ara
Nil
13.111 471

Nil

@nill

Fotoğraf Yarışması
Bu paylaşımı yapıp yapmamakta çok kararsız kaldım açıkçası :) çünkü rakiplerimi çoğaltmak demek bu paylaşımı yapmak :)) Şaka bir yana, iyi olan ve hakeden kazansın diyelim.
Kitapyurdu.com'un güzel bir yarışması var. Son başvuru tarihi Mart ayı. Detayları linkte görebilirsiniz. Ödüller de baya baya iyi. O zaman katılacak herkese şans diliyorum arkadaşlar.
Link: http://www.kitapyurdu.com...ormation_id=109
33 beğeni · 11 yorum · Sohbet
Leandros (@leandros)
: / - 18.02.17
Fakat Müzeyyen (@buderinbirtutku)
@ruhadam katılmalısın ! - 18.02.17
ahmet-samsa (@samsa)
Yalnız ödüller gerçekten çok iyiymiş. =) - 18.02.17

Nil

@nill

Alışveriş Listesi
Bir alışveriş listesi yapmak için neler gereklidir? Bir kağıt ve bir kalem, değil mi? Hatta o kağıt bir yerden yırtılmış bile olabilir, önemi yoktur.

Görselde sol taraftaki “alışveriş listesi”ni geçen gün bir kitap mağazasında gördüm. Fiyatı da 15 tl civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Sonra kendi kendime sordum; “Ne gerek var böyle bir şeye?” Sadece “tüketim ateşine atılan bir odun daha”.

Nasıl ve neden bu kadar tüketime odaklı insanlarız, tam bilemiyorum. Bu kağıtları yapmak için kaç ağaç kesiliyor, ne kadar iş gücü harcanıyor? Vs bu sorular çoğalır. Ama hiç anlayamadığım şu; bu kadar basit bir iş için bile (alışveriş listesi hazırlamak) neden böyle bir kağıda gerek duyulur? Sen kendin elinle yazamaz mısın? Neden tembelliğe böyle bir özenti oluşturulur? Mesela görselde benim alışveriş listemi de görüyorsunuz. Gayet sevimli ve samimi, değil mi? :)) 1 dakikamı dahi almadı bunu hazırlamak…

Yani böyle gereksiz bir şey talep ediliyor ki üretiliyor; üretiliyor ki tüketilmesi isteniyor... Böyle bir kısırdöngü içine çekiliyoruz farkında olmadan. Bu son model alışveriş listesi en fazla 50 sayfadır. Hadi aldık ve kullandık diyelim ve bitti. Tekrar bunu mu almamız lazım? Yoksa alışveriş listesi yapılamaz mı?

Giderek hazıra alıştırılıyoruz. Her şey bize hazır gelsin, biz hiç uğraşmayalım. Bu sayede de bir şeyler üretmeye gerek duymayalım. Bu alışveriş sadece basit bir şey, en küçük halka, devede kulak.. ama mikro, her zaman makronun yansımasıdır. Bu yüzden böyle küçük şeyleri görüp tüketmeyi reddederek büyük şeyleri de farkedip bilinçli şekilde tüketmeyi reddederiz diye düşünüyorum.

Amma ahkam kestim yine.. sadece bu alışveriş listesini görünce hem şaşırdım hem de kızdım gerçekten. Benim çöpe atacak param da yok bu tüketim çılgınlığına eklenmeye niyetim de yok. Bir de böyle gereksiz şeyleri öyle güzel ambalajlayıp sürüyorlar ki piyasaya. Sadece dış görünüşü için bile bir çok şeyi alıyoruz. Halbuki hiç ihtiyacımız yok. O an bir akıl tutulması yaşıyoruz. İşte “onlar” da bunu istiyorlar. Düşünme yetimizi kullanmamıza gerek kalmadan her şeyi önümüze seriyorlar. Böyle aptal yerine koyulmaktan nefret ediyorum. Bizi baya baya aptal yerine koyuyorlar çünkü. Bizim tüketme hastalığımız yüzünden yeryüzünde yaşam da tükeniyor yavaş yavaş.
27 beğeni · 10 yorum · Diyorum ki
ayse gülce (@aysegulce)
Sunum çılgınlığı var bir de @nill , tv kumandasına dantel örtü yapmış biri :)) - 17.02.17
Cihat Tosunasal (@cihat-tosunasal94)
15 lira iyi para. Aslında birazcık aklını kullanan kapitalizmin rüzgarıyla köşeyi dönebilir. Hemde çok calışmadan. Baksanıza 15 lira ☺ Ben 10 liraya 1000 adet A4 kağıt alıyorum vize-finallerdr çalışmak içib. - 17.02.17
hope (@ahmettas)
Bir de neden o saçma şeye 15 lira gibi bir para vereyim o kadar gereksiz şeyler, o kadar gereksiz paralara satılıyor çıldırıyorum. Bunu alan da zenginiz demesin keriziz biz desin lütfen o zaman saygı duyarım bakarım önüme :D - 17.02.17

