ara

Meursault Samsa

batının ahlaksızlığı doğunun ahlakından daha ahlaklı

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Karakarga Yayınları

Yazan: Erhan Tatlıdilli

Çizen: M. K. Perker
4 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

kitap ve alkol
kitap ve alkol
Nobelli kitap yoktur, Nobelli yazar vardır.
Düşüş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
9 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR !!!
ALLAH'IN DEDİĞİ OLUR !!!
1917 Ekim'inde General Allenby komutasındaki 130.000 kişilik İngiliz ordusu Gazze' yi kuşattığında Kudüs’ ün akıbeti de belli olmuştu. Alman subaylarının da yer aldığı Türk ordusunun hali içler acısıydı. Siperdeki askerin üzerinde neredeyse üniforma bile yoktu. Cephaneleri tükenmişti, yarı aç yarı tok savaşmak zorundaydılar. Bu durumdaki askerler kuşatmaya ancak üç ay direnebildi ve sonunda İngiliz 20. Kolordusu karşısında çekilmek zorunda kaldı.

İngiliz birlikleri 16 Kasım'da Kudüs' ün liman şehri Yafa' ya çıktılar. Osmanlı' nın Zeytin Dağı eteklerinde savunması bir işe yaramamış ve Kudüs düşmüştü.

11 Aralık günü Kudüs’ e giren İngiliz General Allenby ''Artık burada Türkler olmayacak." diyordu. Zaman generali haklı çıkardı.

Allah' ın dediği olur sonuçta.
1 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Her gün düzenli olarak 2 3 kişiyi daha engellemek zorunda kalıyorum. Uydurma şiirleri, berbat paylaşımları, daha ilkokul sıralarında halledilmesi gereken yazım hatalarını görmek istemiyorum.

Daha küçük, ileride düzeltir diye düşündüğüm anlar oluyor bazı gördüklerim karşısında. Ne var ki yine bu sitede gördüğüm birini anımsıyorum o zaman. On altı yaşında ve üstelik de Çorum gibi çok sınırlı imkanlara sahip bir şehirde yaşayan bir üyemiz Orhan Pamuk ile ilgili çok güzel bir yorum yapmıştı. Yorumuna katılmaktan öte kendisini ifade ediş tarzını, kurduğu cümleleri çok sevmiştim. Kısa bir sohbetimizin ardından pek de yapmadığım bir şey yapıp ona bir kitap önerdim. Çorum' da bulmasının zor olduğunu söyleyince de kitabı ben gönderdim ona ki bunu marifet diye anlatmıyorum. Burada birilerine kitap gönderen bir sürü insan var. Benim söylemek istediğim eğer siz doğru yolu biliyorsanız o yolda ilerlemeniz için gerekli ekipmanlara bir şekilde ulaşırsınız, Çorum da bile olsanız. O kız on altı yaşında böyle bir okursa onun birkaç yıl sonraki hali bana tur attırır muhtemelen.

Bu yeni nesil edebiyat dergilerine, yeni çıkan kitaplara, yazarlara falan baya ön yargılı biriyim. Her gün de bu ön yargımınön yargımın ne kadar haklı nedenlere dayandığını tekrar tekrar görüyorum. Burası bir kitap ve sinema sitesi. Dolayısıyla üyelerinin entelektüel birikiminin toplumun genel ortalamasına kıyasla fazla olmasını ummak doğal diye düşünüyorum. Ben buradaki insanların baskın bir çoğunluğunun kitapları, kitap okumayı gerçekten sevdiklerinden eminim. Distopik bir cümle olacak ama; sorun okumamalarında değil, aksine okuduklarında. Cemal Süreya kitabı okumak yerine Facebook' ta Cemal Süreya sayfasını okuduğu için o ağlak, komik, saçma metinleri buraya Cemal Süreya' nın diye taşıyor. Oysaki bir tane Ceaml Süreya kitabı okusa zaten o da anlayacak Cemal Süreya' nın sanıp da buraya taşıdığı şeylerin Cemal Süreya' ya ait olamayacağına. Çok hızlı bir yozlaşma var ne yazık ki ve en ürkütücü yanı eskiden yozlaşmaya direnmenin yolu okumakken şimdi seni, sana okuttuklarıyla yozlaştırıyorlar zaten.

Nasıl okuduğun, ne okuduğundan; ne okuduğun da kaç tane okuduğundan çok daha değerlidir.
13 beğeni · 5 yorum
Gözde (@gozde301)
Koca karı gibi dön dolaş aynı muhabbet. mız mız mız . Olmuyorsa olmuyor. Ammada misyon yükledin kendine. Sıkıcı şey. Bende seni engelliyorum. Kasıntı köftehor.
04.12.17 beğen cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Üzülme aşkım diğer hesaplarından takip etmeye devam ediyorsundur nasılsa
04.12.17 beğen 2 cevap
odalık (@odalik)
Kapitalizm cemal süreya'yı bile metalaştırır, avaneler de buna uyar hocam maalesef... insanın aklına duygu asena-can yücel'in nazım hikmet muhabbeti de gelmiyor değil ya neyse
04.12.17 beğen 1 cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Tüm sehpa kahve ekipmanıyla doldu
9 beğeni · 2 yorum
Beyhude (@mamafih)
Görüntü güzel.
03.12.17 beğen 1 cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Şenol Erdoğan hoş işler yapıyor
Bob Dylan ve Allen Ginsberg'in Amerikası...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Reza Zarrab
Ötüyor, öttürüyor
2 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Ali Lidar
Ali Lidar
CEHALET GEÇİDİ ALİ LİDAR'DAN

