ara

Merve 🗡

Gayrimenkul huydur bende.

Merve 🗡

@mtrv

Görme Biçimleri

“Kadınlar sürekli ayna görevi gören, nasıl göründüklerini, nasıl görünmeleri gerektiğini hatırlatan bakışlara maruz kalır. Her bakışın arkasında bir hüküm vardır. Bazen maruz kaldığı bakışlar, bir aynadan yansıttığı kendi bakışlarıdır.”
7 beğeni · 5 yorum · Sinema TV ·
doğala özdeş (@superkimyonn)
Istanbul'da isen bi ziyaret etmeni oneririm. Sesli rehber de geldi enfes. - 17 sa
adsız (@adsiz)
Kadın olarak doğmak, erkeklerin mülkiyetinde olan özel, çevrelenmiş bir yerde doğmak demektir. Kadınların toplumsal kişilikleri, böylesine sınırlı, böylesine koşullandırılmış bir yerde yaşayabilme ustalıklarından dolayı gelişmiştir. Ne var ki bu, kadının öz varlığının ikiye bölünmesi pahasına olmuştur. Kadın hiç durmadan kendisini seyretmek zorundadır. Hemen hemen her zaman kendi imgesiyle birlikte dolaşır. Bir odada yürürken ya da babasının ölüsünün baş ucunda ağlarken bile ister istemez kendini yürürken ya da ağlarken görür. Çocukluğunun ilk yıllarından başlayarak hep kendi kendisini gözlemlemesi, bunun gerekli olduğunu öğretmiştir ona.
Böylece kadın içindeki gözleyen ve gözlenen kişilikleri, kadın olarak onun kimliğini oluşturan ama birbirinden ayrı iki öge olarak görmeye başlar. (Görme biçimleri - John Berger) - 16 sa

Merve 🗡

@mtrv

Hangi?!
Hangi gözünle baktın Hüsniye'ye?!Hangi elinle tuttun bu kızı?
11 beğeni · 2 yorum · Sinema TV ·
görünce kendimi tutamıyorum reşat, karıya hayvan gibi aşığım babam gelse çakarım - 24.06.17

Merve 🗡

@mtrv

Fotoğraf
Fotoğraf
9 Ağustos 1945'te Nagazaki'ye atılan "The Fat Man" atom bombasının son rötuşları yapılırken.
Fotoğrafta bombanın burun kısmına yazılmış JANCFU( Joint-Army-Navy-Civilian-F*** Up) kısaltması dikkat çekiyor. ( Amerikan argosundan aşağı yukarı bir çeviriyle: Ordu-Donanma-Halk-Müşterek-S*kişi)

Merve 🗡

@mtrv

Neden ben pembeyim?!
Neden ben pembeyim?!
Mr. Pink: Neden ben pembeyim?
Joe: Çünkü sen bir ibnesin!
Mr. Pink: Neden herkes kendi rengini seçmiyor?
Joe: Asla. Bunu bir kez denedik, yürümedi. Sonuçta Mr. Black kim olacak diye kavga eden dört adamdan başka bir şey olmadı. Bu yüzden ben seçiyorum. Bay Pembe sensin.
Mr. Brown: İyi de Bay Kahverengi de Bay Boka çok yakın.
*Reservoir Dogs(1992)
*Yönetmen:Quentin Tarantino
- 1992
8.8 (78 oy)
4 beğeni · 0 yorum · Sinema TV ·

Merve 🗡

@mtrv

Karikatür
Tiçır tiiçıııııır!!
23 beğeni · 13 yorum · Komik ·
Ebru G. (@ebru-g-)
Müsaade var mı şunu şuraya usulca iliştirsem ben de? (:
- 21.06.17
Semih (@sc)
- 21.06.17

Merve 🗡

@mtrv

Bu kırık kanatları al ve uçmayı öğren

Belki de yatağa uzanmış, neredeyse uykuya dalmak üzereydin; bir şeye güldün kendinle ilgili. Günü bitirmenin en iyi yolu."
Richard Brautigan
9 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu ·

