ara

Lotus

Anlamsız duyguları kes...

Lotus

@lotus

- Lev Nikolayeviç Tolstoy
8.8 (6 oy)
Ölüm...
Bir kitabı okurken hiç bu kadar ölümle haşır neşir olmamıştım -_- Yazar öyle bir anlatmış ki yazar ile birlikte tüm ruhi karmaşaları yaşayarak inanca kavuşuyor insan. Pek tabi inancın varlığı kabul fakat rota farklı. Sonuçta bir yaratıcının inancını kabul ediyoruz fakat farklı yollarla.

Kitabı okurken insanın " uğraşacak işleri güçleri ve hayat sıkıntıları yok şöyle bunalırım böyle bunalırım" dedikleri düşüncesine kapılmamak elde değil :P Şekilden şekile girip felsefenin dibine vurduktan sonra yine halkın ve sürekli ima ettiği cahil çiftçilerin rahatına ve huzurun kavuştu.

Evet kitap anlaşılır ve tüm duyguları yansıtacak şekilde yazılmış beğendim. Ünlü yazarın itirafları oldukça cesur ve içtendi. Bunu günümüze uyarlarsak, özellikle ülkemizdeki çok okunan yazarlara indeksler sek, aynı şekilde ne kadar argo ve süslü kelimelerle edebiyatı katledersen, sokak edebiyatı dediğimiz şeyi kullanırsan çok okunan ve çok satan yazar haline geliniyor.
Verdiği Puan: 9
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Lotus

@lotus

- Yusuf Yıldırım
6 (1 oy)
Gara gözlü Dilber
Sekiz yaşındaki bir çocuk ve çektiği çileler. islam köleliği yasaklarken osmanlı büyüklugun ve gücün vermiş olduğu cesaretle köleliği kibarlaştirmis esir ve cariye adı altında devam ettirmiş olduğunun açık bir örnegidir sergüzeşt...

Kitapda çok fazla duygulari ince detaylı anlatmamiş. Örneğin dilberin nasıl aşık olduğuna ge intihar ederken ki duygulari betimlenmemiş. Sanırım bu sadece esirlige ve olayın geçtigi mekânlara dikkat çekmek için yapılmis ama bişeylerin tadı eksik gibi geliyor insana.

Ayrıca ben bir kitabı okumaya başlarken ilk sayfadan başlarim. Yani varsa yazarın hayatını okurum sonra yazarın okuyucuya varsa notunu okur hattaaa kitabın basım yılına, hazırlayan, kapak, editör veya baskısina şöyle bir göz atarım.

Fakat :) ilk defa bu kitapta başıma geldi ki hikayeyi baştan öğrenmiş oldum. Çok kötü bir duygu bu :( insan niye kitabın özetini başa yazar ki :) kitap boyu olayları bildiğim için heyecan gittiğinden hay okumaz olsaydım dedim de dedim :)

Ben karanfil yayın baskisini okudum sizde okursanız sakin ola başıni okumayın ;)
Verdiği Puan: 6
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Lotus

@lotus

- Aleksandr Sergeyeviç Puşkin
7.5 (8 oy)
Üç Kağıt-çı tarihi :P
Nedendir bilinmez ilk hikayeyi okuyunca "üçkağıtçı"tabiri sürekli geldi aklıma :) haklılık payı da var gibi madem eski bir hikâye neden olmasın dı ;)

Efendim hikâyedeki üç kağıtla zengin olma hayali kuran aslında pısırık pinti ama bir o kadar da sinsi olan bir kişinin beceriksizligini anlatıyir. ikinci hikâye ise şair ve şiire değinmiş.

Oldukça keyifli ve bir çırpıda okunuvedi. Sevgili @tabula-rasa iyiki yollamış çok şey kattı bana ;)
Verdiği Puan: 7
5 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
tabula rasa (@tabula-rasa)
Rica ederim, beğenmene sevindim :) 14.07.17

Lotus

@lotus

- Cynthia Swanson
7.8 (16 oy)
Sıcak havalarda bir kitap bulup içi serinletmeli...
Kitabın konusu benim gibi hayaller aleminde yaşayan biri :P için gayet güzeldi. Hikayeyi çok beğendim. Bilindik ve sürekli hissettiğimiz duyguların cümlelere dökülmüş haliydi. Kitabı bu yönden beğendim ama anlatım olarak çok fazla detaylandırmış gibi geldi sanki. Yinede baya kısa sürede bitirdim çünkü sürükleyiciydi. Okunabilirliği yüksek kitaplardan şiddetle olmasa da tavsiye ederim.