S. Zweig "kafasına sıkmadı", hava gazıyla intihar etti. W.Benjamin de kafasına sıkmadı. Uyduruyor. Bir metni yazarken 2 dk google a bakmaya bile gerek duymuyorlar. Haydar Ergülen de bunları yazan kişiyi öneriyor okurlara.

(Taylan Kara)
3 beğeni · 2 yorum
Gülşen Büllükoğlu (@gulsenbullukoglu)
Önerdiği adamın şiirinden bir örnek. (Uyarı: Şiirin sonuna doğru IQ puanınız eksilere inebilir.)
"Nedir bu benim çilem!
İnsan sevmem
Devlette öğretmenim
En sevdiğim yemek içli köfte
Midemi yakar.
Bir kız tanırım dünya güzeli
Ben onu severim
O beni
Bilmem.."
1 sa beğen cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Cemal Süreya
Dün üyelerden birinin şu paylaşımına denk geldim. Gerçi çoğu engellidir sanıyorum;

''Yoklama alıyorum sessiz olun!
Kaygı? Burda
Hüzün? Burda
Yalnızlık? Burda
Mutluluk?... Mutluluk?''

Bu paylaşımın altına Cemal Süreya' nın hangi kitabında olduğunu söyler misiniz? diye yazdım. Bu noktada arkadaş ''ben kitabı okumadım, internette gördüm'' dese, yapacağım şey arkadaşa bir Cemal Süreya kitabı hediye etmek olacaktı ve paylaşımı da kaldırmasını rica edecektim. Ama benzer durumlarda daha önce defalarca kez olduğu gibi, arkadaşımız, bilmediği bir konuyu biliyormuş gibi yapmaya kalkarak ''Sevda Sözleri - Bütün Şiirleri / KYK Yayınları'' diye cevap verdi. Ben de bunun üzerine sayfa numarasını sordum, arkadaşımız kitabın şu an elinde olmadığını söyledi.

Kanat Atkaya benim çok sevdiğim bir köşe yazarı ve aynı zamanda müthiş de bir kitap koleksiyonuna sahip. Bir gün Facebook' ta Tutunamayanlar' ın ilk baskısını paylaştı. Birisi de geldi, fotoğrafın altınsa sözde Tutunamayanlar' dan bir alıntı ekledi. Dedim ki bu cümle kitapta yok. Bunun üzerine cümlenin uzun halini yazdı. Ben de ''kitap pdf olarak bilgisayarda kayıtlı zorlama istersen'' yazdım. Artık bu noktada beynini biraz kullanabilen birisi durur diye düşünüyorum ama bu arkadaş durmadı. ''Kitabın eski olduğunu, kaç kez sansüre uğradığını bir düşünmem gerektiğini'' yazdı. O halde hangi baskısı olduğunu söyleyin dedim. Sonra istirham benzeri bir şeyler edip gitti. Yani ilk anda hatasını kabul etse bir şey olmayacak ama klavye başında sırtını wikipedia' ya dayayıp da ahkam kesmek kolay elbette. Tabii bu arkadaşın dayanabileceği hiçbir kaynak olmadığından götten argüman uydurup sansür falan dedi işte.

Yakında şiir kitabı çıkaracak bir edebiyat öğretmeni sınıfta Bağlanmayacaksın diye bir şiir okuyup Can Yücel diyor. Arkadaşım da ''hocam hangi kitabında var, onun olmadığını söylüyor çünkü bir arkadaşım'' diyor. Hocanın ibretlik cevabı; ''ee şimdi her şiir yazılı kaynağa girmez'' Doğru, girmez. Peki sözlü kaynak nedir? Götünden başka kaynağın var mı? Bakın şiir Can Yücel' in de olabilir ama ben kitabında görmediğim ya da sözlü kaynağa dayanıyorsa o kaynağın ne olduğu doğru düzgün anlatılmadığı sürece inanmayacağım şiirin Can Yücel' e ait olduğuna.

Bir başka insan kişisi kitap çıkartıyor, arka kapağına bakıyorum Camus' ya mal edilen bir söz var. Lan; diyorum, ben bunu şarkı sözü olarak da okudum, kızılderili atasözü olarak da. Yani söz bir Camus kitabında yer alsa dahi Camus cümlesi değil muhtemelen. Kitabın yazarına(!) kaynak? diyorum, bir saat sonra gelip onun olduğuna ilişkin kanıtlar da var olmadığına ilişkin de diyor. Neyse 2. baskıda kaldıracağız artık diyor. Ulan kitap çıkarmadan önce araştırsana! Emin olsana!

