ara
Betül
5.760 454

Betül

neokur.com/lotus
Korkunç bir şey. Kendimi hem kendim için yaşayabilecek denli güçlü ve iç zenginliğine sahip hissediyorum, hem de değil ! -_- bir davranışın, en ufak bir düşüncenin bile paralayabileceği kadar dayanıksız… Frida Kahlo

Betül

@lotus

67 8.4
Puan: 9
Kim olduğunu bilmek haktır
Yazarın kitabın başında ve sonunda bahsettiği olaya inanıyorum. Müzayede alınmış bir Osmanlıca hikayenin (gerçeklik payı yüksek) Türkçeye çevrilerek bizimde okumamızı sağladığı için başarılı bir çalışma olmuş.

Evet anlatım çok kopuk, yapboz misali sürekli parçaları beyinde birleştirme ve olayları tekrarlama çabası içinde oluyor insan. Burada sanırım çevirmen İsken-der Pala değil bunu yazan asıl yazarın yazım tarzı veya diller arası geçişten dolayı kopuklukta diyebiliriz.

Her neyse efendim hikayenin ana konusu güzeldi, tarihin tozlu ve siyah beyaz görüntülerini hissettirdi. Fakat sonu böylemi bitmeliydi yaaa... Şehzade Ahmet neslini bilmeye hakkı yok mu yani :( Ah bu ihtilaller devrimler ve koltuk sevdaları. Tarihin her sayfasında ve her milletinde var olmuş...

Yine de ben Kara Şahin ve Hörükız ın evlendiğini düşünerek noktaladım hikayeyi :D
937 karakter
10 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

307 8.6
Puan: 8
İncelememe başlamadan önce bildiri gidip de yüzünü buruşturan hatta gazeteci kız gibi hayıflanarak alt dudağını burkan herkesden özür dileyerek başlıyorum...-_-

Kitap hakkında düşüncelerimi yazarken googlenin bir diğer sayfasında sanatçımızın güzel ezgileri çalmakta...

Kitap bana yıllar önce Malatya'da yaşayan bir dost tarafından hediye edilmişti. Şuan nefes almıyor olan bu dost acaba yaşamış mıydı sorusunu sorduruyor kendime. :( Hediye edenden ötürü kitaplığımda duran ve bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitaplardandır.

Olumlu olumsuz eleştiri ve incelemeleri okumadan başladığım kitaplardan daha çok zevk alıyor ve tarafsız kendi düşüncelerime ulaşabiliyorum.

On parmağında on marifet olan sanatçımız sesi kadar kaleminin de güçlü olduğunu ispatlamak için yazarlığa başlamış. İyi ki de başlamış. Kitabı gözümde çok büyütmemiştim zaten yani bir sanatçının yazacağı bir roman daha doğrusu hikaye gözü ile beklentilerimin çıtasını yükseltmeden okudum. O yüzden oldukça başarılı buldum. Elbette abartılı yerleri vardı ama mühim olan kullandığı dil, edebiyatı ve kurgusu. Genel hatları ile beğendim şartlı olmamak kaydı ile okunacaklar listesinde olmalı...

Kitaptan çoğu kişi kendince bazı noktalara değinmiş ben ise kitabın aşk konusunda erkek ve kadının farkına değinmek istiyorum. Görmekle cinselliği arzulayan erkek yine görmek kavramı ile aşkı ebedi kılabiliyor. Kadın ise dokunmak, konuşmak ve uzun süreli etkileşim ile kendini aşık olmaktan alıkoyamaz.
1634 karakter
6 beğen · 6 yorum · kitap inceleme
Fethiye (@fthykc)
Ahmet'in sevgilisinden istiyorum bir tane, kucaklama makinasından yani :) 10.12.16
Betül (@lotus)
Ahmet degil o Mehmet :) banada lazım bitane yokmu icad edecek ;) 10.12.16
Fethiye (@fthykc)
Okuyacak olanların kafası karışmasın Ahmet O :) 10.12.16
Ergün Çil (@ergun-cil)
Ben de çok beğenmiştim bu kitabı, Zülfü Livaneli'nin en güzel 2. romanı bence. Birinci ise açık ara SERENAD... 10.12.16
Betül (@lotus)
Ins birgun seranat I da okurum kimbilir ;) 10.12.16
Fethiye (@fthykc)
@ergun-cil Katılıyorum Serenad çok güzeldi :) 10.12.16

