ara

Meursault Samsa

batının ahlaksızlığı doğunun ahlakından daha ahlaklı

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve kahve
İsveç Kibritleri Satın Al
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
1 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitapyurdu vs. Idefix vs. Babil
İdefix ve D&R da yandaş gruplardan olan Turkuaz' a satılıyor. Dolayısıyla artık Idefix' ten alışveriş yapmayacağım. Alternatifleri olan Kitapyurdu' nun ve Babil' in sahipleri kimlerdir, bilen var mı?
2 beğeni · 7 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Son araştırmalarıma göre Kitapyurdu yeşil sermaye, Babil' in ceo' su cihatçıymış ama sanırım el değiştirmiş o artık, yine de emin değilim. Ben eganba.com' da karar kıldım.
13.04.18 beğen 1 cevap
Esra (@naringelincik)
Yandaş grup derken. Kime yandaşlık yapıyor bilmrk istedim
13.04.18 beğen cevap
Mehmet (@yoldas)
Direk Yayınevi ile iletişime geçip almak istediğiniz kitapları alabilirsiniz, ben çoğu zaman öyle yapıyorum.
13.04.18 beğen 1 cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Patrick Modiano, Nobel' i 2014 yılında aldı. Son yıllarda alışıldığı üzere yine Murakami falan denilirken Barbaros Altuğ, Modiano' nun ödülü alabileceğini söylemiş ve bir anlamda sürprizi bilmişti.

Yanlış anımsamıyorsam o yıl Nobel için adı geçenler arasında Kundera ve benim tek kitabını okuyup da hayran kaldığım Peter Handke(Kalecinin Penaltı Anındaki Endişesi) de vardı. Ben, ödülü Handke alsın istiyordum.

Nobel' i Modiano alınca dilimize çevrilen kitaplarına baktım. 5 kitabından(aslında 6 ama biri çocuk kitabı) 4' ü Can, 1' i Varlık Yayınları' ndan çıkmış. En Uzağından Unutuşun isimli kitabı okudum ilk olarak. Birinci baskısı 1998 olan kitabın ikinci baskısı yazarın Nobel' i kazanmasından sonra. Kitap beni hoş bir detayla karşıladı; Peter Handke' ye ithaf notu.

Tıpkı ''En Uzağından Unutuşun'' gibi ''Bir Gençlik'' ve Varlık Yayınları' ndan çıkan ''Bir Sirk Geçiyor'' da Nobel sonrası tekrar basılmış dolayısıyla bu üç kitabı da şu an rahatça temin edebilirsiniz. Ne var ki ''Kötü Bir İlkbahar'' ve ''Yıkıntı Çicekleri'' nin baskıları yok. Ben iki farklı sahaftan toplam 50 TL ödeyerek aldım baskısı olmayan bu iki kitabı. Can Yayınları' nın basmamasının başka bir nedeni varsa bilemem ama bastığı iki kitabın Modiano' nu en keyifli ve kolay okunan kitapları olduğunu söyleyebilirim. Basmadıkları ise tam tersi tabii.

Peki Modiano kitapları ne anlatır? "Nobel bu yıl melankoliye gitti" başlığıyla görmüştü bu olayı bazı gazeteler. Sanırım bu zaten baya bir fikir verir size. Hayatın oradan oraya -hoyratça değil ama- savurduğu münzevi denebilecek gençler, boş sokaklar, tekinsiz insanlar, kasvetli mekanlar ve trajediden uzak yoğun bir melankoli. Eski kız arkadaşlarımdan birinin tabiriyle hep puslu bir hava var Modiano kitaplarında. Bir de varlığı belirsiz ve bir tarafı her zaman karanlık bir baba figürü mevcut hemen hemen her kitapta. 2. Dünya Savaşı sırasında babasının Naziler ile iş birliği yaptığı söylenmekte. Babasından uzak büyümüş ayrıca Modiano. Sanırım bunların etkisi var bu hususta. Kitapları birbirine benzer. Zaten 45 yıl aynı şeyleri yazıp Nobel aldı yorumları vardı kendisi hakkında. Yüz sayfa civarındaki kitapların hepsinde sanki buğulu bir camın arkasından bakarsınız her şeye. Hiçbir şey çok net değildir ki bence ülkemizde pek de tutmamasının sebebi bu.

Benim favori yazarlarımdan biri oldu kendisi. Hani baskısı olmayan kitaplarını aramanıza gerek yok belki ama Varlık ya da Can' ın 2. baskıları yaptığı o kitaplardan birini okuyun derim. Ve son olarak Modiano kitaplarına en yakışan şarkı da bu; The Partisan - Leonard Cohen
Patrick Modiano
ünlüye 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap
Kitap
Bir kitabı bitirmenin en güzel yanlarından biri bu benim için.
3 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Türk kahvesi
Daha önce anlattığım şeyleri destekleyen bir video. Dünyanın en iyi 100 restoranından biri kabul edilen Mikla' nın sahibi Mehmet Gürs, bir iki yıl önce Kronotrop markası adı altında kahve işine de girdi. Bu videoda, Türk usulü kahve demleme yöntemiyle demlenen kahvelerin neden kötü olduğunu ve nasıl iyi olacağını anlatıyor.