Bu arada yazarın ilk kitabıymış :O hiç öyle durmuyordu acemilik sezmedim.
Verdiği Puan: 6
8 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Lotus

@lotus

- Sarah Jio
8 (102 oy)
Veee Sarah Jio :) Sürekli övülen, çok satan ve oldukça rahat anlatımlı yazılar yazan kadın yazarımızla sonunda tanıştım. Bir arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine okumaya başladığım kitap sefiller in üzerine pek gitmedi. Tıpkı tatlının üzerine turşu yer gibi oldu :D

Efendim kitap için eleştirilerim oldukça vasattı. Edebiyatı sıfır. Belki çeviriden kaynaklı olsa da cümleleri beni etkilemedi. Kitap içinde markalara odaklı çok sayıda reklam var bence bu yazarlık için etik olmamalı. Ayrıca yazarın diğer kitaplarında da fark ettim ki kapak kısmında daima yazarın ismi ön planda. Kitabın ismi daha küçük putlarla yazılmış ve ilk dikkati çekmiyor.

Kitap da anlatılan hikayeyi beğendim. Ama nasıl bir rahatlıktır Rayn da ki hayret verici. Adamı sonunda patlat masalar dı olmaz dı :D ilişkilerde bu kadar rahatlık olmamalı diye düşünüyorum. Hikayeyi her ne kadar begensem de klasikti.
Verdiği Puan: 5
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Lotus

@lotus

- Victor Hugo
9.1 (1498 oy)
Geç kalınmışlıklarım
Dünya klasiklerinin en klasiğini okumakta oldukça geç kaldım. Çocuk versiyonunu da okumamıştım ve sonunda okumak nasip oldu.

Kitap İyiliğin ve hoşgörünün kötülüğü ortadan kaldırabildiğini ve değişen hayatları anlatıyor. En bi hoşuma giden yanı ana temasının aşk olmamasıydı. Baş rolümüz Jean Valjanaşk hayatına dair bir anlatım yok. Bir zamanlar Ülkemizde de hala devam eden hapis damgası ile mücadele eden ve kimliğini sürekli saklamak zorunda kalan jean papaza verdiği söz ile iyi bir insan olunabileceğini kanıtlamıştı.

Yine okuduğum bu tür kitaplarda anlatılan hikayeden çok tabii hoşuma giden edebiyatı ve anlatım tarzı oldu. O yüzden kitabı beğeni ile okudum. Çoğu cümleler içime işledi neredeyse demek ki sefillik var bende de :P
Verdiği Puan: 10
15 beğen · 1 yorum · kitap inceleme ·
Semih Oktay (@semih-oktay)
1802-1885 06.07.17

Lotus

@lotus

- Johann Wolfgang von Goethe
8.3 (3 oy)
İç sesim
Her yabancı kitapta olduğu gibi Faust da da çeviri önemli olduğunu bu kitapla anlamış bulunmaktayım. Bir arkadaşın tavsiyesi ile Sosyal yayınların cep boy olmasına rağmen kitabını almış ve ve bir solukta okumuş bulunmaktayım :P Yani soluk anlayışı kişiden kişiye fark eder elbet :)

İlk başlarda kitaba odaklanmam zaman aldı tiyatro tarzı yazıldığından biraz da hayal gücünü zorlayan bir anlatım tarzı olmuş. Olayların devamı ve bütünlüğü yok daha çok genişlik ve derinlik var ;) Yani kitap sizi anlattığı olaya değilde kendinize bağlıyor. Öyle anlar oldu ki tüm hayatımı bir sayfada buldum hatta bir tiyatro sahnesinde kafamın içinde canlamdı.

