ara

Kalemimden

Yaratıcı yazarlık odasıdır. Sadece kendinize ait şiir, hikaye , deneme vb. yazılarınızı paylaşabilir, diğer kullanıcıların yorumlarını alabilirsiniz.
Kuraldışı: link, metinsiz resim, başkalarına ait eserler

ADANALI ADANALI

@adanali-adanali

Serbest calisma
O günlerden bir rüzgar esti yine hani derdin ya seni seviyorum sana aşığım sen sadece derdin bense ise of neyse ... şimdi öğünlerden hiç eser kalmamis yok çünkü o günler sevgi doluydu ve o günlerde rüzgar bile bir başka esiyordu şimdi hiç bir seyin tadı yok rüzgar bile bir farklı esiyor değişen sadece rüzgar değildi değişen sendin senin rüzgarın di ........
0 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

ADANALI ADANALI

@adanali-adanali

Anlamsiz dusunceler
BUGÜNLERDE HERSEY ÇOK FARKLI GELMEYE BAŞLADI NEREYE BAKSAM SENİ GÖRÜR OLDUM VE BEN SENİ HALA SEVIYORDUM ANLAM VEREMEDİĞİM BİR DUYGU VARDI İÇİMDE NE YAPSAM NEREYE BAKSAM İÇİMDEN BİR TÜRLÜ CIKARTAMİYORDUM SENİ BELKİDE ÖLMEK İSTİYORDUM BİLMİYORUM ÖLÜMDE KURTULUŞ OLMAYACAKTI BENİM İÇİN AMA ARTIK ÇOK SIKILDIM BU HAYATTAN BU INSANLARDAN HERKES İKİ YÜZLÜ OLMUŞ KİMSE KİMSEYİ DUSUNMEZ OLMUS NEYSE LAFIMI FAZLA UZUTMAYACAĞIM BİRGÜN BU HAYTTAN SONUZA DENK ÇEKİP GİDERSEM EĞER O ZAMAN ANLAYACAKSİN BENİ AMA ARTIK ÇOK GEÇ OLACAK BEN TOPRAĞIN ALTINDA OLACAĞIM SENSE O ....... KOYNUNDA ŞİMDİ HOŞÇAKAL
3 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

sinem duman

@sinem-duman178

SONSUZLUK VE KALP
5 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

sinem duman

@sinem-duman178

çok ağır sözler konuşup kimsenin yarasını kanatmayın
6 beğeni · 3 yorum · Kalemimden ·
Merve 🗡 (@mtrv)
Ama dün ADANALI bir arkadaşımız benim diyordu en büyük diyordu silahım sözlerimdir diyordu. Şimdi kan akacak mı akmayacak mı?
2 sa beğen 3 cevap

ADANALI ADANALI

@adanali-adanali

Hayat
Sen varya sen hayatima giren en güzel varliksin geceme gece oldun sabahima sabah sensiz bir saniye bile o kadar zor geçiyor ki zaman duruyor saniyorum ve öyle bağlanmışim ki sana uyuyamaz olmuşum gözlerimi her kapattigimda rüyalarımda oluyorsun adın gibi hayat veriyorsun bana iyi ki varsın iyiki benlesin HAYAT ...........
3 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

ADANALI ADANALI

@adanali-adanali

Asklarin en güzeli
Merhaba aşk ben geldim hani bir zamanlar beni sevdiginı söylerdin ya işte geldim karşındayim neden susuyorsun neden konuşmuyorsun gözlerin neden dolu peki aşk ben anladım gitmemı istiyorsun biliyorsun ki seni asla kırmadım asla incitmedim gözlerin den anlıyorum bana söylemek istediklerini yanlız sunu unutma bende seni cok sevdim şimdi gidiyorum bir daha dönememde sadece seni görmek için gelmiştim ve gördüm mutluyum seni gordum diye hüzünlüm seni kaybettim diye hoşçakal
2 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

BU ŞİİR BURDA DURSUN
BU ŞİİR BURDA DURSUN
bu şiir burda dursun
mevsim yaz hava sıcak
gözünü uyku tutmaz
uyuyamazsın
açar okursun
bu şiir burda dursun

yaz biter, bahar gelir
yaprak dökmeye durur ağaçlar
usuldan usuldan başlar yağmurlar
bilirim seversin sen sonbaharı
bir çay demler
kurulursun pencerenin yanına
aklına gelirim belki "olmaz ya"
bu şiir burda dursun
yağmur yağar
yaprak düşer
çay demlenir
okursun
bu şiir burda dursun

bu şiir burda dursun
sonbaharın ardı kış
bilirim sen çok üşürsün
ellerin buz tutar
ayaklarında
ısınmak için ve ısıtmak için ayaklarını
çifter çifter giyersin çorapları
bir kedi gibi sokulursun sobanın yanına
hasret kalmış gibi
ilk kez görmüş gibi
iki elinle sımsıkı sararsın fincanı avuçlarınla
sokakta kalanları düşünürsün
yaşlıları çocukları kedileri
dua edersin onlara bilirim
bilirim beni de katarsın duaların içine
o yüzden
bu şiir burda dursun
kışın uzun olur geceler
açar bakar okursun

