ara
Betül
6.707 542

Betül

@lotus

6 7.6
Puan: 5
Hekim-Doktor!!!
Filmin adı İbni Sina değil ki :) zaten kelime olarak baktığımızda da karşımıza Doktor veya hekim anlamları çıkıyor. Yabancı filmlerdeki bu film ismi geçişlerdeki sıkıntın daha filme başlamadan yanlış ön yargıya sebep oluyor. İbni Sina ismini okuyunca bende herkes gibi bu değerli şahsın hayatını anlatıldığı bir film sanmıştım ama değilmiş :) Ne alaka ki zaten konusunda bile hayatı ele alındığından bahsedilmiyor. İsim konusunu bitirdiğimize göre gelelim film incelememe...

Filmi sinema ve tarihi gerçeklik olarak iki farklı açıdan incelenebilir. Evet tarihi olarak pek çok yanlış sahne olmuş fakat sonuçta bu bir belgesel değil ve film illaki sonunda bir yeşil çam klasiği olmalı :P intiharda pek bi gururlu olmuş hani :)

sinema olarak bence güzeldi, beğendim, kendini uzun bir süresi olmasına rağmen izletti doğrusu. Ve hiç sıkılmadım. sinema konusu olarak Rob Cole'nin hayatını anlattığı bir senaryo olduğu görülüyor. Kitabı nasıldır bilemem. Haliyle Selçuklu larda İranlı larda batı gözüyle görülüp işlenmiş. Aslında çok fazla dini ve ırk ayrımı yapılmadan tümünün de eksik yönleri gösterilmiş. Filmin ilk başlarında İngiltere nin tıp konusunda ne kadar yobaz ve tutucu durumu ile sonlarında medresenin yakılması eş değer olsa gerek.

Filmden net olarak gördüğüm ise Batı medeniyetinin temellerini doğudan alarak onu geliştirdiği. Filmin sonundaki o muhteşem Tıp Hastanesi öğrencinin hocasının vasiyetini yerine getirdiğine kanıt.

Ah sonda yinede Rob Cole ilk hocası olan berber ile kavuştuğu anı da gösterselerdi ne güzel olurdu :) tabii buna kardeşlerini bulduğunu ve onlara güzel imkanlar sağladığını da ekleyebiliriz. Yabancı filmin ruhsuzluğu olsun bu da :D
6 beğen · 0 yorum · film inceleme

Betül

@lotus

14 9.2
Puan: 10
Khan soy ismi ve yine bir Hint filmi... Tabi ki çok güzeldi, hayat dersleri ile dolu hep hüzünlü hep neşeli duyguları tattıran bir filim olmuş ;)

salman khan'ın hem baş rolde oynadığı hemde yapımcı olarak ilk filmi oldukça başarılı olmuş. İki komşu ülkenin siyasi düşmanlıklarının yanında halkının bu kadar ortak bir noktada birleştiren Munni :) ve benim işaretim el :)

Mükemmel bir filim izlenmesi şiddetle tavsiye olunur( müzik kısımları geçilebilir elbet )
13 beğen · 2 yorum · film inceleme
sümeyra (@sumeyra311)
hem duygusal hem muhteşem bir filim bayılıyorum 30.01.17
Kübra Öznur ÇELİK (@kbroznrclk)
Bende aglamistim bayağı hatırlıyorum 30.01.17

Betül

@lotus

15 8.7
Ben filmi çok begendim ;) yani vakit kaybı olarak geçmez. Her ne kadar dönemin savaş sonrası yıkıntiyi anlatsada siyah ve beyazın düşmanligi nefreti ele alınmış. Ama son kısmı siyah ve beyazın kardeşligi, adaletin yerine gelip suçlularin cezasıni alması güzeldi.

Yinede siyah adam ölmeseydi iyiydi :/
4 beğen · 0 yorum · film inceleme

Betül

@lotus

67 8.4
Puan: 9
Kim olduğunu bilmek haktır
Yazarın kitabın başında ve sonunda bahsettiği olaya inanıyorum. Müzayede alınmış bir Osmanlıca hikayenin (gerçeklik payı yüksek) Türkçeye çevrilerek bizimde okumamızı sağladığı için başarılı bir çalışma olmuş.

Evet anlatım çok kopuk, yapboz misali sürekli parçaları beyinde birleştirme ve olayları tekrarlama çabası içinde oluyor insan. Burada sanırım çevirmen İsken-der Pala değil bunu yazan asıl yazarın yazım tarzı veya diller arası geçişten dolayı kopuklukta diyebiliriz.

Her neyse efendim hikayenin ana konusu güzeldi, tarihin tozlu ve siyah beyaz görüntülerini hissettirdi. Fakat sonu böylemi bitmeliydi yaaa... Şehzade Ahmet neslini bilmeye hakkı yok mu yani :( Ah bu ihtilaller devrimler ve koltuk sevdaları. Tarihin her sayfasında ve her milletinde var olmuş...

