ara

Biliyor musun?

Yeni öğrendiğiniz veya herkesin öğrenmesini istediğiniz bilgileri kendi cümlelerinizle paylaşınız. Sizin cümleleriniz ve yorumunuz önemlidir.
Kuraldışı: Copy-Paste, metinsiz link

Krizalit

@fatmaaa

Oktay Sinanoğlu
Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı, Türk kuantum kimyacısı, kuramsal kimyacı ve moleküler biyolog. 1953 yılında Ankara’da TED’in Yenişehir Lisesini birincilikle bitirdi. O zaman lisenin eğitim dili tamamen Türkçeydi, takviyeli yabancı dil dersleri vardı, sonradan kolej oldu. TED tarafından Amerika’ya burslu Kimya Mühendisliği için gönderildi.
1956 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de Kimya Mühendisliğini birincilikle bitirdi. 1957’de Amerika Birleşik Devletlerinde MIT’den birincilikle Yüksek Kimya Mühendisi oldu. Alfred Sloan ödülünü aldı. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de; Kuramsal Kimya Doktorasını yaptı, doktorasını yaparken iki ödül kazandı. 1959-1960 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Merkezinde araştırmalar yaptı. 1961’de hem Harward, hem de Yale’de kendisinin yeni Nicem (“Kuantum”)Kimyası ve fiziği üzerine teorileri hakkında üst düzey derslerde yeni buluşlarını anlattı.
1962 yılında Batının 300 yılda EN GENÇ profesör oldu. (26 yaşında Yale Üniversitesinde); 1962 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu’na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör unvanını verdi.
Türkiye’de de kuramsal kimya bölümünü kurdu. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde eğitimin Türkçe olması için uğraş verdi. Ama, tabii olmadı. 1964’de Moleküler Biyoloji konusunda ikinci kürsüsüne Yale Üniversitesine atandı. 1973’te Almanya’nın en yüksek Aleksander von Humboldt Bilim Ödülünü ilk kazanan kişi oldu. 1975’te Japonya’nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülünü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu’na ilk ve tek, Türkiye Cumhuriyeti Profesörü unvanı verildi. 1976’da Japonya’ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır.
Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Hindistan’ın Devlet Misafiri olarak, Hintli Bakanlarla ve Cumhurbaşkanıyla görüşmüştür. Meksika’da aynı seviyede Üçüncü Dünya Bağımsızlığı için çalışmıştır. 1962’den günümüze dek ilk TÜBİTAK Bilim Ödülünü, ilk Sedat Simavi ödülünü, 1992’de Bilgi Çağı, 1995’te İLESAM Üstün Hizmet Ödülünü, ayrıca Yılın Fikir Adamı, Yılın Bilim Adamı ödüllerini aldı. Yıldız Teknik, Yesevi Kazakistan ve benzeri bir çok kuruluşta profesör, mütevelli heyeti üyesi, Atatürk Kültür Kurumu asli üyesidir.
250 kadar uluslararası bilimsel yayını, bilim kuramları, çeşitli dillere çevrilmiş kitapları vardır. Türkiye’de de Türkçe pek çok yayın yapmıştır. Değişik ülkelerde iki kez Nobel’e aday gösterilmiştir
2 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

Merve T.

@mtrv

Vay Hemingway Vay!
Ernest Hemingway şarbon, sıtma, anemi, diyabet ve yüksek tansiyon geçirdi. İki kere uçağı düştü. Böbreği, dalağı, ciğeri ve kafatası parçalandı, omurgası ezildi.


Ama ölmedi.
20 beğeni · 12 yorum · Biliyor musun? ·
Merve T. (@mtrv)
Aklıma bu video geldi:
- 8 sa
Gülcan (@gulcann)
Öldürmeyen Allah öldürmüyor. 😄 - 8 sa
Ebru G. (@ebru-g-)
Benim aklıma ilk Zor Ölüm serisi geldi. Yıllar oldu izleyeli ama yanlış hatırlamıyorsam ve sallamıyorsam dördüncü seride Bruce Willis arabayla köprüden uçup havadaki helikopteri düşürüyordu. Aha kesin öldü kaç metreden düştü ezilmiştir sağ kalma şansı yok dediydim ki enkazların arasından çıkıp "Biraz abarttık galiba. " demişti. 😁 - 7 sa

sude01

@eda01

POGONOFOBİ NEDİR
Sakal veya sakallı kişilerden korkma durumudur.
1 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

esinti

@esinti

Çok masum...
Dilerim bulur..
3 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

Ebru Akkır

@ebru-akkir

Okuma yazmayı öğrenmeden önce resim yapmaya başladığımı hatırlıyorum.. Defterlerim, kitaplarım, boş kalan arka sayfalar dahil bulduğum tüm boşlukları çiziyordum, sadece çizmek değildi, tamamen keyif aldığım, kendime güvendiğim tek becerim resimdi. Tüm derslerim "0"dı ve diğer ailelerin gözünde yapabildiği şey güzel çizmek olan parmaklarıyla toplama yapan bir çocuktum.
15 beğeni · 1 yorum · Biliyor musun? ·
face of face (@doktorno)
çok başarılı bu aşikar sanırım nü çalışmalar yapıyorsun hayal gücüne hayran kaldım . - 15 sa

metacognition

@defacto

Franz Kafka-Vergi Memuru
Dostoyevski- Mühendis
Charles Dickens-Fabrika Işçisi
Agatha Christie-Eczacı Asistanı
Harper Lee -Bilet Satış Görevlisi
Jack London-Istiridye Avcısı
Joseph Heller-Demirci Çırağı
George Orwell-Polis Memuru
John Steinbeck-Tur Rehberi
Stephen King-Öğretmen
Hasan Ali Toptaş -Minübüs Muavini
Oğuz Atay-Mühendis
Yaşar Kemal-Irgat Katibi
Cemal Süreya -Maliye Müfettişi
Necip Fazıl Kısakürek -Banka Memuru
Kemal Tahir-Ambar Memuru
Edip Cansever-Antikacı
4 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

İŞTE SÖZÜN  MİHENGİ...
" Yar gelmesse yaraların elletme"

Gönlün, Allah'ın evi olduğunu anlatan, "Şu geniş dünyaya sığmayan gönül" diyerek gönlün haresini mest eden gönüllerimizin ozanı ; AŞIK VEYSEL-
MEKANI CENNET OLSUN.
4 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

metacognition

@defacto

Lysistrata
İnsanın içine giremezler. Hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan,onları yendin demektir.
3 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

CEVİZKABUĞU

@karacurin

algı
Algı mühim , anlamak daha mühim.
2 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·

'Emrullah

@buharasefiri

Bülent Akyürek
"Batının okumuş filozofları ve bilim adamları ise yarattıkları problemlerle övünürler. Bir soru sorabilmek batıda kariyerdir, doğuda ise sorusu bulunmamış cevapları biriktirenler tarihe kalır. Hayır, haksızlık etmeyelim. Doğunun tarih sıkıntısı olmadığı için bulunan bilgilere patent, telif aranmaz. Bulunan cevaplar en yakın insanlara fısıldanır ve zaman içinde topluma bir güzel yedirilir. İşte bu yüzden büyük bir cevap dağ başındaki bir çobandan ya da köyün nalbantından yayılabilir."
4 beğeni · 0 yorum · Biliyor musun? ·