ara

Lotus

Kalbinden uzaklaşma, kaybolursun... Bu arada yaşım çocuk :/

Lotus

@lotus

Yılın son kitabı ;)
Nihayet yılı bitirmek istediğim kitap ile noktalıyorum ;)

Kitap bitti ama uzun süre elimden düşmeyecek daha. Çünkü cidden psikolojik olarak insana katkısı olan testler ve bilgiler var içinde. insanın hergün kendi içindeki çocuk ile konuşması, yazışması ve onu anlaması güzel bir duygu imiş ;)

Kitap cidden cok faydalı ufak tefek sıkıcı bölümleri olsada okunmaya değer bir kitap artı anlatimi da güzel sanırım cüceloglunun ilk kitabını okudum dilini ve üslubunuda sevdim.

içinde sağlıksız çocuk besleyenler ;) On puanlık bu kitabı kesinlikle okumalısınız derim ;)
İçimizdeki Çocuk
kitaba 10 verdi
7 beğen · 10 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
Bana seslenmediğine sevindim Lotus.
30.12.17 beğen 1 cevap
Melike (@hiiccc)
[silindi]
30.12.17 beğen cevap
Melike (@hiiccc)
Lotuss yıllı erken kapatmışsın. Cüceloğlu\'nu ben neden beğenmiyorum ki Adamın ekstra yaptığı bir şey yok aynı şeyleri söylüyor babaannemle :::Semih Ağbi sen cüceloglunu mu seviyorsun O-O
30.12.17 beğen 2 cevap

Lotus

@lotus

Bir çoçuk romanı ;)
Kitabı okuduktan sonra kumda gördüğüm çiçeklerin ne kadar değerli olduğunu anladım. Bir çocuk serisi olan romanda küçüklerin özgürlük ve egemenlik mücadeleyi güzel bir şekilde anlatılmış. Küçük yaşta ailelerine karşı bu denli haklarını savunan çocuklar elbet ileride de ülkelerini savunacaklardır.

Kitap çocuk serisi olmasına rağmen çok sıkmadı, içinde çok fazla karşılıklı diyalog olması sanırım sıkılmamı engelledi. Yani okunabilir bir kitap olsa da okunmasa da olur :P
Kum Zambakları
kitaba 6 verdi
6 beğen · 0 yorum

Lotus

@lotus

Konusu inansın içine içine işliyoru :( olaylar çok güzel ele alınmış. İki kardeşin birbirine olan bağları ve sevgileri çocuk dili ile ekrana getirilmiş. En önemlisi de aslında üçüncü gelmenin birinci gelmekten de daha iyi olacağını düşünen bir çocukluğu olmasıydı.

Yine Majid Majidi klasiği olarak sonlanmış :) sonunu göremedik. Zehra ayakkabılarına kavuşsaydı da Ali de birinci olmanın sevincini yaşasaydı da öyle bitseydi ya film :)

İran filmi duygusal, açlık ve yoksulluk alanında iyi işler çıkartıyor. Kesinlikle izlenilecek filmler arasında olmalı ;)
Cennetin Çocukları
filme 10 verdi
5 beğen · 0 yorum

Lotus

@lotus

Baş-roller ikinci planda
İlk defa bir romanda başrol bu kadar geç rastladım. Kitabın 171.sayfasında pembe doğuyor artık ;) daha sonraki yıllarda da Yusuf gelir.

İlk Canan Tan romanı okumam Pembe ve Yusuf a denk geldi. Romanı çok beğendim ve on puanımı verdim. Cümleler içerik anlatım tarzı, yaşamlar ve olaylar hep bi bilindik di. İçtendi anlatım Keder ile birlikte kederlendim, hüzünlendim yeri geldi güldüm ve mutlu oldum. Yazarın diğer kitaplarını merak ediyorum.