Bir sergide Can Yücel' e Oğuz Atay' a ve Camus' ya mal edilen sözler görüyorum. Fotoğraflarını çekip twiterda paylaşıp kaynağınız nedir diye soruyorum ilgililere. Oğuz Atay okumadım, ondan emin değilim ama yine de ucuz bir söz diyorum. Camus' nun sözü üst paragraftakiyle aynı, dolayısıyla aynı açıklamayı yapıyorum. Can Yücel' inki ise tam bir duvar yazısı. Bir başka kullanıcı cevap veriyor; Oğuz Atay' ın her kitabını satır satır ezbere bilirim diyor. Söz onun diyor. Tehlikeli Oyunlar kitabından diyor. Ayrıca ucuz bir söz değil, anlamını saatlerce tartışabilirim ama bunu Oğuz Atay okumuş biriyle yapmak isterim diyor. Camus' nun sözü Düşüş kitabından diyor, Can Yücel' i bilmiyorum ama eminim o da doğrudur diyor. Oğuz Atay' ın edebiyatımızdaki en abartılan isimlerden biri olduğunu düşündüğümü söylüyorum, Camus' nun sözü için sayfa numarası istiyorum, Can Yücel için de kitap ismi ve sayfa numarası istiyorum, dönüş olmuyor. Oğuz Atay' a ait olup da sadece Oğuz Atay hayranlarının anlayabilecekleri, üzerine saatlerce tartışılacak sözümüz de bu; ''Şu anda, sana güzel bir şey söyleyebilmek için, on bin kitap okumuş olmayı isterdim. Gene de az gelişmiş bir cümle söylemeden içim rahat etmeyecek. Seni tanıdığıma çok sevindim kendi çapımda.''

Biz olayımıza dönersek;

Öncelikle arkadaşın KYK dediği şeyin YKY oluduğundan eminim ama bu küçük yanlış için kendisini eleştirecek değilim. Çok uzatmadan söyleyeyim Cemal Süreya' nın tüm şiirlerinin toplandığı Sevda Sözleri isimli kitapta Cemal Süreya' nın böyle bir şiiri yok. Dahası bence herhangi bir yerde Cemal Süreya' nın bu kadar salakça bir şiiri yok. Cemal' in kötü şiiri var mı? Bence var, ama henüz bu kadar kötüsüyle karşılaşmadım. Yine de bu şey Cemal Süreya' ya ait olabilir elbette. Sarhoşken yazmıştır, çocukken yazmıştır vs. vs. ama o zaman kaynağını gösterirsiniz. Burada benim kızdığım şey arkadaşın bilmediği bir şeyi hala ısrarla biliyormuş gibi savunması. Bilmiyorum de, netten gördüm de, daha dikkatli olmam gerekirdi falan de, ama yok. Şu kitabında var diyor adam. Ne desem boş biliyorum ama söylemeden geçemeyeceğim yine de;

Bu uydurma şiirleri artık dergiler falan da basmaya başladı. Bavul Dergi olmayan dizileri Turgut Uyar dizesi diye kapak yaptı, sonra da özür dileyip dergiyi toplattı. Toplattı toplatmasına ama yeni çıkardığı sayısında kapaktaki sahte dizeler gerçek Turgut Uyar dizeleri ile değiştirilmiş olsa da dergi içindeki uydurma Turgut Uyar dizeleri aynen kaldı. Çünkü Turgut Uyar okumamışlardı, Turgut Uyar' ı anlamamışlardı ama sağdan soldan topladıkları bilgilerle dergi çıkarıp Turgut Uyar' ı okuyucularına anlatmaya kalkıyorlardı. Gelecekte dergilere de girmiş bu uydurma işlerin pek çoğu ne yazık ki gerçek kabul edilecek. Benim gibi biri çıkıp kaynak diye sorduğunda, Bavul Dergi xxx sayısı denecek. Çok yazık, çok üzücü...
Cemal Süreya
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
16 beğeni · 2 yorum
kişibaşınadüşenmilligelir (@kisibasinadusenmilligelir)
Çok haklısın yine kardeş. Ben tutunamayanları bundan 12 13 yıl önce okumuştum. Hatırladığım kadarıyla alıntıladığın söz orada mevcut. Okuyunca hatırladım. Muhtemelen selim karakterine ait bir söz. Ama bu elbette bok gibi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
24.11.17 beğen 1 cevap
Leylavinia (@leylavinia)
Gönderini tekrar tekrar beğenebilme şansım olsaydı, yapardım. Hay sen çok yaşa e'mi. Bende bu insanlarla epey savaştım ama ne yazık ki zaten sosyal medyada bu tarz paylaşım yapan insanların neredeyse hepsi, soruşturmadan kendi söylediği şeyin her zaman doğru olduğu fikrini savunur ve cahilliklerinden de ödün vermezler. Bu yüzden elinden geleni yapmış
olmanın verdiği huzura sarıl, boşver, sadece anlama kapasitesi olan anlasın.
25.11.17 beğen 1 cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Bob Dylan
10 beğeni · 0 yorum
/ 30