ara

Tarih Meraklıları

Tarihten öğrenilecek çok şeyin olduğuna inananların odasıdır. Tarihi olaylar, karakterler ve fikirler tartışılabilir. Kendi yorumlarınız önemlidir.
Kuraldışı: Copy-Paste, metinsiz link, metinsiz resim

Bülbül-i Şeydâ

@bulbuli-seyda

🤔🤔🤔👏🙏
Enis Kılıç (@dusundurucudusunce)
:)
51 dk beğen cevap

Bülbül-i Şeydâ

@bulbuli-seyda

Halil İnalcık

NLGNYC

@dunyasnilzehes

Hesaplasma
Hesaplasma
Atakan Büyükdağ ile Hesaplasma ile tanıştım keşke öncesinde diger iki kitabini da okumus olsaydim diyorum ama ilk fırsatta inşallah 🙏🙏 bu net✌✌
Hesaplasma bana 3 Kısımdan oluşuyor.
1.Kısım Hitlerin Atom bombasını yapabilmesi için Norvec'i işgal etmesi.Ağır suyu satın alma çabasından ve Fransızların yollarına taş koymasından kaynaklanan,hitlerin iyice kizmasina sebep olan durumlardan bahsediyor.

2.Kısım beni en cok sürükleyen kısım oldu.Vemork 'a karşı düzenlenen suikastlar. Suikastcilarin hayatta kalma mucadeleri ve Vemorkun yikilmayan duvarları çok etkileyiciydi.

3.Kısım Yeni Dünya kurma çabasında Amerika,Ingiltere ve Sovyetler in çabası .Japonya ya atılan atom bombaları, katliam. Kitap baştan sona tarihi bilgi içeren sıkılmadan okuyacağınızı düşündüğüm bir eser.
⛵⛵⛵⛵Bismarck sen nasil bir savaş gemisisin öyle 251metre boyunla okurken dehşete kapıldım.
👉👉👉👉1981 'de Fransızların Birinci Dünya Savaşını fiilen bitiren ve Almanya ya imzalattığı ateşkes antlaşmasının,intikaminin alındığı vagon ilginçti.Hitlerin "Vagon 11 Kasimda nerede duruyorsa oraya koyun"emri cok manidar.

Kısacası arkadaşlar ben bu kitabi beğenerek okudum. Tarih seviyorsanız listenizin başına ekleyiniz derim.

Esra Kul

@esra-kul

İlber Ortaylı..
İlber Ortaylı..
Sen nadidesin. Sen çok yaşa, çok yaz.. çok okuyalım.. idol
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Böyle bir diyaloğun olmadığını Ahmet Hakan açıkladı ve diyaloğu paylaşanlar için de kalleş, alçak ve kahpe dedi. https://twitter.com/ahmet...453112948142080
16.08.17 beğen 1 cevap
Meursault Samsa (@meursaultsamsa)
Bu da orijinal diyaloğun videosu, bir çatışma yok uyum içinde konuşuyorlar karşılıklı; https://twitter.com/seniv...454431368859648
16.08.17 beğen 2 cevap

