ara

İnanç

İnandığınız veya sorguladığınız bir din/inanış hakkında paylaşım yapabilirsiniz. Din sınırlaması yoktur. Fikirler saygı çerçevesinde tartışılabilir.
Kuraldışı: yorumsuz ayet veya hadis
Not: Bu odada yapılan paylaşımlar yene ve canlı bölümlerine yansımaz.

Sevd@

@kitapsver

İyilik asla tükenmeyecek.Bize düşen o iyilik tohumunu islam ve iman suyu ile sulamak,
böylece tohum filizlenip çiçek açacak, koca bir ağaç olduğunda ise etrafa ve bizlere huzur ve mutluluk dağıtacak İnşaAllah.
Allah bizleri kaybetmekten muhafaza etsin.
0 beğeni · 0 yorum

Sevd@

@kitapsver

Allah'a dost olabilmek ümidiyle...
0 beğeni · 0 yorum

Sevd@

@kitapsver

Hükmeden Allah'tır, bu hâkimiyet devredilemez.
#Cemil Meriç/Bu Ülke
0 beğeni · 0 yorum

Sanal Sayfa

@sanalsayfa

Kırıkkale İle İlgili Gelişmeler
Kırıkkale denince akla ilk olarak mke fabrikaları ve tüpraş gelir. Ve tabi kültür zengiliği bakımından orta anadoluda yer alamsı da ayrı bir güzellik katar.

işte tüm detaylar http://www.kirikkale24.com adresinde
0 beğeni · 0 yorum

Sev_Beni_Seveyim_Seni

@sevilmeyeninsan

....
....
......
5 beğeni · 0 yorum

Hakan

@hakan896

Yapılan her islami paylaşımı kıt beyniyle eleştiren ve bir hata bulduğunu zanneden cahil güruha diyorum...!
2 beğeni · 8 yorum
Hasan ÖZDEMİR (@hsnzdmr60)
İnsanların tepkilerine hoş görü ile bakmak lazım, sonuçta söylemdir doğru yanlış ne ise bunu tepkilerine yumuşak doku ile insanlara bilinçlendirmek gerekir. Tesettürden kasıt genel anlamda insanların tepkisine yol açılyor nedeni ise tessettürlü bir hanım'ın yaptığı davranışlar yüzünden, bunun için kalpleri temiz ve tessettürlü olması sağlayacak söylemler olmalı, bu da ruh hayatı, biz islamı hep şekil yönünden alıyoruz İslam hem manevi açıdan zengin hem maddi açıdan, İslamı dürüstlük, nezaket, düstur, edep yönlerini anlatırsak insan zaten ister istemez kendisine çeki düzen verme ihtiyacı hisseder yönlendirme ile değil, Bu da güler yüz hoş sohbet, Yani, muhabbetten doğdu muhammet kelimesi bunun için var, bu davranışları yapmayıp dediklerinizi yapsa bu daha vahim kopuklarına neden oluyor, Kuran-ı Kerim kusursuz bir hazinedir hata olamaz bu yorumlayanlar kötü davranışta bulunanları örnek alarak hata olduğunu zahneder. Bizler kötü yönler yerine dayanaklara dayanarak yorum yapmalıyız. Faiz haram evet ama insanlar neden haram oldukları bilmeli, bu devirde böyle kaldımı dememek gerek..
16.11.17 beğen 1 cevap
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
Sn. Hakan inanc ile ilgili bir yazim vardi. Fikirlere saygı duyma ile alakalı paylaşmak istedim. İnsanları cahil veya kit beyinli diye tanımlamak da ayrıca hoş degil. Burada sorarlar insana siz misiniz bilirkişi? Diye. Ne kadar haklı olduğunuz konu varsa orada yanlış ifade yüzünden savundugunuz kısım arka plana düşmüş olur burada olduğu gibi. Herkes inançta başkaları neye inanırsa inansın onlara saygı duymak var, inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü var, zorlama yok, sevgi var, güzel şeyler var işte…Herkesin kendi düşünüp yaptıklarından sorumlu olması var. Benim inancımda bunlar doğuştan var hem de..Okumak öğrenmek var, akıl, duygu, insanlık süzgecinden geçirip kendime ders çıkarmak var, yaşadıklarımdan ders çıkarmak var, her acıyı neden yaşadığımın bir sebebi var, Her şerrin bir hayrı var, Verenin ve alanın kim olduğunu bilmek var.
İnsanları ayırt etmemek var. Kimsenin hayatını yargılamam ya da karışmam. En fazlası kendi fikirlerimi söylerim ve bana ters gelse bile nihai kararı ne haddime; elbet kendilerine bırakırım. Yaşayıp öğrenecek olan insan, kendimden bilirim. Başıma gelen herşeyin bir sebebi var. Bilirim ki bir öğrenme süreci var, ondandır, bakarsın herkes aynı şeyi okuyup, aynı düşünmez, aynı şekilde anlayamaz. Hatta hiçbir zaman anlamadan ölüp gidecekler de var ama ön yargı yok, yargılamak yok benim inancımda…İsteyen ihtiyaç duyduğu kadar alır birbirinden... İstemeyen almaz… İnancı ya da inançsızlığı ne olursa olsun fark etmez. İster ateist olsun, ister budist olsun, ister hristiyan, ister vs. vs. vs farklı düşüncelere saygım var.
Yeter ki kendi inancını bana ZORLA DAYATMASIN
16.11.17 beğen 1 cevap