Kitabı çok yüceleştirmek istemem, çoğu yerini anlamsız bulsam da aradaki kültürel ve inanç farklarını hesap etmek gerek. araya bir iki kitap sıkıştırdım yoksa tek başına içilmeyecek kadar sert bir kahve tadında.
Verdiği Puan: 9
8 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Lotus

@lotus

- 2006
9.1 (545 oy)
kandırılmak isteyen seyirci
Öncelikle filmin Türkçe dublajını hiç beğenmedim, ne konuştukları anlaşılmıyor bile :( alt yazılı izlemek daha daha iyi olurdu.... İkinci olarak Filmdeki üç kadında enfesti yaa çok güzellerdi :D...
Bence filmin konusu ve ana teması güzel. Günümüz şartlarında tekrar çekilse eminim daha güzel bir sunum olabilirdi. Filmi sunmayı becerememişler gibi geldi :) yani karmaşık bir şekilde anlatılmış. İzlenebilir filmlerden beğendim hele iki rakibin birbirlerinin sahnesine çıkıp oyunları bozması oldukça kurnaz hareketlerdi.
Kimin kazandığı sorusuna ise tabii hırslar ve ihtiraslar kazanmış. Bu arada sihirbazlara ve ilizyonlara karşı tüm güvenim sarsıldı bea :P neydi seyirci sırrı arıyor, dikkatli bakmadığı için bulamıyor. Sırrı çözmek değil kandırılmak isteyen izleyiciler için güzel bir film orta şeker mi desek ;)
Verdği Puan: 8
6 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Lotus

@lotus

- 2015
9 (81 oy)
Film genel olarak güzeldi. Çok fazla yavaş olmakla birlikte, ağır psikolojik bir yapıda. Aslında tüm Sorunların başı fazla iyi niyetli, aşırı terbiyeli ve ahlaklı olmaktan kaynaklanıyor. Hatırlarsanız kadın kurtulduğunda annesi ile tartışmış ve küçükken sürekli kibar olması hususundaki uyarılarını ve ahlaklı olmasını söylediğini hatırlattı. Bu yüzden de oradan çıkma yollarını bulsa da başarısız olduğunu dile getirmişti. Ki kulübenin içinde adam sürekli kıza tenkit verip kibar olmasını ve sesini yükseltmemesini söylüyordu. Zaten kızın yaşı küçücükmüş rehin alındığında haliyle aldığı terbiyeden ve baskıdan dolayı kişiliği çabuk bastırılıp ezilebilir.

Çocuğu ilk başta doğurmayı ve bir yetiştirme yurduna göndermemesi çok normal çünkü küçücük kulübede elbette kendinden bir parçaya ve ikinci bir sese ihtiyaç duyacaktır. zira habercinin sorusu üzerine yani çocuğu bir yetimhaneye bırakmasını hiç istemediğini söyledi. Fakat sonlarda çocuğa karşı bir dışlama oluştu annede ki bu çok normal ağır bir psikolojinin üzerine artı kadının babası da çocuğu istemediğini belli edince kadında çocuğa karşı tepkiliydi.

Ama çocuk masumiyeti her şeyi çözdü saçlarını keserek ikinci kez annesinin kurtarıcısı oldu.
8 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Lotus

@lotus

- 2013
8.8 (95 oy)
S.A.G
Film oldukça garipti yani alışılmışın üstünde... İlk başlarda tuhaf geldi sonra izledikçe kişinin hayal dünyası ile karışık gerçek hayatta var olmasını tanımlamış. kişi ve karakter üzerine yaşanmış klasik olaylar anlatılmış. Benim için en ilgi çekici yani psikolojiye yakın olmasıydı. İzlerken çok fazla keşke dedim ama gerçekleri yansıttığından hep hüzünle bitti çoğu olaylar :( Leyla ile Mecnun kadrosunun hepsi alınmış :) yani farklı oyuncular oynatılabilirdi. Ne o öyle dizi devamı gibi bir şey olmuş. Yani filmi izlerken diziden kareler geldi sürekli aklıma :(

Ahh Demet Ervag ne de yakışmış filme çok sevdim sesi ile de başka bir güzellik katmış filme...

Ali Atay o başka bir oyuncu aşmış kendini eminim daha güzel işlere imza atacaktır da şu Leyla Mecnun m odundan bir kurtulması gerek artık...

Doktorun gözünden kan gelmesi en iğrenç kısmı idi :D her gördüğümde elimi gözüme götürme ihtiyacı hissettim :D )) dev lerin ölümsüzlerin yer aldığı zengin bir kadro olmuş hani...

En sevdiğim replik ise galiba olan kısım ;)
+ Beni seviyon mu?
– İstersen severim.
+ İstiyom galiba.
Verdği Puan: 8
8 beğen · 0 yorum · film inceleme ·
/ 7