Bennu Akay

@mebruresuskun

10 yılda 511.000 Mektup
10 yılda 511.000 Mektup
Hürriyet Gazetesi-Ömür KURT
(10.07.2017)
***
Anadolu’nun her yöresinden, her yaştan ve her düşünceden insandan aldığı yüzlerce mektubu geceler boyu okuyup, onlara Foto Roman Dergisindeki köşesinden yanıtlar yazmış Türkân Şoray. Onun yazılarını okuyunca bir kez daha hayran oluyor insan! Kullandığı dil, seçtiği sözcükler, yaşadıklarını ifade ediş biçimi, hayranlarıyla iletişimi, samimiyeti muhteşem. 10 yılda 511 bin mektup almış, okumuş ve Foto Roman Dergisi aracılığıyla yanıtlamış.
Bu yanıtlarında küçük hayranlarına bir ‘abla’ gibi tavsiyeler veriyor, büyük hayranlarıyla bir 'kız kardeş' gibi dertleşiyor, bu kitabın her sayfasında karşımıza yepyeni bir Türkân Şoray çıkıyor. 1974 yılında yayımlanan bir yazısında “Bu köşede size sinemadan daha yakınım” diyor sinemanın Sultanı! Halkı ile iletişim kuruyor… Bu yanıtları okuyunca insan “Bir Sultan işte tam da böyle olmalı!” diyor. Halkıyla konuşmalı, dertleşmeli, dinlemeli…
Türkân Şoray’a hayranları öyle şeyler soruyor ki, bazılarını şimdiki ünlülerin yanıtlaması çok güç! Ancak o, hepsini de bütün samimiyetiyle yanıtlıyor… İşte ona gelen mektuplardan birinde, hayranının sordukları ve Sultan’ın o sorulara verdiği yanıtlar:
1 – Rüçhan Bey ile gerçekten evlenmek istiyor musunuz? Veya bu mümkün değil mi? Bir başka nokta, buna yoksa lüzum görmüyor musunuz?
2 – Zayıflamak için gayret sarf eder misiniz? Çünkü aşırı hayranınız olarak sizi fazla kilolarınızı atmış görmek isterim.
3 – Saçlarınızın ve gözlerinizin güzelliği için neler yapıyorsunuz?
4 – Bende hatıra olarak kalması için ufak bir şey rica etsem yollar mısınız?
5 – Postaladığım resminizi imzalar mısınız?
Şimdilerde kaç kişi bir yıldıza böyle sorular yöneltir ve acaba kaç yıldız onlara şu şekilde yanıtlar verir:
Türkân Şoray: “Üçlü Küçükağaoğlu cici bankacılarımızdan biri, Ankara’dan yazıyor. Soruları gerçekten çok ilginç. Fakat benim görevim sevgili seyircimin arzularını yerine getirmek. Şimdi birinci sorudan itibaren başlıyorum. Her genç kız ve kadın gibi ben de evlenip mutlu bir yuva kurmak isterim. Ama istemek bu kutsal beraberliği gerçekleştirmek için kâfi gelmiyor. Acaba evlenmeye lüzum görmeyen bir kadın düşünebilir misiniz?
Zayıflamak için gayret sarf ederim. Ben halkımın istediği kilodayım. Türk kadını kendisine yakışan ve istenilen fiziği korumaya mecburdur. Bizde ‘Twiggy’ tipinde kadın örneği yoktur. Bu görüntüdeki kadını erkeklerimiz pek tutmazlar.
Saçlarım ve gözlerim için her hanımın yaptığı şeyleri yapıyorum. Bunun dışında özel bir gayretim yok.
Hatıra olarak yakında sevgili seyircilerime bazı sürprizlerim var. Gönderdiğiniz resmi imzaladım, birkaç güne elinize geçer. Hakkımdaki güzel duygularınıza çok teşekkür ederim. Ankara’ya geldiğim zaman bankanıza uğrayarak bir kahvenizi içmek istiyorum. Size ve bütün mesai arkadaşlarınıza başarılar dilerim.”
Şu yanıtlardaki güzellik, samimiyet, kullanılan üslup, içtenlik muhteşem, muhteşem! Türkân Şoray’a zaten hayrandım, bu kitabı okuyunca ona hayranlığım birkaç kat daha arttı. O gerçek bir Sultan!
Bir yazısında ise İran’dan aldığı bir başrol teklifiyle ilgili gelen sorulara şöyle yanıt veriyor:
“İran’da yapacağımız film 8 milyon liraya mal olacak. Bana da başrol için 1 milyon lira veriyorlar. Filmde İran’ın Tarık Akan’ı Ferdin ile oynayacağım. Bu aktörü bütün Arap dünyası seviyor.”
Şimdilerde kaç sinema oyuncusu “Bana da başrol için 1 milyon lira veriyorlar” gibi samimi bir cümle ile seyircisinin karşısına çıkar acaba? Sinemanın Sultanı, seyircisini evinden biri gibi görüp, o samimiyetle ve o içtenlikle yanıtlar vermiş hep. Çok yaşa Sultan!
Kitabın yazarı Ercan Akarsu’ya ayrıca teşekkür borçluyuz. Sultan’ın çok güzel bir yönünü daha bizlerle buluşturduğu ve o zamanın köşe yazılarını okumak fırsatı bulamayanlar için yeniden yayımladığı için… Akarsu bu kitabı yazma gerekçesi olarak, “Türk sineması deyince akla gelen kadın oyunculardan ilki şüphesiz ki Türkan Şoray’dır. 3 kitaptan oluşan bir ‘Sultan Serisi’ hazırladım. Serinin son bölümü olan ‘Bir Nesil Türkan Şoray’la Mektuplaştı’da Türkan Şoray’ın buğulu gözleri, şahane saçları ve büyüleyici güzelliğinin dışında; bir kadının, bir sanatçının şöhretiyle şımarmadan, halkın bitmeyen hayranlığını yıllarca saygıyla taşıyabilmesine dikkat çekmek istedim. Kısacası insani yönüne…” diyor.
Türkân Şoray’ı ve iletişimin en güzel olduğu çağları okuyup, anlamak için “Bir Nesil Türkân Şoray’la Mektuplaştı” kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. O zamanlardaki samimi ve içten dili yeniden yakalarsak, Türkiye’deki sorunların çok büyük bir çoğunluğu çözüme ulaşır.

