ara

Tarih Meraklıları

Tarihi olaylar, karakterler ve fikirler paylaşılmalı.

egnslm

@egnslm

Cennet mekan Sultan 2.Abdülhamid han Hz.
0 beğeni · 0 yorum

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
15 Kasım 1983
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşu...
5 beğeni · 0 yorum

Gülcan

@gulcann

15 Kasım 1983
15 Kasım 1983
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Cumhuriyet bayramını en içten dileklerimle kutlarım.

Gönlümün bir yarısı da hep senin için atacak Kuzey Kıbrıs. Bendeki hatıran ve izin silinmez. Nice yaşlara...

Ayrıca Sayın Rauf Denktaş ve Dr. Fazıl Küçük'ün ruhları da bu vesileyle şad olsun.
9 beğeni · 0 yorum

Elvan

@elvanazraelfida

hemşire (kız kardeş)
Hemşire
1912 yılında Kızılay'ın İstanbul'da altı ay süreli açtığı gönüllü hasta bakım kursuna dönemin hatırlı ailelerinden kadınlar, kızlar katılmış ve Çanakkale Savaşında ilk hasta bakım hizmetini bu ekip vermiş.
Çanakkale Savaşında şehit sayısının artması üzerine İstanbullu hanımlar, cepheye gitmek için talepte bulunmuş ve askerlik şubelerine müracaat etmişler. Ancak bu mümkün olmayınca "o zaman bırakın, hemşireleri (kız kardeşleri) olarak yanlarında yer alalım, yaralarını saralım" demiş ve gönüllü hemşireliğe talip olmuşlar.
Bir kadının, nikah düşen yabancı bir erkeğe şevkat göstermesi, dokunması, yarasını sarması vb ancak hemşiresi (kız kardeşi) tarafından yapılabileceğinden bu işi/mesleği yapanlara hemşire denilmiş.
Türk hemşireciliğinin kısa öyküsü böyle...
1 beğeni · 0 yorum

Hayrat-ı Süvari

@yldrmerk4n

Ahıska Sürgünün 74. YILI
Ahıska Sürgünün 74. YILI
Gürcistan sınırları içinde bulunan soydaşlarımız 1944 yılında Stalin tarafından Orta Asya başta olmak üzere, Karadeniz kıyılarının Türkler den temizlenmesi amacı ile en acımasız şekilde dünyanın birçok yerine sürüldü.

Yıllarca diyar diyar dolaşıp asil topraklarından sürgün edilmenin hüznünü yaşıyan soydaşlarımızın geçmişte kalanlarını rahmetle anıyorum.

Günümüzde Türkiye de ve birçok ülkede yaşamlarını sürdüren asil soydaşlarımızıda gururla destekliyor. Çektiği sıkıntılara bir nebzede olsa dertliyim.

Ek.1 Fotoğrafta ki kişi Ahıskalı Ali Haydar Efendi

Ahıskalı Ali Haydar Efendi (Kuddise Sirruhu) zâhirî ilimlerin hepsini ikmal etmiş, varılacak noktanın en üst kademesine ulaşmış olan de­rin ilim sahibi bir mütefekkirdi. Dört mezhebe vukûfiyeti vardı ve her birinde fetva verecek selâhiyette idi. Bulunduğu görevlerde fasılasız olarak ardı ardınca terfi edip hızla yükselmesi, Onun mâlik olduğu ilmî kudretin en önemli nişânesidir.

Ahıskalı lar ve Ahıskalı Ali Haydar Efendi hakkında daha geniş bilgi için:

http://sahipkiran.org/201...hiska-turkleri/

https://www.google.com.tr...dar-efendi/amp/
EK 1
Ali Haydar Efendi hakkında https://youtu.be/fsfy3D8PDE0 3 sa
5 beğeni · 0 yorum

Ateş

@bartender

Kayı boyu
Kayı boyu
623 yıllık(1299-1922) Osmanlı saltanatının temellerini atan Ertuğrul Gazi kimdir? Annesi ve babasıyla ilgili rivayetler nelerdir? Oğuzların Kayı boyunun başına nasıl geçmiştir? İlk Alpler kimlerdir? Ertuğrul Gazi Moğollarla mücadele etmiş midir? Söğüt’e gelerek beyliğin temellerini nasıl atmıştır? Sultan II. Abdulhamid Osmanlı köklerini yeniden nasıl ortaya çıkarmıştır? Osmanlı İmparatorluğu’nun diriliş yıllarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