Nil

@nill

Sevgililer günü klişesi
Bulutlar bile "qalp" şeklinde :) bu klişeyi de paylaşmamak olmazdı :))
35 beğeni · 21 yorum · Anın Fotosu
Asım Mauser (@mauser)
Ben ise sadece guzu budu görüyorum. Hayırdır inşallah - 14.02.17
Şölen (@solen-b)
Martıyı çok güzel yakalamissin ;) - 14.02.17
Bu bi işaretti @nill sadece 10 dk kaldı hala şansın var telefonundan bi numara çevir ve seni seviyorum de Eminim o dA sana karşı koyamayacak :) - 14.02.17
10 beğeni · 3 yorum · Just English
[silindi]
Hakan (@hakani)
Toprağı bol olsun :D - 14.02.17

Nil

@nill

Acıktığında zavallı Şeftali'nin mamasını yeme @bs !! :))

Pekii siz @tokmakan ve @samsa ???? Siz ne diyorsunuz???
EK 1
ve lacrima :)) kitap kulede beni etiketlerken bunun geri dönüşü olacağını düşünmüşsündür sanırım değil mi? :)) 09.02.17
EK 2
@lacrima
etiketi yanlış yapmışım yukarıda -_- 09.02.17
29 beğeni · 10 yorum · Yapma Diyorum
Burcu S. (@bs)
Yemeliyiz! Sen hiç kahvaltıda ton balıklı, karidesli, bıldırcın yumurtalı konserve yedin mi @nill ? Yemedin tabii, çünkü şımarık bir ev kedisi değilsin. Bir günlüğüne onlarla yer değiştirmeliyiz =D - 09.02.17
Nemesis (@lacrima)
Aslında hiç düşünmemiştim -_- Başa gelen çekilir diyorum, beklemede kal @nill :)) - 09.02.17
Tokmakan (@tokmakan)
Kime ne desem acaba :) kafamda deli fikirler :D - 09.02.17

Nil

@nill

O zaman günaydın
Günaydın dostlar :)
47 beğeni · 9 yorum · Komik
ketumpinokyo (@kekum)
Gunaydın, aklima nedense annem geldi karikatürü görünce :D , güzel bir gün sizin olsun :) - 08.02.17
[silindi]
Özge (@ozge-selcuk)
Günaydındın :) - 08.02.17

Nil

@nill

Yeni Kitap
İstanbul'a geleli 6 sene oluyor. İstanbul'a gelmeden önce herkesin kaçmak isteyeceği Ege'nin şahane bir sahil ilçesinde yaşıyordum. Nerede yaşadığımı soranlar aldıkları cevap karşısında "Manyak mısın oradan İstanbul'a mı gelinir!" diye serzenişte bulunup tip tip bakarlardı. Ama ben İstanbul'a gelmiş olmaktan gayet memnundum. Hala memnunum tabi ki. Elbette çok zor zamanlarım da oldu. Maddi manevi çok zorlandığım zamanlar... ama geri dönmeyi düşünmedim.

