ara

Edebiyat Köşesi

Deneme, şiir, aforizma gibi edebi değer taşıyan metinleri paylaşınız. İnternetten bulduğunuz bir haberi paylaşmak istiyorsanız kendi yorumunuzla beraber haberin linkini paylaşabilirsiniz.
Kuraldışı: Copy-Paste haber, metinsiz link

volkancan

@akordeon

Einstein'in 1916'da açıkladığı kuramı dır. bu kuramının içinde anlattığı kütle çekim teorisi ise şöyledir: ona göre kütle çekimi diye birşey yoktur, kütle çekimi zannettiğimiz şey bükülmeler yüzünden oluşur. ona göre uzay-zaman doludur. büyük kütleler de uzayda bükülme yaratır, tıpkı gergin bir çarşafın üzerine koyacağınız bir güllenin çarşafı içeri doğru çekeceği ve etrafında bir bükülme yaratacağı gibi. dünyamız da işte bu yüzden güneş'in etrafında ister istemez dönüyor. dünya bu bükümden çıkamıyor çünkü diğer cisimler de o bükümün dışını büküyor. aynı şekilde dünya da uzayı büküyor ve bu bükmeyle ay'ı tutuyor. yine aynı şekilde bükülen uzay biz canlıları bastırıyor ve bizler bu sayede bir yere fırlamıyoruz. yani einstein'a göre kısaca, yer bizi çektiği için değil, uzaydaki bükülmeler bizi bastırdığı için toprağın üzerinde durabiliyoruz. bu kuramından yola çıkarak, kütlelerin, yakınlarından geçen ışığı da büktüğünü dolayısıyla bizim geceleri gökyüzünde gördüğümüz yıldızların aslında o göründükleri noktada olmadiklarini söyler.
EK 1
20 ocak 2 sa

bir_avuç_duaym.

@bir-avuc-duaym

Bir ağaç altında oturarak
Hem kendime
Hem bütün insanlara
Hem börtü böceğe
Kurda kuşa ağlamak istiyorum.

(Nazan Bekiroğlu)

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

KELİMELERİ OLMAYAN BİR ŞİİR PORTRESİ...
Bir tek resim yaparken yaşadığımı hissediyorum...

Van Gogh-Hollandalı ressam-

Özge

@ozge-selcuk

-İyi Geceler Masalı
"Bir delikanlıyla genç kız birbirlerine çılgıncasına âşık olmuşlardı. Ve nişanlanmaya karar verdiler. Nişanlılar her zaman birbirlerine armağan sunarlar. Ama delikanlı yoksuldu -sahip olduğu tek zenginlik, ona dedesinden kalan saatti. Sevgilisinin güzel saçlarını düşünerek, ona çok güzel bir gümüş tarak alabilmek için, dedesinden kalan saati satmaya karar verdi.

Genç kızın da sevdiği erkeğe nişanlılık armağanı alacak parası yoktu. O da, yaşadığı yerin en büyük tüccarına giderek saçlarını sattı. Eline geçen parayla da, sevdiği adamın saatine altın bir köstek satın aldı.

Ve nişanlanacakları gün yeniden buluştuklarında, genç kız ona, sattığı saat için bir köstek armağan etti; delikanlıysa genç kıza, kestirdiği saçlarını taraması için gümüş bir tarak."
DanNZN (@dannzn)
İşte gercek sevgi budur Elinde olan tek esya yi bile birbirlerini guldurebilmek icin harciyolar ise bu gercek asktir:) - 6 sa
Nisf (@nisf)
Fedakarlığın fazlası da iyi değilmiş :D - 5 sa

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

GÜZEL İNSANLAR....
Bir semtin sokak hayvanları sizden kaçmıyorsa , orada yaşayın...Çünkü komşularınız güzel insanlardır.

Goethe-

FEBİHÂ

@kadim-cumlei-vecize

MASAL DEĞİL, GERÇEK..
Ölüm, akıllı bir insanı hiç bir zaman apansız almaz ; o her zaman gitmeye hazırdır...

La Fontaine-Fransız fabl yazarı-

Munise

@piyanist

Imtihandan gecmeyen sevgi, saman alevidir.

Güldehan A.

@okuryatar

Özdemir Asaf
Aşkını dile getirmek için insanoğlu en çok şiiri tercih etmiş..

H.

@philosaftirik

Aynı yolda yürümekten başka çaresi olmayan tuhaf birer yaratıktı insanlar; tekrarın tekrarlananın örtüsü olduğunu anlayamadan, aynı el sallayışların, aynı gülüşlerin, aynı yürüyüşlerin ya da aynı oturuşların içinden geçe geçe damaklarına bulaşan uzak bir serüven tadıyla dönüp dolaşıp aynı noktada yaşıyorlardı.

Mustafa Oral

@mustafa-oral

''Bir baba öldüğünde sözcükler yetim kalır
evdeki bazı eşyalar gibi
koltuğa şiirin adı yazılır
aynaya annenin, masaya oğulun, kızın
torunun adı yazılıdır tel dolaba
‘Bir baba öldüğünde kapı açık kalır’'

-Tozan Alkan-

-Küçüktüm, o zamanlar hiç dikkatimi çekmemişti. Akşamları en son babam eve girerdi ve sokak kapısının anahtarını iki kere çevirirdi. Şimdi düşünüyorum da, o anahtar sesi, babamın “ben geldim, evdeyim artık” deyişinin sembolik sesiydi. O büyük varlık, kendini bu sesle hissettiriyordu demek ki. Babamdan sonra kapıyı kim kilitledi hiç anımsamıyorum. Belki de hâlâ açıktır…- (Alıntı )