ara

Meursault Samsa

batının ahlaksızlığı doğunun ahlakından daha ahlaklı

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Eşlik edecek albüm; Tom Waits - Closing Time
Kahve ve Şiir
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Alıntı
Şehrin tarihini değil, şehrin ruhunun tarihini anlatırım: "Yan tarafta Roma döneminden kalma bir hamamın yıkıntıları olsa da, hemen yanı başındaki küçük pastanede bundan tam otuz yıl önce birbirlerine gerçekten âşık bir çift, ilk kahvaltılarını yaptı. Kimseler bilmese de, gök kubbesi altında yaşanan bu muazzam duygu alışverişiyle şehrin çehresi önemli ölçüde değişti. Adamın, kadını birçok kez beklediği bu pastanenin çalışanlarıyla yaptığı sohbetlerde şehre dalga dalga insan sevgisi yayıldı.

(Ferhat Özkan - Yoksunlar - Yapı Kredi Yayınları, s.14-15)
Yoksunlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Iyi kitap gibi ilk 15 sayfa itibarı ile
Karanlıktan Sonra
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
2 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Adam
Adam
Avrupa' nın efendisi ama halkının kölesi

A D A M !!!

Bu arada Amerika, bizden korktuğundan vize başvurularını süresiz olarak durdurdu. Bütün dünyaya böyle böyle öğreteceğiz gücümüzü!
1 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Vega! 90 öncesi bir tarihte doğduysanız ve Vega' yı seviyorsanız sanırım albümü dinlerken tarifi zor bir özlem duyacaksınız. Bir insana mı, mekana mı, zaman mı yoksa Vega' ya mı bu özlem? O belli değil işte.
Suç ve Kefaretin Ötesinde
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Şiir
Kalemine kurban olduğum Taylan Kara bu kez de şiir adı altında yazılan saçmalıklarla kafa göz dalmış

http://haber.sol.org.tr/y...-siirler-212348
2 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

kitap ve alkol
kitap ve alkol
Okunacak çok fazla şey, okuyacak çok az zaman :/
5 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Suç ve Kefaretin Ötesinde
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Bu kitabı, TRT Radyo 1' de her perşembe saat 14.32' de yayınlanan Kitap Oburu isimli programdan gönderdiler.

Her perşembe yarım saat boyunca ilk 10 15 dakika kısa kısa 2 3 kitaptan bahsediyorlar. Son 15 dakikada da bir konuk alıp onunla kısa bir sohbet yapıyorlar. Geçmiş programları da yotube kanallarından bulmak mümkün. Her hafta hediye kitapları oluyor ve Twitter' dan yorum yapanlar arasından seçtikleri kişilere gönderiyorlar kitapları. Bu kitap da geçen haftanın hediyesiydi. Bugun elime ulaştı.
Karanlıktan Sonra
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
10 beğeni · 1 yorum
Yase..✏️ (@yase)
Twitter hesaplarını takibe aldım hemen. Böyle bir programdan haberim yoktu. Sayenizde öğrenmiş olduk, teşekkürler :)
30.09.17 beğen 2 cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Uydurma Şiirler
Hiç uzatmadan konuya giriyorum. İnternett uydurma olduğu halde tanınmış şairlerin isimleriyle paylaşılan şiirler mevcut. Sosyal medya kullanımıyla beraber de ciddi bir artış söz konusu bunlarda. O kadar ki kendine edebiyat dergisi diyen yazılı basım ürünleri de bu değirmene su taşıdılar ne yazık ki.

Geçenlerde buradan bir arkadaş ile kısa bir sohbetimiz oldu. Şiirlerin, o şairlere ait olmadığını nasıl anladığımı sordu. Tam olarak böyle sormadı da bu minvalde bir diyalogdu. Çünkü çok bilgiliyim, çok okuyorum demek isterdim ama maalesef ki öyle değil durum. Zaten beni asıl kızdıran şey de bu aslında. Öyle büyük bir bilgi birikim falan gerekmiyor bu uydurma şiirleri ayırt etmek için. Ama diğer insanlar o kadar cahil ve o kadar tembeller ki sayelerinde ben çok bilgili falan duruyorum onlarla kıyaslanınca.

Bu zaman kadar bu uydurma şiirlerden en çok muzdarip olan şairler Cemal Süreya ve Can Yücel hiç kuşkusuz ki. Ancak bunlardan başka Turgut Uyar, Nazım Hikmet, Necip Fazıl, Aşık Veysel, Ahmet Hamdi Tanpınar, Borges de nasibini aldı benim gördüklerim arasında. İşin içine düz yazıyı da ekleyince olay çok daha vahim bir hale geliyor. Oğuz Atay' a söyletilen sözler inanılır gibi değil. Yani entelektüel birikimimizin bu kadar düşük olacağını asla tahmin etmezdim. Üniversite mezunu insanlar, bir lise öğrencisi için bile vasat sayılabilecek ağlak cümleleri Oğuz Atay adıyla paylaşıyorlar. Şimdi tüm bu kirliliğin iki ciddi sakıcnası var; ilki onun üretmediği şeylerle bir insanı sevmek ya da ondan nefret etmek bence çok kötü bir durum. İkincisi ve beni asıl kızdıran ise uydurulan şiirlerin ciddi anlamda çok kötü oluşu ve bu şairlerin isimlerini, geçmişlerini, sanatlarını lekelemesi. Öyle ki Can Yücel' in en sevilen ilk üç şiirinin Can Yücel ile alakası yok! Yahu hayatı boyunca tek kadına, tek davaya bağlanmış adama ''Bağlanmayacaksın'' diye şiir yazdırdı bu internet. Daha nasıl kötülük edilebilir ki bir adama? Yok mezarını kırmışlar, yok mezarını kirletmişler... Tabii bunlar da olmasın ama inanın bunlar bir şaire zarar vermez ama onun geçmişini, sanatını kirletmek ona zarar verir. Yahu kitaplara ulaşmak kolay, pek çok şairin tüm şiirleri tek bir kitapta toplanmış halde kitapçılarda mevcut. Dahası pdf formatında internette de mevcut kitaplar var. Hani okumaya üşensen bile ctrl+f ile aratabilirsin de. Her türlü kontrol edilebilir, yanlışlanabilir yani. Bu şartlarda dahi bu uydurma şiirler bu kadar yayılıyorsa ben seneler önce Mevlana' nın, Yunus Emre' nin söylediği iddia edilen sözlere ya da hadislerine neden, nasıl itibar edeyim?

