski Çin’de idam mahkûmlarının son gecelerini hep birlikte neşe içinde geçirmelerine izin verilirmiş. Mahkûmlar, cellât da aralarında olmak üzere, hep birlikte sabaha kadar şarkılar söyler, en sevdikleri yemekleri yer ve pirinç rakısı kadehlerini peş peşe yuvarlayıp mutlu olurlarmış.
Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte cellât, ansızın hareketlenip palasını çeker ve hafiften çakırkeyif mahkûmların kellesini, tırpanla başak biçer gibi alıverirmiş.
Yine böyle bir infaz ayininde mahkûmlar, sabahın ilk ışıklarına kadar pek güzel eğlenmişler, şarkılar söyleyerek yiyip içmişler. Derken güneşin ilk ışıkları dağların arasından görünmüş.
Fakat hiçbir şey olmamış. Mahkûmlardan biri, cellâda sormuş: “İnfaz neden gecikti?” Cellât, “Gecikmedi ki,” demiş. “Fakat kellelerimiz yerli yerinde duruyor,” diye diretmiş mahkûm.
“Size öyle geliyor,” demiş cellât, palasına bulaşan kanı göstermiş mahkûma. Dehşete kapılan mahkûm, “Nasıl yani?” diye mırıldanmış. “Ben çok hızlıyımdır,” demiş cellât. “Ayağa kalktığın anda kellen kucağına düşecek.”
Bir şey olmuş, ama siz olan şeyi henüz idrak edemediğiniz için olmamış gibi davranıyor olabilirsiniz. Kellenizin hâlâ yerinde olduğunu sanıyorsunuz, gerçeği anlamanız için ayağa kalkmanız gerekiyor.
10 beğeni · 2 yorum
🔥Karanlık🔥 (@mersinlidelikz)
İlginç ve şaşırtıcı bişey
20.09.18 beğen 1 cevap
Elsa Rose (@elsarose)
Mesaj iyi 👍
20.09.18 beğen 1 cevap

George Orwel

@liberty

İYİLİK VE KÖTÜLÜK HİKAYESİ
İYİLİK VE KÖTÜLÜK HİKAYESİ

iyilik-kotuluk Kötülük İyilik Cehalet, bilgi karşısında her zaman daha güçlüdür. Çünkü cehalet kabadır. Bilgi, nazik.

Kötülük, iyilik karşısında daha güçlüdür.

Kötülük, kaçınılmaz olarak gücü içerir.

Gücü içermediği takdirde kötülük, aciz bir fesatlıktan başka bir şey değildir.


Sonuç olarak; kötü insan, iyi insandan daha güçlüdür. Uygarlık tarihi bunun örnekleriyle doludur.

Cahil insanın sesi, bilge insandan daha çok ve daha yüksek çıkar. Cahilin sözü bilgeninkinden daha çok duyulur.

Cahil insan, bilge insana hakim olduğunda felaket ve adaletsizlik kaçınılmaz olur.

Ama Kötülük ve iyiliğin, cahillik ve bilgeliğin, karanlık ve aydınlığın, siyah ve beyazın mücadelesi her zaman devam eder.

Hayat akarken, iyilik ve kötülük hikayesi hep olacak. İyi mi – kötü mü olacağımıza, bilgeliğin mi – cahilliğin mi peşinden gideceğimize karar vermek ise bizim seçimimiz.
2 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Günaydın Güzel İnsanlar
Hint Müziği, Ne dersiniz?
4 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Güzel insanlar, Yazıyı okuyun. Fikirlerinizi ve bu yazı için sloganınızı merak ediyorum.
Güzel insanlar, Yazıyı okuyun. Fikirlerinizi ve bu yazı için sloganınızı merak ediyorum.
HİÇ BİR ZULME BOYUN EĞMEMELİ İNSAN. GÜN OLUR DEVRAN ELBET DÖNER..

1 Aralık 1955 Perşembe…

ABD’nin Alabama eyaletinin Montgomery şehrinde Rosa Parks adında 42 yaşındaki ufak tefek siyahi bir kadın terzi şehir fuarındaki işinden akşam saat 6’da çıktı. Çok yorgundu ve tek istediği bir an önce evine ulaşmaktı.

Belediye otobüsünün ortasındaki “değişken” statülü koltuklardan birine oturdu. Montgomery belediye otobüslerindeki ilk 4 sıra koltuklar beyazlara aitti. Siyahlara en arka koltuklar ayrılmıştı. Ortadaki değişken statülü koltuklarsa beyazların sıraları doluncaya kadar siyahların da oturabilecekleri koltuklardı.