Erkeği üstün kılan toplumlardaki ezilen kadınlar tıpkı Keder gibi kadersiz ve bahtsız doğar. Töre, adet ve gelenek derken kurban edilen kadınlar bir bez parçası gibi kullanılmaktan başka değerleri yoktur. Hem ileri batı medeniyetinin hem de İslamın güzel ahlaj-kının üstüne çıkan bu töreler ve adetler yıllardır süre gelirde biride dur demez sonu ise ya ölüm ya ölümdür tıpkı Pembenin intiharı gibi :(

Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Okunası ender kitaplardan....
Pembe ve Yusuf
kitaba 10 verdi
5 beğen · 1 yorum
FİLOZOF (@kultur-elcisi)
Bu çok acıklı bir kitaptır. İyi okumalar .
08.09.17 beğen cevap

Lotus

@lotus

Ölüm...
Bir kitabı okurken hiç bu kadar ölümle haşır neşir olmamıştım -_- Yazar öyle bir anlatmış ki yazar ile birlikte tüm ruhi karmaşaları yaşayarak inanca kavuşuyor insan. Pek tabi inancın varlığı kabul fakat rota farklı. Sonuçta bir yaratıcının inancını kabul ediyoruz fakat farklı yollarla.

Kitabı okurken insanın " uğraşacak işleri güçleri ve hayat sıkıntıları yok şöyle bunalırım böyle bunalırım" dedikleri düşüncesine kapılmamak elde değil :P Şekilden şekile girip felsefenin dibine vurduktan sonra yine halkın ve sürekli ima ettiği cahil çiftçilerin rahatına ve huzurun kavuştu.

Evet kitap anlaşılır ve tüm duyguları yansıtacak şekilde yazılmış beğendim. Ünlü yazarın itirafları oldukça cesur ve içtendi. Bunu günümüze uyarlarsak, özellikle ülkemizdeki çok okunan yazarlara indeksler sek, aynı şekilde ne kadar argo ve süslü kelimelerle edebiyatı katledersen, sokak edebiyatı dediğimiz şeyi kullanırsan çok okunan ve çok satan yazar haline geliniyor.
İtiraflarım
kitaba 8 verdi
2 beğen · 0 yorum

Lotus

@lotus

Gara gözlü Dilber
Sekiz yaşındaki bir çocuk ve çektiği çileler. islam köleliği yasaklarken osmanlı büyüklugun ve gücün vermiş olduğu cesaretle köleliği kibarlaştirmis esir ve cariye adı altında devam ettirmiş olduğunun açık bir örnegidir sergüzeşt...

Kitapda çok fazla duygulari ince detaylı anlatmamiş. Örneğin dilberin nasıl aşık olduğuna ge intihar ederken ki duygulari betimlenmemiş. Sanırım bu sadece esirlige ve olayın geçtigi mekânlara dikkat çekmek için yapılmis ama bişeylerin tadı eksik gibi geliyor insana.

Ayrıca ben bir kitabı okumaya başlarken ilk sayfadan başlarim. Yani varsa yazarın hayatını okurum sonra yazarın okuyucuya varsa notunu okur hattaaa kitabın basım yılına, hazırlayan, kapak, editör veya baskısina şöyle bir göz atarım.

Fakat :) ilk defa bu kitapta başıma geldi ki hikayeyi baştan öğrenmiş oldum. Çok kötü bir duygu bu :( insan niye kitabın özetini başa yazar ki :) kitap boyu olayları bildiğim için heyecan gittiğinden hay okumaz olsaydım dedim de dedim :)

Ben karanfil yayın baskisini okudum sizde okursanız sakin ola başıni okumayın ;)
5 beğen · 0 yorum

Lotus

@lotus

Üç Kağıt-çı tarihi :P
Nedendir bilinmez ilk hikayeyi okuyunca "üçkağıtçı"tabiri sürekli geldi aklıma :) haklılık payı da var gibi madem eski bir hikâye neden olmasın dı ;)

Efendim hikâyedeki üç kağıtla zengin olma hayali kuran aslında pısırık pinti ama bir o kadar da sinsi olan bir kişinin beceriksizligini anlatıyir. ikinci hikâye ise şair ve şiire değinmiş.