Merve 🗡

@mtrv

Asmahan
Asmahan
Gerçek adıyla Amal al-Atrash
Dürzi şarkıcı ve sinema oyuncusu Asmahan’ın ailesi Osmanlı’nın son günlerinde İzmir’den Beyrut’a giden bir gemiye binmiş ve Amal bu gemide doğmuş.
Asmahan’ın annesi Alia al-Atrash, Osmanlı’dan kaçtıktan sonra yerleştikleri Suriye’de evleri Fransız askeri gücü tarafından bombalanınca çocukları alıp Şam’a geçmiş. Beyrut’ta aranmakta olduklarını da öğrenince Hayfa’da ve Filistin’de saklanmış. Son olarak Mısır’a Kahire’ye gitmişler.
Asmahan babasından uzakta ve başına buyruk bir anne tarafından büyütülmüş. Baba; 1925’te hayatını kaybedene kadar çocukların ve eşinin bu gidişlerini kabul etmemiş. Anne Alia, Mısır’da ilk başta dikiş dikerek, sonra partilerde ud çalarak ve şarkı söyleyerek çocuklarını bir Fransız Katolik Okulu’nda iddialara göre bir de ‘Baron’un gizli sponsorluğu sayesinde ‘Kusah’ diye takma bir soyisim ile okutmuş. (Kusah, ‘Kabak’ demekmiş.)
Asmahan ağabeyi Farid’le birlikte gece klüplerinde sahne almaya başlamış. Hatta kendisinden, döneminde Ümmü Gülsüm’e rakip olabilecek kadar ünlenen tek kadın Arap şarkıcı diye bahsediliyor.
Asmahan iki kere kuzeni prens Hasan al Atrash’la evlenmiş. Hasan, Asmahan’a öyle aşıkmış ki evlenmek için öne sürdüğü biri hariç tüm şartları kabul etmiş. Bu şartlara göre Asmahan örtünmeyecek, Dürzi dağında değil Şam’da yaşayacak, içki-sigara içecek ve şarkı söylemeye devam edecekmiş. Kabul edilmeyen şart şarkıcılık kariyerinin devam etmesi, ilişkilerini de bitiren Asmahan’ın kariyerine geri dönme isteği olmuş. Asmahan Hasan’la bir kere daha olmak üzere kısa ömrüne dört evlilik, pek çok kayıt, bir müzikal, Modern Arap Müziğinin en tanınan kadın şarkıcısı olmasını sağlayacak bir müzik kariyeri ve şaibeli bir başka kariyer de sığdırmış.

Söylenmese hatrı kalacak güzelliği ve insanın ruhunu doyuran sesi aşikar. Fakat Asmahan, bunların yanında bir de ikili ajanmış. Şoförünün sıyrıksız ve kupkuru kurtulduğu, kendisinin ise suya düşen arabanın içinde bir arkadaşıyla birlikte 32 yaşında öldüğü esrarengiz kazayı; Arap kaynaklar, hem İngiliz Gizli Servisine hem de Gestapo’ya çalışıyor olmasına bağlıyorlar. Bir kaynağa göre de Asmahan’ın Nazi’yle bağı Charles De Gaulle’ün Suriye’ye bağımsızlık sözünü yerine getirmemesi üzerine Fransız ordusundan öç almak istemesinden kaynaklanmaktaymış.
5 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

Merve 🗡

@mtrv

Bazıları Sıcak Sever
Bazıları Sıcak Sever
-Çok bekledin mi?
+Bekleme süresi önemsiz. Önemli olan kimi beklediğin.

_Some Like It Hot (1959)
Yönetmen: Billy Wilder
16 beğeni · 3 yorum · Sinema TV ·
Ebru G. (@ebru-g-)
Billy Wilder en sevdiğim yönetmenlerden biri. Witness for the Prosecution filmini izlemiştim ilk ondan. İzlemediysen tavsiye ederim Marlene Dietrich'e bayılıyorum o filmde. (: Bu da o filmden:
- 19.06.17

Merve 🗡

@mtrv

Fotoğraf
Fotoğraf
Teşhircilik sebebiyle tutuklanan egzotik dansçının iç çamaşırının teşhircilik yapamayacak kadar kapalı olduğunu mahkeme heyetine izahı.
10 beğeni · 2 yorum · Fotozilla ·
Nisf (@nisf)
Bu da size kapak olsun 😂 - 17.06.17

Merve 🗡

@mtrv

Biraz müzik
Biraz müzik
8 beğeni · 0 yorum · Müzik Kutusu ·
/ 44