ara

Lotus

Anlamsız duyguları kes...

Lotus

@lotus

- 2006
9.1 (542 oy)
kandırılmak isteyen seyirci
Öncelikle filmin Türkçe dublajını hiç beğenmedim, ne konuştukları anlaşılmıyor bile :( alt yazılı izlemek daha daha iyi olurdu.... İkinci olarak Filmdeki üç kadında enfesti yaa çok güzellerdi :D...
Bence filmin konusu ve ana teması güzel. Günümüz şartlarında tekrar çekilse eminim daha güzel bir sunum olabilirdi. Filmi sunmayı becerememişler gibi geldi :) yani karmaşık bir şekilde anlatılmış. İzlenebilir filmlerden beğendim hele iki rakibin birbirlerinin sahnesine çıkıp oyunları bozması oldukça kurnaz hareketlerdi.
Kimin kazandığı sorusuna ise tabii hırslar ve ihtiraslar kazanmış. Bu arada sihirbazlara ve ilizyonlara karşı tüm güvenim sarsıldı bea :P neydi seyirci sırrı arıyor, dikkatli bakmadığı için bulamıyor. Sırrı çözmek değil kandırılmak isteyen izleyiciler için güzel bir film orta şeker mi desek ;)
Verdği Puan: 8
6 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Lotus

@lotus

- 2015
9 (80 oy)
Film genel olarak güzeldi. Çok fazla yavaş olmakla birlikte, ağır psikolojik bir yapıda. Aslında tüm Sorunların başı fazla iyi niyetli, aşırı terbiyeli ve ahlaklı olmaktan kaynaklanıyor. Hatırlarsanız kadın kurtulduğunda annesi ile tartışmış ve küçükken sürekli kibar olması hususundaki uyarılarını ve ahlaklı olmasını söylediğini hatırlattı. Bu yüzden de oradan çıkma yollarını bulsa da başarısız olduğunu dile getirmişti. Ki kulübenin içinde adam sürekli kıza tenkit verip kibar olmasını ve sesini yükseltmemesini söylüyordu. Zaten kızın yaşı küçücükmüş rehin alındığında haliyle aldığı terbiyeden ve baskıdan dolayı kişiliği çabuk bastırılıp ezilebilir.

Çocuğu ilk başta doğurmayı ve bir yetiştirme yurduna göndermemesi çok normal çünkü küçücük kulübede elbette kendinden bir parçaya ve ikinci bir sese ihtiyaç duyacaktır. zira habercinin sorusu üzerine yani çocuğu bir yetimhaneye bırakmasını hiç istemediğini söyledi. Fakat sonlarda çocuğa karşı bir dışlama oluştu annede ki bu çok normal ağır bir psikolojinin üzerine artı kadının babası da çocuğu istemediğini belli edince kadında çocuğa karşı tepkiliydi.

Ama çocuk masumiyeti her şeyi çözdü saçlarını keserek ikinci kez annesinin kurtarıcısı oldu.
8 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Lotus

@lotus

- 2013
8.9 (94 oy)
S.A.G
Film oldukça garipti yani alışılmışın üstünde... İlk başlarda tuhaf geldi sonra izledikçe kişinin hayal dünyası ile karışık gerçek hayatta var olmasını tanımlamış. kişi ve karakter üzerine yaşanmış klasik olaylar anlatılmış. Benim için en ilgi çekici yani psikolojiye yakın olmasıydı. İzlerken çok fazla keşke dedim ama gerçekleri yansıttığından hep hüzünle bitti çoğu olaylar :( Leyla ile Mecnun kadrosunun hepsi alınmış :) yani farklı oyuncular oynatılabilirdi. Ne o öyle dizi devamı gibi bir şey olmuş. Yani filmi izlerken diziden kareler geldi sürekli aklıma :(

Ahh Demet Ervag ne de yakışmış filme çok sevdim sesi ile de başka bir güzellik katmış filme...

Ali Atay o başka bir oyuncu aşmış kendini eminim daha güzel işlere imza atacaktır da şu Leyla Mecnun m odundan bir kurtulması gerek artık...

Doktorun gözünden kan gelmesi en iğrenç kısmı idi :D her gördüğümde elimi gözüme götürme ihtiyacı hissettim :D )) dev lerin ölümsüzlerin yer aldığı zengin bir kadro olmuş hani...