Hakan

@hakan896

Kuran kadını koruma altına almıştır
20 beğeni · 23 yorum
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
İlk 3 tamam ama 4. Kabul etmiyorum 😒
15.11.17 beğen cevap
Sui Generis (@suigeneris)
Erkeklerin dinimizde en işlerine gelen konu bu olsa gerek. Alnı secde görmeyen adamın islam hukukundan bahsetmesi. Neyi yaşiyorsun ki bu eksik kalsin deyip, tuvalet terliğiyle ağızlarının üzerine yapıştırasım var. 😡 Istisnalara saygım sonsuz. 😉
15.11.17 beğen cevap
Ulaş Punar (@fotopati)
Kadınlara değer vermek için b
ir kitaba ihtiyaç yok bence
15.11.17 beğen 9 cevap

Lou

@lousalome

Bir sabah anne, baba ve belki de iki üç yaşında olan küçük Thomas mutfakta kahvaltı ediyorlar. Birdenbire anne sofradan kalkıp mutfak tezgahına doğru dönüyor ve sonra baba tavana doğru yükseliyor.
Sence Thomas bu duruma ne diyecektir? Belki de parmağıyla babasını gösterip: "Baba uçuyor!" der.
Tabii ki Thomas şaşıracaktır ama o zaten hep şaşırmaktadır. Baba her zaman tuhaf şeyler yapar. Kahvaltı masasının üzerinde uçmak onun gözünde pek önemli bir şey değildir. Her gün küçük bir makine ile tıraş olmakta, bazen dama tırmanıp televizyon antenini oraya buraya döndürmekte veya bazen başını arabanın motoruna sokup simsiyah dışarı çıkmaktadır.
Şimdi sıra anneye geldi. Thomas'ın ne dediğini duydu ve arkasına döndü. Ne dersin, masanın üzerinde uçan babayı görünce nasıl bir tepki gösterecek sence?
Elinden reçel kavanozunu düşürecek ve korkudan bir çığlık atacaktır. Baba tekrar koltuğa oturduğunda belki de onu doktora götürmek gerekecektir.

Sence neden Thomas ve annesi bu kadar farklı tepkiler gösteriyorlar?
Bu bir alışkanlık sorunu. (Bunu aklında tut!) Anne, insanların uçamayacağını çoktan öğrenmiştir. Ama Thomas öğrenememiştir. Bu dünyada neyin mümkün olup olmayacağından hala emin değildir.

Ama, bu dünyanın kendisi Sofie? Sence dünya olabilecek bir şey mi? o da boşlukta uçup duruyor ne de olsa!
Acıklı olan, büyüdükçe alışkanlıklarımızın sadece yer çekimi yasasıyla sınırlı kalmaması. Aynı zamanda dünyanın kendisine de alışırız.
Sofie'nin Dünyası
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum

Hakan

@hakan896

İTALYAN HAKİM, ÖMER MUHTAR'A
İDAM KARARI VERMEDEN ÖNCE SORAR..