bu şir burda dursun
insanız
uymaz bir günümüz bir başka güne
hatta bir anımız bir sonrakine
bir gün mutlulukla güleriz
bir başka gün
gözyaşlarının izi kalır yüzümüzde
bazen ne çok sevenim var deriz
bazen hani sevenler nerde?
ha işte tam da o zaman
kendini ummanda bir balık gibi
yalnız yapayanlız hissettiğinde
yalnız değilsin ben varım
gelirsin
okursun
bu şiir burda dursun

bu şiir burda dursun
gelir gider
döner gelir
gider gelir okursun
bu şiir burda dursun ....

#KAHVEKİTAPKURABİYE
5 beğeni · 2 yorum · Kalemimden ·
Hayata Gülümse (@hayatagulumse998)
Emeğinize sağlık.
12 sa beğen 1 cevap
Kahve Kitap Kurabiye (@kahvekitapkurabiye)
Teşekkür Ederim , Sağ Olun ...
12 sa beğen cevap

Ertan YAVUZ

@ertan-yavuz

’NOSCE TE İPSUM’’
’NOSCE TE İPSUM’’
‘’NOSCE TE İPSUM’’
Delphi tapınağının girişinde yazan ‘’Kendini bil’’ parolasını görüp kendine ilke edinen insanların hayattaki en önemli gayesi, kendini tamamlama ve bunu yaparken karşısındakini de tamlama üzerine kuruluydu. Zamanla yeryüzü şekillerinin değişime uğraması gibi insanların düşünceleri de bir erozyon mukabili değişime uğradı. Cümlede ki erozyonun kullanımı bu değişen düşüncelerin ne kadar yıkıcı olduğunun anlatılması sebebiyledir.
Eski dünyada ‘’İnsanın anlam arayışı’’ devam ederken, nice felsefi kavramlar ve görüşlerin ortaya çıkmasına neden olan fikirler, yenidünyada anlamın insan arayışına evrilerek kendine bir kap bulma işine dönüştü. ‘’CARPE DİEM’’ sanrısı tüm dünyayı sardığı an da bile bir şeyleri anlayabilme olgusu günümüz kadar zafiyete uğramamıştı.
An’ı yaşa üzerine konuşlandırılmış olan Latince deyim insanların alabileceği maksimum haz üzerine kurulu bir çıkarsamadan başka bir şey değildi oysaki…
Bu anlayışın, eklenen çeşitli görüşler ve alışkanlık olması için oluşturulan bir takım ritüeller ile birlikte sanki yeni bir dinmiş gibi sunulması, var olan mevcut bir disiplin ideası varmış gibi manipülatif ve yönlendirmeci bir şekilde anlatılması sonucunda kendine yandaş bulması da kolaylaştırıldı.
An’ı yaşamanın tekil anlamda birçok konuda işe yarar olması gerçeğini yadsıyamayız elbette. Örneğin, hayatımızda ki en mutlu anların tadını çıkarabilmemiz için gerekli bir ön koşul bile diyebiliriz. Fakat burada anlatmaya çalıştığım ilgili davranışı hayatımızın her alanına katmakla alakalı..
Günümüzde kişisel gelişim diye bilenen insanın kendini daha iyi anlaması üzerine kurulan postmodern bir isimden ziyade, yine insanın kendini ve amacını bilebilmesi için, içinden geçtiği dünyayı daha iyi kavrayabilmesi ve mevcut konumunu diğer insanlarla paylaşarak varoluşundaki tüm dünyalara entegre olabilmesi için geçmesi gereken olgunlaşma ‘’tekâmül’’ kelimesini kullanmayı daha çok tercih ediyorum. Her iki kelimede aynı anlama geliyormuş gibi görünse de, gerçekte farklı amaçları olan iki kavram.
Bunu bir örnekle açıklamama izin verin.
Bir kişisel gelişim mentoru, daha çok söyleyeceklerine odaklanırken, tekâmül eden bir şey söyleme ihtiyacı hissetmez. Zira asıl amaç kişinin kendini gerçekleştirmesidir. Yine kişisel gelişim mentoru, tüm öğretilerin içinde kendi öğretisinin en doğru ve uygulanabilir olduğunu anlatırken, tekâmül düsturunu kendine ilke edinen kişi için tüm öğretilerin içinde en az bir doğrunun olması bile kendini tamamlamak için kullanılabilir. Tek parçayı bütünün hepsi gibi algılamak kişinin kendine yapacağı en büyük kötülüktür. Bu durum bireyin benliğini yüceltmesine, diğerlerinde kusur bularak asıl görmesi gerekeni görememesine ve varoluş amacını belki de hiç bilememesine neden olabilir.
‘’İçinden nasıl geliyorsa öyle yap’’
‘’Sadece yap’’
‘’Hayat senin ve tekrarı yok. Tadını çıkar’’
‘’Önemli olan sadece sensin’’
‘’İstiyorsan git ve yap’’
Tek taraflı ve sanki içlerinde derin felsefi anlamlar yüklenmiş gibi duran ama gerçekte insana ontolojik olarak hiçbir anlam katmayan bu sözler mevcut tüketim çağının sanal gerçekliği olsa gerek.
4 milyar yaşında olduğu tahmin edilen 510 milyon km² yüzölçümüne sahip gezegenimiz de günümüz itibari ile 7 milyar insan yaşamakta ve popülasyonumuz her geçen gün artmaktadır. Bu kadar büyük bir nüfusa ev sahipliği yapan ve Samanyolu galaksisinin içerisinde küçücük bir nokta olan adına dünya dediğimiz rüyadan uyanmak için çok az bir zamanımız var. Tarih boyunca ki; bilinçli olarak 50 bin yıllık bir süreden bahsetmek yerinde olacaktır. İnsanın varoluşu bir takım kişiler yoluyla yanlı bir varsama üzerine saptırılmış ve ısrarla yokluğa alıştırılmıştır.
Bir insanın diğerinden nitelik olarak hiçbir farkı yokken varmış gibi kandırılarak sosyal sınıflar yaratıp hüküm ve saltanat çağları oluşturulmuştur.
Zaman içerisinde kandırıldığını anlayan insan ise hükmün gerçek sahibi tarafından desteklenerek doğru yolu tekrar bulabilmesi için kılavuzlar gönderilmek suretiyle kendi özünün hatırlanılması sağlanılmıştır. Özündeki ayniliği fark eden insan evladı diğerleriyle de daha iyi anlaşmaya ve soluduğu havayı bile paylaşmaya başlamıştır.
Peki, ne oldu da günümüzde bu öz ayniliğinden uzaklaştık?
Teknolojinin inanılmaz hızla ilerlemesi, her bilgiye istediğimiz an da ulaşabilmek, yaşam koşulları ve konforun artması…
Tüm bunlar ilerleyip gelişirken bizler neden hala 50 bin yıl önceki kendini gerçekleştirmek için adım atmış bilişsel beyinli insan olmak yerine, 500 bin yıl önce sadece içgüdüleriyle hareket eden ve sürüngen beyne sahip bir insan olmak istiyoruz? Arkaik tutumlarımızın, bu kadar gelişmişliğe rağmen hala bu denli güçlü olması mı asıl suçlu olan? Yoksa bilinçli bir yönlendirme sonucu böyle mi düşünmemizi istiyorlar? Ya da insanlığın uyanması birilerinin işine mi gelmiyor? Veya çeşitli isimlerle anılan günümüz spritüel inanışlar bizim kendi gerçekliğimizi bloke mi ediyor?
An’ı yaşayan insanın dünü hatırlamaması, yarını düşünmemesi kimlerin işine yarar bilmiyorum. Ancak bildiğim bir şey varsa o’da hiçbir şey bilmediğimdir diyen ve kendi elleriyle bilgilerini zehirlemek zorunda kalan Sokrates gibi bilenlerin başına çok şeylerin geldiğidir.
‘’CARPE DİEM’’ diyenlere inat
‘’NOSCE TE İPSUM’’
Korkmayın amacım Latince büyü yapım sizi kurbağaya dönüştürmek değil.
Asıl amacım ERDEM’İN an’ı yaşamakla değil, kendini bilmekle başladığını anlatmak…
Ertan YAVUZ
1 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