En sevdiğim replik ise galiba olan kısım ;)
+ Beni seviyon mu?
– İstersen severim.
+ İstiyom galiba.
Verdği Puan: 8
8 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Lotus

@lotus

- 2013
7.7 (26 oy)
Hekim-Doktor!!!
Filmin adı İbni Sina değil ki :) zaten kelime olarak baktığımızda da karşımıza Doktor veya hekim anlamları çıkıyor. Yabancı filmlerdeki bu film ismi geçişlerdeki sıkıntın daha filme başlamadan yanlış ön yargıya sebep oluyor. İbni Sina ismini okuyunca bende herkes gibi bu değerli şahsın hayatını anlatıldığı bir film sanmıştım ama değilmiş :) Ne alaka ki zaten konusunda bile hayatı ele alındığından bahsedilmiyor. İsim konusunu bitirdiğimize göre gelelim film incelememe...

Filmi sinema ve tarihi gerçeklik olarak iki farklı açıdan incelenebilir. Evet tarihi olarak pek çok yanlış sahne olmuş fakat sonuçta bu bir belgesel değil ve film illaki sonunda bir yeşil çam klasiği olmalı :P intiharda pek bi gururlu olmuş hani :)

sinema olarak bence güzeldi, beğendim, kendini uzun bir süresi olmasına rağmen izletti doğrusu. Ve hiç sıkılmadım. sinema konusu olarak Rob Cole'nin hayatını anlattığı bir senaryo olduğu görülüyor. Kitabı nasıldır bilemem. Haliyle Selçuklu larda İranlı larda batı gözüyle görülüp işlenmiş. Aslında çok fazla dini ve ırk ayrımı yapılmadan tümünün de eksik yönleri gösterilmiş. Filmin ilk başlarında İngiltere nin tıp konusunda ne kadar yobaz ve tutucu durumu ile sonlarında medresenin yakılması eş değer olsa gerek.

Filmden net olarak gördüğüm ise Batı medeniyetinin temellerini doğudan alarak onu geliştirdiği. Filmin sonundaki o muhteşem Tıp Hastanesi öğrencinin hocasının vasiyetini yerine getirdiğine kanıt.

Ah sonda yinede Rob Cole ilk hocası olan berber ile kavuştuğu anı da gösterselerdi ne güzel olurdu :) tabii buna kardeşlerini bulduğunu ve onlara güzel imkanlar sağladığını da ekleyebiliriz. Yabancı filmin ruhsuzluğu olsun bu da :D
Verdği Puan: 5
6 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Lotus

@lotus

- 2015
9.2 (101 oy)
Khan soy ismi ve yine bir Hint filmi... Tabi ki çok güzeldi, hayat dersleri ile dolu hep hüzünlü hep neşeli duyguları tattıran bir filim olmuş ;)

salman khan'ın hem baş rolde oynadığı hemde yapımcı olarak ilk filmi oldukça başarılı olmuş. İki komşu ülkenin siyasi düşmanlıklarının yanında halkının bu kadar ortak bir noktada birleştiren Munni :) ve benim işaretim el :)

Mükemmel bir filim izlenmesi şiddetle tavsiye olunur( müzik kısımları geçilebilir elbet )
Verdği Puan: 10
13 beğen · 2 yorum · film inceleme ·
sümeyra (@sumeyra311)
hem duygusal hem muhteşem bir filim bayılıyorum 30.01.17
📚 Kübra Ç📚 (@kedilikitapsever)
Bende aglamistim bayağı hatırlıyorum 30.01.17

Lotus

@lotus

- 2015
8.7 (87 oy)
Ben filmi çok begendim ;) yani vakit kaybı olarak geçmez. Her ne kadar dönemin savaş sonrası yıkıntiyi anlatsada siyah ve beyazın düşmanligi nefreti ele alınmış. Ama son kısmı siyah ve beyazın kardeşligi, adaletin yerine gelip suçlularin cezasıni alması güzeldi.

Yinede siyah adam ölmeseydi iyiydi :/
4 beğen · 0 yorum · film inceleme ·

Lotus

@lotus

- İskender Pala
8.4 (505 oy)
Kim olduğunu bilmek haktır
Yazarın kitabın başında ve sonunda bahsettiği olaya inanıyorum. Müzayede alınmış bir Osmanlıca hikayenin (gerçeklik payı yüksek) Türkçeye çevrilerek bizimde okumamızı sağladığı için başarılı bir çalışma olmuş.

Evet anlatım çok kopuk, yapboz misali sürekli parçaları beyinde birleştirme ve olayları tekrarlama çabası içinde oluyor insan. Burada sanırım çevirmen İsken-der Pala değil bunu yazan asıl yazarın yazım tarzı veya diller arası geçişten dolayı kopuklukta diyebiliriz.