Betül

@lotus

1 6.0
Puan: 6
Halk arasında bilinen çoğu anlatım daha gerçekci yollarla anlatılmış. Ben en çok Hayeller kısmını sevdim ve güzel bilgiler edindim ;)
Genelde tevafukla ilgilemdigimden tesadüer kısmı çok sarmadı ama hayellere diyecek yoktu. Daha güzel ve özgürce Hayeller kurmada yol gösterici.
Kitap bu üç farklı alan gerçek hayatla bağ kurmuş olduğunu anlatıyor bize....
387 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

2 7.0
Puan: 9
Seni seven hep var olsun ;)
Arka kapak yazısına kapılıp aldım kitabı. Felsefe, tarih, din konusunda oldukça net ve kısa anlatımlari var. Sanal ortamın alışkanligi olan karşılikli sohbet şeklinde yazılmis. Yazım tarzıni beğendim. Ama biraz bana küçük geldi ki öyleymiste zaten :) sıkılmadan bitirdim.
297 karakter
4 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

1 7.4
Film: Balalayka
Puan: 7
Rus ezgilerini sevdirebilir bir filim :)

balalayka projesinde Kemal Sunalın da yer aldığı ama rol alamadığı son filmi. Uğur Yücel de güzel oynamış ama yine de insan acaba Kemal Sunal daha iyi olurdu diye düşünmeden edemiyor.
Değişik bir konusu ve masalsı bir anlatımı vardı filmin izlenilebilirliği orta
1 beğen · 0 yorum · film inceleme

Betül

@lotus

2 8.8
Puan: 7
Anlatım olarak hapishane ve işkencelere yönelik okuduğum iki kitabın gerisinde kalsada anlatilan acı ve hüzünler bizdendi. Sonu yarım kalmış gibi yani büyük bir soru işareti ile bitmiş, acaba tahir türkiyede ne yapcak :/

Okunasi tarihi kitaplardan sevdim ;)
274 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

9 6.6
Puan: 6
Gülerek izledim bu bir komedi filmi için yeterli sanırım... Oyunculuk konusunda zaten sanat dünyası iç içe geçmiş durumda o yüzden tepki vermiyorum artık. Filim gayet güzeldi ama kitabı nasıldır bilemem
izlenilebilir
0 beğen · 0 yorum · film inceleme

Betül

@lotus

91 9.0
Puan: 10
"neysen O ol "
Bir arkadaşimin tavsiyesi öke okuduğum muhteşem bir kitap ;) sanırım hayatımdaki üç kitaptan biri oldu :)
Kitabın ilk başlaei evet cok sıkıcıydı ama bir psikiyatri doktorundan beklenin en üstünde bir anlatım tarzı oluşturmuş.
Kitab boyunca içindeki hangisi ben derken anladım ki tek kendime benzettiğini dr.Breuer oldu. Kendinin hasta olduğunu bile anlamadan hayata ben duygusunu oluşturmadan tutunmaya çalışmis.
Olayın yaşandigi tarihte psikolojik tedavi yani konuşarak tedavinin mümkün olmadıgi zamandan bu zamana cok şey değişmus bu konuda. Ama inanıyorum ki ilerleyen zamanlarda kitaplarda psikoloji alanında destekleri olacaktır. Ni temin kitabın yazarı bir psikiyatri uzmanı.
728 karakter
10 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

15 7.4
Puan: 8
gayet güzel bir filim varsa vakit izlenilmeli derim ben.. konusu klasikti
yetimhane, zengin ve kökleri oldukça güzel işlenmiş izlenmeli... ;)
2 beğen · 0 yorum · film inceleme

Betül

@lotus

5 7.9
Film: Ulak
Puan: 10
Yine bir çağan ırmak filmi daha muhteşemdi , tek karede pek çok mesaj veren güzel bir filmdi.. ırmağın tüm filimlerini izlemeliyim , hepsi ayrı güzel ;)
Toplum olarak ne kadar cok şeye sessiz kaldığımızi farkettim :(
1 beğen · 0 yorum · film inceleme
/ 6