ara

Arena'ya Sor

Herhangi bir konu hakkında diğer üyelere fikir danışmak için bu odayı kullanabilirsiniz.
Kuraldışı: Soru barındırmayan paylaşımlar

Yok Bir Şey

@nebe

Korkularımız
Herkesin vardır korkuları peki sizin ki ne ?
16 beğeni · 43 yorum · Arena'ya Sor ·
Yok Bir Şey (@nebe)
Ben güvenmekten korkuyorum, hep boşa gittiği için. - 2 sa
Kaybetsem bile sevmekten korkmam. Çünkü sevmek güzel bir duygu . Asıl sevmekten korkmaktan korkarım. Sevmekten korkmayın derim. insanları, hayvanları, çiçekleri, tabiatı, gökyüzünü... Yaradanın yarattığı herşeyi sevin. Sevin ki bu güzel duygudan mahrum kalmayın. - 2 sa
Selin (@selin866)
Ben galiba gelecekten korkuyorum.. - 1 sa

Ali

@muhammed-ali-erdem

Mülk
"Adalet mülkün temelidir." sözünde ki mülk nedir bilen var mı? Şimdiden teşekkürler...
4 beğeni · 4 yorum · Arena'ya Sor ·
Ezgi (@beya)
Burada söylenilen mülk kavramı devleti kasteder. Asıl söylenilmek istenen ise adaletsiz bir devletin ayakta kalmayacağıdır... - 2 sa

Koray Cem

@koraycem

Sokrates'in 24 asır önce söyledikleri bugün hala geçerli mi?
Sokrates, Atena'daki zorba yönetime karşı, soran ve sorgulayan birisi olarak hayatını yaşadı. Güçlüye biat etmedi ve susmadı, doğruları söylemeye devam etti. Bu günkü eleştirel düşüncenin (Critical Thinking) temellerini atmış oldu. İnsanlık için, toplum için doğru olanı bulmanın tek yolunun sorgulamak olduğunu savundu. O gün zorbaca yönetenlere karşı hep dik durdu. Kaçma imkanı vardı kaçmadı, zehirlenerek infaz edildi. Ancak sözleri halen günümüz için de değerli/geçerli. (yaklaşık M.Ö. 400 yıl önce söylenmiş sözler...) (*temsili resim: Socrates'in zehir ile infazı) Ölümüyle bile kalanlara ders vermiştir. Nasıl mı ?

“… Atinalılar, sizin zannettiğiniz gibi kendi adıma değil, sizin adınıza yalvarıyorum, beni cezalandırarak tanrının size gönderdiği bir hediyeye karşı günah işlememeniz için. Çünkü eğer beni öldürürseniz, yerime geçecek kimseyi kolay kolay bulamazsınız. … Ben de tanrının bu devlete musallat ettiği bir at sineği gibi bütün gün boyunca her yerde sizi uyandırıyorum, hareketlendiriyorum, azarlıyorum ve ikna ediyorum. … beni kolayca ölüme gönderebilirsiniz, sonra da eğer tanrı sizi düşünerek bir at sineği daha göndermezse, hayatınızın geri kalanını uyuyarak geçirirsiniz. (S:77)”

“… yeryüzünde bilinçli bir şekilde size veya başka bir kalabalığa muhalefet eden, cesurca devleti kanunsuzluktan, yolsuzluklardan temizlemek isteyen birisinin uzun süre hayatta kalması mümkün değildir. (S:78)”

Ve öldürüleceğini bildiği halde şunları söyler:
Sokrates savunmasını şu cümleler ile bitirir; “Çocuklarım büyüdüğü zaman, eğer iyilik ve erdemden önce parayı veya başka bir şeyi düşündüklerini görürseniz, benim sizle uğraştığım gibi siz de onlarla uğraşın. Veya eğer gerçekten olmadıkları bir şey olduklarını iddia ederlerse, asıl dikkat etmeleri gereken şeye önem vermedikleri ve gerçekte bir hiç oldukları halde kendilerini bir şey zannettikleri için onları azarlayın. Eğer benim için bunu yaparsanız sizin elinizden adaleti bulmuş olurum. (S:91)”