İtalyan Devleti'ne karşı savaştınız mı?
Ömer Muhtar: Evet

İnsanları İtalyan Devleti'ne karşı savaşmaya teşvik ettiniz mi?
Ömer Muhtar: Evet

İtalya'ya karşı kaç yıl savaştınız?
Ömer Muhtar: Yaklaşık 20 yıl

Yaptıklarından dolayı pişman mısınız?
Ömer Muhtar: Hayır

İdam edileceğinizi biliyor musunuz?
Ömer Muhtar: Evet

Hakim şaşırdı:
Sizin gibi birisi için böyle bir son, çok üzücü
Bunu duyan Ömer Muhtar şöyle dedi:
Tam tersi! Bu, hayatımın sonu için en güzel yol.
Hakim daha sonra,
Mücahidlere cihadı durdurmalarını
Emreden bir emirname yazması halinde
O'nu beraat ettirmek ve ülke dışına sürgüne göndermek istedi.

Bunun üzerine Ömer Muhtar,
O meşhur sözlerini söyledi:
"Her namazda Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed(s.a.s.)'in de O'nun resulü olduğuna şehadet eden parmaklarım, asla yanlış bir şey yazamaz!
Bizler teslim olamayız.
Ya kazanırız ya da ölürüz!"
Biz ölsekte kazanırız ve siz kaybedersiniz.
Fakat acı olan siz bunu ancak öldüğünüzde anlarsınız ve bunun size bir faydası olmaz..!

Ömrünü küffara karşı cihad ederek geçiren ömer mutar ı şehadet'e yürüyüşünün 86.yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad ediyoruz..
Allah CC. Rahmet eylesin ,mekani cennetti ala olsun insaAllah .
1 beğeni · 1 yorum
ruhadam (@ruhadam)
Kendisini abone olduğum bir dergiden tanımıştım, büyük bir zatmış. Dergide şöyle bahsi geçiyordu;

"
Öğretmenimiz kim olacak? Yapımcılığını ve yönetmenliğini Arap asıllı yönetmen Mustafa Akkad'ın yaptığı ABD-Libya ortak yapımı "Çöl Aslanı: Ömer Muhtar" aldı bir film vardır. Mussolini İtalya'sının Libya ile savaşını konu alan ve 1981 yılında çekilen bu filmde Ömer Muhtar rolünü ise ünlü oyuncu Anthony Quinn oynamıştır. Bu filmde şöyle bir sahne vardır: İtalyan askerleri savaşta esir aldıkları Müslüman Libyalı askerlere kötü muamele etmekte, hatta onları işkenceden geçirmektedir. Bir zaman sonra Libyalı askerler de bir grup İtalyan askerini esir alır. İtalyan askerlerin kendi arkadaşlarına nasıl kötü davrandıklarını bilen Libyalı askerler, esir aldıkları İtalyan askerlerine işkence yapmaya başlayacakları sırada yanlarına Ömer Muhtar gelir. Ne yaptıklarını sorar. Libyalı askerler "Efendim, bu İtalyanlar bizim arkadaşlarımıza işkence yapıyorlar; şimdi biz de onların arkadaşlarımıza yaptıklarını yapacağız." şeklinde Ömer Muhtar'a cevap verirler. Ömer Muhtar kızar ve derhal esirleri rahat bırakmalarını emreder. Daha sonra da manifesto değerindeki şu sözü söyler: "Onlar bizim öğretmenimiz değil, biz esirlere nasıl davranacağımızı düşmanımızdan değil, peygamberimizden öğrenmeliyiz."
09.11.17 beğen 1 cevap

Ertan YAVUZ

@ertan-yavuz

Kam Davulu
EK 1
Bir Şaman öğretisi şöyle der:
Doğada hiçbir şey kendisi için yaşamaz…
Nehirler kendi suyunu içemez.
Ağaçlar kendi meyvelerini yiyemez.
Güneş kendisi için ısıtmaz.
Ay kendisi için parlamaz.
Çiçekler kendileri için kokmaz.
Toprak kendisi için doğurmaz.
Rüzgar kendisi için esmez.
Bulutlar kendi yağmurlarından ıslanmaz.
Doğanın anayasasında ilk madde şudur:
Her şey birbiri için yaşar!
Birbiri için yaşamak, doğanın kanunudur…
Eski çağlarda yürürlükte olan bir anlayıştı bu.
Bütünlüğü anlatırdı, özü iki cümleydi:
“Ben, biz olduğumuz zaman ben olurum.”
“Ben, ben olduğum için sen, sensin.”
Kam Davulu 08.11.17
0 beğeni · 0 yorum