Peki bir şiirin o şaire ait olmadığını nasıl anlıyorum? Elbette her şiir için tek tek kitap taramıyorum. Bir kere bir şairin 20
30 şiirini okuduysanız o şairin tarzı hakkında az çok fikriniz olur. Aşık Veysel' in hece ölçüsü kullandığını bilirsiniz mesela. Bunun dışında kitapları, çıkardıkları dergiler satmayan Turgut Uyar, Cemal Süreya gibi adamların bir şiiri herkes tarafından hemen seviliyorsa keza o şiirden de şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Güzel olup olmaması başka mesele ama Cemal Süreya' nın imge kullanımı falan öyle hemen anlaşılacak bir iş değil çünkü. Bakın Sunay Akın dört bacalı bir vapura benzettiği Cemal Süreya için ne yazıyor;

Buzdağına çarptın mı bilmiyorum
ama Titanik
gibi oldu batışın
bir sen vardın çünkü
şiirin dört bacalı şairi

(Buraya dikkat)
Dalgaların kıyıya vurduğu
eşyalarını toplama telaşında
imgenin derin sularına
nefesleri yetmeyen
lodosçular
(Buraya dikkat)

Bir gemi gibi batmak
yakışırdı sonuna
filikaya biniş sırasına benzeyen yaşantının:
- Önce çocuklar
ve kadınlar

Yine bir şiir 2013 yılından sı-onra sık paylaşılıyor ama onun öncesinde ortalarda görünmüyorsa bu noktada da şüphe duymaya başlayabilirsiniz işte. Ne oldu 2013 yılında? Çağ mı atladık? Başka bir kafaya mı büründük ki o güne kadar ortalıkta olmayan bir şiir bir anda anlaşıldı ve popüler oldu? Hayır, şiir sadece uyduruldu. Elbette istisnası olabilir, popüler bir filmde kullanılır mesela şiir, tıpkı Güneşin Oğlu' nda kullanılan Konuşma isimli Ülkü Tamer şiiri gibi. Ancak bir şiirin o şaire ait olduğunu gösterecek kaynak asla bir film de olamaz, dergi de olamaz. Kaynak öncelikle kitaplardır, sonra eski dergilerdir. Zira o dergilerde internetten toplama şiirler değil, bizzat şairlerin yayımlanması için gönderdiği şiirler bulunur. Bunların haricinde bir kitaba girmemiş olsa dahi o şaire ait olup da tıpkı hadis gibi eş dost vasıtasıyla geleceğe aktarılan sözler, hikayeler de olabilir. Bunda bile o aktarılan ürünü, şairin diğer işleriyle kıyaslamak benzerlikleri, farklılıkları ortaya koymak gerekir bence. Bundan 50 yıl sonra belki de Mandra Filozofu isimli filmde Can Yücel demiş ki diyerek başlanıp da okunan uydurma bir şiir sahnesi ya da Okan Bayülgen' in kendi programında okuyup da bu kimin diye konuklara sorduğu, cevap alamayınca da ''Can Yücel, Can Yücel'' diye ahkam kestiği görüntüler kaynak diye sunulacak insanlara. Bavul Dergi' nin üstelik de kapağa taşıdığı(içeride Turgut Uyar' dan Tomris' e yazıldığı iddia edilen dizeler de Turgut Uyar değildi bu arada) uydurma Turgut Uyar mısraları da kanıt diye sunulacak keza. Her geçen gün ne yazık ki bu şarileri korumak zorlaşıyor. İnanın bugün Cemal Süreya seviyorum diyen insanların %50' si Cemal Süreya diye bir liseli ergeni seviyorlar., üstelik de cidden yeteneksiz bir ergen.

Cemal Süreya şiiriyle bitirelim;

Afyon garındaki küçük kızı anımsa, hani,
Trene binerken pabuçlarını çıkarmıştı;
Varto depremini düşün, yardım olarak Batı´dan
Gönderilmiş bir kutu süttozunu ve sütyeni.

Adam süttozuyla evinin duvarlarını badana etmişti,
Karısıysa saklamıştı ne olduğunu bilmediği sütyeni,
Kulaklık olarak kullanmayı düşünüyordu onu kışın;
Tanrım gerçekten çocukluk günlerinizde mi? ..

Eşiklere oturmuş bir dolu insan
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.
7 beğeni · 0 yorum
/ 27