"Sanat" ve "bilim" sizin yolunuzu, "eleştirel düşünce" ise toplumun yolunu aydınlatır diye düşünüyorum. Eleştirel düşünceye sahip olmayan bir toplumun seçtiği şey demokrasi değildir. Sadece ahbap çavuş demokrasisidir. Ve kandırmacadır. Video'da bahsedilen "hated democracy" aslında demokrasiden nefret ettiğini göstermiyor... Muhakeme gücü gelişmemiş bireylerin seçimlerinin demokrasi yansıtmadığını anlatmaya çalışıyor. Bundan 24 asır evvel. İnsan kültürü ne kadar ilginç... Düşünen bir adamın 24 asır önce söyledikleri bugün hala geçerli...

2 beğeni · 0 yorum · Arena'ya Sor ·

Koray Cem

@koraycem

Matematiğe neden Cebir demişler?
Matematiğe neden Cebir demişler? Yani daha başından itibaren bir dersi zor olarak tanıtmak nasıl bir zihin kalibrasyonudur acaba!..
0 beğeni · 0 yorum · Arena'ya Sor ·

Kadir

@khadyr3

merhabalar ..

birzamanlar ne okurda bir üye vardı çok güzel yabancı sadece enstrümantal müzikler paylaşıyordu üyeyi bulamadım veya haberi olan varsa yardımcı olursa sevinirim o müzikleri tekrar bulmak için..

teşekkürler..
1 beğeni · 0 yorum · Arena'ya Sor ·

aysegll

@aysegll

Burda yeniyim :)) nasıl bir yer burası anlatir misiniz biraz ?
17 beğeni · 107 yorum · Arena'ya Sor ·
Merve T. (@mtrv)
F tipi cezaevi - 24.03.17
aysegll (@aysegll)
Oyle mi diyosunuz - 24.03.17
buralar dutluktu, toki el attı sıradanlastı, mavi* renge dönmeye basladı. Kentsel dönüsümü bekliyorum bende. - 24.03.17

Muharrem Atak

@muharrem-atak

İşletme okuyan bir arkadaş yardımcı olabilirmi?
0 beğeni · 0 yorum · Arena'ya Sor ·
Rekorları Alalım Gençler.!!
Ben Yapmadım Arkadaş Yaptı :)
Onu İzlerken Benim Gözüm Ağrıdı :)
1 beğeni · 0 yorum · Arena'ya Sor ·

Mertcan Su

@mertcan-su

Yaşlı Adam Ve Deniz
Yaşlı Adam ve Deniz, HEMINGWAY'in en ölümsüz eserlerinden biridir. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde Gulf Stream'e kapılmış olarak dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan heykelleştirmiştir.
3 beğeni · 0 yorum · Arena'ya Sor ·

Baba Vanga

@nietzschenin-kizi

Mezhepler olmasaydı ne olurdu ya da ne olmazdı?
3 beğeni · 23 yorum · Arena'ya Sor ·
Elif duygu petenkaya (@elifduygu)
O kadar önemli mi ki mezhepler ? İnanç aynı, ibadet aynı. Uygulama şekli neyi değiştirir ? - 23.03.17
Uğur Çam (@ugurcam967)
mezheplere ben hep insanların ön yargılarının dindeki dışa vurumu olarak bakmışımdır. İnsan ön yargılarının olmadığı yerde mezhepler de bu kadar kurumsallaşamazlardı. Dolayısıyla mezhepler olmasaydı değil belki ama insan ön yargısı olmasaydı mezheplerde olmazdı. - 23.03.17
Martin Heidegger (@martin-heidegger)
Mezhepler olmasaydı sen yine olurdun olurdun ama babanin adı Charisteas annenin adı Eleni Vitali olurdu. - 23.03.17