BEYAZ TARİH MAKALE

Rivayet odur ki Oğuz Han’ın Günhan, Ayhan, Yıldızhan, Gökhan, Dağhan ve Denizhan adlı altı oğlu vardı. Bunlardan ilk üçü(Bozok kolu) orduda ve şölenlerde Han’ın sağ tarafında; diğer üç oğlu(Üçok) ise sol tarafta otururlardı. Oğuz Han’ın bu 6 oğlundan her birinin 4 boyu olup, toplam 24 boydu. Kayı boyu da Bozokların Günhan koluna bağlı olan 24 Oğuz boyundan biriydi. Kuvvet ve kudret sahibi anlamına gelen Kayı boyunun ongunu(kuş sembolü) ise yırtıcı bir kuş olan şahindi. Damgaları ise iki ok ve bir yaylı ok anlamına gelen IYI şeklindeydi.

Kayılar Anadolu’ya geldiklerinde aslında küçük bir aşiretten ibaret olup, imtiyazlı bir hanedana mensup değildi. Fakat tabiri caizse zamanın ruhunu iyi okuyarak ve fetih ruhunu da buna katarak koskoca bir imparatorluğun temellerini atmışlardı. Halen Anadolu’nun pek çok yerinde Kayı isimli köy, dere ve mevki ismi bulunmaktadır. Kayı boyu mensupları ise günümüzde, Erzincan, Kastamonu, Eskişehir, Bursa, Denizli, Isparta, Burdur, Muğla, Aydın, İzmir ve Afyonkarahisar civarındaki ilçe, kasaba ve köylerde yaşamaktadırlar. Faruk Sümer’in Oğuzlar adlı eserinde hangi Oğuz boyunun Anadolu’da nereye yerleştiği tablo halinde gösterilmektedir.

kayı_boyu
EK 1
Bilgi amaçlıdır... 13.11.18
12 beğeni · 12 yorum
Ateş (@bartender)
Bozoklar’ın gün han’ların kayı boyu’ndanım şahsen kendim.
13.11.18 beğen 4 cevap
buket vural (@buketvural)
Osmanlı’nın kayı boyundan geldiği bilgisi hatalı veya net olmayabilir.Kayı boyundan geliyor diye öğretiliyor hep ama Halil İnancık’tan sanki bu konuda bir şeyler okumuştum.Tarih okuyan varsa aydınlatırsa seviniriz.
13.11.18 beğen 2 cevap
mavi yaprak (@maviyaprak)
peki benim soyadımın OĞUZ olmasının verdiği gurur. Ve biz olmasaydık siz olmazdınız diye haykırmak istegii😂🙆
13.11.18 beğen 1 cevap

Mustafa Kemal'in Askeri

@mustafakemalinaskeri

100 Yıl Önce Bugün / Geldikleri Gibi Giderler
100 Yıl Önce Bugün / Geldikleri Gibi Giderler
Birinci Dünya Savaşı kaybedilmiş, Osmanlı İmparatorluğu’nun orduları dağıtılmıştı. 7. Ordu Komutanlığı'nda görevli Mustafa Kemal, orduların dağıtılması üzerine 10 Kasım 1918'de Adana'dan İstanbul’a doğru trenle yola çıktı. Mustafa Kemal, 13 Kasım 1918 de vardığı Haydarpaşa Gar'ında kendisini bekleyen bir istimbot ile Galata'ya doğru yola çıktı. Tümgeneral Mustafa Kemal; İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan işgalci donanmayı gördüğünde yaveri Cevad Abbas'a tarihe geçen sözü söyledi, “geldikleri gibi giderler”.
Mustafa Kemal Atatürk
ünlüye 10 verdi, inceleme eklemedi.
21 beğeni · 3 yorum
Sefa Selvi (@sefaselvi)
Tarihimizde çok önemli yeri olan bir söz.
13.11.18 beğen cevap
Selcan Kurt (@selcankurt)
"Geldikleri gibi giderler." dedi.Aynen dediği gibi oldu.Geldikleri gibi gittiler.
13.11.18 beğen cevap
Cihan Işık (@cihanisik)
İnanılmaz öngörü.
13.11.18 beğen cevap

İlhan yücel

@ilhanyucel

Dostoyevski- ( Ceza sürecine dair küçük bir not )
Bu arkadaşımız zamanın Rus çarı(I. Nikolay) tarafından tutuklanır ve idama mahkum edilir.(Yaş 28) İdam zamanına yakın bir anda dönemin çarı idam cezalarını kürek ve sürgün cezasına çevrildiği haberi gelir.O anlarda Osmanlı İmp. başında Abdülmecid Han vardır. Tanzimat devrinin hangi zorlukları ile cebelleşiyordur kim bilir.