Her neyse efendim hikayenin ana konusu güzeldi, tarihin tozlu ve siyah beyaz görüntülerini hissettirdi. Fakat sonu böylemi bitmeliydi yaaa... Şehzade Ahmet neslini bilmeye hakkı yok mu yani :( Ah bu ihtilaller devrimler ve koltuk sevdaları. Tarihin her sayfasında ve her milletinde var olmuş...

Yine de ben Kara Şahin ve Hörükız ın evlendiğini düşünerek noktaladım hikayeyi :D
Verdiği Puan: 9
10 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Lotus

@lotus

- Zülfü Livaneli
8.6 (1326 oy)
İncelememe başlamadan önce bildiri gidip de yüzünü buruşturan hatta gazeteci kız gibi hayıflanarak alt dudağını burkan herkesden özür dileyerek başlıyorum...-_-

Kitap hakkında düşüncelerimi yazarken googlenin bir diğer sayfasında sanatçımızın güzel ezgileri çalmakta...

Kitap bana yıllar önce Malatya'da yaşayan bir dost tarafından hediye edilmişti. Şuan nefes almıyor olan bu dost acaba yaşamış mıydı sorusunu sorduruyor kendime. :( Hediye edenden ötürü kitaplığımda duran ve bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitaplardandır.

Olumlu olumsuz eleştiri ve incelemeleri okumadan başladığım kitaplardan daha çok zevk alıyor ve tarafsız kendi düşüncelerime ulaşabiliyorum.

On parmağında on marifet olan sanatçımız sesi kadar kaleminin de güçlü olduğunu ispatlamak için yazarlığa başlamış. İyi ki de başlamış. Kitabı gözümde çok büyütmemiştim zaten yani bir sanatçının yazacağı bir roman daha doğrusu hikaye gözü ile beklentilerimin çıtasını yükseltmeden okudum. O yüzden oldukça başarılı buldum. Elbette abartılı yerleri vardı ama mühim olan kullandığı dil, edebiyatı ve kurgusu. Genel hatları ile beğendim şartlı olmamak kaydı ile okunacaklar listesinde olmalı...

Kitaptan çoğu kişi kendince bazı noktalara değinmiş ben ise kitabın aşk konusunda erkek ve kadının farkına değinmek istiyorum. Görmekle cinselliği arzulayan erkek yine görmek kavramı ile aşkı ebedi kılabiliyor. Kadın ise dokunmak, konuşmak ve uzun süreli etkileşim ile kendini aşık olmaktan alıkoyamaz.
Verdiği Puan: 8
7 beğen · 7 yorum · kitap inceleme ·
Fethiye 📚 (@fthykc)
Ahmet'in sevgilisinden istiyorum bir tane, kucaklama makinasından yani :) 10.12.16
Lotus (@lotus)
Ahmet degil o Mehmet :) banada lazım bitane yokmu icad edecek ;) 10.12.16
Fethiye 📚 (@fthykc)
Okuyacak olanların kafası karışmasın Ahmet O :) 10.12.16
Ergün Çil (@ergun-cil)
Ben de çok beğenmiştim bu kitabı, Zülfü Livaneli'nin en güzel 2. romanı bence. Birinci ise açık ara SERENAD... 10.12.16
Lotus (@lotus)
Ins birgun seranat I da okurum kimbilir ;) 10.12.16
Fethiye 📚 (@fthykc)
@ergun-cil Katılıyorum Serenad çok güzeldi :) 10.12.16
Semih Oktay (@semih-oktay)
, 13.06.17

Lotus

@lotus

- Robert Moss
6 (1 oy)
Halk arasında bilinen çoğu anlatım daha gerçekci yollarla anlatılmış. Ben en çok Hayeller kısmını sevdim ve güzel bilgiler edindim ;)
Genelde tevafukla ilgilemdigimden tesadüer kısmı çok sarmadı ama hayellere diyecek yoktu. Daha güzel ve özgürce Hayeller kurmada yol gösterici.
Kitap bu üç farklı alan gerçek hayatla bağ kurmuş olduğunu anlatıyor bize....
Verdiği Puan: 6
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·

Lotus

@lotus

- Ömer Sevinçgül
7.3 (11 oy)
Seni seven hep var olsun ;)
Arka kapak yazısına kapılıp aldım kitabı. Felsefe, tarih, din konusunda oldukça net ve kısa anlatımlari var. Sanal ortamın alışkanligi olan karşılikli sohbet şeklinde yazılmis. Yazım tarzıni beğendim. Ama biraz bana küçük geldi ki öyleymiste zaten :) sıkılmadan bitirdim.
Verdiği Puan: 9
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme ·
/ 6