Oldukça keyifli ve bir çırpıda okunuvedi. Sevgili @tabula-rasa iyiki yollamış çok şey kattı bana ;)
Maça Kızı
kitaba 7 verdi
5 beğen · 1 yorum
tabula rasa (@tabula-rasa)
Rica ederim, beğenmene sevindim :)
14.07.17 beğen cevap

Lotus

@lotus

Sıcak havalarda bir kitap bulup içi serinletmeli...
Kitabın konusu benim gibi hayaller aleminde yaşayan biri :P için gayet güzeldi. Hikayeyi çok beğendim. Bilindik ve sürekli hissettiğimiz duyguların cümlelere dökülmüş haliydi. Kitabı bu yönden beğendim ama anlatım olarak çok fazla detaylandırmış gibi geldi sanki. Yinede baya kısa sürede bitirdim çünkü sürükleyiciydi. Okunabilirliği yüksek kitaplardan şiddetle olmasa da tavsiye ederim.

Bu arada yazarın ilk kitabıymış :O hiç öyle durmuyordu acemilik sezmedim.
8 beğen · 0 yorum

Lotus

@lotus

Veee Sarah Jio :) Sürekli övülen, çok satan ve oldukça rahat anlatımlı yazılar yazan kadın yazarımızla sonunda tanıştım. Bir arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine okumaya başladığım kitap sefiller in üzerine pek gitmedi. Tıpkı tatlının üzerine turşu yer gibi oldu :D

Efendim kitap için eleştirilerim oldukça vasattı. Edebiyatı sıfır. Belki çeviriden kaynaklı olsa da cümleleri beni etkilemedi. Kitap içinde markalara odaklı çok sayıda reklam var bence bu yazarlık için etik olmamalı. Ayrıca yazarın diğer kitaplarında da fark ettim ki kapak kısmında daima yazarın ismi ön planda. Kitabın ismi daha küçük putlarla yazılmış ve ilk dikkati çekmiyor.

Kitap da anlatılan hikayeyi beğendim. Ama nasıl bir rahatlıktır Rayn da ki hayret verici. Adamı sonunda patlat masalar dı olmaz dı :D ilişkilerde bu kadar rahatlık olmamalı diye düşünüyorum. Hikayeyi her ne kadar begensem de klasikti.
Yeşil Deniz Kabuğu
kitaba 5 verdi
6 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
"(...) ilişkilerde bu kadar rahatlık olmamalı diye düşünüyor" musun hâlâ @lotus? Bana da bu kitabı epeyce öneren oldu mamafih şu farkına vardığın "daha-büyük-yazar-ismi" yüzünden çekimser kalmıştım.Aldım kitabı,,,okumayacağım kitaplar arasına tabii.Teşekkür ediyorum sana. :)
23.08.17 beğen cevap
Lotus (@lotus)
Abi adam rahattı yani eski sevgilisi ile noktayı koyup ayrılmamışlar ki adam bırakıp gitmiş ve kadın hala seviyor :/ bu durumda onunla sürekli dip dibe olması etik değil bence ki zaten de rayn bırakti of amann okuma abi valla boş zaman için bile degmez ben arkadaş ısrarı ile .......gittim :)
23.08.17 beğen cevap
Semih Oktay (@semih-oktay)
E,işte bak ne güzel sen "okuma "diyebiliyorsun bir kitap için.Keşke bir kitabı beğenmeyen herkes bunu dile getirebilse de vakit kaybı yaşamasak!
23.08.17 beğen cevap

Lotus

@lotus

Geç kalınmışlıklarım
Dünya klasiklerinin en klasiğini okumakta oldukça geç kaldım. Çocuk versiyonunu da okumamıştım ve sonunda okumak nasip oldu.

Kitap İyiliğin ve hoşgörünün kötülüğü ortadan kaldırabildiğini ve değişen hayatları anlatıyor. En bi hoşuma giden yanı ana temasının aşk olmamasıydı. Baş rolümüz Jean Valjanaşk hayatına dair bir anlatım yok. Bir zamanlar Ülkemizde de hala devam eden hapis damgası ile mücadele eden ve kimliğini sürekli saklamak zorunda kalan jean papaza verdiği söz ile iyi bir insan olunabileceğini kanıtlamıştı.

Yine okuduğum bu tür kitaplarda anlatılan hikayeden çok tabii hoşuma giden edebiyatı ve anlatım tarzı oldu. O yüzden kitabı beğeni ile okudum. Çoğu cümleler içime işledi neredeyse demek ki sefillik var bende de :P
Sefiller
kitaba 10 verdi
15 beğen · 1 yorum
Semih Oktay (@semih-oktay)
1802-1885
06.07.17 beğen cevap
/ 7