Dostoyevski Petersburgdan 3000 km uzaklıkta OSMK şehrinde 4 yıl yatar. Buna dair fotoğraflarda vardır araştırmak isterseniz. Bunun üstüne bir de zorunlu olarak er rütbesinde 4 yıl daha görev yapma cezası verilir. Askerlik yapan arkadaşlar bilirler 6 ayı bile zordur. Kaldı ki 33-37 yaşlarını orduda er rütbesi ile geçirmek... :/ Lakin o dönemlerde Osmanlı da askerliğin herkes için azami dört veyahut beş sene müddetle sınırlı olacağı hükmü getirilmiştir.

Bedelli askerlik o zamanlarda da var mıydı sizce. Hem rusya hem osmanlı için mümkündür bence bedelli mevzusu belki bu 1850 lerden sonra belki önce. Bakın hiç tarih bilgim yok bu konu da lakin ikisi de benzer bir şekilde imparotorluk devrinin ekonomik ve toplumsal problemlerinin pençesinde. Sadece çıkarımlarla böyle olduğunu iddia ediyorum. Umarım yanılmıyorumdur.
0 beğeni · 0 yorum

sabri altunakaya

@sabrialtunakaya

Mustafa Kemal’den dahi bir lider olarak bahseden Resulzade, onunla ilgili kurduğu şu cümleler oldukça anlamlı ve meşhurdur:

Ne İngiliz himayesi, ne Amerika mandası altında değil, o kurtuluşu yalnız kayıtsız şartsız milletin hakimiyetinde bir devlet kurmakta görmüştür. Onun amacı: Ya ölüm, Ya istiklal idi. Anadolu’ya o bu amaçla geçti, efsanevi İstiklal Savaşı’nı kazanan başkahraman, Çanakkale zaferini, Sakarya ve Dumlupınar gibi zaferlerle taçlandırdı. Tarihin üç büyük imparatorluğunu dizleri altına alarak istedikleri gibi parçalayan galipler, bir avuç Anadolu kahraman mücahitleri karşısında ricate mecbur kaldılar! Başındaki kumandanı kaçmadıkça, Türk askeri hiç bir zaman kaçmaz! diyen büyük kumandanın sözü doğru çıktı. Ölüm fermanı Sevr yırtıldı, bağımsızlık belgesi Lozan yazıldı. Mustafa Kemal, bir halkın bağımsızlığını sadece kendisindeki güçten beklemiştir. Bu düşünceler, onun gençliğe hitabında bilhassa belirtilmiştir.

Büyük eserini miras bıraktığı Türk Gençliğine Muhtaç olduğun kudret
damarlarındaki asil kanda mevcuttur diyen Mustafa Kemal’in Türk askeri ile Türk köylüsü hakkındaki samimi düşünceleri açıktır. Ona göre, ülkenin tek efendisi köylüdür, Ne mutlu Türküm diyene! Onun en çok tekrarladığı bir şiardır.
Mustafa Kemal Atatürk
ünlüye puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum

allblack

@allblack

Siyahi çocuklar, sadece beyazların alındığı oyun alanını tel örgülerin arkasından izliyor.

(Alabama, 1956.)

Modern çağdaşçılar, çok değil 50'ler.
SİZDEN ALACAĞIMIZ HİÇBİR DEĞER HİÇBİR ERDEM YOK!
13 beğeni · 1 yorum
egnslm (@egnslm)
Bunlar,cafe'lere köpek'leri alıp siyahi insan'ları aşağlayıp içeri almıyorlardı.Şimdi ise dünya'ya insanlık ve adalet dersi vermiye çalışıyorlar.
11.11.18 beğen 1 cevap