Beyazların sıraları dolduğunda siyahlar oturdukları bu koltukları boşaltıp daha arkaya geçmek zorundaydılar. Eğer arkada da yer yoksa ayakta durmaları, eğer ayakta duracakları yer de yoksa otobüsten inmeleri gerekiyordu.

O akşam bazı beyazlar ayakta kalınca şoför arkaya doğru yürüyerek değişken statülü koltuklardaki siyahlara “kalkın” şeklinde bir el işareti yaptı. Değişken statülü koltukların ilk sırasındaki üç siyah erkek kalkıp arkaya yöneldi. Rosa Parks’ın yanında cam kenarında oturan siyah erkek de kalktı.

Rosa Parks ise cam kenarındaki koltuğa kaydı ve kayıtsızca şoförün gözlerine bakmaya başladı. Herkes büyük bir şok yaşıyordu. Şoför kızgınlıkla neden kalkmadığını sordu. Rosa Parks yerini bir başkasına vermesi gerektiğine inanmadığı söyledi.

Şoför polis çağırdı, Rosa Parks tutuklandı ve 5 Aralık Pazartesi günü mahkemece kamu düzenine itaatsizlikten 14 dolar para cezasına çarptırıldı.

381 gün boyunca Montgomery'de bir tek siyah bile otobüse binmedi. İşlerine, okullarına yürüdüler.

Buldukları her özel araçla belediye otobüsü bileti fiyatına siyahları taşımaya başladılar.

Bazı beyaz ev kadınları da arabalarıyla destek verdi. Belediye otobüslerini işleten şirket büyük maddi zarar yaşadı. Bazı otobüsleri adeta çürüdü. Şehirde öfke yükseldi. Beyaz çeteler işe yürüyerek giden siyahlara saldırmaya başladı. Bazılarını linç ettiler.

Ancak siyahlar boykota devam etti.
Eylem sonunda zafere ulaştı ve 21 Aralık 1956’da Yüksek Mahkeme’nin siyahların otobüslerde istedikleri yere oturabilecekleri yönünde karar vermesiyle siyahlar otobüs boykotunu sona erdirdiler.

Beyaz ırkçıların tepkisi sert oldu. Otobüslere silahlı saldırılar gerçekleştirdiler. Siyahları dövdüler. Rosa Parks 1957’de ölüm tehditleri ve beyazların ona iş vermemesi nedeniyle önce Virginia’ya, bir yıl sonra da Detroit’e taşındı.

Bir yandan çalışmaya bir yandan da sivil haklar hareketinde mücadelesine devam etti. Martin Luther King'in başını çektiği hareket giderek büyüdü ve 1964'te çıkarılan yasa ile başarıya ulaştı. Direnişin sembolü haline gelen Rosa Parks 24 Ekim 2005 günü 92 yaşında hayatını kaybetti.

Rosa Parks’ın o akşam bindiği otobüs günümüzde Detroit’teki “Henry Ford Müzesi”nde sergileniyor.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz otobüs işte o otobüs.
ABD başkanı Barack Obama’nın oturduğu koltuk da işte o koltuk.

O akşam Rosa Parks’ı siyah olduğu için belediye otobüsünün koltuğundan kaldırmak isteyen insanların ülkesinin başkanlık koltuğunda bugün bir siyah oturuyor.

Tarih kendiliğinden değişmez, onu değiştirmek için yüreği tutuşmuş insanlar gerekir.