İlk geldiğim zamanlarda gezmek için çok zamanım oldu. Bir çok yeri gezdim, gördüm. Yürüyebileceğim her yere yürüdüm. Her gördüğüm yer beni daha çok bağladı İstanbul'a. Herhangi bir yolda, köşeye döndüğünüzde karşınıza tarihi bir çeşme çıkabilir. Sadece kaidesi kalmış bir sütun ya da bir kemer çıkabilir. Maalesef bir çoğu aşırı yıpranmış, yıpratılmış, üzerleri yazılmış vs. Güzelim kalıntılar kendini bilmez insanlar yüzünden çok çirkin bir hale gelmiş. Ama yine de o kalıntı hala orada ve görmek isteyene güzelliğini gösteriyor.

Uzun lafın kısası, bu İstanbul sevgimi artık onunla ilgili kitaplar okuyarak daha canlı hale getirmek ve İstanbul'a dair bilgimi arttırmak istiyorum. Bu kitap da bu yolda okuyacağım ilk kitap olacak. Bu bir röportaj kitabı. İlber Ortaylı, Sunay Akın, Ahmet Ümit, Ara Güler, Aydın Boysan... ve daha bir kaç isimle yapılan İstanbul'a dair, onların İstanbul'una dair söyleşiler var kitapta.
EK 1
Hep güzelliklerinden bahsetmişim :) İstanbul'da yaşamak aynı zamanda çok da zordur. Sadece trafiği bile insanı hayattan soğutur. Onun yanında sürekli göç alması, tehlikeli bir yer olması, ki her an ölebiliriz İstanbul'da, pahalılık... Ama her sabah Saraçhane'den Atatürk Köprüsü üstüne geldiğimde güneşin denizin üstünden parladığını gördüğümde içim açılıyordu. Galiba nereden baktığınıza göre değişiyor her şey... 06.02.17
22 beğeni · 2 yorum · Sohbet
Erguvan (@erguvan)
Hayat da öyle; Nerede durduğuna, nereden baktığına ve nereye baktığına göre değişiyor...! - 07.02.17
Erguvan (@erguvan)
İstanbul'u gevmezse gönül 'Aşk'ı ne anlar...
- 07.02.17

Nil

@nill

Abinin ka-fa 1500 :) bir sokak köpeğiyle muhabbet ediyor. Elbetteki bir köpekten beklentisi "hav" ve ekliyor da "bütün hayvanlar solcudur. Ama sende o ışığı göremiyorum"
Please drink responsibly :))

25 beğeni · 8 yorum · Komik
ahmet-samsa (@samsa)
"Anlatabildim mi?" diye sorup, beklemesi çok güzel. Gerçekten çok iyi kafası varmış. =) - 05.02.17
Ebru G. (@ebru-g-)
''Sende o ışığı göremedim ben.'' Bizimle değılsın. Güzel kafa. :D - 05.02.17
Adem ŞEN (@ultradem)
Adam haklı bütün hayvanlar solcudur :) Ne kafalar var arkadaş ya :D - 05.02.17

Nil

@nill

Bu şarkının sözlerinin hiçbir anlamı yokmuş aslında. Daha doğrusu birbiriyle bağlantısız Latince kelimelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş. Bir anlamda uydurma sözler yani. Halbuki müziğini dinlediğimizde ne kadar ilahi, ulvi, manevi bir his uyanıyor içimizde değil mi? Sözlerin mutlaka ilahi bir anlamı olmalı diye düşünüyoruz. Ama gel gör ki sözleri anlamsız bir şarkı. Müziğin gücü bu olsa gerek :)

12 beğeni · 3 yorum · Müzik Kutusu
ayse gülce (@aysegulce)
Annemin şarkısı :) Delirtmiştim kadıncağızı bir dönem. Bu kilise müziği yüzünden evimize melek girmeyecek diye de pek üzülürdü.. - 06.02.17
Şölen (@solen-b)
Emin misin ? İyice araştırdın mı ? :) Bence hiçbir ordu anlamsız sözler söyleyerek şarkı icra etmez. Adamı ödevler yeminlen.. Hele ki sözkonusu ordu Ruslarınsa :))) - 06.02.17

Nil

@nill

...
9 beğeni · 2 yorum · Just English
Adem ŞEN (@ultradem)
Öldükten sonra yapmak istediğim 100 şeyden ilki. - 04.02.17
Atakan Arslan (@atakan-arslan)
iz bırakanlar unutulmaz :d - 04.02.17
/ 56