Aysu öztürk

@aysu-ozturk

Türklerin katledilmesi
Bu tarih kitaplarinda geçmediği söyleniyor. Anlatilanlara göre Türkler müslüman olmadigi için araplar tarafindan katledilmesi ve araplarin hırsı. Bir gün arap bir sehabe peygamber efendimiz (sav)'ın karşisina cikar ve şöyle der "Efendimiz dediğiniz yerleri fethettik,biz en güçlü orduyuz" lafini demiştir ve peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyurur " Hayır siz en güçlü ırk değilsiniz bir ırk var bu ırkın adı türktür. Der o zamanlar türkler şamanist ve gök Tengricilik dinindedirler. Peygamber efendimiz vefatindan sonra araplar türkleri müslüman yapmak isterler öncelikle araplar türklere islama uygun şekilde davet ederler türk kağanı kabul Etmez bunun üzerine araplar türklerin olduğu bölgeleri yağmalar kadın ve çocuklari köle yapar erkekleri katlederler yaklasik o zamanlar 2 milyon türkün katledildiği söylenir. Tepki vermeden insanca cevaplarmisiniz bu doğrumudur?
tamer aktulum (@tamer-aktulum)
Kaynağın nedir ? Bu hikayeyi nereden duydunuz
11.08.17 beğen 1 cevap
dili şeyda (@dili-seyda)
Bence çok yanlıştır. Türkler genel anlamda gök tanrı inancını benimsemiş bir kavimdir bundan dolayı İslam'ı seçerken pek zorlandıkları söylenemez. Tarih boyunca hiç bir millet Türk'ü esir edememiştir, boyunduruğu altına alamamıştır. Çok zor zamanları kesinlikle olmuştur ama asla uzun sürmemiştir. Eğer ki dediğiniz gibi bir hadise cereyan etmişse Türklerin boylar halinde Müslüman olması pek mümkün olmazdı. Bırakın arapların saldırmasını aksine yardım istemişlerdir. Sonrasında vuku bulan olaylar Türkleri kendi istekleri doğrultusunda İslam'a yöneltmiştir.
11.08.17 beğen 7 cevap
ketumpinokyo (@kekum)
Islam dininde üstün ırk diye bir şey yoktur. Bu yüzden hikayenin doğruluğunu sorgulamak da çok absürdtür.
11.08.17 beğen 9 cevap

Merve 🗡

@mtrv

Fotoğraf
Fotoğraf
Yüze yakın insan daha sonra Tel Aviv olarak adlandırılacak bölgede arazi piyangosu düzenlerken. 1909
lililerle (@lililerle)
Tel aviv bölgesi dedeme ait piyangodan büyük vurmuş anlatırdı inanmazdım mezarı da o bölgede getirtmeye calıştıkta olmadı vermiyorlar...
10.08.17 beğen 3 cevap

Bengisu bartu

@bengisu-bartu

Tarihte Bugün 6 Ağustos
Tarihte Bugün 6 Ağustos
6 Ağustos 1945 yerel saatle 08.15′te,
II. Dünya Savaşı'nda ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atıldı: yetmiş bin kişi o anda, on binlerce insan da ileriki yıllarda radyasyon nedeniyle öldü. Zamanla radyoaktivitenin yol açtığı kanserler de dahil ölü sayısı iki yüz binin üstüne çıktı.

Humeyra Korkut

@humeyra-korkut

Tarihte bugün. Hiroşimaya atom bombası atıldı. Hiroşima katliamının üzerinden tam 72 sene geçti.
  Tarihte bugün. Hiroşimaya atom bombası atıldı. Hiroşima katliamının üzerinden tam 72 sene geçti.
Belki de atomun katliamını dünyada onun kadar güzel ifade eden olmadı...

KIZ ÇOCUĞU

Kapıları çalan benim 
kapıları birer birer. 
Gözünüze görünemem 
göze görünmez ölüler.

Hiroşima'da öleli 
oluyor bir on yıl kadar. 
Yedi yaşında bir kızım, 
büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce, 
gözlerim yandı kavruldu. 
Bir avuç kül oluverdim, 
külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için 
hiçbir şey istediğim yok. 
Şeker bile yiyemez ki 
kâat gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı, 
teyze, amca, bir imza ver. 
Çocuklar öldürülmesin 
şeker de yiyebilsinler.

                                          Nazım Hikmet      (1956) 

Merve 🗡

@mtrv

Alaman İşi

CEVİZKABUĞU (@karacurin)
Hayrola siteyi işgal mı edecen?:)
05.08.17 beğen 1 cevap
21 Ağustos
21:45
Atiker Konyaspor
Gençlerbirliği
25 Ağustos
21:45
Aytemiz Alanyaspor
Karabükspor
21:45
Galatasaray
Sivasspor
26 Ağustos
19:45
Yeni Malatyaspor
Antalyaspor
19:45
Beşiktaş
Bursaspor
21:45
Karabükspor
Trabzonspor
21:45
Kayserispor
Osmanlıspor
27 Ağustos
19:45
Medipol Başakşehir
Atiker Konyaspor
21:45
Akhisar Belediyespor
Kasımpaşa
21:45
Gençlerbirliği
Fenerbahçe
Tüm Süper Lig takımlarının maçları
Digiturk Sporun Yıldızı Paketi’nde.