Yine de ben Kara Şahin ve Hörükız ın evlendiğini düşünerek noktaladım hikayeyi :D
937 karakter
10 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

308 8.6
Puan: 8
İncelememe başlamadan önce bildiri gidip de yüzünü buruşturan hatta gazeteci kız gibi hayıflanarak alt dudağını burkan herkesden özür dileyerek başlıyorum...-_-

Kitap hakkında düşüncelerimi yazarken googlenin bir diğer sayfasında sanatçımızın güzel ezgileri çalmakta...

Kitap bana yıllar önce Malatya'da yaşayan bir dost tarafından hediye edilmişti. Şuan nefes almıyor olan bu dost acaba yaşamış mıydı sorusunu sorduruyor kendime. :( Hediye edenden ötürü kitaplığımda duran ve bir türlü okumaya cesaret edemediğim kitaplardandır.

Olumlu olumsuz eleştiri ve incelemeleri okumadan başladığım kitaplardan daha çok zevk alıyor ve tarafsız kendi düşüncelerime ulaşabiliyorum.

On parmağında on marifet olan sanatçımız sesi kadar kaleminin de güçlü olduğunu ispatlamak için yazarlığa başlamış. İyi ki de başlamış. Kitabı gözümde çok büyütmemiştim zaten yani bir sanatçının yazacağı bir roman daha doğrusu hikaye gözü ile beklentilerimin çıtasını yükseltmeden okudum. O yüzden oldukça başarılı buldum. Elbette abartılı yerleri vardı ama mühim olan kullandığı dil, edebiyatı ve kurgusu. Genel hatları ile beğendim şartlı olmamak kaydı ile okunacaklar listesinde olmalı...

Kitaptan çoğu kişi kendince bazı noktalara değinmiş ben ise kitabın aşk konusunda erkek ve kadının farkına değinmek istiyorum. Görmekle cinselliği arzulayan erkek yine görmek kavramı ile aşkı ebedi kılabiliyor. Kadın ise dokunmak, konuşmak ve uzun süreli etkileşim ile kendini aşık olmaktan alıkoyamaz.
1634 karakter
6 beğen · 6 yorum · kitap inceleme
Fethiye (@fthykc)
Ahmet'in sevgilisinden istiyorum bir tane, kucaklama makinasından yani :) 10.12.16
Betül (@lotus)
Ahmet degil o Mehmet :) banada lazım bitane yokmu icad edecek ;) 10.12.16
Fethiye (@fthykc)
Okuyacak olanların kafası karışmasın Ahmet O :) 10.12.16
Ergün Çil (@ergun-cil)
Ben de çok beğenmiştim bu kitabı, Zülfü Livaneli'nin en güzel 2. romanı bence. Birinci ise açık ara SERENAD... 10.12.16
Betül (@lotus)
Ins birgun seranat I da okurum kimbilir ;) 10.12.16
Fethiye (@fthykc)
@ergun-cil Katılıyorum Serenad çok güzeldi :) 10.12.16

Betül

@lotus

1 6.0
Puan: 6
Halk arasında bilinen çoğu anlatım daha gerçekci yollarla anlatılmış. Ben en çok Hayeller kısmını sevdim ve güzel bilgiler edindim ;)
Genelde tevafukla ilgilemdigimden tesadüer kısmı çok sarmadı ama hayellere diyecek yoktu. Daha güzel ve özgürce Hayeller kurmada yol gösterici.
Kitap bu üç farklı alan gerçek hayatla bağ kurmuş olduğunu anlatıyor bize....
387 karakter
0 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

2 7.3
Puan: 9
Seni seven hep var olsun ;)
Arka kapak yazısına kapılıp aldım kitabı. Felsefe, tarih, din konusunda oldukça net ve kısa anlatımlari var. Sanal ortamın alışkanligi olan karşılikli sohbet şeklinde yazılmis. Yazım tarzıni beğendim. Ama biraz bana küçük geldi ki öyleymiste zaten :) sıkılmadan bitirdim.
297 karakter
5 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

1 7.4
Film: Balalayka
Puan: 7
Rus ezgilerini sevdirebilir bir filim :)

balalayka projesinde Kemal Sunalın da yer aldığı ama rol alamadığı son filmi. Uğur Yücel de güzel oynamış ama yine de insan acaba Kemal Sunal daha iyi olurdu diye düşünmeden edemiyor.
Değişik bir konusu ve masalsı bir anlatımı vardı filmin izlenilebilirliği orta
1 beğen · 0 yorum · film inceleme

Betül

@lotus

2 8.8
Puan: 7
Anlatım olarak hapishane ve işkencelere yönelik okuduğum iki kitabın gerisinde kalsada anlatilan acı ve hüzünler bizdendi. Sonu yarım kalmış gibi yani büyük bir soru işareti ile bitmiş, acaba tahir türkiyede ne yapcak :/

Okunasi tarihi kitaplardan sevdim ;)
274 karakter
2 beğen · 0 yorum · kitap inceleme

Betül

@lotus

9 6.6
Puan: 6
Gülerek izledim bu bir komedi filmi için yeterli sanırım... Oyunculuk konusunda zaten sanat dünyası iç içe geçmiş durumda o yüzden tepki vermiyorum artık. Filim gayet güzeldi ama kitabı nasıldır bilemem
izlenilebilir
0 beğen · 0 yorum · film inceleme
/ 6