Mehmet Gürs ismini duymamış olabilirsiniz, şahsen en yakın arkadaşım şef olmasa ben de duymazdım ancak kendi sektöründe çok saygı duyulan bir isim, bir uzman. Finlandiya' da doğmuş, gastronomi eğitimi almış, yıllarca Amerika' da çalışmış ve sonra da Türkiye' ye gelip kendi işletmelerini kurmuş. Ülkemizde modern restoranın kurucularından kabul ediliyor. Mikla isimli restoranın Vedat Milör' e göre ülke sınırlarında bir benzeri, rakibi yok. İşte Kronotrop böyle bir adamın sahibi olduğu kahve markası. Kronotrop' u o kurmadı sonradan satın aldı diye biliyorum. Bu da Kronotrop' un kahve üzerine doyurucu bilgiler edinebileceğiniz ve dilerseniz kahve satın alabileceğiniz sitesi. https://www.kronotrop.com.tr/tr
5 beğeni · 2 yorum
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Türk kahvesi ile ilgili kısım 13. dakikadan itibaren izlenebilir.
08.03.18 beğen 1 cevap
Fatih Karaman (@gezenotelci)
Harika görünüyor kahveler. Ayrıca güzel bir program olmuş. Sayenizde tanıdım Mehmet Bey'i. Teşekkürler.
08.03.18 beğen 1 cevap

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

kitap ve alkol
kitap ve alkol
Nihayet alabildim bu kitabı
Kötü Bir İlkbahar Satın Al
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
6 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
Salinger - The Catcher in the Rye

Salinger' ın ilk ve tek romanı. Gerçi ben Franny ve Zooey kitabının da roman olarak değerlendirilmesi taraftarıyım. Ya da her iki kitaba da novella(uzun öykü) diyebiliriz.

Okuldan atılan bir ergenin eve dönüş yolculuğunda başından geçenleri anlatan ve otobiyografik öğeler de barındırdığı söylenen argo ve argo olduğu kadar da dürüst bir kitap.

Dilimize Can Yayınları tarafından Gönülçelen ismiyle çevrilen kitabın yayıneviyle birlikte çevirmeni ve adı da değişti. YKY' den çıkan baskıda kitabın adı Çavdar Tarlasında Çocuklar oldu. İki ismi de çok severim.

Salinger, kitabı 2. Dünya Savaşı sırasında yazıyor. Yakın zaman önce vizyona giren Rebel in the Rye(Çavdar Tarlasındaki Asi) filminden ögrendiğimize göre yazarın arkadaşı ve daha önce öykülerini yayımlayan editörü White Burnett, Salinger' ın kısa öykülerinden birinin kahramanı olan Holden' ın bir romanı hak ettiği konusunda Salinger' a fazlasıyla ısrar ediyor. O ısrar ve cesaret verici sözlerin kitabın yaratımında ciddi bir katkısı var filme göre.

Kitap çok beğeniliyor, birçok genci etkisi altına alıyor hatta kitaptaki karakterin aslında kendisini anlattığını(!) iddia edenler çıkıyor ortaya. Tabii çeviri de muhtemelen kayboluyor olsa da fazlasıyla argo dili sebebiyle sansüre ve yasaklara maruz kalıyor.

Popüler kültürde de yer buluyor kendisine. Mel Gibson' ın başrolde yer aldığı Conspiracy Theory (Komplo Teorisi) filminde karakter gördüğü her kitapçıdan bu kitabı alıyor. Rivayet odur ki John Lennon' u öldüren Mark David Chapman' ın cebinden de bu kitap çıkmış. Yine Teoman' ın Gönülçelen isimli şarkısı da kitaptan bir esinlenme.
6 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

kitap ve alkol
kitap ve alkol
Jim & Jack
Jim Morrison Kahramanın Sınır Durumu Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

Kitap ve Kahve
Kitap ve Kahve
"Güzellik -olağanüstü- bir kötülük biçimidir."
Üveyanneye Övgü Satın Al
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
4 beğeni · 0 yorum

Meursault Samsa

@meursaultsamsa

kitap ve alkol
kitap ve alkol
Kamu spotu

Kara Plak Yayınları' ndan çıkan bir biyografi. Yayınevinin diğer kitapları da incelenmeye değer ayrıca.
Leonard Cohen'in Hayatı - I'm Your Man Satın Al
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum
/ 34