Hayata Gülümse

@hayatagulumse998

Seni Sesini Nefesini
Seni Sesini Nefesini
Sesine hasret bıraktın beni yine,
Korkular sardı bütün hücrelerimi
İşkence edercesine,
Uykular haram, gülmek haram oldu
Bu çaresiz bedene,
O merakta bıraktığın ilk nefesin hayalini kuruyorum..
Aklım “dur yapma,
Kendini bir bilinmezin koynuna atma” derken
Kalbim “boşver yaşa diyor,
Dün geçti,
Yarın muamma
Elinde bugün var" yaşa”
Yaşamak istiyorum seni
Hesapsızca,
Kuralsızca,
Çılgınca.
Şimdi gözlerimi kapattım sana sesleniyorum…
Duy beni, bu kalp istiyor
Seni,
Sesini,
Nefesini…

Tuna Kahraman
0 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·

Gül Tanrıverdi

@gul-tanriverdi899

Bir son vardı ve biz bunu bilerek yaşıyorduk
Bu yüzden rahatsız insanlardan olmuştuk.
Parmağımızı umut kırıntılarına banarak ağzımızı tatlandırıyorduk
Ki bu yüzden yüreğimizi kirletmemek için çabalıyorduk...
Rahatsız olmak gerekliydi bu dünya da yaşamak için....

Gül Tanrıverdi
3 beğeni · 0 yorum · Kalemimden ·