Yıldız yürekli kadın Rosa Parks gibi…
29 beğeni · 18 yorum
egnslm (@egnslm)
Eskiden Amerika da cafe ve benzeri yerlere köpek'ler alınırken siyah'i insanlar alınmıyordu.Haşa ben köpeğ'i bile aşağılamam Allah'ın yarattığı bir canlı.Amerika ilk kurulduğunda da aynıydı kızılderili'ler,aztek'ler,maya'lar,inka'lar hepsini yok ettiler.Amerika'nın asıl adı azmanistan olmalı.
03.09.18 beğen 1 cevap
bilent doğan (@bilentdogan)
Evet yazıyı beğendim,ırkçılığın ne kadar ilkel ve kötü bir şey olduğunu ortaya koyduğu için,doğru amerikada siyahi biri başkanlık yaptı yanız,ırkçılık halen devam ediyor,benim bildiğim 5-6 yıl önce bazı siyahı kadınların hastahaneye gittiklerinde gizlice kısırlaştırıldığı ve bu olaylar dan bazılarının mahkemelik olduğudur.yine siyahilere yönelik polis şidetinin aralıksız devam ettiği. Yazınıza gelince beğendiğimi söylemiştim,ama eleştirim de var.bu günlerde amerika için herkes bir şeyler söylüyor, meğer herkes,sayın erdoğan bile söylüyor amerikanın halkların başının belası olduğunu.amerikanın içeride amerikan halklarına karşı ırkçı davrandığı gibi dışarıda da dünya halklarına karşı emleryslist saldırıları devam ediyor.benim merak ettiğim türkiye’nin amerikanın yaptıklarından farkı ne? bu konuda herhangi bir araştırmanız,yazınız,veya karşı olduğunuzu bildiren bir şey varmı.varmı bilmiyorum,eğer yoksa,gerçeği ifade etse bile böyle yazılarınızın, ne anlamı olabilirki.
03.09.18 beğen 1 cevap
bilent doğan (@bilentdogan)
Amerikada halkların ismini verip onlara yapılan kötülükleri anlatıyorsunuz.peki bizdeki ermenilere,suryanilere,asur halkına,rumlara,kürtlere ne oldu?ne yaşadılar?ezidilere ne oldu,son şengal felaketinden önce türkiyede yaşar kemal de kitaplarında anlatır fırat suyunda ezidi kadınların meme leri yüzermiş,tecavuz edildikten sonra meme leri kesilirmiş çocuk emzirmesinler diye.görüldüğü gibi kötülük sadece amerikada ingilterede yok.bizde alası var.
03.09.18 beğen 1 cevap

George Orwel

@liberty

Kendine iyi bak güzel in8san
Beni düşünme....
7 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

ANLADIM Kİ;
Bugün anladım ki;
İnsanoğlu açlıkla, parayla ve zaaflarıyla yüzleştiğinde bütün prensip, ideoloji ve hatta dini, imanından da vazgeçiyor.
*Aç kalan insan her şeyi yapabiliyor, bu yüzden, açlıkla imtihandan Allah'a sığınırım diye dua öğretilmiş bizlere...
*Para; Parayı kazanmak için de parayı korumak içinde insan her türlü itliğe kapılarını açıyormuş, piyasadaki yamyamlardan gördüm bunu...
*Ve zaaflar; Kimisi için para, makam, kadın , erkek, sex, ihtiyaçlar vs....
Zaaflar her insanın kişiliğine göre şekil alıyor...
Ve neyi çok ister ve neyi çok seversen o şey senin imtihanın ve aslında seni insanlığından çıkaracak maskeli bir düşman oluyormuş. Bunu da gördük.....
Ne diyeyim ki;
Bildiklerimiz bunlar aslında, hatta kimileri daha yeni mi öğrendin , anladın diyeceklerdir. Ama öğrenmek bilmek başka, yaşamak, muhatap olmak başkadır. ..
Hepinizi (insanlığını kaybetmişler hariç) seviyorum.....
5 beğeni · 1 yorum
Gökdeniz mert (@pote)
İnsansı diyorum bu tiplere çöp ile aynı değerde olan atıklar Vicdanını satmış olan kişiliğinide satmıştır . Hayatı para çıkar rant gören bu çöpler yaygın bir sorun çaresi ? Hayattan etrafımzdan arındırmak .
30.08.18 beğen 1 cevap

George Orwel

@liberty

BU KLİP VE ŞARKIYA BAYILIYORUM.
Ve unutmayın , aşk , fedakarlık sadece kliplerde yada filmlerde değildir.
Hala temiz, saf , insancıl aşklar yaşanıyordur dünyanın bir yerlerinde....
Aksi halde çekilmezdi sanırım bu dünyanın havası...
2 beğeni · 0 yorum

George Orwel

@liberty

Aynı Kitapları Okurduk...
Aynı Kitapları Okurduk...
Aynı kitɑplɑrı okur, ɑynı filmleri izler, ɑynı müzikleri dinlerdik. Herkesten fɑrklıydık biz, biz gerçekten ɑyrıydık. Şimdi ne okusɑm, ne izlesem, ne dinlesem hemen elim telefonɑ gidiyor sonrɑ o eskidendi diyorum çünkü biz ɑrtık gerçekten ɑyrıydık.
3 beğeni · 0 yorum
/ 10